Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Noul Mitsubishi Outlander

- - - - -
  • Please log in to reply
788 replies to this topic

#91
vali4715

vali4715

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2005

 MITZSU, on Nov 27 2007, 12:34, said:

Era cumva alb ??? Caci stiu de unde are acela bull-barul - daca ala este modelul care te intereseaza...  :rolleyes:

Da, era alb, imi placea cum arata. De unde-l are? E o chestie de tunning acest bullbar?
Am vazut pe la Santa Fe ceva de genul acesta, era ditamai bara inoxata, groasa si prinsa de lonjeroane cu un suport foarte subtire, eu credeam ca aceste bullbaruri sunt si de protectie, nu doar de fitze?

#92
vali4715

vali4715

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2005

 bully-mac, on Nov 28 2007, 09:24, said:

sunt de acord cu tine, referitor la sculele muzicale din interior. eu am 8+1, cu subwoofer, si nu de putine ori am simtit nevoia de a lua mainile de pe volan si a face o cruce, ca sa le multumesc celor de la Mitsu pentru calitatea sunetului.

cat despre recunosterea vocala, nu exagerez, m-am chinuit 1 ora, adica 60 de min, doar ca sa imi introduc UN SINGUR numar de telefon. in mod cert, a 2-a oara nu voi mai repeta greseala. :lol: ...adica alt numar eu nu ma mai chinui sa bag in memorie ...

pt cine mai are varianta In Style, cea de 34.000 de euro...cu ce cauciucuri v-a venit echipata masina? si sunt intermediare? mi ecel putin, sa mi-a zis dealer-ul...dar inca nu am apucat a ma uit ce model e si sa caut pe net detalii...uit tot timpul ce marca e. sa imi notez... -_-

Pe varianta instyle ai Bridgestone Dueler Sport 225/55/R18 98H si daca le vei cauta pe net vei afla ca sunt SIGUR de VARA, dealerul minte.

#93
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
mda...din pacate cred ca sunt de vara .. de fapt sunt Bridgestone Dueler Sport 225/55/R18 98V ....98V, nu 98H, dar nu cred ca e mare diferenta

LE: deja sunt confuz..am gasit un site polonez cred ca...si acolo cauciucurile mele sunt mixte, all season...:)), pe altele, sunt de vara....:))

Edited by bully-mac, 29 November 2007 - 11:23.


#94
bure

bure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2005
http://www.tirerack....mp;autoModClar=

Aici zice clar ca nu trebuie folosite la temperaturi apropiate de zero, zapada sau gheata  :huh:

Eu ma gandesc sa iau Bridgestone Blizzak LM 25, 215/70 R16 100H. Deci trebuie sa iau si jante noi... e clar ca trebuie sa fie jante de 16, da pe ce latime? Pe un site am gasit ca la la dimensiunea asta de cauciucuri s-ar potrivi jante de latime intre 6 si 7.5. Stiti voi o valoare mai exacta?

Asta e linkul unde am gasit calculatia: http://www.carbibles..._bible_pg2.html

#95
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
http://www.novepneum...h...0&vyrobce=5

aici.. modelul meu e cauciucuri arata "vara/iarna" ... de-aia ziceam ca sunt in plop, si plopul in aer
am gasit si pagina la care faceai referire

cat despre jante, eu habar n-am

#96
bure

bure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2005
Eu zic ca sunt de vara, nu se comporta prea bine pe frig... dimineata urcam Feleacul in spate la o masina ce mergea cu 30... cand s-a tras am calcat-o un pic, da nu de nebun... si am simtit ca a jucat un pic fata, cred ca a intrat controlul tractiunii si mi-a taiat puterea de la roata ce a derapat. Normal nu ar fi trebuit sa piarda tractiunea, ca nu era gheata pe jos, doar un pic de mizerie.

Despre janta, am fost la service sa vad daca pot sa comand jantele de 16 de la ei... asa am vazut ca jantele sunt de tipul 16x6 1/2JJ (pretul la ei e de 150 de euro / o janta de tabla  :coolspeak: - la banii astia iau jante de aliaj destul de frumoase)

#97
bure

bure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2005
Astea sunt pana la urma dimensiunile corecte:

WHEELS AND TIRES
16 X 6.0JJ Steel - P215/70 R16
16 X 6.5JJ Alloy - P215/70 R16
18 X 7.0JJ Alloy - P225/55 R18

#98
vali4715

vali4715

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2005
Sigur sunt de vara. Cele speciale de iarna au rizuri dese si daca apesi pe "carnea" cauciucului le simti moi. Cele all season sunt intre cele doua ca moliciune. Cele Bridgestone Dueler Sport nici unghia nu-ti intra si nu-ti lasa urma. Mint astia cu cauciucurile, ne cred prosti.

#99
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Urmaresc de ceva timp topicul asta, mai pune cineva niste poze cu Outlanderul? :D

#100
cassyaty

cassyaty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2007

 vali4715, on Nov 29 2007, 20:53, said:

Sigur sunt de vara. Cele speciale de iarna au rizuri dese si daca apesi pe "carnea" cauciucului le simti moi. Cele all season sunt intre cele doua ca moliciune. Cele Bridgestone Dueler Sport nici unghia nu-ti intra si nu-ti lasa urma. Mint astia cu cauciucurile, ne cred prosti.

masina este excelenta, o am din martie 2007,am luat-o aproape pe NV,
am facut prima revizie =870ron( atata era revizia la aveo!!),
consumul mai mult decat decent, pe autostrada am scos 6.3 l la 140kmh constant pana la paris, si inapoi consum mediu cam 7 incarcat full, cine zice ca e zgomotoasa sa mearga cu un golf sau Passat cu acelasi motor si dupa aia sa comenteze, e silentioasa in comparatie cu ele, in oras consuma cam 9l (nu in bucuresti),
am testat-o in offroad adevarat adica intr-un loc unde poate doar tractoare au mai umblat,  o zona mlastinoasa, noroiul freca burta masinii, cu diff blocat si asr-ul decuplat am trecut si era vorba de o portiune de circa 1 km, am ramas impresionat de ea (cu cauciucurile de vara de fabrica bridgestone ) ,pacat ca eram singur si nu a putut nimeni filma scena, ca asta era cea mai buna reclama,
cauciucuri de iarna mi-am luat mai mari 235/60/18 nokian hakkapelitta sunt beton dar zgomotoase, masina arata mai bine cu cauciucuri mai mari, se potrivesc si de 255/55/18 dar pe jenti mai late 7.5-8=atentie se modifica viteza indicata la bord.
tinuta de drum: pe sosea dupa mine dintre toate concurentele ei poate doar Honda CR-V se compara cu Outlander restul sunt mai slabe
                       offroad cred ca poate doar freelanderul II care e mult mai scump si cu problemele lui de fiabilitate ar fi mai bun, cel putin teoretic cu sistemul teren response, restul sunt mai slabe.
     oricum cea mai importanta piesa a masinii este piesa dintre volan si pedale......, asta face diferenta  si pe sosea si pe teren accidentat
sistemul audio este beton
cel mai usor acces la portbagaj
pe sosea se conduce ca o masina mica, cu tractiunea cuplata pe  4wd auto sta super in curbe, cu tractiune fata 2wd este mai supraviratoare dar acceptabil, recomand modul 4wd auto pt o conducere mai sportiva.
viteza maxima pe care am atins-o a fost de 200kmh pe drum drept, Iasi-Roman, nu la vale...
varianta de 2.2 diesel psa o fi mai buna dar are si dezavantaje: costuri fiscale mai mari peste 2000cmc, impozit, taxa inmatriculare, asigurare etc, nu cred ca merita diferenta de cai putere  in comparatie cu 2.0 vag
probleme:
a treia zi dupa ce am cumparat-o mi s-a desfacut colierul furtunului de la turbina, care a cazut, nu a fost strans din fabrica sau cineva a umblat unde nu-i fierbea oala , motorul avea rateuri, scotea un fum negru zici ca eram rabă, dar service excelent, am sunat la asistenta si in 1/2ora au venit cu platforma si au ridicat masina au dus-o la service si in 1 ora eram din nou pe drum  foarte prompti am ramas uimit parca nu eram in romania (era sambata!!!).
dupa faza cu testul in offroad mi-a cazut ornamentul de plastic de pe montantul fata stg, cam naspa, dar l-am fixat imediat inapoi,
alte probleme nu am avut cu ea.
ma gandesc sa-mi upgradez motorul cu rallyart, merita oare banii?, se simte diferenta de putere si cuplu? daca cineva dintre voi are cu un outlander cu cip rallyart sa-mi dea si mie un sfat.

asta este a cincea masina noua pana acum,  sunt satisfacut de ea si de service-ul Mitsubishi in comparatie cu Citroen, Chevrolet, Toyota, VW ( citroen saxo, chevrolet aveo, toyota rav 4, golf 5)
costurile sunt f mici pt asa o masina

in concluzie: din toate masinile pe care le-am avut niciuna nu mi-a adus atatea satisfactii, merita toti banii,
pentru mine e cea mai buna alegere din piata!!!

Attached Files



#101
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
am aflat , spre dezamagirea mea, si adevarul gol-golut despre caucicurile mele: sunt de vara
am scris la sectia SERVICE a dealerului de la care am luat masina, si am intrebat . mi-a venit raspunsul:

"Buna ziua,

Anvelopele Bridgestone Dueler sport sunt destinate rularii pe timp de vara si autoturismelor cu tractiune integrala.

Pentru iarna Bridgestone ofera profilul Winter Dueler sau Blizzak (cu sau fara sistem Run Flat).

Material tehnic gasiti in documentul .pdf disponibil aici :

http://www.bridgesto...oneDatabook.pdf

Va atasez in mesaj si o imagine care atesta acest lucru.

Sper ca informatiile sa va fie de folos.

O zi buna !"


asa ca...nu e bine deloc.
partea proasta e ca  nici nu imi permit acum, in nici un caz, sa mai dau 20 si ceva de milioane pe un set de cauciucuri. asta inseamna ca la orice ninsoare, mizga, etc, cuplez 4x4, si merg incet... sa speram ca scap neatins

Attached Files


Edited by bully-mac, 30 November 2007 - 08:25.


#102
bure

bure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2005
Esti optimist la 20 mil... 1 cauciuc Bridgestone Blizzak LM 25 de 16 costa cam 4.5 mil, iar o janta de 16 e intre 3 si 5 mil, depinde daca vrei de tabla sau de aliaj... pentru iarna de tabla ar fi ok, numai ca arata urat. Deci cu tabla ai iesi pe la 30 mil, cu aliaj pe la 40 mil  :cursing:

Sigur sunt si cauciucuri mai ieftine, am vazut ceva Dunlop la 4 mil si era oferta, luai 3 si unu era gratis... deci 12 mil + jante

cassyaty: cat au fost cauciucurile de 18?

#103
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
unde ai vazut oferta la dunlop?

ma gandesc si la varianta de criza....sa pastrez jantele...sa schimb doar cauciucurile

#104
bure

bure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2005
http://www.depozitul...rofil_at-2.html

Pretul e redus de la 420 la 315 RON... adica iei 3 si unul e gratis.

Nu stiu sincer daca iesi mai ieftin sa pui cauciucuri de iarna de 18... 225/55 R18 nu prea gasesti... parca am vazut undeva si erau 9 milioane bucata ceva no-name (nu mai stiu unde am vazut  :confuzzled: )

Ceva aproape am gasit aici - sunt tot la promotie, 8 mil unul, da la 3 iei unul gratis:
http://www.depozitul...mp;snow_rb.html

Dar sunt de 235/55 R18... adica cu 1 cm mai late... eu nu prea as vrea sa iau ceva ce nu scrie in carte.

#105
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 16.12.2003
Nu-i reclama ca nu-i cunosc : http://www.4x4offroa...=produse&car=58
Bullbar-uri!

#106
cassyaty

cassyaty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2007

 bure, on Nov 30 2007, 09:06, said:

Esti optimist la 20 mil... 1 cauciuc Bridgestone Blizzak LM 25 de 16 costa cam 4.5 mil, iar o janta de 16 e intre 3 si 5 mil, depinde daca vrei de tabla sau de aliaj... pentru iarna de tabla ar fi ok, numai ca arata urat. Deci cu tabla ai iesi pe la 30 mil, cu aliaj pe la 40 mil  :cursing:

Sigur sunt si cauciucuri mai ieftine, am vazut ceva Dunlop la 4 mil si era oferta, luai 3 si unu era gratis... deci 12 mil + jante

cassyaty: cat au fost cauciucurile de 18?
totul a costat 3400 ron la marso

#107
bure

bure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2005
Am facut comanda pana la urma pe cauciucuridirect.ro pentru Bridgestone Blizzak LM 25 4x4, 420 RON un cauciuc. Mai raman jantele de 6.5 x 16 de achizitionat  :rolleyes:

#108
vali4715

vali4715

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.03.2005
Poze dupa ce am facut Bucuresti - orasul Victoria - Agnita - Sighisoara - Targu Mures. Aoleu, am uitat sa dau jos eticheta.

Attached Files


Edited by vali4715, 30 November 2007 - 23:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate