Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

nikon D40

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
OCTAV31

OCTAV31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.06.2008

View Postion_47, on Apr 5 2009, 16:21, said:

Dacă sursa ta e sigură, cu 250 de euro pe un D40 faci o afacere foarte bună. D60 are în plus așa:
- sistem de curățare a prafului de pe senzor
- active D-lighting (o chestie cu postprocesarea pozelor în aparat)
- 10 megapixeli față de 6
- obiectiv 18-55 VR în kit.
Eu am ales D40, și de 5 luni nu am folosit postprocesarea, reviewurile pe care le-am citit la obiectivele de kit spun că este (optic) mai performant obiectivul kit de la D40, sistemul de curățare nu m-a convins, iar cei 4 mpx în plus am decis că nu merită datorită problemei zgomotului de imagine. (aici argument pro D40 - la ISO 800 scoate poze curate chiar și în întuneric).

Daca tot vrei sa dai sfaturi despre aparate pe care nu le cunosti, citeste cu atentie inainte un preview ca lumea.
Fara sa vreau sa intru intr-o polemica inutila, cateva precizari - zic eu - importante:

1. Active D-lighting actioneaza SI pe timpul fotografierii daca se doreste/seteaza. De fapt acolo e util,
ca postprocesarea n-o faci in aparat in mod normal.  Si chiar este eficient !
2. Nu stiu ca la D40 sa existe scala de ajutor pentru focus manual de la D60 (nu ma refer la punctul verde...) care
   poate fi extrem de utila - chiar cruciala pentru obiective care nu sunt AF-S.
3. 10 mega in loc de 6 poate fi util nu neaparat pentru printuri, ci pentru cropuri. Depinde ce subiecte/obiective
   folosesti, nu toata lumea are bani pentru tele. Despre pozele curate cu D40 la 800 chiar si pe intuneric... am
   ceva rezerve dar si o intrebare: D40 merge si fara baterie pe intuneric ?!?   :)
  4. Chestia cu VR-ul e un plus eventual, depinde de subiecte, de mana si de ce vrei sa faci. Desi am 18-55VR, si eu
   consider ca obiectivul simplu e in principiu mai bun, are in plus sticla ED care poate folosi uneori.
5. Evident ca sistemul de curatare nu te-a convins, ca nu exista pe D40, iar pe reviewuri ... nu vibreaza  :)
6. Ma surprinde ca la comparatiile D40 vs D60 putini adauga singurul avantaj intr-adevar important al lui D40: viteza de
sincronizare a blitzului ... E drept ca avantajul asta e fata de majoritatea celorlalte aparte din clasa respectiva, si nu numai!

#38
ion_47

ion_47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.02.2008
Apropo de Active D-Lighting, mai adineauri am citit și eu că merge efectiv în timpul fotografierii. Mea culpa. Iar VR-ul nu știu cât de eficient poate fi la capătul wide, cât poți câștiga, având în vedere că prinzi chiar 1/8 netremurat dacă ai mână bună. Fără baterie nu știu dacă merge nici pe lumină :D. Bine, acum depinde și de noțiunea ta de întuneric, eu prin întuneric m-am referit la o sală de spectacole, nu la beznă completă. Cât despre viteza de sincronizare a blițului, este, într-adevăr, un avantaj, dar nu știu cât este de relevant pentru utilizatorul de rând. Eu până acum nu am folosit la bliț timpi mai mici decât 1/120 (dar sunt curios să încerc).

Cu riscul de a da în off-topic, văd că ai și 18-55-ul și 18-70-ul. Cât de pronunțată este diferența calitativă dintre cele 2 obiective?

Edited by ion_47, 06 April 2009 - 00:32.


#39
OCTAV31

OCTAV31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.06.2008

View Postion_47, on Apr 6 2009, 00:30, said:

Apropo de Active D-Lighting, mai adineauri am citit și eu că merge efectiv în timpul fotografierii. Mea culpa. Iar VR-ul nu știu cât de eficient poate fi la capătul wide, cât poți câștiga, având în vedere că prinzi chiar 1/8 netremurat dacă ai mână bună. Fără baterie nu știu dacă merge nici pe lumină :D. Bine, acum depinde și de noțiunea ta de întuneric, eu prin întuneric m-am referit la o sală de spectacole, nu la beznă completă. Cât despre viteza de sincronizare a blițului, este, într-adevăr, un avantaj, dar nu știu cât este de relevant pentru utilizatorul de rând. Eu până acum nu am folosit la bliț timpi mai mici decât 1/120 (dar sunt curios să încerc).

Cu riscul de a da în off-topic, văd că ai și 18-55-ul și 18-70-ul. Cât de pronunțată este diferența calitativă dintre cele 2 obiective?

Scuze penrtu tonul usor zeflemitor din raspunsul anterior, n-am vrut sa fiu nepoliticos :)

In opinia mea e diferenta pronuntata intre cele doua - rezolutie, calitatea si claritatea imaginii, plus ca 18-70 are un inel de focus
manual mai mult decat decent, care actioneaza si peste AF-S prin simpla rotire. In plus e si putin mai luminos la 55, de exemplu
(4.5 fata de 5.6), ceea ce poate conta in anumite situatii. Un ultim avantaj - nu se roteste la focalizare, deci poti folosi CPL
fara probleme...
Despre VR, asa cum ai zis, depinde foarte mult si de mana fotografului - din pacate eu nu mai am mana asa sigura ...

#40
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postion_47, on Apr 6 2009, 01:30, said:

...
având în vedere că prinzi chiar 1/8 netremurat dacă ai mână bună.
...
OT
Nu te baza pe asta. Daca mai iese cat-de-cat cateodata, eu cred ca e mai degraba sansa. De altfel pa 1/8s chiar si clampanitul oglinzii conteaza. 1/4s ... 1/15s sunt cei mai pacatosi timpi din acest punct de vedere. E drept, efectul e mai vizibil la focale medii-lungi decat la wide. Iar judecarea claritatii unei poze se face la marire 100%, nu pe LCD-ul camerei sau pe display-ul PC in mod "fit to window".

#41
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Multumesc ptr pareri, zilee astea o sa ma hotarasc ce cumpar Nikon d40 sau Canon 450d 18-55 is  la 540 euro ,in fine ,voi vedea ce o sa cumpar.
Oricum , daca aveti si alte pareri expuneti-le.

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
la ce bun sa le spunem. e forumul plin de ele, citeste. oricum tu alegerea finala o s-o faci pe considerente personale, nu functie de ce scrie aici. nu e prea normal sa compari un aparat de 250 cu unul de 540, indiferent de ce moneda vorbim.

#43
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
Hai mai pune oleak si-ti iei Nikon D90, despre care se poate vorbi cu totul altfel... http://f64.ro/det.ph...id=412&pid=8085

#44
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
dr_m Posted 26 minutes ago
Hai mai pune oleak si-ti iei Nikon D90, despre care se poate vorbi cu totul altfel... http://f64.ro/det.ph...id=412&pid=8085


Nu sunt  dispus sa dau 1000eu ,pe un aparat foto ,pe care il folosesc in general ptru familie,iarba verde ,excursii, etc.

Daca ar fi sa dau banii astia ,as lua fara sa stau pe ginduri Canon 40 d  ,care este mult peste  d90 ,dar care orcum este prea profi , pentru folosinta mea .

#45
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
Pentru nevoile tale cred ca faci cel mai bine daca iei Nikon D40(best buy la 250 de euro) si mai cumperi pe langa el si un blitz in genul lui SB-400 sau SB600,vei avea cu totul alte poze(mai ales la interior).

#46
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postspyros, on Apr 7 2009, 00:35, said:

Daca ar fi sa dau banii astia ,as lua fara sa stau pe ginduri Canon 40 d  ,care este mult peste  d90 ,dar care orcum este prea profi , pentru folosinta mea .


nu e deloc adevarat. Nikon D90 e un upgrade consistent la Nikon D80 mai ales din punct de vedere al calitatii imaginii, iar performantele il pun foarte aproape de canon 40D.

sfatul meu: Nikon D40 plus nikkor 35 f/1.8 G. Asa ai sansa sa inveti niste notiuni elementare precum: compozitie, bokeh, unghi de cuprindere normal.

Altfel o sa te incurci in fepeseuri, autofocus si filmare, cand de fapt lucrurile astea nu influenteaza rezultatul final.

#47
iSMASH

iSMASH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.06.2009
Buna ziua, am un Nikon D40, AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ED II.
As dori sa stiu cateva pareri despre el. Si daca ma puteti ajuta, cu recomandari pentru un obiectiv, pentru peisaje, sau general, convenabil la pret. :D
Aparatul este nou, eu fiind incepator la capitolul "fotografie" nu stiu sa-l setez, am incercat sa ma "joc" putin cu el, dar as vrea sa stiu niste setari, daca ar trebui facute, ce ar trebui facut. O setare initiala.

Orice opinie/indrumare e binevenita. Multumesc! :)

#48
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostiSMASH, on 15th June 2009, 17:50, said:

Orice opinie/indrumare e binevenita. Multumesc! :)
In cazul asta RTFM!!! Fie l-ai primit deja cu aparatul, fie il descarci de pe net. Pe urma pui intrebari pe forum, preferabil la asa intrebari pe scoala foto ca sa nu iriti dinozauri ca mine. Bine ai venit pe Sofpedia. Citeste regulile de postare. Nu deschide inca un topic cu variatiuni pe aceeasi tema:
http://forum.softped...howtopic=245713
http://forum.softped...howtopic=262498
si multe altele

Edited by raldox, 15 June 2009 - 17:56.


#49
iSMASH

iSMASH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.06.2009
L-am citit :), uite ca inainte de a deschide topicul am dat search, dar nu mi-a gasit nimic. Mersi, ma voi uita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate