Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 

Cum sa mori intr-un Ford Focus lovind o caruta...!?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Nu cred ca avea mai mult de viteza legala totusi. Gandeste-te ca la testele NCAP sunt la 57 pe ora, si ai vazut cum se deformeaza alea, iar aici caruta aia plina cu busteni poate fi aproximata cu un zid de beton.

Sa zicem ca ar mai fi avut timp sa se aplece in dreapta (si prezenta de spirit), insa cred ca l-ar fi tinut centura...

#20
black_shadow

black_shadow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNightShift, on Jun 7 2007, 09:21, said:

Care sunt principalele repere dupa care apreciati distanta pana la vehicolul din fata voastra?
Daca nu va puteti imagina acum, amintiti-va de intrebarea mea in timp ce conduceti, si incercati sa dati un raspuns.


View Postlucicop, on Jun 7 2007, 10:03, said:

Sa zicem ca ar mai fi avut timp sa se aplece in dreapta (si prezenta de spirit), insa cred ca l-ar fi tinut centura...

mai gandeste-te cum vine centura...

Attached Files


Edited by black_shadow, 07 June 2007 - 09:06.


#21
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Desi privit din fata centura vine asa cum ai desenat tu, ea este stransa in jurul tau, si ca sa faci miscarea aia de evitare, trebuie sa tragi de ea. Or, cand faci miscarea in cazul asta, o faci brusc, si atunci centura se va bloca si te va tine. Desigur, ca probabil ca ar fi reusit sa scape la limita incercand manevra asta...

#22
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postlucicop, on Jun 7 2007, 10:03, said:

Nu cred ca avea mai mult de viteza legala totusi. Gandeste-te ca la testele NCAP sunt la 57 pe ora, si ai vazut cum se deformeaza alea, iar aici caruta aia plina cu busteni poate fi aproximata cu un zid de beton.

Sa zicem ca ar mai fi avut timp sa se aplece in dreapta (si prezenta de spirit), insa cred ca l-ar fi tinut centura...

conteaza prea putin euroncapul. vorba unui coleg de mai sus.. in cazul asta tot ce statea intre sofer si busteni era parbrizul. Un accident stupid, eu unul as interzice toate carutele, pe drumurile publice (eventual doar pe alea comunale sa ramana). Mai ales ca multi nu le semnalizeaza. pe astia ce nu-si semnalizeaza carutele , i-as amenda baban si as confisca atelajul.

#23
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jun 7 2007, 20:38, said:

conteaza prea putin euroncapul. vorba unui coleg de mai sus.. in cazul asta tot ce statea intre sofer si busteni era parbrizul. Un accident stupid, eu unul as interzice toate carutele, pe drumurile publice (eventual doar pe alea comunale sa ramana). Mai ales ca multi nu le semnalizeaza. pe astia ce nu-si semnalizeaza carutele , i-as amenda baban si as confisca atelajul.
din cate stiam carutele sunt interzise deja pe drumurile noastre nationale. cu toate astea ele circula cool in continuare.

mai periculoase ca astea sunt cele incarcate cu fan in asa hal de nu vezi in depasire nimic. am vazut una mai inalta ca un tir.

omul ala scapa doar cu un SUV americanesc al naibii de inalt. intra parul si sa se blocheze undeva pe la blocul motor.

#24
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006

View Postromaximusro, on Jun 7 2007, 10:38, said:

conteaza prea putin euroncapul. vorba unui coleg de mai sus.. in cazul asta tot ce statea intre sofer si busteni era parbrizul. Un accident stupid, eu unul as interzice toate carutele, pe drumurile publice (eventual doar pe alea comunale sa ramana). Mai ales ca multi nu le semnalizeaza. pe astia ce nu-si semnalizeaza carutele , i-as amenda baban si as confisca atelajul.

Eu ma refeream la deformare, si am invocat testele NCAP pentru a sustine ideea ca viteza nu a fost prea mare, la deformarea care se vede in poze. Normal ca parbrizul si plafonul se duc mult mai usor, si la viteze mult mai mici.

Carutele sunt interzise doar pe drumurile europene, pe cele nationale nu, din cate stiu eu.

#25
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlucicop, on Jun 7 2007, 21:07, said:

Carutele sunt interzise doar pe drumurile europene, pe cele nationale nu, din cate stiu eu.
da , cand am zis nationale m-am referit la "europene" gen DN1. dar si acolo le gasesti bine mersi. coviltir rulez.

#26
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
DN1 e, dupa cum arata si initialele, drum national. Sau ma insel ?

#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlucicop, on Jun 7 2007, 21:40, said:

DN1 e, dupa cum arata si initialele, drum national. Sau ma insel ?
da,. dar e ioropean deci carutele nu ar avea ce sa caute acolo.
daca nu ma insel , toate DN-urile sunt europene. carutele decat pe cele comunale si judetene ar avea voie.

#28
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
si totusi cred ca dn1 e cotat si altfel (ca drum european)...asta ca offtopic...
viteza nu a depasit 60kmh, nu e destul dammage

#29
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Calul trebuie sa fie doar in ferme unde sa fie calarit de cine vrea sa fie cool. Nu are ce cauta un vehicul cu tractiune animala pe orice drum, chiar si la tara. In UE carute apar doar la festivitati, o data pe an, cind trage cite un car cu bere sau plimba copiii pe un traseu scurt, marcat, inchis circulatiei publice.

Dar RO este o tara bananiera. Tarani alcoolici care nu au nici macar 4 clase (pina nu de mult necesare pt permis de conducere) nu pot sa dea examen pt permis. Prin sate vezi tot felul de obstacole. Localnicii merg pe sosea ca sa nu isi namoleasca "adidasii puma" in noroiul de pe trotuarele inexistente. Hora o fac tot in mijlocul seselei. Vacile merg/vin de la pascut pe sosea...

Am tranzitat ungaria de nu stiu cite ori. La ei micii fermieri (tarani nu le pot spune pt ca au alt grad de educatie si civilizatie) au masini mai ieftine, trabant, lada cu remorca, nu umbla cu carute pe sosele.

Cine scoate caruta din curte ar trebui arestat fara mila...  :bandit:

Edited by H725, 07 June 2007 - 11:10.


#30
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Pe unele drumuri s-a dat voie sa circule carutele cu aprobarea politiei si administratorului de drum. De EX : DN 10 Buzau-Brasov.


Sunt de acord ca nu au ce cauta carute pe drum......dar soferu unde era.....era pasager ? :cursing: (bine ca nu au mai fost altii in masina......)


P.S. am vazut anu trecut accident simililar la Sinesti ,dar un tir intrase in spatele altui tir care transporta lemne.

Edited by cosmin_miu, 07 June 2007 - 11:21.


#31
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005

Quote

Cum sa mori intr-un Ford Focus calcat de o caruta...

Nu era mai corect "Cum sa mori intr-un Ford Focus incercand sa calci o caruta..." ?

#32
andrei0241

andrei0241

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.05.2007
Ca avea sau nu ce cauta caruta pe drum, deja nu mai conteaza pentru situatia de fata. Ce mi'e clar mie e ca accidentul s'a datorat decisiv soferului din Ford. Oricat de nesemnalizata ar fi fost caruta, oricat de lungi ar fi fost lemnele alea ... in momentul in care tu esti atent la ce se intampla pe drum, e imposibil sa nu vezi ca se apropie lemnul de parbriz, sa fim seriosi.
Accidentul s'a produs cel ai probabil datorita unei clipe de neatentie din partea soferului. Nu vreau sa zic ca mortul e de vine, insa sigur nu se utia in fata ezac inainte producerii accidentului

#33
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 02.06.2006

View Postlucicop, on Jun 7 2007, 11:07, said:

Carutele sunt interzise doar pe drumurile europene, pe cele nationale nu, din cate stiu eu.
Oricum, prevedereile codului rutier în acestă problemă sînt niște idioțenii. Cine se apucă să studieze pe ce drum poate întîlni căruțe și pe ce drum nu? Părerea mea este că lucrurile ar trebui să fie extrem de simple: căruțele nu au ce căuta pe drumuri asfaltate. Punct. Pe drumurile neasfaltate, autovehiculele nu se pot deplasa cu viteze mari așa că nu pot să apară probleme de congestionare de trafic sau accidente de acest fel. O regulă simplă și universală este mult mai ușor de înțeles de căruțași și de șoferi și mult mai ușor de aplicat de organu'. Vorbim teoretic, că practic...

#34
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postandrei0241, on Jun 7 2007, 12:29, said:

Ce mi'e clar mie e ca accidentul s'a datorat decisiv soferului din Ford. Oricat de nesemnalizata ar fi fost caruta, oricat de lungi ar fi fost lemnele alea ... in momentul in care tu esti atent la ce se intampla pe drum,

Da-mi voie sa te intreb daca ai permis si cati kilometrii ai la activ (cu aproximatie)?

Ai intalnit vreo caruta nesenalizata noaptea pe la 4 dimineata, in curba, dupa 70 km de drum liber?
Ai intalnit vreo data caruta oprita dupa varfu' unui deal?
Ai intalnit vreo data o caruta nesemnalizata cu gabarit depasit cand soarele te orbea din fata?

Daca nu poti sa rapunzi la nici una din aceste intrebari cu DA, atunic n-ai idee despre ce vorbesti, cand spui ca soferu-i de vina!

#35
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
@Berti: Trebuie sa-i dau si eu dreptate lui andrei0241, pentru ca in cazul de fata nu cred ca s-a aplicat vreuna din situatiile descrise de tine. Soferul a fost neatent, si dpdv al legii, vina e a lui, in cazul in care caruta avea voie sa circule pe acolo.

Este vreunul din cei care zic ca nu au ce cauta carutele pe drumuri (in conditiile actuale ale dezvoltarii rurale !) care sa aiba bunici la tara, eventual si la munte, unde se folosesc lemnele pentru incalzit si pentru facut scanduri ?

Edited by lucicop, 07 June 2007 - 12:15.


#36
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
chestia asta e irelevanta. Sunt rabe, sunt tot felul de mijloace prin care se pot cara diverse lucruri. Trebuie doar sa se vrea. Cu parere de rau pentru carutasi insa e musai sa evoluam din acest punct de vedere

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate