Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 

Cumparaturi din State

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
dorupopovici

dorupopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.04.2007

 decebalus_I, on Jul 19 2007, 23:43, said:

Imi puteti spune, va rog, ce sanse am sa nu platesc TVA cumparand un aparat (tot 30D :) ) si 1-2 obiective din SUA prin intermediul unei cunostinte? As vrea sa aflu acest lucru daca imi trimite coletul prin posta, poate sub forma declarata de cadou. Se vor uita vamesii in cutii? E recomandat sa nu-mi trimita deloc factura/garantia in acel colet?

Vreau sa fac acest pas de aproape o jumatate de an, insa tocmai acum am facut rost de o parte din bani :)


solutie. sa iei pe o firma, chitanta separata in pachet si nu cea originala , garantia neinclusa si nu trimise in cutiile originale.
pe chitanta ar cam trebui specificata o "anumita valoare" si caracteristice " speciale " ale produsului.

#56
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Mirmar, on Jul 18 2007, 17:15, said:

Si-am zis sa nu radeti de mine...
Deci e o regula?
DSLR-urile nu au preview pe LCD-ul din dotare?!? Adica 2,5'' pentru setari si-atat?
Pe de alta parte, hai sa ne uitam putin la Oly E510... nu cumva cu asta se lauda?
Nu pot ascunde usoara dezamagire...
Exista si alte aparate DSLR care au live preview in afara de MarkIII de la Canon: Olympus E330 (primul cu aceasta functie), E400, E410, E510; Panasonic Lumix DMC-L1 (senzorul din Oly 330 plus MegaOIS); Leica Digilux3 (acelasi senzor ca si Oly 330, stabilizare optica in body, clona Panny).
E510 are si stabilizarea imaginii in body (pentru cine intreaba)...
Se zvoneste ca si viitoarul Sony va avea live preview, dar nu bag mana in foc. Si pun pariu ca nici Canon nu va sta cu mainile in san la viitoarele modele DSLR mai ieftine. Cum senzorii din noile E410 si E510 sunt facuti acum de Panasonic... nu m-ar mira sa mai faca si ei o tentativa in acest domeniu (DMC-L1 avea senzor Kodak!).
In rest... strugurii sunt acri :)

Despre REBATE la cumparaturile din US - atentie ca nu se acorda de obicei decat 1 (una) rebate per household/adresa/nume (evident pentru un anume produs). Deci daca a trimis un rebate pentru o camera de un anume tip, a doua nu va mai fi onorata.

Edited by SuperDuper, 19 July 2007 - 23:28.


#57
dorupopovici

dorupopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.04.2007

 SuperDuper, on Jul 20 2007, 00:19, said:

Exista si alte aparate DSLR care au live preview in afara de MarkIII de la Canon: Olympus E330 (primul cu aceasta functie), E400, E410, E510; Panasonic Lumix DMC-L1 (senzorul din Oly 330 plus MegaOIS); Leica Digilux3 (acelasi senzor ca si Oly 330, stabilizare optica in body, clona Panny).
E510 are si stabilizarea imaginii in body (pentru cine intreaba)...
Se zvoneste ca si viitoarul Sony va avea live preview, dar nu bag mana in foc. Si pun pariu ca nici Canon nu va sta cu mainile in san la viitoarele modele DSLR mai ieftine. Cum senzorii din noile E410 si E510 sunt facuti acum de Panasonic... nu m-ar mira sa mai faca si ei o tentativa in acest domeniu (DMC-L1 avea senzor Kodak!).
In rest... strugurii sunt acri :)

Despre REBATE la cumparaturile din US - atentie ca nu se acorda de obicei decat 1 (una) rebate per household/adresa/nume (evident pentru un anume produs). Deci daca a trimis un rebate pentru o camera de un anume tip, a doua nu va mai fi onorata.


asta nu se aplica la toate produsele. mai des vezi asa ceva numai pe la concursuri sau promotii la bauturi racoritoare.
   si sincer sa fiu, adrese nu sunt in america asta. caci poti sa folosesti orice adresa stii, asta numai daca este aici.
iar cu liveview-urile. daca vrei asta mai bine iti iei point&shoot.
   nu au schimbat de 100 de ani si nu cred caci la profesionisti sau freelanceri le va fi vreodata de nevoie. pana si paparazzi daca ar avea liveview, de cate poze au facut ar ridica camera in aer si ar sti exact unde directioneaza lensul fara nici un liveview.
   glare in timpul zilei de la soare, display cu mult mai mica claritate sau rezolutie decat vezi prin viewfinder, bun totusi la fotografii sub apa, macro,greu de utilizat cu lens-uri grele (iti da blur instantaneu), 3fps pt sport, cam slabut(imi dau seama cu 400d-ul meu, comparativ cu 8fps---scoti mult mai multe fotografii care poti sa le folosesti mai tarziu).
   pros si contra. depinde ce doresti

#58
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007

 decebalus_I, on Jul 19 2007, 23:43, said:

Imi puteti spune, va rog, ce sanse am sa nu platesc TVA cumparand un aparat (tot 30D :) ) si 1-2 obiective din SUA prin intermediul unei cunostinte? As vrea sa aflu acest lucru daca imi trimite coletul prin posta, poate sub forma declarata de cadou. Se vor uita vamesii in cutii? E recomandat sa nu-mi trimita deloc factura/garantia in acel colet?

Vreau sa fac acest pas de aproape o jumatate de an, insa tocmai acum am facut rost de o parte din bani :)

Sa ti-l trimita ca "gift", fara factura si cu valoare declarata mai mica. Daca iti poate pune si o felicitare e excelent, oricum sa zici ca a fost ziua ta si ti-a trimis cadou.

#59
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 walking^human, on Jul 19 2007, 18:03, said:

Sa ti-l trimita ca "gift", fara factura si cu valoare declarata mai mica. Daca iti poate pune si o felicitare e excelent, oricum sa zici ca a fost ziua ta si ti-a trimis cadou.
Stii sigur sau vorbesti din presupuse ca si altii? Eu trimit periodic cadouri in Ro din US si nu are ABSOLUT nici o importanta ce scrie pe ele - sunt desfacute si comparate cu nomenclatorul vamal. Daca ai noroc de un vames intelegator, este alta poveste...

Edited by SuperDuper, 20 July 2007 - 00:45.


#60
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Asa e.Orice colet care intra in tara e desfacut la vama.Daca are factura, taxele e calculeaza in functie de aia, daca nu are factura atunci produsele sunt estimate dupa catalogul vamal.Poti sa pui si mama felicitarii in colet, nu tine faza cu gift. Gift ai voie sa primesti produse de pana in 60 euro (parca) fara sa fie taxate; tot ce depaseste valoarea aia se taxeaza.

#61
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Sau poti sa faci TU un "gift" acolo si te-ai scos! :P

#62
dorupopovici

dorupopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.04.2007

 SuperDuper, on Jul 20 2007, 01:45, said:

Stii sigur sau vorbesti din presupuse ca si altii? Eu trimit periodic cadouri in Ro din US si nu are ABSOLUT nici o importanta ce scrie pe ele - sunt desfacute si comparate cu nomenclatorul vamal. Daca ai noroc de un vames intelegator, este alta poveste...


super duper---daca spui ca esti din sua inca nu ai auzit de combinatia de transport cu firma specializata , care dureaza 6 sapt dar nu platesti vama sau alte prostii de astea si aduce pachetul direct la usa. firma care receptioneaza pachetele in romania in constanta face vama la containere si nu la pachetel. ceea ce inseamna prin sondaj. ceea ce duce la totul e aranjat daca se intimpla sa fie ceva electronice.
   omu' cat traieste invata!!!!

#63
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 florinel, on Jul 20 2007, 09:54, said:

Asa e.Orice colet care intra in tara e desfacut la vama.Daca are factura, taxele e calculeaza in functie de aia, daca nu are factura atunci produsele sunt estimate dupa catalogul vamal.Poti sa pui si mama felicitarii in colet, nu tine faza cu gift. Gift ai voie sa primesti produse de pana in 60 euro (parca) fara sa fie taxate; tot ce depaseste valoarea aia se taxeaza.

Multumesc de informatii. Din experienta voastra, valoarea din nomenclatorul vamal este mai mare, de obicei, decat valoarea facturii aparatelor si obiectivelor cumparate din state? sa stiu cum as iesi un pic mai in avantaj ...

#64
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 grig_jr, on Jul 20 2007, 10:23, said:

Sau poti sa faci TU un "gift" acolo si te-ai scos! :P

mishto ideea, insa stau cam prost la capitolul asta (trebuie sa ai putin fler... mie imi lipseste experienta :( )

#65
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 dorupopovici, on Jul 20 2007, 07:41, said:

omu' cat traieste invata!!!!
Da, ilegalitati. Eu personal o singura data am trimis cu containerul si a ajuns varza in tara si dupa 2 luni. Mersi, dar nu... daca este pe "shuntat" vama se poate si fara container. Dar nu o sa fie eu ala sa invati lumea in public sa comita ilegalitati. In plus nu stiu cum se mai face impozitarea in Romania si daca cadourile trebuie declarate. In mod sigur daca primesti "cadou" o masina sau un apartament platesti taxele oricum. Nu vad de ce la electronice ar diferi - ca principiu, nu ce se intampla practic.

 decebalus_I, on Jul 20 2007, 16:44, said:

Multumesc de informatii. Din experienta voastra, valoarea din nomenclatorul vamal este mai mare, de obicei, decat valoarea facturii aparatelor si obiectivelor cumparate din state? sa stiu cum as iesi un pic mai in avantaj ...
Nu cred ca are importanta ce scrie pe factura aia, nomenclatorul este documentul legal vamal. Dar nu bag mana in foc, este posibil ca la o valoare mai MARE a facturii sa fie luata aia in calcul.
Despre limita de 60Euro pentru a nu fi vamuit - nu cunosc, nu a "functionat" niciodata la mine. Poate din cadrul EU spre Ro?

Edited by SuperDuper, 20 July 2007 - 23:18.


#66
dorupopovici

dorupopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.04.2007

 SuperDuper, on Jul 21 2007, 00:12, said:

Da, ilegalitati. Eu personal o singura data am trimis cu containerul si a ajuns varza in tara si dupa 2 luni. Mersi, dar nu... daca este pe "shuntat" vama se poate si fara container. Dar nu o sa fie eu ala sa invati lumea in public sa comita ilegalitati. In plus nu stiu cum se mai face impozitarea in Romania si daca cadourile trebuie declarate. In mod sigur daca primesti "cadou" o masina sau un apartament platesti taxele oricum. Nu vad de ce la electronice ar diferi - ca principiu, nu ce se intampla practic.

Nu cred ca are importanta ce scrie pe factura aia, nomenclatorul este documentul legal vamal. Dar nu bag mana in foc, este posibil ca la o valoare mai MARE a facturii sa fie luata aia in calcul.
Despre limita de 60Euro pentru a nu fi vamuit - nu cunosc, nu a "functionat" niciodata la mine. Poate din cadrul EU spre Ro?


  tot ce vine din ue nu se taxeaza din cauza caci vine direct la oficiul postal afiliat strazii pe care locuiesti. nu mergi decat sa-l ridici dupa ce se trimite instiintarea prealabila de la oficiul postal.

  cat despre vapor, am trimis de multe ori pt familie si prieteni si nu s-a intimplat nimic. si nu este vorba de nici o ilegalitate. tu trimitipachetul, ei il accepta, ei se ocupa de restul. that easy. si il aduc si la usa ca sa nu fie nevoie de nu stiu ce deplasari. singurul dezavantaj e timpul de 6 sapt.
   bafta!


#67
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Aici ne referim in principal la cumparaturi din US.Normal ca ce vine din UE nu este taxat.
La ce vine din US FARA FACTURA - se calculeaza taxele dupa valorile din catalogul vamal (valori mult mai mici decat cele din factura.Exemplu " aparat foto digital de peste 5 mp -  200 euro valoare")
La ce vine din US cu factura se calculeaza taxele in functie de valoarea facturii, fara transport.
Daca tu ai in colet un D200 sau ceva care se vede ca e valoros, dar pe factura ai 50$  vamesul are dreptul sa iti ia taxe la valorile din catalog, chiar daca ai factura.


Limita de 60 euro (nu sunt sigur ca e 60 dar e prin jurul acestei sume) reprezinta valoarea maxima netaxabila pentru ceva primit din afara UE.
De exemplu poti trimite un colet cu haine pe care-l declari ca valoare la trimitere de 50$.In tara nu va plati nimic. Sau.. trimiti un laptop pe care-l declari la fel de 50$... cand ajunge in tara vamesul realizeaza ca face mai mult de atat si scoate catalogul.....

#68
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
Vi s-a intamplat sa cumparati din SUA aparate/obiective si in termenul garantiei (1 an) sa se defecteze? Cum ati procedat?

#69
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Nu mi s-a intamplat niciodata.Dar... daca se intampla, stiu cam cum e procedura la BH.Le dai un mail, ei iti trimit un formular postal de expediere (cu plata la destinatie) urmand sa-l lipesti completat pe coletul cu pricina. Totusi va trebui sa platesti taxele postale pentru zona interna de pana la preluarea coletului de US Mail.
Se repara/inlocuieste produsul defect si-l primesti inapoi, urmand ca la vama sa prezinti documentele vamale de intrare (initiala) in tara si cele de trimitere la garantie (asta ca sa nu mai platesti inca odata vama).

#70
liviucj

liviucj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2006
Hello everybody!
Sunt tipi in Bucuresti care vand camere foto la preturi situate intre cele din USA si cele de la noi.
Nedumerire: sunt aduse/comandate din USA sau nu cumva sunt produse refurbished? Stie cineva ceva de chestia asta? Se practica la camere foto?
Multumesc.

#71
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 florinel, on Jul 23 2007, 10:47, said:

Nu mi s-a intamplat niciodata.Dar... daca se intampla, stiu cam cum e procedura la BH.Le dai un mail, ei iti trimit un formular postal de expediere (cu plata la destinatie) urmand sa-l lipesti completat pe coletul cu pricina. Totusi va trebui sa platesti taxele postale pentru zona interna de pana la preluarea coletului de US Mail.
Se repara/inlocuieste produsul defect si-l primesti inapoi, urmand ca la vama sa prezinti documentele vamale de intrare (initiala) in tara si cele de trimitere la garantie (asta ca sa nu mai platesti inca odata vama).
florinel, multumesc foarte mult pentru explicatie (pare ok pentru mine ceea ce ai spus tu). Totusi, poate cineva chiar a trecut prin asta si ne poate confirma procedura ta. Intentionez sa investesc 2000-2500 usd (nu i-am strans usor) si nu intentionez sa obtin profit de pe urma aparatului, poate de aceea sunt putin circumspect (mai ales ca n-am mai facut nici o tranzactie cu plata online).

#72
abyssum

abyssum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 07.07.2007

 liviucj, on Jul 23 2007, 21:30, said:

Hello everybody!
Sunt tipi in Bucuresti care vand camere foto la preturi situate intre cele din USA si cele de la noi.
Nedumerire: sunt aduse/comandate din USA sau nu cumva sunt produse refurbished? Stie cineva ceva de chestia asta? Se practica la camere foto?
Multumesc.

Apropo de intrebarea asta:
exista vre-o modalitate prin care se poate verifica apartul sau lens-ul cu ajutorul serial number?
Eu am cautat dar nu am gasit nimic in acest sens. Poate stie cineva mai multe.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate