Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 

Incalzire subventionata - Casa Verde, Blocul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#199
b30kdt

b30kdt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.02.2006
si pe timp de iarna?cine incalzeste apa?pe unde vor fi trase conductele ?cine va efectua mentenanta la panouri si boiler?

#200
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 b30kdt, on Mar 23 2009, 01:56, said:

si pe timp de iarna?cine incalzeste apa?pe unde vor fi trase conductele ?cine va efectua mentenanta la panouri si boiler?
Pt. iarna exista 2 variante: sa se mentina (si) apa calda furnizata de termoficare si/sau sa se suplimenteze incalzirea boilerului cu oincalzire electrica (rezistente electrice).

Ref. la conducte: tocmai asta se subliniaza, ca acestea sa fie prevazute de pe acum, adica inainte de a se face hidorizolatia terasei. Ref. la traseu: in functie de config. blocului (probabil pe casa scarii). Se pot folosi si conductele de apa calda existente in caz ca se renunta complet la apa de la termoficare.

Ref. la service: evident ca acesta va fi in sarcina firmei care va monta (vor face chiar ei, sau o alta firma cu care o sa incheie ei contract. Adica firma de montaj va asigura si service-ul, nu neaparat il va efectua).

(insa astea sunt doar parerile mele, nu te lasa pacalit ca as stii mai mult decat altii.. Sa vedem ce-o sa gandesca Ei !).

Edited by scheleton, 23 March 2009 - 00:13.


#201
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Programul Casa Verde va avea în acest an un buget total de 310 milioane lei, cu 40% mai mic decât fusese stabilit inițial.
De la 520 milioane lei cât fusese anunțat inițial pentru 2009, bugetul a fost redus la 310 milioane lei. Beneficiari vor fi instituțiile publice, unitățile de învățământ, spitalele, precum si persoanele fizice din cadrul asociațiilor de locatari, însă tot prin intermediul administrațiilor locale.
Programul Casa Verde ar putea fi lansat de săptămâna viitoare, destinatarii exclusivi fiind administrațiile locale, iar firmele care vor să monteze panouri solare, pompe geotermale sau alte instalații vor participa la licitații.
Instalatorii vor participa la licitații, deci nu vor avea cote alocate, asa cum este cazul în programul Rabla, si vor avea stabilite niste condiții de îndeplinit. De asemenea, pentru ca echipamentele să fie declarate eligibile, au fost stabilite standarde clare si garanții.

#202
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,787
  • Înscris: 30.01.2008

 scheleton, on Apr 6 2009, 00:49, said:

Programul Casa Verde va avea în acest an un buget total ...
Unde ai gasit informatia??

Edited by scheleton, 28 April 2009 - 23:17.


#203
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 gelunechifor, on Apr 6 2009, 11:15, said:

Unde ai gasit informatia??
newsin

#204
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,787
  • Înscris: 30.01.2008
http://www.mmediu.ro...egenerabila.rar

Attached Files


Edited by scheleton, 23 April 2009 - 09:26.


#205
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
asta nu-i de la stat, ci de la BERD, si e doar pt. firme:

Attached Files



#206
sunairgy

sunairgy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.05.2009
daca vreti sa aflati mai multe informatii despre finantare intrati pe www...

Edited by scheleton, 06 May 2009 - 20:25.
mai usor cu reclamele ...


#207
RazzLaz

RazzLaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.03.2008
Pana la urma ce se mai aude cu programul acesta...? i se da drumul sau nu? Au afisat lista cu instalatorii validati? daca da unde ca o tot caut pe net

#208
calusaru

calusaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.04.2009
Stiti cumva daca s-a reluat programul cu subventionarea sistemelor de incalzire neconventionale? Scuze daca e off topic dar nu am stiut unde sa intreb.

#209
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 calusaru, on 8th June 2009, 10:09, said:

Stiti cumva daca s-a reluat programul cu subventionarea sistemelor de incalzire neconventionale? [...]
Nu... dar cred că va fi "resuscitat" înaintea următoarelor alegeri ;) , bineînțeles cu aceleași nemaipomenite "rezultate" :death: .

Edited by raduk, 08 June 2009 - 17:30.


#210
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,787
  • Înscris: 30.01.2008
Laura și Ștefan Avram sunt primii beneficiari ai programului “Prima casă”, inițiat de Guvern. Tinerii au semnat ieri, la București, toate documentele și deja se pregătesc să își renoveze apartamentul de două camere pe care l-au cumpărat.

Luna trecută, soții Avram au depus dosarul la BRD pentru un credit ipotecar. Imediat, Laura și Ștefan au început să caute un apartament. Pentru că “Prima casă” era în plină desfășurare, angajații de la bancă i-au sfătuit să aplice pentru acest program. Cei doi locuiau atunci cu chirie, în Berceni.

Amândoi lucrează în Pipera și voiau să-și cumpere noul apartament în cartierul Colentina, din Capitală. După ce au văzut mai multe locuințe, s-au oprit asupra unui apartament decomandat, cu două camere, pe care l-au cumpărat cu 54.500 de euro.

“Am emoții mai mari decât la nuntă. În sfârșit, avem locuința noastră! Până acum dădeam pe chirie 350 de euro pe lună. Eu sunt din Teleorman, iar soția din Buzău și programul acesta ne-a fost de mare ajutor”, ne-a povestit entuziasmat Ștefan Avram.

sursa: libertatea

#211
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,841
  • Înscris: 21.08.2008
E acum la tv ministrul Nemirschi si expune diverse pe tema casa verde...panouri solare si altele.
Tot aminteste de programul pentru asociatiile de proprietari (sau NUMAI de locatari?) dar nu inteleg de ce nu este valabil si pentru case.Daca se plateste cota parte din costuri de ce nu se aplica si celor care au case (sau nu stiu eu?).
Valabil si pentru alte programe gen termoizolare.Care o fi rationamentul?

Edited by danghetau, 16 July 2009 - 10:21.


#212
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eu am inteles ca orice asociatie de proprietari sau locatari poate beneficia de subventie. Se cere doar in cazul asociatiei de locatari dovada dreptului de folosire a cladirii (ei inteleg prin locatari de fapt non-proprietari care locuiesc in cladirea proprietatea unei terte entitati).
Pentru case unifamiliare nu se aplica subventia, din pacate.

#213
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,841
  • Înscris: 21.08.2008
Eu as vedea acest program folosit in cazul asociatiilor de locatari ca in cazul proprietarilor e acelasi lucru ca la casa...

#214
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Imi permit sa te contrazic.
Numai calculeaza suprafata terasei unui bloc in raport cu fiecare apartament versus acoperisul unei case (chiar si cu 2-3 etaje) fata de fiecare apartament.
Vei ajunge la concluzi ca aportul termic sau energetic al acoperisului unui bloc raportat la apartament e foarte mic, dar la casa e mult mai mare, din cauza suprafetei mari de care dispun cei de la case.

#215
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,841
  • Înscris: 21.08.2008
Asa este insa nu este un ajutor fix ci procentual banuiesc.Oricum,e mult mai avantajos sa realizezi termoizolatia pentru un ansamblu de locuinte (bloc) decit casa,pe apartament cheltuielile sint mai mici in primul caz.
Ma gindeam si la panourile solare,aici e pe numarul de membri ai familiei dar cel mai sigur e sa cumpar pe banii mei.

#216
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Termoizolatia e o alta discutie, s-o lasam deoparte.

Eu vorbeam strict de aportul energetic al energiilor alternative pentru cei de la bloc.

La casa vara celule solare care incalzesc apa pot asigura tot sau aproape tot consumul de apa calda menajera, ca de caldura nu poate fi vorba. Aici ai facut o afacere, si din punct de vedere al poluarii, si al eficientei subventiei.

La bloc, presupunind prin absurd ca ai umple terasa de panouri solare, de oricare, presurizate, nepresurizate, etc, si structura de rezistenta NU ar fi afectata, vei constata cu mare surprindere ca in perioada de acumulare maxima a caldurii oamenii sint ... la munca! Asa ca trebuie sa stochezi apa aia calda undeva pentru consum ulterior ... ceea ce duce la greutate mare, costuri suplimentare, etc ... probleme si probleme.

Ce-i drept in institutiile publice problema poate sta foarte diferit. In perioada de activitate solara maxima oamenii sint la munca si consuma energie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate