Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9333 replies to this topic

#9307
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Desigur că nația este importantă, ca și limba, țara, cultura, etc., n-o să zic ca John Lennon la supradoză, că idealul e să n-ai nație, religie, direcție, și că nu există sus și jos. :lol:
Dar modul în care înțeleg oamenii în etapa asta  etnia și nația, ca o bogăție în diversitate și culoare, e cu totul altceva decât în vremea în care din astea se creau tabere, se trasau granițe și limitări și se mențineau suspiciuni.

Din păcate încă mai sînt mulți, în general cei cu o slabă educație, care văd lumea prin vechile lentile, dar sînt depășiți de vremuri și partea bună e că se vor tot împuțina.

#9308
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
O chestie faina.
https://stiriletrans...in-doar-3-zile/

"Asociația Acasă în Banat dă astăzi startul celei de-a VI-a ediții a Color the Village, un adevărat festival de fapte bune ce durează 3 zile și în timpul căruia, voluntarii se adună ca să renoveze 30 de fațade dintr-un sat bănățean. Evenimentul din acest an are loc în Altringen, județul Timiș, sat aparținător comunei Bogda, și a înregistrat un număr record de voluntari: 500 de persoane și-au confirmat prezența la eveniment."

https://adelaparvu.c...pensiune-faina/
"Numele acestui sat, care aparține de comuna Bogda, este unul din cele două localități din județ care-și păstrează denumirea șvăbească, restul fiind românizate. În urmă cu două secole, pe la 1771, guvernatorul Banatului Clary und Altringen, după care a fost numit și satul, a dispus alocarea de terenuri pentru coloniștii germani din zona Alsaciei și Strasbourgului, care au venit și s-au stabilit aici. La începutul secolului XX populația de origine germană reprezenta circa 88% din populație, ca acum să dispară complet. Al doilea sat se numește Charlottenburg și se pare că e numit după soția guvernatorului, al cărei prenume era Charlotte."

#9309
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,989
  • Înscris: 31.03.2003
Renumita localitate Charlottenburg

[ https://cdn.adh.reperio.news/image-6/6f2f2535-1ce4-49cc-8c70-6009b5a6e74e/index.jpeg?p=a%3D1%26co%3D1.05%26w%3D1000%26h%3D750%26r%3Dcontain%26f%3Dwebp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9310
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
De curand, Parintele Ionut de la biserica din Lipova a reluat slujbele la biserica, chiar daca in sat au mai ramas 1-2 germani. Se tin si evenimente speciale.
https://stiridetimis...imis_57797.html

#9311
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
De curand am avut ocazia sa vizitez din nou unul dintre cele mai vechi orase din Romania. Ii multumesc Oaspetelui pentru oficiile de gazda.

Bistrita a fost atestata documentar la 1264. Sub zidurile actualei biserici se află fundațiile lăcașului de cult ridicat de primii coloniști sași. Cel dintâi paroh atestat documentar a fost Johannis plebanus de Bystricia care figurează în registrele de evidență ale dijmelor papale pe anii 1332–1333. Prosperitatea economică datorată unei activități meșteșugărești și comerciale tot mai active, precum și înlesnirile majore acordate bistrițenilor de către regina Elisabeta, mama împăratului Sigismund de Luxemburg, au încurajat cetățenii să înalțe o nouă biserică. Zidirea noii biserici, în a doua jumătate a secolului al XIV-lea, a dus la ridicarea unei bazilici romanice cu trei nave, având un cor poligonal și două turnuri ce flancau intrarea principală a peretelui nordic al corului, ce va fi lărgită după mijlocul secolului al XVI-lea.
Biserica Evanghelică, este un monument de arhitectură reprezentativ pentru tranziția de la stilul gotic la cel al Renașterii în Transilvania. Turnul bisericii, cu o înălțime de 75 m, este cel mai înalt turn medieval din România, fiind cu puțin mai înalt decât turnul Catedralei Evanghelice din Sibiu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/96vTV45HLes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  20240526_105209.jpg   474.8K   9 downloadsAttached File  20240526_105343.jpg   350.91K   9 downloadsAttached File  20240526_112018.jpg   366.77K   8 downloads

Edited by Wotan, 08 June 2024 - 14:17.


#9312
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWotan, on 08 iunie 2024 - 14:03, said:

De curand am avut ocazia sa vizitez din nou unul dintre cele mai vechi orase din Romania. Ii multumesc Oaspetelui pentru oficiile de gazda.
Mai exact, de data asta oaspetele ai fost tu. :lol:
Faină experiență !

#9313
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Un fost coleg se mută la țară, și își dace o căsuță în satul  Unimăt, Satu Mare.

Numele satuluivine de la mag. Újnémet, probabil legat de șvabii colonizați aici.
Partea ciudată e că, dacă a fost locuit de germani, ar trebui să putem găsi și numele german al localității, ceea ce eu nu am reușit nicicum
Poate găsiți voi o sursă și-mi ziceți și mie, aș fi tare curios.

#9314
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
Neudorf (Satul Nou) in germana
https://www.arcanum....63/unimat-1689/



Se poate in sfarsit vizita din nou
Lapidariul medieval al Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei a fost redeschis după luni în care a fost pus sub lacăt la câteva zile de la deschidere, pe fondul unui scandal politic
https://actualdecluj...firma-varianta/

"Lapidariul medieval al Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei a fost redeschis după luni în care a fost pus sub lacăt la câteva zile de la deschidere, pe fondul unui scandal politic. Redeschiderea a fost făcută fără niciun fel de anunț, aflăm doar azi că e vizitabil de câteva săptămâni.
Lapidariul medieval al muzeului a fost deschis în toamna anului trecut și închis aproape imediat, invocându-se de către muzeu ”probleme tehnice”. După câteva luni sub lacăt acesta a fost redeschis de câteva săptămâni fără informări, fără anunțuri."

"Lapidariul medieval și premodern a fost deschis în 30 octombrie 2023. Bucuria era în toată lumea. A doua zi, marți, 31 octombrie 2023, urma să aibă loc Noaptea Medievală la MNIT, un eveniment dedicat publicului, cu intrare liberă, pe care îl gândisem pentru a putea primi în lapidariu pe cât mai mulți, dat fiind faptul că, în 30 octombrie, evenimentul a fost pentru invitați și pentru oficialități.
În seara zilei de 30 octombrie, după deschidere, încă nu îmi venea să cred. Am zis că nu e adevărat, sigur pe dimineață totul va dispărea, ca un vis urât, și noi vom putea să facem liniștiți Noaptea Medievală. Dar în dimineața zilei de marți am fost nevoiți să chiar închidem."

https://actualdecluj...l-si-premodern/

"Lapidariul constă dintr-o colecție de monumente funerare gotice, renascentiste, baroce și neoclasice, între care cheile de boltă gotice ale bisericii parohiale Sfântul Mihail din Cluj, elemente arhitectonice ale Mănăstirii Dominicane din Cluj, cel mai timpuriu tabernacol din Transilvania, elemente ale caselor de locuit din Clujul Renașterii, statui care decorau atica curții de onoare a castelului Bánffy din Bonţida sau cele mai spectaculoase monumente funerare dedicate memoriei unor personalități marcante ale nobilimii transilvănene."

"Cele mai spectaculoase monumente funerare sunt sarcofagele dedicate memoriei unor personalități marcante ale nobilimii transilvănene – lui Gábor Haller, mort în 1605 (fig. 1.) și lui György Sükösd, decedat în 1632."

"În lapidariu sunt expuse primele monumente arhitectonice renascentiste din Transilvania, destinate decorării cetății episcopale din Gilău."

"Cea mai numeroasă colecţie a lapidariului se compune din elementele arhitectonice ale caselor de locuit din Clujul Renașterii,"
"Cele mai reprezentative piese din acest segment al expoziției provin din casa Wolphard-Kakas, construită în trei faze de construcție, între anii 1534-1590, de către ultimul paroh romano-catolic al Clujului, Adrian Wolphard, matematicianul și astrologul Stephan Wolphard și de către diplomatul István Kakas."

Edited by Wotan, 11 June 2024 - 09:52.


#9315
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWotan, on 11 iunie 2024 - 09:51, said:

Neudorf (Satul Nou) in germana
https://www.arcanum....63/unimat-1689/
Mulțam frumos !
Adăugat la Wiki. :OK:

#9316
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Am adăugat de asemena denumirea maghiară, mentionată doar de Wiki în engleză.
Consider important să fie acolo mai ales la denumirile de origine maghiară sau germană, unde denumirea românească imită doar pronunția.
Nu știu dacă e relevantă și la localitățile unde denumirea e românească, dar obiceiul așa este pe Wiki, să fie și în limbile etniilor din regiune.

#9317
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Un austriac, Thomas, a cumpărat cam 1000 ha în zonă și a renovat biserica catolică din Ganaş / Gánáspuszta.
Asta cred că nu a fost localitate până recent, probabil doar un cătun aparținând de Acâș, că nu apare în scriptele mai vechi de 1900.

#9318
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
Ultima sotie a lui Vlat Tepes si decendentii
Ilona Szilágyi, soția lui Vlad Țepeș

"Ilona Szilágyi de Horogszeg s-a născut înainte de anul 1455, dar nu există multe detalii despre copilăria ei. În 1479, numele tinerei apărea într-o cartă regală în care era considerată fiica lui Osvát Szilágyi, unchiul matern al lui Matei Corvin, regele Ungariei."
"Matei Corvin a aranjat căsătoria tinerei cu Wenceslas (Ladislau) Pongrác de Szentmiklós, membru al unei familii nobiliare influente, care deținea moșii în Ungaria Superioară, adică în Slovacia de astăzi."

"Nobilul Pongrác a murit în 1474, iar cel de-al doilea soț al ei a devenit Vlad Țepeș, domnitorul Țării Românești. Mariajul a fost aranjat după momentul încarcerării lui de către Matei Corvin, drept pedeapsă pentru că ar fi purtat negocieri secrete cu Imperiul Otoman.
Regele maghiar l-a eliberat pe Țepeș la începutul anului 1475, iar Fiodor Kurițîn, ambasadorul țarului Ivan al III-lea al Rusiei la curtea ungară, consemna într-un raport de la începutul anilor 1480 că regele Corvin și-a dat “sora” în căsătorie lui Vlad."

"Documentele consemnează că în acea perioadă Vlad a cumpărat o casă în Pécs, care a devenit cunoscută sub numele de “Drakwlyaháza” (“casa lui Dracula”), reședința fiind menționată într-un act emis de administrația orașului pe 10 septembrie 1489, iar actele fac referire și la Ilona, ca fiind văduva regretatului voievod Dragwlya."

"Kurițîn, ambasadorul țarist la curtea lui Matei Corvin, menționează că Vlad a avut trei fii cu Ilona, dar alți istorici consideră că cei doi au avut un singur copil numit, ca și tatăl său, Vlad, a cărui soartă nu este cunoscută."
[ https://dosaresecrete.ro/wp-content/uploads/2022/02/oMxY2V-D.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Avand in vedere mamele si anturajul, foarte probabil ca fiii lui Tepes erau mai familiari cu maghiara decat romana si erau considerati membri ai nobilimii maghiare.

#9319
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
S-a dat cu ungurii și ăsta.  :lol:

Recent Update:   Se pare că Matia l-a reținut pe Țepeș nu pentru o pretinsă ”alianță cu otomanii” înscenată de sași, cum se credea.
Documente care nu erau disponibile până acum istoricilor români arată că decizia a fost, dimpotrivă, determnată de dorința lui Vlad de intra într-un nou conflict cu otomanii, război pe care Matia nu era dispus să-l mai susțină, ținând seama de campaniile pe care le ducea în Vest, în Boemia și Austria.

#9320
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
300 de ani de la finalizarea Bisericii Piaristilor din Cluj.

https://cluj.com/loc...erica-piarista/

"Biserica romano-catolică a piariștilor, pe scurt Biserica Piaristă, se află pe strada Universității, nr. 5. Biserica, știută inițial ca Biserica Iezuiților din Cluj, are hramul „Sfânta treime” și este prima biserică catolică edificată în Transilvania după Reforma Protestantă. Clădirea este, totodată, și primul edificiu ecleziastic în stil baroc din provincie! A fost ridicat între anii 1718 – 1724, conform proiectelor lui Christoph Tausch."

Attached Files


Edited by Wotan, 18 June 2024 - 17:57.


#9321
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Chiar, ce a fost înainte acolo ?

#9322
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
Teren neconstruit, gradini probabil
Biserica Romano-Catolică a Piariștilor

"Principalul obiectiv al iezuiților va fi organizarea învăţământului gimnazial catolic şi, în perspectivă, a celui de rang universitar din Principat. După mai multe expulzări ale acestora, legiferate de Stările protestante ale ţării, în cel de-al doilea deceniu al secolului al XVII-lea, iezuiților li se permite să se stabilească în satul Cluj-Mănăştur. Revenirea lor în interiorul oraşului v-a fi posibilă doar după integrarea Transilvaniei în Imperiul Habsburgic. În anul 1693, vor ajunge în posesia fostei mănăstiri dominicane din Vechea Cetate a oraşului. În paralel cu folosirea acesteia, prin cumpărarea unor parcele în zona străzii Turzii “de Interior” (str. Universităţii), iezuiții vor începe amenajarea unui alt centru al ordinului. Aici, în intervalul cuprins între anii 1718 şi 1724, vor construi o nouă biserică, după proiectele unuia dintre cei mai renumiţi artişti activi în ambianţa iezuită din Europa Centrală, arhitectul şi pictorul Christoph Tausch (1673-1731). Acesta a fost autorul planurilor mai multor ansambluri arhitectonice şi a unor picturi murale iluzioniste, precum cele de la Trenčín (Slovacia) sau Wrocław (Polonia). În deceniile următoare, în jurul bisericii au fost ridicate mai multe clădiri destinate activităţilor educaţionale desfăşurate de către Societatea lui Isus (Colegiul, Convictus nobilium, Seminarul Sf. Iosif). Astfel, în faţa bisericii va lua naștere o mică piaţetă barocă. Centrul acesteia era dominat de coloana Sf. Maria Protectoare (împotriva ciumei)."

Statuia s-a intors de curand si ea la locul initial.
[ https://www.monitorulcj.ro/documente/stories//2023/11/03/6544b65ac2030_statuia-ciumei-cluj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5vc8C6J3M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9323
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 28.02.2022
Parohia romano-catolica maghiara din Cluj a decis recent ca biserica piarista sa fie data spre administrare catre o parohie catolica de limba romana, cu numirea unui preot paroh roman. In aceasta biserica si pana acum se tineau slujbele in mai multe limbi, maghiara, romana si italiana, dar s-a luat aceasta decizie datorita cresterii numarului de credinciosi catolici romani.
Pana la urma asta este un lucru bun, evident ca si romanii catolici au nevoie de o biserica al lor. Intrebarea care se pune de ce nu se construieste o biserica pentru ei, bisericile ortodoxe au rasarit ca ciupercile dupa '89, dar pentru romanii catolici acest lucru nu este posibil. Pe de alta parte, cresterea exponentiala a numarului de catolici romani arata asimilarea populatiei maghiare, copiii familiilor mixte nu mai vorbesc maghiara in cele mai multe cazuri. Dar asta nu este subiectul acestui topic.

Edited by stellaris, 19 June 2024 - 12:56.


#9324
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,875
  • Înscris: 01.10.2002
La mine in Arad indiferent de etnie (cei mai multi preoti catolici sunt maghiari si germani dar sunt si romani) toti preotii catolici vorbesc romana, maghiara si germana cursiv si fac slujbe in fiecare dintre aceste limbi. Etnia preotului nu conteaza, ci compozitia etnica a parohiei. In cartierul in care am stat anterior preotul, etnic maghiar, tinea duminica prima slujba a zilei in germana, la 9 dimineata, desi mai veneau vreo 4-5 persoane in varsta, apoi doua slujbe in maghiara (ambele cu biserica aproape plina) si apoi o slujba in romana, care se termina la 13:30. Nu e nici un motiv pentru care sa nu fie la fel si la biserica piarista.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate