Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

SONATA - O simfonie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
bogeco

bogeco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2005
_______________________________
Cristist50:
Da ai fost chiar enervant de rezervat - cand defapt eu aveam nevoie de incurajari.

#20
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postbogeco, on May 13 2007, 22:12, said:

Nu stiu ce e "pachetul crom" ... Daca te referi la ornamentele de pe portiere, fraierii de coreeni le-au bagat in standard la modelul lasta.

Am spus spus eu ceva de "taranie" in legatura cu pielea ? :) nu cred ... Am zis ca mie nu imi place, e rece lunecoasa. Si in general port ce imi face placere mie si familiei mele. Nu cumpar doar pentru ca asa se poarta.

In legatura cu Xenon ... e un detaliu pe care nu l-am luat in seama la compararea ofertelor. Daca iti trebuie ... atelierul Delta bd. expozitiei nr. 3-5 :)

Nu ai inteles ceva.Eu i-am raspuns lui "to the limit", NU TIE. Si inca o data CA VAD CA INSISTI, din ce ai postat TU , am crezut ca ai luat piele.Si am zis ca mergea si un xenon.ATAT.(Pielea ar fi bine sa fie rece.NU E.Mai ales vara.E rece transpiratia pe spinarea celor care au asa ceva...daca nu au aerisire in scaune.Mai rar, e drept.)Mersi pt adresa.

A venit "to the limit" si, in virtutea unor intepaturi mai vechi a bagat ironia -relativ ieftina-dar asta e ceva normal-cu teddeiii,crom samd.Ramai cu bine si bafta in exploatarea masini.
:rolleyes:

Edited by sanddy1964, 13 May 2007 - 23:28.


#21
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea :coolspeak:
Mai important decat rant-urile de gen "trebuia sa-ti iei Passat / Maybach / whatever" e faptul ca ai luat masina care te-a atras, la banii pe care i-ai avut.

Hyundai a urcat foarte mult in ultimii 5 ani, ajungand o masina cu un raport "bang for the buck" bun...

Edited by cryo, 14 May 2007 - 09:02.


#22
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007
Eu am o Toyota Avensis 1.8 de 3 ani si jumatate (benzina, daca mai trebuie precizat) si recent m-am intors din State, unde 10 zile am avut inchiriata o Sonata 3.3, V6 (la fel, benzina). Excluzand performantele motorului, nu am gasit mari diferente in ceea ce le priveste. Poate doar climatizarea care nu era "bizon" si cu afisaj electronic. In schimb, pentru Avensis pot sa garantez la fiabilitate. De cand o am, am schimbat doar claxonul...

#23
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Sint de acord cu romaximusro: Sonata nu e o masina premium. Bogeco foloseste aiurea acest cuvint. Premium inseamna Audi, BMW, Merz, nu masina de familie. Spre exemplu un Audi A3 de 23 000 Euro e o masina compacta premium, pe cind o Sonata de 25 000 Euro NU e premium pentru ca nu e o marca de lux.
Si ca tot vorbim de preturi: cum naiba puteti da atitia bani pe o Sonata cind de banii astia va puteti lua un Golf GTI?!!!! Pentru mine e socant. Mai ales daca luam in calcul cit de urit lucrata si urita ca design e Sonata la interior... Si citi bani pierzi la revinzare si cit consuma si ce taxe platesti la ea... Ca sa nu mai pomenesc nimic de performante si placere de conducere. As indrazni sa zic ca e o masina pentru cei nepriceputi si fara gusturi, desi mi-e teama ca o sa-mi umpleti frigiderul de carne.

#24
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostAhile, on May 20 2007, 10:16, said:

As indrazni sa zic ca e o masina pentru cei nepriceputi si fara gusturi, desi mi-e teama ca o sa-mi umpleti frigiderul de carne.
Esti suparat rau in dimineata asta.   :lol:

#25
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMAK, on May 20 2007, 10:23, said:

Esti suparat rau in dimineata asta. :lol:
Pai o fi din cauz aalegerilor.Oricum, masina este cea care este (ca sa vanghelizez nitel) iar la banu ala se lua un Hyundai Santa Fe care nu mai putea fi criticat pt ca e o masina de toata isprava, exterior de nota 10 si interior de 8+.Pe ansamblu un super SUV.Si la revanzare nu pierdea nimeni, masina dadea o imagine mult marita fata de Sonata sau chiar Golf :notangel: asa ca..Nu mai zic de performante.
Acuma omu a  luat-o si este pe buna dreptate incantat de ea.Urata nu e...dar daca nu avem poze sa admiram.....
Ceea ce e de fapt important si foarte usor avand in vedere masinile anterioare.
Eu credeam ca posesorul umple topicul de poze, si comentarii, cu bune :console: si rele :puke: dar...nimic. :naughty:

Edited by sanddy1964, 20 May 2007 - 15:57.


#26
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Eh Ahile, impulsiv ca intotdeauna!

Hai sa te iau eu in suturi pe tine (si) de data asta:

DE CAND compari GTi cu Sonata?!  
DE CAND sunt in aceeasi clasa?
DE CAND au aceeasi destinatie, acelasi TARGET?!
DE CAND GTi are o valoare buna de revanzare?!
DE CAND este Golful o referinta pentru clasele superioare (nu prea mai este nici pentru clasa lui, cam din nici un punct de vedere!).
DE CAND ai devenit asa un bun cunoscator de Sonate?!
DE CAND compari placerea ta de a conduce cu a altora?
DE CAND raportezi TOTUL la boala ta pentru VAG si - in special - GTi ?!
DE CAND ai orbit si consideri - pur si simplu - ca asiaticele sunt proaste?!
DE CAND poti sa fii de acord cu Maximilian?! :w00t:

Si - sa stii - ar mai putea urma o serie buna de DE CAND (sau DE CE!).

C'mon, am alte pretentii de la tine ... Lasa carnea aia la congelator si spune-i omului ce trebuie sa-i spui in astfel de situatii, ce mi-ai spus mie si altora, ce ti-am spus si noi tie (ma rog, dupa faza cu "Va sparg cu motorul meu de 1.4 !" :P

#27
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Unii nu pricep că între "SONATA" și "SONAT" este o diferență majoră și perseverează în a posta tâmpenii  -_-

Edited by Zamolxel, 20 May 2007 - 22:21.


#28
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostTyby, on May 20 2007, 23:14, said:

Eh Ahile, impulsiv ca intotdeauna!

Hai sa te iau eu in suturi pe tine (si) de data asta:

DE CAND compari GTi cu Sonata?!  
DE CAND sunt in aceeasi clasa?
DE CAND au aceeasi destinatie, acelasi TARGET?!
DE CAND GTi are o valoare buna de revanzare?!
DE CAND este Golful o referinta pentru clasele superioare (nu prea mai este nici pentru clasa lui, cam din nici un punct de vedere!).
DE CAND ai devenit asa un bun cunoscator de Sonate?!
DE CAND compari placerea ta de a conduce cu a altora?
DE CAND raportezi TOTUL la boala ta pentru VAG si - in special - GTi ?!
DE CAND ai orbit si consideri - pur si simplu - ca asiaticele sunt proaste?!
DE CAND poti sa fii de acord cu Maximilian?! :w00t:

Si - sa stii - ar mai putea urma o serie buna de DE CAND (sau DE CE!).

C'mon, am alte pretentii de la tine ... Lasa carnea aia la congelator si spune-i omului ce trebuie sa-i spui in astfel de situatii, ce mi-ai spus mie si altora, ce ti-am spus si noi tie (ma rog, dupa faza cu "Va sparg cu motorul meu de 1.4 !" :P

hai ca raspund eu (mai ales de cand e de acord cu mine). De cand sonata nu e masina premium  ;) da asta nu e nici un bai, daca omului ii place sa o stapaneasca sanatos

Edited by romaximusro, 20 May 2007 - 22:24.


#29
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostTyby, on May 20 2007, 23:14, said:

DE CAND ai devenit asa un bun cunoscator de Sonate?!
Stai asa ca el a comentat-o ca pe o simfonie, nu ca e sonata...Si o simfonie nene, e o opera muzicala complexa,...Daca intrebi pe cineva ce simfonie a ascultat, o sa zica :
a V a de Beethoven , sau ceva similar.Si cum ala e de prin zona VAG-ului, e clar ca a comparat cu masini VAG.
Daca era doar Sonata si atat, nu facea nimeni caz...ca asa si eu am Golf dar e clar mai misto o Sonata din asta la exterior, arata mai modern. Poate si la interior E MAI TARE, nu ma contrazic ca nu-mi place la nebunie Golful5, STII DOAR dar am dat 14.5k pe el, nu 23k...Daca configuram un Golf de 23k, ....,in fine...sau luam un A3 SH 2005 DE 23K,...
Cum sta pe sosea , asta nu stiu.
Cum se comporta la accident, nu stiu.
Cum poti cumpara un far in timp util-daca se sparge, nu stiu.
Cum poti vedea ceva la bordul ala, nu stiu.
Cum poti configura o masina de genul asta cand vine gata "configurata", nu stiu.
Etc etc...
Pe ansamblu am fost si eu de acord cu maximus :notangel: si cu Ahile.Adica se vede de mai sus, nu trebuia sa mai scriu... :lol:

#30
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Nu am masina , imi place sa vad jurnalele altora ,  dar aici cam ati calcat pe bec.
Posesorul de SONATA nu a luat-o sa va ia voua fata , dar vad ca v-ati atacat mai mult decat trebuie.

Totusi cam multe OFFTOPICURI - imi suna a ciuda ...(asa pare )

#31
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

View Postromaximusro, on May 20 2007, 23:24, said:

hai ca raspund eu (mai ales de cand e de acord cu mine). De cand sonata nu e masina premium  ;) da asta nu e nici un bai, daca omului ii place sa o stapaneasca sanatos

asta era si ideea!

Sandule, pentru mine toate masinile pe care le-am avut au fost - cel putin la inceput - o "simfonie" ... Nu are importanta ca e din Germania (m-am lamurit si cu aia, batul si foamea vorbeste si acolo, doar ca e foamea mai mica, si asta pentru ca batul e mai gros). Cred ca asta e ideea topicului, si va rog sa nu stricati placerea omului! Intreaba-l pe Ahile cum au decurs primele 2 pagini din topicul lui cu Golful! Ziceai ca si-a luat cel putin Maserati.  :rolleyes:

Nu, nu sunt adeptul conceptiei tampite ca daca e germana, e sfanta si e THE ONE! Nu isi are rost aici o batalie asiatice vs europene, pentru ca nu-si are ...  Cat despre Golfu' de 23k ... consider ca NU FACE. La fel cum nu facea un Megane Bicorp 23.000 EU (ma rog, cu taxe, leasing, casco pe 3 ani) cand si-a luat-o un prieten. Mi-a dat dreptate abia peste un an jumate, cand si-a bagat ... in ea, si a trecut-o pe scoala. Avusese inainte un Golf. Acum are un Passat (i l-a sutit lu' ta-su, ca-si luase ala Touareg, da' fara legatura cu firma cat cu dealerul, care a oferit niste discounturi si conditii de achizitie futere, trebuia sa fii prost sa refuzi asa ceva).

#32
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postimblanzitoruldelei, on May 20 2007, 23:51, said:

Nu am masina , imi place sa vad jurnalele altora , dar aici cam ati calcat pe bec.
Posesorul de SONATA nu a luat-o sa va ia voua fata , dar vad ca v-ati atacat mai mult decat trebuie.
imi suna a ciuda ..
Pai cam asa e, dat fiind faptul ca maximus nu are decat masina parintilor iar eu vreau sa schimb Golful lu fiimea SH, cu ceva mai smeker dar nu ma hotarasc cu ce..Ahile si el, isi vinde Golful5...
Nu are nimeni nimic cu masina.Asteptam si noi niste poze si sa-l felicitam pe om, pe baza lor.Daca vrei , nu mai postam aici.Eu unul cel putin.

@Tiby pai un GTI din ala cam face,,,numa ca nu-l iei cu banii aia, asa cum ar trebui, full de full...Navi ,Xenon, pilele, de toate...mai tre sa pui vreo 10k...

Edited by sanddy1964, 20 May 2007 - 23:26.


#33
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
@Tyby
Ai dreptatate, sint impulsiv uneori... Poate si un pic obsedat de masini germane (nu doar VAG)... Mea culpa! (dar trebuie sa recunosti si tu ca sint grozave masinile teutone!)
M-a socat pretul unei Sonata. Ma asteptam la o ieftineala serioasa ca sa merite. Cind am vazut ca costa cit un Passat am ramas stupefiat! Mai cumpara cineva asa ceva?!
Se pare ca da. Ba chiar mai mult, acel cineva a vazut si Passatul si a ramas insensibil la calitatea deosebita de constructie si design, acuzind motorul zgomotos in schimb, ceea ce e cam adevarat. A vazut si Avensisul (pe care nu il plac pentru ca arata teribil de prost, insa macar are un nume tare in spate). A vazut si alte masini. Si atunci daca lui asta i-a placut... nu-i pot recomanda decit sa o stapineasca sanatos si cu bucurie!

Nu cred ca stricam placerea omului daca discutam sincer si deschis despre ceea ce credem de o masina sau alta. Pina la urma pe mine m-au luat toti in balon pe seama "motorasului de 1.4" si sincer sa fiu nu mi-au stricat placerea deloc. Imi iubesc masina, asa cu motorul ei micut cu tot, in ciuda unor aprecieri nu doar negative ci chiar batjocoritoare ale unora. Ce stiu ei?! 1.4 Power!

O precizare, nu-mi vind Golful ci il dau lu' frati-miu.
Sanddy, vad ca ai si tu obsesiile tale cu xenonu, navigatia si pielea... Eu unul nu le consider asa importante, cel putin navigatie e complet inutila, dar in fine, fiecare cu piticii lui!

Edited by Ahile, 20 May 2007 - 23:41.


#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Ahile, eu nu ma pronunt la Sonata (si nu am facut-o, dupa cum s-a vazut pe topic) pentru ca ... nu o stiu. Ma rog, am vazut-o pe strada, in show-room ... Nu ma omor. INSA pana la "calitatea deosebita" de la Passat mai e mult ... Mi s-a parut MULT mai bine facut Passatul vechi, generatia a doua cel putin, decat cel actual. Iar la design ... c'mon, nu-i nici capra, nici magar ... arata mai bine Polo ... M-ar fi mirat daca ar fi zis ca a mers cu un Accord si nu i-a placut, insa cu Passat! NO WAY! De cand Passatu' costa 16.000 ... nu mai e ce a fost ... Cat despre teutoni ... pot spune ca au dat-o in masini corecte ... si ATAT! Cu ceva exceptii, dar in nici un caz in zona asta de pret!

Sorry, nu va suparati pe mine (stiu ca sunteti fani VAG), insa Golful V pentru mine NU este excelentul. Nici in materie de design (mi-a placut IV, V mi se pare chinuit), si nici in materie de calitate. Cat despre A8 - numa' de bine pentru o masina care costa cat castig eu in cativa ani ... :) ... Poate prea complexa, si fara un  design care sa ma omoare ...

Edited by Tyby, 21 May 2007 - 00:51.


#35
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Ahile, Sanddy, Romax, cand intri in casa la om dai buna ziua, dupa aia incepi sa te certi cu el... N-am vazut sa-i fi zis unul "S-o stapanesti cu placere si sa te bucuri de ea", ci direct la gatul lui, cum de-a putut fi asa prost ca si-a luat Sonata in loc de Golf GTI... :rolleyes: Daca de la unii mai inteleg, de la altii mai aveam pretentii... Mai lipsea acum sa-i zica si Sanddy c-a fost fraier ca n-a strans bani de A8, sau sa-i explice Romaximus cum isi putea lua 3 Loganuri de banii aia, si sa se plimbe in fiecare zi cu altul...

P.S. Stateam ieri la Palat la o barfa cu un alt proprietar de Accord, si a trecut pe langa noi, incet, o Sonata... Am fost uimit de cat de silentioasa era masina... Unii cauta asa ceva la o masina, si nu ragetele GTI-ului (desi nu fac parte dintre acestia, pot accepta lucrul asta). Iar care va ganditi sa-mi dati ca exemplu de silentiozitate Passatul nou... oh well, mai ganditi-va :D

Edited by cryo, 21 May 2007 - 06:52.


#36
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcryo, on May 21 2007, 07:48, said:

Ahile, Sanddy, Romax, cand intri in casa la om dai buna ziua, dupa aia incepi sa te certi cu el... N-am vazut sa-i fi zis unul "S-o stapanesti cu placere si sa te bucuri de ea",

Daca te uitai mai sus, pe prima pagina, vedeai ca eu i-am zis s-o stapanaeasca sanatos.Chiar asa nesimtit nu sunt.Si Ahile i-a zis.
In fine...

Quote

Era bun un xenon pe masina asta, mai ales ca are piele.In fine, am vazut si eu interiorul, nu e urat cu piele.Fara, nu stiu, nu am gasit poza... :lol:
S-o stapanesti sanatos.
Asta pt ca omu a postat aiurea o paralela cu Passatul/Sonata avand piele.Nu am zis nimic urat de masina, am sis ca e mai frumoasa decat Golful,,,si cam atat.

Edited by sanddy1964, 21 May 2007 - 12:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate