Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare windwos 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...
 Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 

Merita Renault Megane 2 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006
Un link pentru preturile de la Honda please! As vrea sa compar cu Toyota, ma cam axasem pe un Avensis D4D...
L.E. Am gasit. Insa daca pentru Mazda aveti niste link-uri, eventual pareri din vazute si incercate despre Mazda 6?

Edited by smythe, 22 March 2007 - 23:02.


#20
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum insa am fost foarte ocupat la serviciu si am ajuns tot noaptea tarziu. Este foarte interesant din punctul meu de vedere sa vad ca mi se recomanda masini japoneze. Pana acum, ce am auzit din discutiile cu 'prietenii cunoscatori' era ca piesele sunt foarte scumpe, trebuie sa astepti mult pana iti vine o piesa... etc. Chiar sunt atat de fiabile aceste Honda? Service-ul cum e? Dar motorizarea ?
Intru acum la ei pe site sa vad ce si cum. Inca o data multumesc ca mi-ati oferit o alternativa la 407!

#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,438
  • Înscris: 30.07.2006

View Postalinescoo, on Mar 16 2007, 10:46, said:

Salutare,
   Detin suma de 14.000 de Euro si ma gandeam sa imi achizitionez un Renaul Megane 2. Voi ce parere aveti? Merita sa achizitionez aceasta masina? As avea alte alternative la acelasi pret. Din cate stiu eu la Renault problemele sunt la service: masina ieftina, preturi de intretinere exorbitante. Insa imi place cum arata  :rolleyes:  Voi ce parere aveti ?


Opel astra new?
e 13600 acum DDP, varianta Njoy.

#22
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postalinescoo, on Mar 23 2007, 09:45, said:

Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum insa am fost foarte ocupat la serviciu si am ajuns tot noaptea tarziu. Este foarte interesant din punctul meu de vedere sa vad ca mi se recomanda masini japoneze. Pana acum, ce am auzit din discutiile cu 'prietenii cunoscatori' era ca piesele sunt foarte scumpe, trebuie sa astepti mult pana iti vine o piesa... etc. Chiar sunt atat de fiabile aceste Honda? Service-ul cum e? Dar motorizarea ?
Intru acum la ei pe site sa vad ce si cum. Inca o data multumesc ca mi-ati oferit o alternativa la 407!

deocamdata la Honda cel putin nu prea e stralucita situatia dpdv al service-urilor din ce vad dealeri exista doar la cj, bv, tm , b si is. service-uri s-ar putea sa fie mai putine sau sa se faca servisarea in service-urile altor dealeri de masini

#23
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostDoru-01, on Mar 17 2007, 20:14, said:

Poti sa iti ei o Skoda Octavia la banii astia.

Si care ar fi smecheria?
De ce sa-ti iei o masina cheala, pe o platforma tehnica din mileniul trecut, deplorabila la crash tests?

#24
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003

View PostYoda, on Mar 24 2007, 12:45, said:

Si care ar fi smecheria?
De ce sa-ti iei o masina cheala, pe o platforma tehnica din mileniul trecut, deplorabila la crash tests?

Cred ca s-a referit la Octavia 2 care nu are platforma din mileniul trecut. Si 4 stele la crash test nu cred ca este o problema asa de mare tinand cont tara este plina de masini care nu au nici 3 stele. Oricum o Skoda Octavia 2 nu se poate compara cu Megane 2 , doar la crash test iesind mai bine constructorul francez.

#25
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
sfatul meu este sa cumperi o Toyota - Avensis sau noua Corolla (am facut un drive test cu versiunea 1,6 benzina si este super ok), pe mine ma incanta garantia oferita de toyota - adica la tot: amortizoare, baterie etc.

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
atata doar ca nu cred ca la Avensis se incadreaza si Toyota probabil are dotari si motor mai mic

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mare veste mare. se pare ca e 90% oficial ca din aprilie se va putea comanda Megane si cu esp. Nu se stie insa daca va fi cu sau fara pachet de drumuri grele

#28
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
crash test ptr megane2, as spune surpinzator de bun
http://www.automarke...ane-ii-201.html
totusi :huh:...

#29
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View PostNicanor, on Mar 27 2007, 12:11, said:

crash test ptr megane2, as spune surpinzator de bun
Foarte bun chiar, in conditii de laborator. Pacat ca la impact din spate nu mai sta asa de bine. Am vazut pe DN1 un accident in care un Citroen Berlingo a lovit in spate un Megane Bicorp pe la vreo 20-30 km/h (era trafic la greu), si ala a avut noroc ca nu erau pasageri pe bancheta din spate: fundul ala bombat se transformase din convex in concav, iar bancheta era rupta in doua si mult mai aproape de scaunele din fata.
Euro NCAP e bun sa-ti faci o idee despre cum se comporta masinile in conditiile date (asa cum sunt facute testele), asta nu inseamna ca o masina de 5 stele e invincibila in orice impact pana in 50-60 km/h.

#30
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostWildChild, on Mar 27 2007, 12:36, said:

Am vazut pe DN1 un accident in care un Citroen Berlingo a lovit in spate un Megane Bicorp pe la vreo 20-30 km/h (era trafic la greu), si ala a avut noroc ca nu erau pasageri pe bancheta din spate: fundul ala bombat se transformase din convex in concav, iar bancheta era rupta in doua si mult mai aproape de scaunele din fata.
Euro NCAP e bun sa-ti faci o idee despre cum se comporta masinile in conditiile date (asa cum sunt facute testele), asta nu inseamna ca o masina de 5 stele e invincibila in orice impact pana in 50-60 km/h.

Faptul ca o masina se deformeaza rapid nu inseamna ca nu ofera protectie pasagerilor, ci dimpotriva. In multe cazuri se prefera deformarea rapida a caroseriei, pentru absorbtia socului si protejarea spatiului vital interior.

Megane 2 este o masina bunicica. Putem discuta de Focus sau Corolla ca sunt peste Megane, dar nu de Skoda.
Ca sa dam la pace, putem spune ca sunt comparabile. Dar nu-mi spuneti ca Octavia este o supermasina.

#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostWildChild, on Mar 27 2007, 12:36, said:

Foarte bun chiar, in conditii de laborator. Pacat ca la impact din spate nu mai sta asa de bine. Am vazut pe DN1 un accident in care un Citroen Berlingo a lovit in spate un Megane Bicorp pe la vreo 20-30 km/h (era trafic la greu), si ala a avut noroc ca nu erau pasageri pe bancheta din spate: fundul ala bombat se transformase din convex in concav, iar bancheta era rupta in doua si mult mai aproape de scaunele din fata.
Euro NCAP e bun sa-ti faci o idee despre cum se comporta masinile in conditiile date (asa cum sunt facute testele), asta nu inseamna ca o masina de 5 stele e invincibila in orice impact pana in 50-60 km/h.


hmm.. stii sigur ca avea 30 km/h la ora berlingo-ul? megane-ul era stationat?

#32
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 27 2007, 16:36, said:

hmm.. stii sigur ca avea 30 km/h la ora berlingo-ul? megane-ul era stationat?
Am estimat optic. Se mergea aproape bara la bara pe banda 1 (banda 2 era ceva mai libera) si cel cu Megane-ul i-a taiat fata celui cu Berlingo (care a si franat, duh!). Pot baga mana in foc ca impactul nu s-a petrecut la viteza mai mare de 30 km/h, mai ales tinand cont ca ambele masini mergeau in aceeasi directie (cu viteze diferite, se intelege).

Yoda, n-am spus nimic de Octavia, iar de zone de deformare am mai auzit si eu, dar acestea nu coincid cu spatiul interior. In other news, eu nu m-am luat in special de Megane, doar de faptul ca rezultatele testele Euro NCAP (si ale altor crash teste in general, de fapt) nu trebuiesc luate de bune in orice situatie.

#33
ciprian6899

ciprian6899

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2007
Meganul 2 Nu merita! Are frana,stabilitate si aspect placut. Atat! Consumul este mult mai mare decat cel din carte,sigur nu are caii putere pe care se lauda. Intretinerea ff. scumpa.(eu am dat intr-o luna 6.000 RON deoarece pe la 60.000 km s-a defectat si  m- a lasat in drum ). Plasticul este reciclat si vopsit. Scartie din toate incheieturile.Au ales solutiile cele mai ieftine si normal sunt si cele mai proaste(vezi antidemarajul electronic!!) Ideea este ca nu merita dar pretul de vanzare pacaleste pe multa lume si dupa ce este achizitionata nu prea mai ai ce face.

Edited by ciprian6899, 02 April 2007 - 11:49.


#34
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 22.08.2006
Ce-i cu antidemarajul electronic?

#35
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postciprian6899, on Apr 2 2007, 12:47, said:

Meganul 2 Nu merita! Are frana,stabilitate si aspect placut. Atat! Consumul este mult mai mare decat cel din carte,sigur nu are caii putere pe care se lauda. Intretinerea ff. scumpa.(eu am dat intr-o luna 6.000 RON deoarece pe la 60.000 km s-a defectat si  m- a lasat in drum ). Plasticul este reciclat si vopsit. Scartie din toate incheieturile.Au ales solutiile cele mai ieftine si normal sunt si cele mai proaste(vezi antidemarajul electronic!!) Ideea este ca nu merita dar pretul de vanzare pacaleste pe multa lume si dupa ce este achizitionata nu prea mai ai ce face.


ce s-a defectat si te-a lasat in drum la 60k km? cat despre consum.. sa spuna si alti proprietari de m2 daca e asa. ce motorizare ai? cat despre faza cu cp...  :rolleyes: sa fim seriosi, pune pe dyno-test daca crezi ca nu e asa

#36
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 22.08.2006
Chestia cu consumul e reala. Insa nu cred ca e o problema doar la Renault; se stie foarte bine ca acest consum declarat de fabricant e obtinut in conditii aproape ideale (viteza constanta, motor incalzit in prealabil, masina neincarcata, etc) si ma indoiesc ca la alte marci consumul declarat e si consumul obtinut. Chiar sunt curios daca la alte modele situatia e alta. Consumul dat de fabricant pentru oras e de 8,8 l/100km, eu scot in jur de 10. In afara, Renault da 5,7%, eu scot in jur de 7 insa merg cu 130+ si nu cu 90, viteza la care cu siguranta m-as incadra daca nu in 5,7, macar in 6.
Plastic reciclat...hmmm
Si inca astept sa ma lamuresti ce-i cu antidemarajul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate