Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

nikon D40

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
De unde l-ai comandat si la ce pret?

Te astept cu impresii detaliate dupa ce il primesti. :)

#20
ngttrr

ngttrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.05.2006

View Postcatalinmariescu, on Jul 2 2007, 22:34, said:

De unde l-ai comandat si la ce pret?

Te astept cu impresii detaliate dupa ce il primesti. :)

http://forum.softped...p;#entry3057585

primele impresii

#21
30feb2004

30feb2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2007
Sunt un proaspat absolvent ai facultatii de stomatologie si am nevoie de un SLR. M-am jucat destul de mult cu un d70 + un sigma 105 si mi s-a parut suficient. Inclin si eu spre un d40 sau chiar d40x, dar nu am gasit referiri la motorasul de zoom (la 40x) si nici la posibilitatea folosirii obiectivului sigma 105. Legat de macro-flash doresc un sigma 140 DG, dar nu stiu ce alte obtiuni viabile am (legat de pret)?!

#22
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
D40 & D40X nu au motor de autofocus. Cu obiectivul Sigma de care zici vei putea focaliza doar manual (nu vad nicaieri sa zica ceva de motor intern de AF). Fiind vorba de un obiectiv macro s-ar putea sa nu te incurce prea mult, pentru ca de obicei fotografia macro se face focalizand manual...

Eu ti-as recomanda D80, daca iti permiti.

Edited by Pac_Man, 23 July 2007 - 10:01.


#23
30feb2004

30feb2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2007
Multumesc pt sfat, dar tinand cont ca am un buget de 1.000e pt body+obiectiv macro+ macro flash ,nu cred ca ma pot incadra cu d80 :D. Te-as ruga dc poti sa-mi recomanzi ceva similar (alta firma,dar pana la 1000euro), dar care sa aiba aplicabilitate in cabinet ( autofocusul e chiar necesar pt nevoile mele) multumesc anticipat!

#24
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
De la nikon mai sunt D50/D70(s), dar nu sunt modele curente, adica nu se mai fabrica, in rest, sunt aparate excelente.

Pentru Canon si Pentax intreaba pe threadurile corespunzatoare.

Edited by Pac_Man, 24 July 2007 - 09:46.


#25
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 05.08.2008
la un D40 se poate vizualiza fotografia si pe ecranul LCD , cum este la aparatele digitale?

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
Doar dupa ce faci poza.

#27
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 05.08.2008

View Postcatalinmariescu, on Oct 8 2008, 17:14, said:

Doar dupa ce faci poza.

ah.
si atunci, intrebare de incepator, cum iti poti da seama de luminozitatea/umbra pozelor...?
pe acel ecran mic unde te uiti banuiesc ca se vede poza asa cum o vezi tu, natural. nu?

#28
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAlecsandre, on Oct 8 2008, 17:26, said:

ah.
si atunci, intrebare de incepator, cum iti poti da seama de luminozitatea/umbra pozelor...?
pe acel ecran mic unde te uiti banuiesc ca se vede poza asa cum o vezi tu, natural. nu?
Incerc sa explic cat mai simplu  deci nu dati cu pietre.:)
Un aparat de acest tip are un vizor optic.Adica lumina este trimisa cand privesti prin el  in ochiul tau direct prin intermediul unei oglinzi. Tu vezi prin el "cu ochiul liber" nu printr-un ecran.
Daca nu folosesti setari manuale pur si simplu ai incredere in aparat ca iti va expune corect. Apoi te uiti pe ecran la poza si/sau pe histograma pozei si afli daca este bine expusa,    compensezi daca e nevoie.Este la fel ca la un compact numai ca nu te uiti pe ecran ci prin vizor. Nici acolo ce vezi  pe ecran inainte de a face poza nu este 100% la fel cu ce rezulta desi se apropie mult mai mult.
Exista aparate de acest tip care au si ce stii tu.Se numeste Live-View si functioneaza exact ca la un compact.Vezi imaginea pe ecranul MARE al aparatului incadrezi si tzac poza.
Nikon D40 nu are aceasta facilitate.

Edited by idaho333, 08 October 2008 - 17:13.


#29
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007
Am o nelamurire vizavi de D40. Incerc sa inregistrez pt balansul de alb o valoare masurata si sunt momente cand primesc mesajul "unable to measure". Urmez exact instructiunile din manual dar nu imi reuseste de fiecare data. Sigur gresesc eu ceva, dar nu imi dau seama unde. Ma ajutati voi?

#30
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postjohn_otto, on Jan 14 2009, 16:24, said:

Am o nelamurire vizavi de D40. Incerc sa inregistrez pt balansul de alb o valoare masurata si sunt momente cand primesc mesajul "unable to measure". Urmez exact instructiunile din manual dar nu imi reuseste de fiecare data. Sigur gresesc eu ceva, dar nu imi dau seama unde. Ma ajutati voi?
incearca sa tii aparatul si cardul de WB cat mai stabile si fa focus manual, perpendicular pe card. cardul trebuie sa acopere cat mai bine ce vezi tu in vizor. bafta.

#31
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Salut
Am gasit sa cumpar Nikon d40 la 249 euro ,nou nout din magazin,sigilat ,cu garantie(e kit-ul cu 18-55)
Nu stiu daca se merita sa cumpar un model iesit din fabricatie sau sa dublez suma si sa iau D60 , voi ce parere aveti?
Astept raspunsuri in special de la ceii ce au un astfel de aparat .
Eu am un Fuji 9600 de care sunt foarte multumit ,dar as dori sa trec pe  dslr.
Multumesc.

#32
ion_47

ion_47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.02.2008
Dacă sursa ta e sigură, cu 250 de euro pe un D40 faci o afacere foarte bună. D60 are în plus așa:
- sistem de curățare a prafului de pe senzor
- active D-lighting (o chestie cu postprocesarea pozelor în aparat)
- 10 megapixeli față de 6
- obiectiv 18-55 VR în kit.
Eu am ales D40, și de 5 luni nu am folosit postprocesarea, reviewurile pe care le-am citit la obiectivele de kit spun că este (optic) mai performant obiectivul kit de la D40, sistemul de curățare nu m-a convins, iar cei 4 mpx în plus am decis că nu merită datorită problemei zgomotului de imagine. (aici argument pro D40 - la ISO 800 scoate poze curate chiar și în întuneric).

#33
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
Merita sa iei D40-ul la banii aia iar pentru D60 pretul dublu este mult prea mare.

#34
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008

View Postion_47, on Apr 5 2009, 17:21, said:

- obiectiv 18-55 VR în kit.
Nu la toate kit-urile e 18-55-ul VR :)

#35
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Aparatul il cumpar eu direct din magazin , este adevarat , nu din Romania ci din Italia ,asa ca in legatura cu sursa este o.k.

#36
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Parerea mea e ca nu se merita sa iei pentru mai multi bani, D60. Ia-ti D40, si iti mai raman bani pentru alte "investitii foto". Te gandesti tu ce ai mai vrea: ba o geanta, ba un blitz, ba un obiectiv, etc.
Diferentele dintre D40 si D60 nu sunt atat de mari, incat sa justifice pretul. Parerea mea.
Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate