Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2629
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Salut. Am un acoperis de 120 mp, in sfarsit vreau sa ma apuc de el, si nu gasesc o persoana competenta. Daca e vreun doritor, astept oferte. Multumesc.

#2630
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postnsciobanu, on 23 aprilie 2013 - 15:36, said:

Se poate pune si Gerard dar nu modelul shingle ! Nu se aude cind ploua !

Nu se poate, panta de 9-10 grade e prea mica. Dpdv fonic ar fi mai mult dect ok dar ramane problema pantei prea mici.

Edited by dcg, 24 April 2013 - 10:04.


#2631
nsciobanu

nsciobanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2009
Daca invelitoarea nu are dolii ( in schita se vede doar o coama oblica ) se poate pune Gerard modelele heritage, clasic, milano, shake si diamant si pe pante mici !

#2632
spirea

spirea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2013

View Postwiseguy76, on 24 aprilie 2013 - 06:16, said:

Salut. Am un acoperis de 120 mp, in sfarsit vreau sa ma apuc de el, si nu gasesc o persoana competenta. Daca e vreun doritor, astept oferte. Multumesc.

Buna ziua pt.acoperisul dv.va pot rezolva eu,in ce zona e si ce vreti sa puneti pe el?Atentie la multiiiiiii meseriasi,eu nu mai am timp pt.calculotor pt.ca am sa termin o masardare,daca va intereseaza ma gasiti la tel.0762605140.Va rog personal serios.Spor la treaba.

#2633
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
salut vreau si eu sa cumpar un sistem de invelitoare si am o oferta de la viking pruszynski tigla metalica kron cu tot sistemul complet de acoperis culoare visiniu mat grosime 0,5 plus sistemul pluvial totul la 8200 lei suprefata de 170mp fara manopera
rog pe cineva care este in domeniu sa imi spuna daca isi merita bani tabla aceasta si cam care este calitatea ei

acoperisul are 17 m lungime si 2 ape una de 3,5 m si una de 6,5 m

in acest pret intra tabla coamele suruburi folie mansarda sistem pluvial cu doua coborari de 5 m si toate celelalte necesare exceptant lemnaria

#2634
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
in primul rand ca pentru suprafata data de tine nu ai cum sa primesti o oferta de 8200 de ron decat daca iti umbla la materiale ( sistem incomplet sau elemente cumparate de la alti furnizori ), avand in vedere ca PRETUL DE ACHIZITIE al unui distribuitor se invarte in jurul sumei de 9300 ron .

la ce te referi cand spui " cam care este calitatea ei ? " . viking face parte din categoria invelitorilor ieftine alaturi de bilka, wetterbest, romatermit, etc. daca bugetul tau este de pana in 10000 ron , atunci este cea mai buna solutie .

cere distribuitorului care ti-a facut oferta detalii referitoare la :
- sistemul de drenaj ( viking produce sistemul de drenaj niagara si dimensiune potrivita acoperisului tau este 150/100 .
- folia anticondens
- necesarul detaliat de materiale .

oricum pune-l pe distribuitor sa iti dea scris ca tabla are 0,5 mm grosime deoarece incepand cu aprilie 2013 ( cel putin asa stiu eu ), viking a introdus si tabla cu grosimi de 0,45 mm si 0,40 mm .
vezi ca in pretul de 9300 ron nu iti intrau nici opritoarele de zapada .

#2635
sselena

sselena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2010
Attached File  Corp1_A03_Plan invelitoare peste parter (2).pdf   203.69K   88 downloadsAttached File  Corp1_A04_Plan invelitoare peste etaj (1).pdf   196.84K   69 downloads

salutare,

avem nevoie de o oferta pentru acoperisul din atasament. mastodont, mai bine zis..

structura ne impune, aparent, tabla. cu toate ca arhitectul si structuristul ar fi confirmat ca putem pune si tigla.. am citit forumurile din fir-a-par, avantaje versus dezavantaje, stat de vorba cu prieteni, vecini, parerile sunt bineinteles impartite.

pana la urma as merge pe lindab si gerard.
in aceeasi ordine de idei, cine se baga la o oferta de pret pentru acest acoperis, care sa insemne: materiale, accesorii. si manopera, mentionata separat pentru a-mi putea da seama ordinul de marime.
daca mai aveti nevoie de alte detalii, spuneti.

multumesc!

#2636
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Chiar sunt curios cine se baga! Posted Image  Groaznic... 1000 de ape, 1000 de probleme, pierderi uriase, dulgherie gramada, accesorii mii de ieuro, pretul high in the sky, sanse de infiltratii 99%! Devin fezabile variantele cu module mici: Gerard, Roca, sau mai ieftin, Novatik. Pentru cine are banii la el ( si la hangarul ala ar trebui ), o tigla Creaton de Germania sau o tigla Escandella, pentru cea mai smechera casa ddin cartier! Posted Image

#2637
sselena

sselena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2010
Multumesc, Jozefin, asta intuiam si noi! Intentia nu a fost de cea mai smechera casa din cartier :D, insa cand nu te pricepi, nu stii ce sa ii comentezi arhitectului ..
Tre' sa vrea sa se mandreasca cineva si cu asemenea lucrare, nu?

Astept in continuare cu nerabdare pareri, si multumesc anticipat. Iar pentru sugestii, raman recunoscatoare.

Creaton era cealalta optiune, intr-adevar..


#2638
fflorinu

fflorinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.07.2012
Buna
Sunt nevoit sa refac acoperisul...tigla care urmeaza a fi pusa este Tango XXL ; ce folie imi recomandati?...ma gandesc 150 de gr/mp de la tyvek sau fol S ?

multumesc

#2639
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Tyvek solid e o folie buna, si mai buna ar fi tyvek metal dar mai scumpa.
Alte folii bune sunt cele de la delta:  vent s eu pe asta as lua-o.

#2640
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

View Postmsn2, on 13 mai 2013 - 13:43, said:

Tyvek solid e o folie buna, si mai buna ar fi tyvek metal dar mai scumpa.
Alte folii bune sunt cele de la delta:  vent s eu pe asta as lua-o.

Tyvek metal este altceva... nu se foloseste la tigla. Este o membrana de difuzie cu covor de ventilatie si costa 400 euro / rulou de 37.5 mp.

#2641
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Eu consider ca folia la un acoperis face mai mult de 50% din hidroizolare, asa ca la viitorul acoperis o sa fac un efort si o sa imi pun tyvek metal, folie care o sa supravietuiasca, cel putin, timp de 2 generatii de tabla :) schimbata.

ps: eu am un acoperis mai mic ca daca era ceva mai mare...

#2642
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Daca ai tabla faltuita, da, altfel e absurd sa folosesti o folie de 2 ori mai scumpa ca tabla ondulata si conceputa pentru altceva! Oricum, daca tabla PLX are garantie 50 ani, sa inteleg ca vrei sa te tina folia 100 ani? Tare... Posted Image

#2643
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
aloo, fiecare cu fixurile lui.
asta si geamurile sunt fixurile mele, nu iau gresie si faianta sau parchet de 1 mil metru, nu fumez etc, dar la alea de mai sus nu fac economie.

si pretul la tabla ondulata e nesemnificativ, oricum dupa vreo 10 ani vreau sa o schimb, ca ma plictisesc de culoare, deci nu am luat una f scumpa.

#2644
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postmsn2, on 14 mai 2013 - 21:12, said:

aloo, fiecare cu fixurile lui.
asta si geamurile sunt fixurile mele, nu iau gresie si faianta sau parchet de 1 mil metru, nu fumez etc, dar la alea de mai sus nu fac economie.

si pretul la tabla ondulata e nesemnificativ, oricum dupa vreo 10 ani vreau sa o schimb, ca ma plictisesc de culoare, deci nu am luat una f scumpa.

LA TINE CHIAR E UN FIX ! :)

omul incerca sa te ajute !!! nu ai de ce sa pui o folie de tipul ala la un acoperis ondulat care are ca suport un caroiaj de sipci ! .
vrei o folie foarte buna pentru situatia ta , mergi pe delta foxx !!!
vrei o folie care sa fie si foarte buna si pe deasupra sa iti asigure si o imbunatatire a confortului pe timp de vara, mergi pe maxx titan !

View Postjozefin, on 14 mai 2013 - 15:31, said:

Daca ai tabla faltuita, da, altfel e absurd sa folosesti o folie de 2 ori mai scumpa ca tabla ondulata si conceputa pentru altceva! Oricum, daca tabla PLX are garantie 50 ani, sa inteleg ca vrei sa te tina folia 100 ani? Tare... Posted Image
mister , nici o tabla de la lindab nu are 50 ani garantie !!!

#2645
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006

View Postrazvan_voicu, on 15 mai 2013 - 17:24, said:


mister , nici o tabla de la lindab nu are 50 ani garantie !!!

Razvan, esti mai catolic decat Papa, Lindab Roca are 50 ani, PLX, de care vorbeam are 30 ani! Acum e bine? Posted Image

#2646
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
gata mister, suport 50% din greseala deoarece si exprimarea mea a fost gresita .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate