Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Ulei de masline extra virgin. pareri.

- - - - -
  • Please log in to reply
651 replies to this topic

#199
supersgx7

supersgx7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.10.2010
[quote name='sweetheart_simy' date='9th September 2011, 15:42' post='10409066']
Hai ca asta-i buna, de parca Grecii nu ar avea masline. Au multe, crede-ma si de calitate foarte buna. Si au si fabrici proprii. Nu pot sa-mi dau cu parerea asupra uleiului din Spania, dar ce ti-a spus tie directorul ala suna a gargara si pute de la o posta. Eu imi cumpar in fiecare an cate un bidon de 5 l de ulei extra virgin din Grecia si este super bun. In anii anteriori se ocupau parintii mei de asta si nu mai tin minte ce au cumparat, dar pot sa va spun ce am incercat in ultimii 2 ani.

Mai citeste..Three countries are the major olive oil producers in the world. First is Spain, second is Italy and third is Greece. [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Olive_oil"]http://en.wikipedia.org/wiki/Olive_oil[/url]

[url="http://www.reteta-pentru-slabit.ro/totul-despre-uleiul-extravirgin-de-masline-atentie-la-ce-cumparati/"]http://www.reteta-pentru-slabit.ro/totul-d...a-ce-cumparati/[/url]

#200
bicarazvan33

bicarazvan33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.04.2012
Am gasit un ulei extravirgin cu aciditate 0,21 super bun.A mai incercat cineva uleiul asta?   http://www.ulei-extravirgin.ro/

#201
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

si uleiul obtinut de "tzaran" e "procesat" de firme "specializate"?
In Grecia nu e chiar asa. Nu uleiul e procesat ci resturile ramase.
Taranul le proceseaza la presa la rece, iar turtele ramase le trimite la fabrica de ulei unde se folosec diversi solventi ptr a extrage resturile de ulei.

Quote

Am gasit un ulei extravirgin cu aciditate 0,21 super bun
Primul tau post si dai un link... Parca suna a spam.
Iar ala nu e ulei bun. Aciditatea trebuie sa fie sub 0,1% ptr un ulei de calitate.

#202
bicarazvan33

bicarazvan33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.04.2012
Am cautat pe net si nu am gasit ulei extravirgin cu aciditate mai mica de 0,1% cred ca ai vrut sa scri mai mica de 1%.Unde ai gasit linkul cu < 0.1%?????
"" Aciditatea uleiului de masline trebuie sa fie sub 0,8%. "Fara indoiala, cel mai bun ulei de masline este cel extravirgin, facut direct din masline si care are o aciditate sub 0,8%", explica prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare.""

http://www.eva.ro/sa...icol-30796.html

Edited by bicarazvan33, 06 April 2012 - 10:16.


#203
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
O sa ma mai uit acasa pe cutie, dar din ce tin minte scrie ca are aciditatea intre 0 si 0,1%.
E ulei din Thassos presat la rece la o "fabrica" locala.

#204
bicarazvan33

bicarazvan33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.04.2012
Eiffel, din cauza ta am pierdut  5h pe net sa caut ulei extravirgin cu aciditate intre 0% si 0,1%.Nu exista in lume asa ceva.Uleiul de masline extravirgin normal are intre 0,3% si 0,8%,cel de maxima calitate inte 0,1% si 0,3%.Cel gasit de mine are aciditatea 0,21% si nu se compara cu uleiurile pe care le-am  cumparat pina acum.Nu e singurul tip de ulei din casa si am ramas impresionat de gust,miros.........

#205
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,979
  • Înscris: 12.08.2008

 eiffel, on 6th April 2012, 10:19, said:

In Grecia nu e chiar asa. Nu uleiul e procesat ci resturile ramase.
Taranul le proceseaza la presa la rece, iar turtele ramase le trimite la fabrica de ulei unde se folosec diversi solventi ptr a extrage resturile de ulei.


Primul tau post si dai un link... Parca suna a spam.
Iar ala nu e ulei bun. Aciditatea trebuie sa fie sub 0,1% ptr un ulei de calitate.
De ce esti asa sigur  :notangel:  ??

#206
bicarazvan33

bicarazvan33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.04.2012

 eiffel, on 6th April 2012, 12:35, said:

O sa ma mai uit acasa pe cutie, dar din ce tin minte scrie ca are aciditatea intre 0 si 0,1%.
E ulei din Thassos presat la rece la o "fabrica" locala.

Atentie,poate scrie pe cutie 5w40 cu aciditate intre 0% si 0,1% si asta chiar afecteaza memoria.

Edited by bicarazvan33, 06 April 2012 - 17:35.


#207
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,979
  • Înscris: 12.08.2008
"Super-Sintetic"  :thumbup: !

#208
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 bicarazvan33, on 6th April 2012, 10:10, said:

Am gasit un ulei extravirgin cu aciditate 0,21 super bun.A mai incercat cineva uleiul asta?   http://www.ulei-extravirgin.ro/

Este ulei de masline spaniol, probabil vor sa faca concurenta celeilalte firme din Romania care vinde ulei grecesc. Singurul lucru care ma mira este ambalajul de tip PET.

#209
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eiffel, din cauza ta am pierdut 5h pe net sa caut ulei extravirgin cu aciditate intre 0% si 0,1%.Nu exista in lume asa ceva.

Quote

De ce esti asa sigur  ??
Aveti dreptate, m-am inselat eu. A trecut ceva timp de cand n-am mai umblat la cutie.
Aciditatea este trecuta  intre 0 si 0,8.

#210
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Scuzati-ma daca s-a mai vorbit.
Pana acum n-am consumat deloc ulei de masline si zilele trecute am zis sa cumpar o sticla. Din auzite stiam ca cel extravirgin e mai bun, asa ca am cumparat o sticla, chiar daca era mai scump decat cel din turte. Corectati-ma daca gresesc.
L-am folosit doar la salate verzi, de vara si mi se pare ca ar un gust cam amar. Sigur, ma asteptam ca gustul sa difere fata de cel de floarea soarelui, dar mi se pare cam mult. Poate o fi si salata amaruie sau am ales eu un sortiment gresit. Nu am retinut marca, dar e ceva de productie spaniola.
E normal sa fie amar sau e pentru ca nu sunt eu obisnuit?
Multumesc.

Edited by Spadan, 18 May 2012 - 12:31.


#211
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 30.01.2008
Este normal. Amar si un pic iute.

#212
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Spadan, on 18th May 2012, 13:23, said:

E normal sa fie amar sau e pentru ca nu sunt eu obisnuit?
Depinde si de marca, dar nu e normal sa fie atat de amar incat sa schimbe gustul salatelor.
Poti incearca Pietro Coricelli, asta e mai "light" si e decent din punct de vedere calitativ.

#213
Undertaker65

Undertaker65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2008

 Godefroy, on 20th June 2011, 08:12, said:

A cumparat cineva ulei ABEA Koroneiki de pe net (ulei-masline.ro) ? Eu nu-l folosesc la salate ci in scop terapeutic, gastrita si litiaza biliara asa ca as avea nevoie de ceva cat mai pur.

Buna ziua , daca mai aveti nevoie de ulei de masline extra virgin (= presat la rece numai prin mijloace mecanice) bio, foarte bun, produs intr-o zona din Creta nu foarte departata de cea in care se afla firma ABEA  - care de altfel este si el f bun - ma puteti contacta pe mail [email protected] sau tel 0722847375. "Fabricuta " aflata in localitatea Galia Prefectura Heraklion produce doar ulei masline extravirgin bio din masline Koroneiki cu aciditatea 0.3% si in cantitati desul de mici si este potrivit in primul rand pentru tratamente medicale - conform cu spusele proprietarului ("e mai mult medicament")  - dar evident in aceeasi masura si pentru scopuri alimentare. Toate cele bune si sanatate !

#214
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 14.02.2008
Sa intelegem ca te adresezi doar lui Godefroy,sau poti face rost de ulei si pt. alti doritori(caz in care ar fi util sa comunici un pret si metoda de livrare)?
O zi buna!

#215
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

 romikatm, on 22nd May 2012, 13:52, said:

Sa intelegem ca te adresezi doar lui Godefroy,sau poti face rost de ulei si pt. alti doritori(caz in care ar fi util sa comunici un pret si metoda de livrare)?
O zi buna!

Ia cata pe net, ca gasesti distribuitorii din Bucuresti, preturile etc.  Ultima oara cind m-am uitat era vreo 30 lei litrul; nu stiu cum e, fiindca nu am folosit, la un moment dat o sa imi cumpar o cutie, sa il incerc.

Deocamdata am de la Molino Don Felix
http://www.molinodon...ducts/A01010008

#216
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Exista, cel putin in Bucuresti, destule magazine care vand ulei de masline bun, grecesc. Despre cel spaniol sau italian, nu stiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate