Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Opel Corsa New 1.2 80CP

- - - - -
  • Please log in to reply
1030 replies to this topic

#973
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
mda, asta-i viata, e japca la revizii.

#974
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Sa se faca ceva? Ce anume?
Poti cumpara consumabilele mai ieftin din magazinele de piese auto. Dar nu toate reprezentantele accepta sa faca revizia cu materialul clientului. Intreaba la reprezentanta.
Economia nu e mare, ceva in jur de 100 de lei, pt. ca japca mare e la manopera. Dar daca vrei sa beneficiezi de garantie, trebuie sa faci revizia la ei, nu ai cale de intors.

Aculta-ma pe mine, 500 de lei nu e asa de scump. Intreaba-i pe altii ...

Edited by batman, 29 April 2008 - 14:05.


#975
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Inseamna ca nu vrei sa afli cat o sa te coste revizia de schimbat distributia. Du-te la service cu vreo doua distonocalme la bord ;)

#976
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Dar nu se poate face ceva in acest sens? Este legal cum procedeaza? Nu se poate sesiza nimeni ca pe factura scrie 3 ore si in realitate e o ora sau mai putin? De unde stiu ca ei imi chiar schimba ce zic ca imi schimba? In alte tari din Vest se intampla aceleasi chestii? WTF?

500 de lei pentru o revizie!! Cum sa nu fie mult? De banii aia cat muncesti si cate poti face?  :cursing: :wallbash: :ciocan:

Dar merita pastrata garantia in acest caz? Daca aduni toate reviziliile umflate, fac mai mult decat niste telescoape schimbate odata la 50,000km? Foloseste la ceva garantia aia? Defapt, si-a folosit careva vreodata garantia la masina luata de noua?

#977
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
in caz de "doamne fereste"

ce te miri, aia au numai chirurgi care opereaza pe masina ta, si ca o termina intyr-o ora, zi mersi, pot sa te tina si 3 :D

natie de speculanti, acum ai observat? asa e peste tot (la noi cel putin) in service-uri

#978
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Costurile intertinerii unei masini se prospecteaza inainte de cumpararea acesteia si fac parte din stabilirea bugetului masinii. Nu inseamna ca daca ai 10.000 de euro, pac, iti permiti masina. Nu, nu-ti permiti. Aia mai papa si taxe si asigurari si benzina si service regulat si neprevazute (de exemplu cauciucuri cazute la datorie in razboiul pe locul de parcare cu vecinul).

Evident ca se poate renunta la garantie dar ce te faci daca esti din aia 3% ghinionisti la care le pica o caseta de directie sau vreo cutie de viteze sau vreun turbo in primul an? Ti-o cam furi. Sau te poti baza pe minunata tehnica si inginerie germana si sa renunti la garantie ;)

Edited by Dragon Warrior, 29 April 2008 - 15:17.


#979
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
perfect adevarat, te interesezi dinainte de costul reviziei, de-aia nu mi-am luat diesel, sau Renault, sau renault diesel. :D

oricum, 5 mil nu e o gaura in cer pentru o masina de 12 000.  cam acolo sunt reviziile simple pe benzina. mai ieftin gasesti la Logan poate.

#980
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Deci la partea legala nu a venit nimeni cu o parere :).
@Dragon Warrior: taxele sunt infime la 1.2, taxa de inmatriculare intra la pretul initial iar cauciucurile cazute la datorie intra pe Casco (da, am schimbat un pneu pe Casco, valoare 180 de lei).
Masina nu are turbo, faptu ca ma incadrez in cei 3% ca imi pica caseta de directie este ca si cand as face statistica cu 3% sanse de deces in accident auto, pe toata perioada vietii sau 3% care fac cancer sau alte boli fatale, deci nici asta nu tine. Primul an a trecut, de-aia trebuie sa ii fac revizie.
Sa fim seriosi, cine isi cumpara masina in functie de costul reviziei?  :lol:
5 mil este o gaura in sanatatea mancata la servici, faptul ca stai captiv acolo si nu oriunde altundeva sa muncesti sa le dai lor bani, la un service  :death:. Mai bine i-ai dona la Salvati Copii, nicidecum intrun service !!!!!
P.S. Masina a fost anul trecfut 16000EUR cu TVA inclus.

Sa revenim: care dintre voi a chiar folosit la ceva garantia?

#981
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Adica iti asumi riscul de a muri in accident auto dar nu-ti asumi riscul de a ramane fara garantie fix cand ai nevoie de ea? Ciudate scari de valori mai au oamenii.

Si daca ii intrebi pe ceilalti daca au folosit la ceva garantia si ei or sa raspunda ca nu, crezi ca este obligatoriu sa se potriveasca si in cazul tau?

#982
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
eu credeam ca toata lumea se intereseaza de pretul reviziilor inainte sa cumpere, credeam ca lumea isi ia masina noua in special pt respectiva garantie.

nu zic ca nu-i mult pt munca depusa, nu face sub nici o forma, dar comparativ cu pretul pietei, o revizie de 5 mil la o masina de 16 000 e un pret ok.  si cum merge sub 10 000 pe an nu se merita sa faci economie de 100-2 de lei la pretul reviziei  si sa pierzi garantia un an cat mai ai.

+ de asta, cand o vinzi si se uita cumparatorul pe carnetul de service vrea sa vada reviziile facute la reprezentanta.

#983
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postadd, on Apr 29 2008, 17:11, said:

eu credeam ca toata lumea se intereseaza de pretul reviziilor inainte sa cumpere, credeam ca lumea isi ia masina noua in special pt respectiva garantie.

nu zic ca nu-i mult pt munca depusa, nu face sub nici o forma, dar comparativ cu pretul pietei, o revizie de 5 mil la o masina de 16 000 e un pret ok.  si cum merge sub 10 000 pe an nu se merita sa faci economie de 100-2 de lei la pretul reviziei  si sa pierzi garantia un an cat mai ai.

+ de asta, cand o vinzi si se uita cumparatorul pe carnetul de service vrea sa vada reviziile facute la reprezentanta.

Mda, cam astea sunt motivele pentru care voi plati revizia  :mellow: .

View PostDragon Warrior, on Apr 29 2008, 16:43, said:

Adica iti asumi riscul de a muri in accident auto dar nu-ti asumi riscul de a ramane fara garantie fix cand ai nevoie de ea? Ciudate scari de valori mai au oamenii.

Si daca ii intrebi pe ceilalti daca au folosit la ceva garantia si ei or sa raspunda ca nu, crezi ca este obligatoriu sa se potriveasca si in cazul tau?

Ce vroiam eu sa zic este ca, in ciuda faptului ca sunt sanse sa mor in accident sau de boala, nu inseamna ca nu mai conduc sau ca nu mai traiesc din cauza riscului. Acelasi lucru si cu garantia: nu inseamna ca daca sunt 3% sanse sa mi se strice masina, imi pastrez garantia. Dar o pastrez in ciuda hotiei pe fata care din pacate nu are nimeni forta si energia sa o invinga, cumva.

#984
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Vad ca vinzi o alta masina. La aia cat te-a costat revizia?
Sau o vinzi tocmai ca te costa mult revizia? :lol:

#985
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postbatman, on Apr 30 2008, 04:38, said:

Vad ca vinzi o alta masina. La aia cat te-a costat revizia?
Sau o vinzi tocmai ca te costa mult revizia? :lol:

Nu, la aia nu am apucat inca sa ii fac revizia si sper sa nici sa nu apuc ca e la 15,000  :lol:. Oricum la aia costa 750 de lei ca e diesel.

#986
tradeart

tradeart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.03.2007
Salutare!

am tercut de 1500 km cu noua masinuta.. si numai pareri beune.., merge bine, tinuta de drum buna.. o singura chestie imi lipseste .. comp. de bord... si asta o spun pt ca vreau sa vad consumul exact.. . !!! Chiar.. dupa ce perioada se regleaza consumul.. k la mine dupa calculele mele a iesit putin cam mult in extraurban... era pe undeva la 6.7-6.8%... si ma ingrijoreaza putin!

#987
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Cam mult, acum depinde pe unde ai umblat, cu ce viteza si cat de incarcat. eu am facut saptamana trecuta un drum la cluj si prin metoda plin -plin la aceasi pompa din sibiu a iesit un consum de 5,6 l/100 , 2 persoane si ceva bagaje  , am mers in plaja de  3000-3500 rot/min in cea mai mare parte a drumului si ceva  4000 sau mai mult cand a fost cazul . Prin localitati cam 2000-3000 rot/min.  Traseul asta l-am mai facut de cateva ori si cel mai mic consum a fost de 5,5 iar cel mai mare de 5,8 .

Edited by ovyovi, 04 May 2008 - 20:25.


#988
CeReBeL_FeAt

CeReBeL_FeAt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2007

View Posttradeart, on May 4 2008, 18:38, said:

Salutare!

am tercut de 1500 km cu noua masinuta.. si numai pareri beune.., merge bine, tinuta de drum buna.. o singura chestie imi lipseste .. comp. de bord... si asta o spun pt ca vreau sa vad consumul exact.. . !!! Chiar.. dupa ce perioada se regleaza consumul.. k la mine dupa calculele mele a iesit putin cam mult in extraurban... era pe undeva la 6.7-6.8%... si ma ingrijoreaza putin!
eu unul sunt de acord cu Ovyovi,la mine consumul e la fel,de 5,5 poate chiar 5 uneori,nuj de ce dar asa mi-a iesit de cele mai multe ori,sincer B) citisem si yo mai l-anceputul forumului si vazusem diferite opinii si ma gandeam si yo k e prea mult pt un motor de 1.2 8l%poate la un easytronic da dar la noi in nici un caz :D in rest nici o problema,Buburuza mere brici,apropo,i-am luat si huse,arata super,o sa mai pun vreo 2 in wekendul asta :coolspeak:

Attached Files


Edited by CeReBeL_FeAt, 06 May 2008 - 20:29.


#989
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006
ovyovi: super consum ai in afara :) da' la modul la care ai zis c-o conduci, s-ar putea sa fie o explicatie. eu intre 6.0 si 6.5. si nu o tin in 3000, sa stii. daca e de mers 120-140, atunci ma duc.  de multe ori merg in afara cu 100 km/h doar in a 4-a. mai ales daca e drum mai aglomerat si trebuie sa fac vreo depasire, iar a 5-a ii dau la 120. m-am obisnuit sa schimb treptele in jur de 4000 rpm. e benzinar, ii place, cuplul e mai mare si consumul nu e cu nu stiu cat mai mare.

mai am cateva luni si o voi scoate definitiv la vanzare, pentru ca se apropie finalul garantiei si se incheie perioada pentru care am hotarat de la inceput ca o sa o tin.

ca tot ati pus problema garantiei si a reviziilor, vreau sa spun ca e buna garantia just in case. sincer pentru 100 lei mai putin la revizie, nu merita sa renunti la garantie. plus ca oricine o cumpara dupa, vrea sa vada carnetul service.
un sfat pentru benzinari: nu stati cu revizia pana la 15.000 km. un motiv e cresterea puternica a consumului de pe la 12.000 km incolo. eu am facut prima revizie la 12.500 din acest motiv. saptamana trecuta tocmai am sarit de 22.000 km. si i-am curatat eu filtrul de aer. se simte diferenta. nu-s nici 10.000 km de la revizie si era tot imbacsit. merita sa faceti si voi asta. se simte imediat. probabil pe la sfarsitul verii ma voi programa pentru a 2-a revizie. btw, stie cineva cat costa?

#990
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
erm... eu nu pun in ea decat lichid de parbriz si benzina, vrei sa ies sambata dimineata cu Marian care surubareste la dacie in fata blocului?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate