Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9334 replies to this topic

#9325
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWotan, on 19 iunie 2024 - 11:50, said:

Teren neconstruit, gradini probabil
Ținând seama de locație, eu mă îndoiesc că nu erau construcții.


Oricum, curiozitatea era dacă a fost vreo biserică mai veche acolo.

View Poststellaris, on 19 iunie 2024 - 12:49, said:

Parohia romano-catolica maghiara din Cluj a decis recent ca biserica piarista sa fie data spre administrare catre o parohie catolica de limba romana, cu numirea unui preot paroh roman.
Cred că limba în care se ține contează, nu etnia.
Eu mergeam acolo în studenție, în fiecae duminică se ținea și în românește.

Quote

Pana la urma asta este un lucru bun, evident ca si romanii catolici au nevoie de o biserica al lor. Intrebarea care se pune de ce nu se construieste o biserica pentru ei, bisericile ortodoxe au rasarit ca ciupercile dupa '89, dar pentru romanii catolici acest lucru nu este posibil.
Poi fiecare cult a contruit după cum a considerat că are nevoie.
In cartierele noi, unde care acum trăiesc majoritatea locuitorilor, comuniștii nu au construit biserici, de asta s-au făcut după atâtea ortodoxe.

Românii s-au orientat spre biserici catolice din motive de civilizație.
Mulți preoți ortodocși sunt încă sub standardul de educație și cultură la care șe așteaptă oamenii.

Și la Baia Mare avem o biserică Franciscană, actualmente cea mau veche din oraș, unde de la slujbe și în românește s-a ajuns la slujbe numai în românește, deși preoții sunt maghiari. Oameni descuiați la mine, și modele în mai multe aspecte.

#9326
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,879
  • Înscris: 01.10.2002
73 de ani de la deportarile in Baragan...
Deportarea în Bărăgan, o „călătorie forțată spre necunoscut”

View PostMorosanul, on 19 iunie 2024 - 16:56, said:

Ținând seama de locație, eu mă îndoiesc că nu erau construcții.

Oricum, curiozitatea era dacă a fost vreo biserică mai veche acolo.
Greu de zis. Locatia era langa turnul de poarta al strazii Turzii. Se vede ca era si atunci o piateta.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/a/a9/Harta_Cluj-Napoca_cu_vechea_cetate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Wotan, 20 June 2024 - 09:31.


#9327
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

View Poststellaris, on 19 iunie 2024 - 12:49, said:

Pe de alta parte, cresterea exponentiala a numarului de catolici romani arata asimilarea populatiei maghiare, copiii familiilor mixte nu mai vorbesc maghiara in cele mai multe cazuri. Dar asta nu este subiectul acestui topic.
Eu zic că este, și parte din topicul acesta, pentru că istoria nu e ceva care se termină, evenimentele de acum sînt istoria de mîine.
Nu pot spune că un fenomen de asimilare nu există, dar în ce privește limba, din ce am văzut eu, depinde mai mult de părinți. Chiar dacă au urmat școala în limba română colegii mei vorbeau maghiara fluent. Acuma nu știu și cât de literar, dar o vorbeau între ei, să când mergeam prin Ungaria se descurcau fără probleme.

Deci cred că ar trebui să fie o preocupare a părinților, dacă tot au avut norocul să învețe de mici 2 limbi.
În plus, uniformizarea etnică ar fi mare păcat, s-ar pierde elemente importante culturale și de diversitate de care beneficiază acum Transilvania.

#9328
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,879
  • Înscris: 01.10.2002
https://click.ro/act...ta-2354336.html

"Pe unul dintre cele mai vechi și, în același timp, frumoase căi ferate din România, Oravița – Anina, se află cea mai veche gară de la noi din țară. Situată în județul Caraș-Severin, gara Oravița a fost construită cu doar 16 ani mai târziu decât prima linie de cale ferată din lume, Liverpool – Manchester"

#9329
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Impresionant !

Dar uite încă o poveste de la Baia Mare. De data asta nu una tare faină, dar vă las să judecați singuri.

După celebra fugă a lui Cehrecheș, consiliul trebuia să pună un primar interimar, până la alegeri. Cum bine se știe că primarii - chiar și interimari - folosesc banii primăriei pentru campanie, ceea ce le crește șansele de a fi votați, consilierii au făcut o înțelegere deșteaptă:  să fie primar interimar reprezentantul UDMR, pentru oricum nu e în pozitia de a obține majoritate aici, și deci ar oferi șanse egale celorlalți candidați. În plus omul e foarte respectat, cum zicea o cunoștință din primărie ”cam cel mai luminat de pe acolo”.
Dar până a doua zi când urmau să voteze în consiliu, culisele politice nu au stat degeaba, și ”demnitarii” noștri au votat după alte criterii, pentru PSD-istul Dăncuș, acolitul lui Cherecheș, care cum era de presupus a și folosit fondurile primăriei pentru campanie și e acum primar.  :ack:

#9330
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 28.02.2022

 Morosanul, on 20 iunie 2024 - 11:05, said:


Eu zic că este, și parte din topicul acesta, pentru că istoria nu e ceva care se termină, evenimentele de acum sînt istoria de mîine.
Nu pot spune că un fenomen de asimilare nu există, dar în ce privește limba, din ce am văzut eu, depinde mai mult de părinți. Chiar dacă au urmat școala în limba română colegii mei vorbeau maghiara fluent. Acuma nu știu și cât de literar, dar o vorbeau între ei, să când mergeam prin Ungaria se descurcau fără probleme.

Deci cred că ar trebui să fie o preocupare a părinților, dacă tot au avut norocul să învețe de mici 2 limbi.
În plus, uniformizarea etnică ar fi mare păcat, s-ar pierde elemente importante culturale și de diversitate de care beneficiază acum Transilvania.

Exact, depinde de părinți. Și părinții aleg - din ce in ce mai mulți - să-și ducă copiii la școli cu predare în limba română, mai ales cei din căsătoriile mixte, dar nu numai. Ceea ce duce inevitabil la această asimilare. Poate că acești copii încă vor vorbi maghiara, dar copiii lor deja nu. La fel se va întâmpla cu colegii tăi maghiari.
Poate se înțelege de ce este important învățământul în limba maternă...limba română se învață oricum in România. Nu cred că există vreun tânăr din Baia Mare care să nu vorbească limba română. Mai sunt probleme in Secuime, dar e greu să înveți o limbă când singurul român din sat este polițistul. Dar și ei învață repede atunci când ajung în orașe cu majoritate românească.


#9331
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,879
  • Înscris: 01.10.2002
Copilul meu merge la cresa aici
https://www.aradon.r...n-arad-1428712/

La scoala vrem sa-l dam la scoala din cartier.
https://ltamg.ro/despre-noi/

Ma astept sa se descurce decent si in germana si in maghiara.


Liceul german e si cea mai veche scoala din Arad, are aproape 300 de ani de existenta.
https://www.aradon.r...n-in-arad-9554/

"Şcoala germană s-a înfiinţat la doi ani după instalarea coloniştilor veniţi din Frankonia (Nurnberg), iar comuna a devenit Aradul Nou. Coloniştii au ajuns aici în 1723, iar în 1725 aveau deja construită o biserică şi şcoala din lemn."

Liceul e denumit dupa scriitorul Adam Müller-Guttenbrunn
https://www.enciclop...ler-Guttenbrunn

"Adam Müller-Guttenbrunn (n. 22 octombrie 1852, în Guttenbrunn, Banat, azi Zăbrani, judeţul Arad - d. 5 ianuarie 1923, Viena), a fost un scriitor, romancier şi om de cultură şvab, care a avut o mare influenţa asupra vieţii culturale, în special în lumea teatrului, din Viena sfârşitului de secol XIX. A fost director al Teatrului din Viena (azi Opera). Prin lucrările sale a popularizat şvabii bănăţeni şi locurile natale, în lumea culturală germană."

"Într-o parte semnificativă a operei literare a lui Adam Müller-Guttenbrunn (Micul şvab, Iakob şi fiii săi, Clopotele meleagului natal, etc.), scriitorul exaltă frumuseţea satului bănăţean, cu obiceiurile, tradiţiile şi îndeletnicirile sale din secolul XIX. Pentru valoarea întregii sale opere literare, teatrale şi filosofice, în 1922 Universitatea din Viena i-a conferit lui Adam Müller Guttenbrunn titlul de „Doctor Honoris Causa”, iar Guvernul Român i-a acordat în acelaşi an Medalia „Bene merenti”, clasa I."

Edited by Wotan, 21 June 2024 - 10:09.


#9332
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 28.02.2022
Am fost nu de mult la Arad la prima impartasanie la niste prieteni secui, stabiliti la Arad de vreo 15 ani. Din 14 copii, doar 5 vorbeaua maghiara, ceilalti 9 desi cam jumatate provin din familii cu ambii parinti maghiari, nu vorbeau maghiara. Parintii lor nu doar ca i-au dat la scoala romaneasca, dar au ales sa vorbeasca cu ei si acasa in limba romana...in asemenea cazuri nu mai esti sigur ce inseamna de fapt limba materna pentru ei...Impresia mea a fost ca acolo aceasta "asimilare" se face intr-un ritm mult mai sustinut decat in alte zone, unde am mai fost.
De altfel orasul este foarte frumos, imi place mult. Posted Image

Edited by stellaris, 21 June 2024 - 10:19.


#9333
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 28.02.2022

View PostMorosanul, on 20 iunie 2024 - 21:21, said:

Impresionant !

Dar uite încă o poveste de la Baia Mare. De data asta nu una tare faină, dar vă las să judecați singuri.

După celebra fugă a lui Cehrecheș, consiliul trebuia să pună un primar interimar, până la alegeri. Cum bine se știe că primarii - chiar și interimari - folosesc banii primăriei pentru campanie, ceea ce le crește șansele de a fi votați, consilierii au făcut o înțelegere deșteaptă:  să fie primar interimar reprezentantul UDMR, pentru oricum nu e în pozitia de a obține majoritate aici, și deci ar oferi șanse egale celorlalți candidați. În plus omul e foarte respectat, cum zicea o cunoștință din primărie ”cam cel mai luminat de pe acolo”.
Dar până a doua zi când urmau să voteze în consiliu, culisele politice nu au stat degeaba, și ”demnitarii” noștri au votat după alte criterii, pentru PSD-istul Dăncuș, acolitul lui Cherecheș, care cum era de presupus a și folosit fondurile primăriei pentru campanie și e acum primar.  Posted Image

La Baia Mare viceprimarul Pap Zsolt face o treaba excelenta, is convins ca lucrurile mergeau mult mai bine cu el primar. Dar degeaba este bun, cu numele asta n-are cum sa iasa el primar intr-un oras in care cetatenii l-au ales pe Chereches, desi acesta infunda puscaria la Gherla.

#9334
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Poi aia e, că tocmai la așa votanți merge pastila naționalistă.  :ack:

#9335
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 24.01.2012

View Poststellaris, on 21 iunie 2024 - 10:19, said:

Am fost nu de mult la Arad la prima impartasanie la niste prieteni secui, stabiliti la Arad de vreo 15 ani. Din 14 copii, doar 5 vorbeaua maghiara, ceilalti 9 desi cam jumatate provin din familii cu ambii parinti maghiari, nu vorbeau maghiara. Parintii lor nu doar ca i-au dat la scoala romaneasca, dar au ales sa vorbeasca cu ei si acasa in limba romana...in asemenea cazuri nu mai esti sigur ce inseamna de fapt limba materna pentru ei...Impresia mea a fost ca acolo aceasta "asimilare" se face intr-un ritm mult mai sustinut decat in alte zone, unde am mai fost.
De altfel orasul este foarte frumos, imi place mult. Posted Image
Asta este foarte trist, că tinerii maghiari, mai ales cei proveniţi din ambii părinţi maghiari, nu vorbesc limba lor maternă.
E păcat, că aşa se pierde o identitate culturală care a făcut şi face parte din istoria României şi mai ales cea a Transilvaniei.

Edited by LouisCyphre, 21 June 2024 - 23:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate