Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei
 emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7086 replies to this topic

#6355
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 10.05.2007

View Postblackiesasha, on 23 mai 2023 - 15:13, said:

De ce crezi ca nu a raspuns nimeni?... Sau crezi ca ai gasit marea promotie si dai lovitura cu aparatul asta?
Eu speram ca am dat lovitura cu el .

#6356
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 21.01.2013
Si ai dat?

#6357
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,916
  • Înscris: 21.08.2008

View Postblackiesasha, on 23 mai 2023 - 17:41, said:

Nu e necesar sa citezi mesajul anterior raspunsului tau...se subintelege cui ii raspunzi...evitam lungirea inutila a topicurilor. Si cred ca e chiar o regula a forumului. Dar nimeni nu citeste regulile.
In plus, chiar daca e cineva care postează înainte de a trimite mesajul, ești anunțat că există un mesaj nou și că îl poți vizualiza.


#6358
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 10.04.2006
Nu si de pe un browser mobil. Ma mir cat de nepriceputi sunt tocmai cei cu mult istoric aici. Asta este alta “calitate” romaneasca, ne plac doar userii cu traditie, restul, chelea … newbies sunt automat discreditati.

View Postblackiesasha, on 23 mai 2023 - 20:18, said:

Si ai dat?
Ba bre, a dat, baga-ti unghia in gat acum ca nu a stiut altul de ce nu raspunde lumea!

Edited by onobeka, 23 May 2023 - 21:06.


#6359
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postblackiesasha, on 23 mai 2023 - 15:13, said:

De ce crezi ca nu a raspuns nimeni? Fiindca este un aparat recunoscut ca fiind fiabil/performant/economic, cu un renume bun, cu calitati apreciate de utilizatori? Sau fiindca este un aparat cu care unii au luat teapa si tac din gura ca sa mai ia si altii ? Tu ce crezi? Zici ca ai citit tot topicul...si nu ai tras niste concluzii?...nu ai scos niste modele de care sunt multumiti utilizatorii? Sau crezi ca ai gasit marea promotie si dai lovitura cu aparatul asta?
Nu a răspuns nimeni deoarece acest topic nu este citit de persoane care au acel aparat.Cine nu știe, tace.
În România, foarte putini oameni dețin AC-uri.
Din ignoranta, foarte mulți  cumpărători romani cumpara produse ale unor mărci japoneze, cu mare renume, în trecut, fara sa știe sau sa realizeze că acestea sau componentele lor sunt fabricate în China, de producătorii Gree, Midea si Hisense.
Hisense are un joint venture cu Hitachi asa ca produce la fabricile sale din China, cu tehnologie Hitachi, aparate și pentru Hitachi.

https://www.coolingp...ds-third-plant/

Concluzia ar fi ca Hisense este la fel de fiabil ca și Hitachi.
Încetul cu încetul, producătorii chinezi Gree, Midea si Hisense, au reușit sa se impună cu produsele lor, la nivel global.

Edited by max_01, 24 May 2023 - 05:46.


#6360
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,916
  • Înscris: 21.08.2008

View Postonobeka, on 23 mai 2023 - 21:08, said:

Nu si de pe un browser mobil. Ma mir cat de nepriceputi sunt tocmai cei cu mult istoric aici. Asta este alta “calitate” romaneasca, ne plac doar userii cu traditie, restul, chelea … newbies sunt automat discreditati.
Exact după cum ai spus, in versiunea de pe mobil nu exista detalii despre numărul de postări iar pe mine nu mă interesează că ai 2 postări sau 20000, ideea e ce postezi și cum.

#6361
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 21.01.2013

View Postonobeka, on 23 mai 2023 - 21:08, said:


Ba bre, a dat, baga-ti unghia in gat acum ca nu a stiut altul de ce nu raspunde lumea!

Ai dreptate. Este super pont...cumpara-l.
Si daca vrei si ceva in gat bonus, te pot ajuta.

#6362
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,027
  • Înscris: 17.10.2003
La cea mai rapida căutare pe net găsesc un singur Hisense A+++/A+++, Silentium pro sau cam asa ceva, 12000 btu, pe emag la 4999,99 lei (fără kit și montaj).
Tot pe emag un Perfera de 12000 btu e la 5400 lei.
Deci care e deal-ul cu acest Hisense?

#6363
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 10.04.2006

View Postblackiesasha, on 24 mai 2023 - 09:47, said:

Ai dreptate. Este super pont...cumpara-l.
Si daca vrei si ceva in gat bonus, te pot ajuta.
Da-mi o adresa pe privat sa te caut si sa vedem despre ce-i vorba.

View Postakeem, on 24 mai 2023 - 10:06, said:

La cea mai rapida căutare pe net găsesc un singur Hisense A+++/A+++, Silentium pro sau cam asa ceva, 12000 btu, pe emag la 4999,99 lei (fără kit și montaj).
Tot pe emag un Perfera de 12000 btu e la 5400 lei.
Deci care e deal-ul cu acest Hisense?
Pai nu era vorba de A+++, era vorba de altul mai slab ca si specs si pretul era atractiv, atat. O sa vedem cum va fi.

#6364
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,027
  • Înscris: 17.10.2003
Mesajul era pentru colegul @max mai degrabă:)

#6365
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postakeem, on 24 mai 2023 - 10:06, said:

La cea mai rapida căutare pe net găsesc un singur Hisense A+++/A+++, Silentium pro sau cam asa ceva, 12000 btu, pe emag la 4999,99 lei (fără kit și montaj).
Tot pe emag un Perfera de 12000 btu e la 5400 lei.
Deci care e deal-ul cu acest Hisense?
Uite un Hisense A+++, acum, stoc epuizat, care a costat 3000 lei.De la 3000 lei la 5400 lei este aproape dublu.
Aer conditionat HISENSE EnergyPro Plus QG35XV0E, 12000 BTU, A+++/A+++, kit instalare inclus, alb

https://altex.ro/aer...pd/AERQG35XV0E/

https://www.emag.ro/..._medium=android
Model Hisense A+++, vândut de Emag, la 2200 lei, acum stoc epuizat.De la 2200 lei la 5400 lei este foarte mult.Raportul preț calitate este în favoarea Hisense.Nu contest calitatea Daikinului Perfera, asamblat în Turcia si Cehia.  

Majoritatea își cumpără AC pentru sezonul cald.
Chiar dacă nu vrei sa accepți, producătorii chinezi Gree, Midea si Hisense au împreună, cele mai mari vânzări la nivel global.Domina, cantitativ, vânzările la nivel global.

Edited by max_01, 24 May 2023 - 21:41.


#6366
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,027
  • Înscris: 17.10.2003
N-am contestat ce ai postat tu despre Hisense, eu doar spun ce găsesc disponibil pe net în momentul de față când caut sa cumpăr niște AC-uri cu specificații a+++.
Și ce am găsit dispo e Hisense ala de 5000, adică foarte apropiat de Perfera cu aceleași caracteristici.
Deoarece între un Megane full option și un CClass chel, ambele cu motorul de 1.3, evident aleg Renaultul, ca n-o sa renunț la o cârcă de dotări doar pentru steaua de pe capota, ca nu-mi iau masina pentru vecini. Dar dacă ambele costa la fel sau aproape la fel și au exact același nivel de echipare, clar o sa aleg CClass-ul, ca motorul ala o fi făcut de Renault dar nu e plantat pur și simplu în Merțan, are el ceva mirodenii presărate pe deasupra.
În rest, ca Gree & Co au cele mai mari vânzări pe plan mondial ma lasă rece, nu despre asta e vorba aici iar volumele de vânzări nu garantează calitate și performanță. Mai degrabă arata ca în lume cei saraci sunt cu mult mai mulți decât cei bogați.

#6367
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postakeem, on 25 mai 2023 - 05:10, said:

N-am contestat ce ai postat tu despre Hisense, eu doar spun ce găsesc disponibil pe net în momentul de față când caut sa cumpăr niște AC-uri cu specificații a+++.
Și ce am găsit dispo e Hisense ala de 5000, adică foarte apropiat de Perfera cu aceleași caracteristici.
Deoarece între un Megane full option și un CClass chel, ambele cu motorul de 1.3, evident aleg Renaultul, ca n-o sa renunț la o cârcă de dotări doar pentru steaua de pe capota, ca nu-mi iau masina pentru vecini. Dar dacă ambele costa la fel sau aproape la fel și au exact același nivel de echipare, clar o sa aleg CClass-ul, ca motorul ala o fi făcut de Renault dar nu e plantat pur și simplu în Merțan, are el ceva mirodenii presărate pe deasupra.
În rest, ca Gree & Co au cele mai mari vânzări pe plan mondial ma lasă rece, nu despre asta e vorba aici iar volumele de vânzări nu garantează calitate și performanță. Mai degrabă arata ca în lume cei saraci sunt cu mult mai mulți decât cei bogați.
Dupa ce stocul de aparate Hisense, se reîmprospătează, îți poti cumpera unul din cele modele de Hisense postate de mine.
Dacă ești cu adevărat interesat de un anumit model  Hisense, îl vei găsi.
Chinezii nu au inventat ei, de la 0, tehnologia AC.Ei au ars etapele tehnologice, inițial  cumpărand licențe și colaborând cu producătorii japonezi de top după care,  fie au cumpărat un producător japonez de top cum este Toshiba(Midea), după ce, mai bine de 15 ani , Midea si Toshiba au avut o strânsă colaborare,sau în cazul Hisense, colaborează intens și produce la fabricile sale, componente și pentru Hitachi, pe care le folosește și la produsele sale.
Tot ce este mai scump, găsești pe stoc, tot timpul.Daca îți poți rezolva răcirea aerului, economic, cu un aparat care costa 3000 lei, de ce sa îți cumperi un aparat care costa 5400 lei, în condițiile în care durata medie de viata este de 5 ani la toate aparatele AC și la electrocasnice/electronice, în general?
Nu ma ocup de vânzări de AC-uri sau de promovarea lor.
În cazul locuitorilor din România, care în marea lor majoritate, folosesc AC-ul, doar pentru răcire,maxim 3 luni/an, un aparat cu funcția A+++, la răcire, din gama Midea, Hisense, de 12000 BTU, care costa pana in jur de 3000 lei iar în cazul Midea, îți oferă tot 36 luni garanție la produs, ca și Daikin, chiar nu merita sa cheltuie 5400 lei pe un Daikin Perfera.Asta este opinia mea.
Gree, Midea si Hisense produc componentele pentru producătorii japonezi și occidentali de AC, consacrați.Nu vad logica sa plătești mult mai mult, fără să primești, în schimb, o calitate tripla.

Edited by max_01, 25 May 2023 - 14:57.


#6368
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,027
  • Înscris: 17.10.2003
Pai cam aia e problema, ca nu-mi trebuie pentru răcire. Dacă era așa alocam un buget de 2000 ron/buc și era suficient(ca să nu fie totuși ultima tinichea).
Mie îmi trebuie sa încălzesc casa ca se pare ca gazele nu mai vin iar casa a fost proiectata pentru centrala pe gaze, deci nema camera tehnica, nema loc stocare lemne foc ori peleti... ca sa nu mai zic ca o soluție completa cât de cât de calitate cu termosemineu, calorifere, cos profi ma duce tot pe la 3000 euro, cât 3 Perfera.

#6369
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postakeem, on 25 mai 2023 - 16:20, said:

Pai cam aia e problema, ca nu-mi trebuie pentru răcire. Dacă era așa alocam un buget de 2000 ron/buc și era suficient(ca să nu fie totuși ultima tinichea).
Mie îmi trebuie sa încălzesc casa ca se pare ca gazele nu mai vin iar casa a fost proiectata pentru centrala pe gaze, deci nema camera tehnica, nema loc stocare lemne foc ori peleti... ca sa nu mai zic ca o soluție completa cât de cât de calitate cu termosemineu, calorifere, cos profi ma duce tot pe la 3000 euro, cât 3 Perfera.
Nu ar merge mai bine gaz lichefiat pentru încălzire?Firma de la care cumperi gazul, îți oferă pentru perioada contractuala, rezervorul pentru depozitarea gazului lichefiat  de diferite mărimi.
Sub 2700 lei nu cumperi în România, un aparat AC de 12000 BTU având clasa energetica A+++ pentru răcire.
Dacă bugetul permite, merita sa cumperi un A+++ în detrimentul unui A++.Diferența de bani se va amortiza într-un interval rezonabil de timp.

Edited by max_01, 25 May 2023 - 17:29.


#6370
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 10.04.2006
Scrisesem un raspuns mai mult dar se pare ca nu a aparut sau nu am dat eu post :(.
@akeem, un PDC ar trebui sa incapa pana la urma. Eu am semineu (nu termo) atat unde locuiesc cat si intr-o casa la munte (unde sunt de fapt doua si doua sobe mari pe lemne, un Vitolig si un Viadrus, ambele bune si eficiente). Placerea de a baga lemne in foc ramane, dar doar cand sunt acasa si o fac ca si aport, nu ca si necesitate. Cand sunt la munte, focaiesc non stop doua zile si nu-i nici o placere. Plus curatat focar plus carat lemne samd. Unde poti sa-ti tii lemnele/brichetele/peletii ca sa nu tot iesi in zapda si ploaie sa aduci pentru termosemineu poti sa pui si un PDC.
Eu nu stiu cum este incalzirea cu AC decat din ce am experimentat in hoteluri samd, dar fluxul ala de aer nu este tocmai o placere. Nici incalzirea pe calorifere/panouri radiante nu se compara cu IPAT.
Eu voi folosi AC-ul doar atunci cand am soare sau in caz de stricta necesitate. Si cand am soare, am prea mult asa ca nu ma intereseaza atat de mult cate plus-uri sunt dupa A. Ma intereseaza din alt punct de vedere, mi-e greu sa accept un produs suboptim, dar cand ma uit si ca un A+++/A++ costa triplu fata de un A++/A+, mai fac un calcul. Intr-adevar, daca ar fi trei patru A+, nu ai alta sursa de caldura iarna atunci trebuie sa mergi pe A+++....++++, mai ales ca vor merge si iarna si nu o sa le poti rula din solar cu baterie, decat cu o baterie foarte foarte mare care te costa de te indoaie.

#6371
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
Sa plătești,în plus, 1000 lei pentru A+++ în detrimentul unui A++ , pe termen lung, eu zic ca merita.

#6372
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 10.04.2006
Daca platesti curentul cu care il alimentezi, fara doar si poate merita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate