Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Macro pentru Canon EOS 400D

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
hamas

hamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2007
Salut!

Am un Canon 400D cu obiectivul kit ef-s 18-55 mm si un tele ef 90-300mm, insa ma pasioneaza foarte mult fotografia macro si ma gandeam ca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in privinta achizitionarii unui obiectiv pentru macro undeva in jurul pretului de 500-700 euro.

va multumesc!

#2
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Clasic pt treaba asta e Canon 100mm 2.8 macro. Mai e Canon EF-S 60mm si alternativa Tamron 90mm macro despre care stiu lucruri bune. Ar trebui sa stii in ce condirii vei face macro (ma refer la lumina) si distanta de lucru. Ca daca faci macro la chestii care nu fug nu ai nevoie de musai 100mm :) Dar e bine sa ai distanta mai mare de lucru, in schimb trebuie stabilitate mai mare, adica trepied sau timp de expunere scurt, adica sa ai lumina buna.

#3
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
http://photozone.de/...50_28/index.htm

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Canon 60mm sau Tamron 90mm, trepied si flashuri de macro.

#5
hamas

hamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc pentru sfaturi!
La cele 2 obiective Canon ma gandisem si eu, mai mult la 100mm :) insa imi trage cu ochiul si Sigma Af 150mm. Blitz inca nu am, insa dupa obiectivul pentru macro va fi prima investitie.
Pentru Canonul 100mm am nevoie de ceva filtre de polarizare?

Numai de bine!

#6
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Eu mi-as lua obiectivul si as vedea ce pot sa fac cu el. Apoi daca vad eu ca pur si simplu nu se mai poate fara ceva in plus, as face si acea achizitie. Incearca sa iti iei "chestii" cand stii bine ce vrei sa faci cu ele. My 2 cents advise...

#7
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
150mm parca e deja prea lung pentru macro. de acord ca prinzi gangania fara sa o sperii dar ce te faci cu DOF-ul care devine (cred eu) prea subtire. nu stiu la acest macro cum e povestea dar daca e la fel de loterie ca la obiectivele sigma ieftine, iar e un argument contra.
@meios - vezi ca f64 nu mai sponsorizeaza concursurile (semnatura) ... am tot vrut sa-ti spun :P

#8
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Am notat :) Uitasem.

#9
hamas

hamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc!
M-am hotarat! Imi iau Canonul 100mm si asa acum vine primavara si ies toate ganganiile ;) si e mult de munca!

Numai de bine!

#10
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Postdeejay86, on Mar 5 2007, 18:24, said:

150mm parca e deja prea lung pentru macro.

De aceea sunt macrourile pro de 180 :)

Canon
Sigma
Tamron

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,202
  • Înscris: 12.06.2004
Sugerez sa aruncati o privire si aici: http://www.markcassi...insectphoto.htm (ignorand desigur partea system-specific).
Conteaza foarte mult ce vei fotografia; pentru reproducerea documentelor si a altor obiecte plane, un 50mm e perfect; pentru flori, iarasi; merge o focala mai scurta. Insa pentru insecte la sub 100mm ma indoiesc ca te vei putea apropia suficient. Pe de alta parte, nici o focala prea lunga nu-i buna, distanta de lucru putand fi incomod de mare.
Dar 100mm-ul pare un compromis foarte bun. Eu, recunosc, n-am avut timp sa ma joc cu "noul" meu FA - insa distanta de lucru mai mare (fata de 50, folosit cu tuburi de extensie) e binevenita.

#12
hamas

hamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2007
Foarte frumoase macrourile pro de 180... hehe! Insa sunt la inceput si nu stiu daca un astfel de macro ar "zambi" in mainile mele... nu cred ca as sti sa il utilizez la adevarata lui valoare si in plus mi se pare destul de greu de lucrat cu el, ma refer la dimensiuni.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Trei cuvinte: Tre pi ed. :)

#14
hamas

hamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2007
hehe!;) am trepied, daca se poate numi asa... l-am luat acum vreun an jumatate la 120 ron, insa ma asteptam ca aparatul sa intepeneasca pe el si nu prea e asa. Cand pun ef-ul 90-300 treaba e si mai nasoala si ma gandesc ca acelasi lucru se va intampla cu canonul 100mm :)!
Dar vorba aceea, rau cu rau dar mai rau fara rau! ;)

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,202
  • Înscris: 12.06.2004
Ala nu-i trepied. Chestia aia se cheama piftie.
Gasesti trepiede incepand cu ~100 euro. Arunca o privire pe ceea ce ofera (de ex.) Manfrotto.

#16
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Atarna de el o sacosa cu pietre ca sa-i cresti stabilitatea. Ai carlig pe el?

#17
hamas

hamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2007
Voi tine cont de treaba cu sacosa ;)
Imi poate spune cineva cat de demn de incredere este siteul digital mall? Am gasit acolo un obiectiv cu vreo 100 euro mai putin la pret fata de f64 si pare dubios...

#18
majj

majj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 07.03.2007
de ce sa dai pe un canon normal banii pe care ii poti da pe un tamron bunicel ?  (doar un simplu exemplu)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate