Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Cumparaturi din State

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
xaser

xaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.11.2006
momentan am un cont curent in lei si unul in valuta la raiffeisen
pot sa achit din ala in valuta?
tb sa-mi fac un card special?
:confused:

#20
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

View PostKunzite, on Jun 12 2007, 11:34, said:

Grig:
Nikon.ro sunt reprezentanta? Nikon.com nu par sa fi auzit de ei. Si, fara suparare... daca trimit in Ungaria se cheama ca n-au service autorizat ;) - totusi poate fi preferabila aceasta situatie, fata de un pseudo-service romanesc pseudo-competent.
Scuzata-mi fie carcoteala. Oricum e un mare pas inainte fata de vremurile in care singura varianta erau Kotkodacii - si-n rafturile lor batea vantul (uite d-aia nu-s eu nikonist :D)
Eu n-as da la service in .ro aparatul meu. Pdmdv era un + faptul ca cei din Oradea trimit in Ungaria la service. :P

Ar trebui totusi verificata informatia.

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Cu asta suntem de acord. Exceptand chestii triviale (am dat *istDS-ul la curatat, la acelasi service cu care unii au probleme) as trimite aparatul cat mai departe de Romania :)
Hmm... nu-i imposibil ca Nikon.ro chiar sa fie reprezentanta.

#22
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View PostKunzite, on Jun 14 2007, 10:47, said:

Cu asta suntem de acord. Exceptand chestii triviale (am dat *istDS-ul la curatat, la acelasi service cu care unii au probleme) as trimite aparatul cat mai departe de Romania :)
Hmm... nu-i imposibil ca Nikon.ro chiar sa fie reprezentanta.

Mai degraba importatori...nu-i acelasi lucru cu o reprezentanta. Din cate stiu nu sunt autorizati de nava mama pentru a fi reprezentanta. Daca ar fi reprezentanta Nikon ar fi obligati sa aiba cel putin o unitate service pe teritoriul Romaniei.

#23
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Adipelcz (in caz ca nu te-ai lamurit pana acum)
Tocmai am primit, ieri, comanda de la b&h. Taxe vamale: aparat digital = 0; obiective = 6,5%; Pret total = (pret marfa+pret transport+taxe vamale) x 1,19 (adica 19% tva).
Unii spun ca s-ar putea "rezolva" si fara tva dar, sincer, pe mine nu m-a interesat (pentru ca mi-am facut cumparaturile pe firma).  Oricum, la UPS nu ai ocazia sa te vezi cu vamesul, totul e intermediat de functionarii lor.

#24
Lulu_ms

Lulu_ms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.07.2006
am totusi o intrebare ... nu e oare mai rentabil sa se cumpere din germania ? nu e TVA, costul de transport poate fi 0 sau in orice caz mai mic decat cel din state, e si garantie care e in germania si nu SUA.

mi-a dat un prieten un site din germania unde gasesti preturi bune de tot ... www.preissuchmaschine.de

is curios acu de reply-uri si opinii in primul rand

#25
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Pai, s-o luam pe puncte:
1. Din pacate, tva-ul e peste tot!(Nu scapi de el decat daca inchide vamesul ochii...).  A nu se confunda cu taxa vamala  (care, oricum, e mai mult decat rezonabila si la cumparaturi din USA:  0% la aparate si 6,5% la obiective).
2. Costul de transport nu poate fi zero! Eventual mai mic, dar cum de pe site-ul tau nu rezulta nimic - orice e posibil, chiar si sa te coste mai mult. Cel putin la B&H lucrurile astea sunt foarte clare din start, stii preturile pana la ultimul cent (iar pentru mine asta a fost un criteriu important).
3. Site-ul mentionat de tine este, de fapt, un portal catre o sumedenie de magazine. Asta prezinta inconveniente, pentru ca nu stii care dintre ele e mai serios (sau mai tzepar), care si cum trimite coletul in Romanica, etc.
4. Pretul cel mai mic (pe site) pentru un 30D e 929 euro. La B&H e 1025 $, iar cu tot cu transport (ups) = 1141 $ = aprox. 848 euro!
5. Garantia in Germania sau USA e tot un drac, dupa mine. In afara de cazul in care ai drumuri curente prin Germania, tot prin posta il trimiti, iar cheltuielile de expeditie ti le plateste magazinul, daca e unul serios (din nou o problema de alegere!)

Asa ca da aia l-am luat eu din USA, ceea ce va recomand si voua :proud:

#26
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ca deschizator de topic, va spun ca nu mai cumpar din SUA nimic in urmatoarea perioada pentru ca am luat din Romania din magazin, la aproximativ aceiasi bani.

Stiu ca pare incredibil, dar asa este. Daca as fi cumparat de pe BH ce am luat, m-ar fi costat cu 4% mai putin. Pentru 4% am preferat sa iau de aici produsele si sa nu ma mai complic cu importuri (ca am luat pe firma), cu vama, sa-mi fac un card pentru platit online, etc.

Si apropo de BH, am cumparat recent (tot din magazin din Ro) si carduri de memorie Sandisk Extreme III de 4Gb care au fost la 80% din pretul de pe BH + tva + taxa vamala, fara a mai pune si transportul la socoteala.

Astfel, nu e regula ca din State e mult mai ieftin (si zic asta in conditiile in care pentru ultima comanda suma nu e deloc mica). Depinde ce cumperi si e bine sa cauti ofertele si sa vezi cum e mai avantajos.

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si daca poti face evaziune la TVA...

#28
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Total de acord cu tine - la sume mari/echipamente sensibile poti sa mai dai un banuts in plus si sa iei de la noi, mai ales ca pentru 4% in plus ai garantie in Romania (asa cum e  ea, macar ti-l schimba la o adica). Problema mare este ca sunt unele lucruri pe care pur si simplu nu le gasesti la noi, sau le gasesti foarte scumpe (vezi filtre, inele adaptoare etc).

@kahn_2 - interesant, 0% taxe la aparat ? Am mai auzit povestea asta, unde e 0% la aparat dar in schimb te taxeaza la obiective. Deh, papura voda's land :)

#29
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

View PostSuperDuper, on Jun 27 2007, 03:05, said:

Si daca poti face evaziune la TVA...

La cine te refereai aici?

#30
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Adipelcz:
Intr-adevar, ai dreptate, nu renteaza sa iei orice si oricum din state.
De exemplu, pentru un Tokina 12-24 (pe care mi l-as dori acum) ai plati 17,7 milioane (cu transport, vama 6,5%, tva), adica foarte aproape de pretul de la noi. Pe de alta parte, pentru un 30D diferenta e destul de semnificativa ca sa merite.
De fapt, valoarea transportului (prin UPS, cel putin) e relativ mare la sume mici (de exemplu, la acelasi Tokina care costa la B&H cca.500$, transportul adauga vreo 90$). La valori de cumparaturi mai mari, desi creste si transportul, procentul se diminueaza, astfel incat incepe sa conteze mai putin.
Asa ca nici eu nu recomand sa cumperi "orbeste" din USA, trebuie facuta intai o analiza (mie mi-a luat vreo 2 saptamani...).

JollyRoger:
Asa e. De fapt, taxele vamale reprezinta o "protectie" fata de economia interna a unei tari. Ori, daca in Romania nu o sa se produca in veci vreun aparat digital (sau, cine stie, poate in colaborate cu zenit-ul :)), in ce priveste lentilele si sticla optica exista, din pacate, un IOR (zic "din pacate" pentru ca nu mai produce nimic dar, dupa cum vezi, incurca lucrurile).
Acum, te rog sa nu iei explicatia asta ca fiind neaparat corecta, asa imi imaginez eu ca stau lucrurile.

#31
dorupopovici

dorupopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.04.2007
[quote name='kahn_2' date='Jun 27 2007, 13:27' post='3023412']
Adipelcz:
Intr-adevar, ai dreptate, nu renteaza sa iei orice si oricum din state.
De exemplu, pentru un Tokina 12-24 (pe care mi l-as dori acum) ai plati 17,7 milioane (cu transport, vama 6,5%, tva), adica foarte aproape de pretul de la noi. Pe de alta parte, pentru un 30D diferenta e destul de semnificativa ca sa merite.
De fapt, valoarea transportului (prin UPS, cel putin) e relativ mare la sume mici (de exemplu, la acelasi Tokina care costa la B&H cca.500$, transportul adauga vreo 90$). La valori de cumparaturi mai mari, desi creste si transportul, procentul se diminueaza, astfel incat incepe sa conteze mai putin.



[size="3"]obiectivele de la tamron sau tokina sunt pur si simplu prea ieftine ca sa merite sa le cumperi din state.
  in schimb aparatura, obiective canon si cateva de la sigma, lucruri mai rare,  merita investitia in cumpararea din state.
  BH au incasat mult pt un pachet de un singur obiectiv cu facutura de transport de 90usd. chiar acum am fost la posta si am intrebat ca sa fiu sigur, este 5usd pe pound , cu valoarea decrescatoare atunci cand greutatea coletului creste.
   in schimb la aducerea coletului cu vaporul , intr-adevar dureaza 6 sapt, dar nu se platesc taxe deloc. deci pt cei care nu se grabesc exista varianta mai ieftina(in acelasi timp si transportul e mai ieftin 1-1.50usd/pound).[/
size]
    


#32
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
adi "uita" sa mentioneze ca el cumpara pe firma si-si deduce TVA-ul. ASA ii ies preturile comparabile cu B&H.

Si nu uitati ca daca cumparati mai multe produse de la B&H costurile de transport scad / produs. Exemplu: transportul pentru un lens e aprox 90$, pentru doua lensuri e vrei 110$, trei lensuri 130$ ... etc.

Deci, daca cumparati pe persoana fizica si mai multe produse, B&H este inca cea mai avantajoasa varianta.

#33
ionmihai

ionmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 30.07.2002
si-a luat cineva rebate-ul de la canon / pentax / nikon de pe bhphoto?  as comanda ceva de acolo si in principiu le caut pe cele fara rebate (Dar nu prea gasesc)

mi-e cam teama ca o sa fie pierduta scrisoarea mea in care pun cuponul original..

#34
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postionmihai, on Jul 14 2007, 14:22, said:

si-a luat cineva rebate-ul de la canon / pentax / nikon de pe bhphoto?  as comanda ceva de acolo si in principiu le caut pe cele fara rebate (Dar nu prea gasesc)

mi-e cam teama ca o sa fie pierduta scrisoarea mea in care pun cuponul original..
Numai daca ai adresa fizica in state, altfel... se va "pierde" rebate-ul!

#35
ionmihai

ionmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 30.07.2002
good to know.

multumesc mult. am sa caut unul cu obiective in detrimentul 'rebate'-ului




View Postnrlarry, on Jul 14 2007, 14:39, said:

Numai daca ai adresa fizica in state, altfel... se va "pierde" rebate-ul!


#36
dorupopovici

dorupopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.04.2007

View Postionmihai, on Jul 14 2007, 17:31, said:

good to know.

multumesc mult. am sa caut unul cu obiective in detrimentul 'rebate'-ului



   daca obiectivele sunt comandate, pot sa imi folosesc adresa mea de state pt obtinerea rebate-ului.
   un singur "dezavantaj" pt cumparator este totusi.
              rebate-urile se completeaza cu chitanta originala, sau copie, codul ups de pe cutie(deci trebuie taiat din cutie) si rebate-ul fisa completat.
   iti primesti banii , numai caci vei avea un produs nou-nout intr-o cutie cu gaura. daca doresti sa il revinzi in ambalajul original sper sa nu fie probleme.
    bafta la toata lumea


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate