Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 

intrebare posesori canon 70-200 f/4

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006
Un alt test facut in acesta dupa-amiaza.
Imaginile la 70,135 si 200mm @f/5.6 (doar pe acestea le-am incarcat, nu-si aveau rostul toate);

Attached File  70_sp.jpg   100.36K   50 downloadsAttached File  135_sp.jpg   70.29K   38 downloadsAttached File  200_sp.jpg   50.6K   39 downloads_sp.jpg]

Crop 100% @ 70mm;
Attached File  70mm.jpg   429.88K   61 downloads


Crop 100% @ 135mm;
Attached File  135mm.jpg   331.09K   24 downloads

Crop 100% @ 200mm;
Attached File  200mm.jpg   252.63K   43 downloads

#38
gmariusica

gmariusica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.05.2006
Vezi ca trebuie sa tii cont si de viteza de miscare a subiectului. Este foarte posibil ca la 200mm focala subiectul sa se miste foarte repede si sa-ti trebuiasca 1/500 sau chiar mai mult ca sa poti ingheta miscarea plus ca se poate ca subiectul sa-ti iasa foarte repede din focus...de aceia conteaza mult si ce performante are aparatul la capitolul "AI Servo AF" adica sa tina clarul pe subiectul aflat in miscare. Dar asta este alt capitol din marea si frumoasa tehnica fotografica. Oricum eu zic ca alegerea facuta de tine este foarte buna, spun asta pentru ca si eu am un 70-200 f/4 de care sunt foarte foarte multumit. Daca mai ai ceva intrebari da-mi un mail.
Succese

#39
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006

View Postgmariusica, on Aug 21 2007, 11:30, said:

Vezi ca trebuie sa tii cont si de viteza de miscare a subiectului. Este foarte posibil ca la 200mm focala subiectul sa se miste foarte repede si sa-ti trebuiasca 1/500 sau chiar mai mult ca sa poti ingheta miscarea plus ca se poate ca subiectul sa-ti iasa foarte repede din focus...de aceia conteaza mult si ce performante are aparatul la capitolul "AI Servo AF" adica sa tina clarul pe subiectul aflat in miscare. Dar asta este alt capitol din marea si frumoasa tehnica fotografica. Oricum eu zic ca alegerea facuta de tine este foarte buna, spun asta pentru ca si eu am un 70-200 f/4 de care sunt foarte foarte multumit. Daca mai ai ceva intrebari da-mi un mail.
Succese

Multumesc  pentru sugestii :)  Nici nu ma gandesc sa folosesc un timp de expunere mai mic de 1/400...1/500 fotografiind fara trepied mai ales la 200mm. Cu  banii pe care ii aveam altceva nu-mi permiteam, f/2.8 era ideal, dar dublu la pret si la greutate :D.

In alta ordine de idei, am setat aparatul sa-mi salveze imaginile in format RAW+JPG...si surpriza! In momentul in care le-am descarcat pe PC am obtinut DOAR imagini in format JPG. Spuneti-mi unde sunt fisierele in format CR2???????? :cursing:

#40
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006
Nimeni nu stie?  :huh:

#41
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postdan2006, on Aug 22 2007, 22:37, said:

Nimeni nu stie?  :huh:

Si eu am patit la fel.
Instaleaza Camera RAW Plugin (pentru Photoshop) sau Adobe Photoshop Lightroom
Viewer pentru RAW folosesc FastSone :

http://www.download....4-10664984.html

Incarca RAW aproape la fel de repede ca si JPEG.
Deci poti sa lasi aparatul doar pe RAW (nu pe RAW+JPEG).
Extensia pentru RAW este .CR2

Edited by vp-emanuel, 22 August 2007 - 23:36.


#42
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006

View Postvp-emanuel, on Aug 23 2007, 00:33, said:

Si eu am patit la fel.
Instaleaza Camera RAW Plugin (pentru Photoshop) sau Adobe Photoshop Lightroom
Viewer pentru RAW folosesc FastSone.
Incarca RAW aproape la fel de repede ca si JPEG.
Deci poti sa lasi aparatul doar pe RAW (nu pe RAW+JPEG).
Extensia pentru RAW este .CR2

Plugin-ul pt. Photoshop CS2 il am. Cand am avut aparatul setat pe RAW nu au fost probleme, adica am avut fisere cu extensia CR2. Problema a aparut in momentul in care am setat RAW+JPG. Gandeam ca fisierele cu "probleme" sa le corectez, de aceea am vrut sa salvez si in format CR2. Ar fi simplu sa folosesc ori RAW ori JPG.
Problema ramane nelamurita.

#43
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Am mai intalnit undeva problema pe net. Explicatia era ca iti downloadezi pozele cu ceva soft de la Canon. Cumpara-ti un card reader si copiaza-le direct.

#44
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006

View Postgrig_jr, on Aug 28 2007, 14:16, said:

Am mai intalnit undeva problema pe net. Explicatia era ca iti downloadezi pozele cu ceva soft de la Canon. Cumpara-ti un card reader si copiaza-le direct.

Merci pt. raspuns. Nu-mi place acesta solutie, sa le fie rusine celor de la Canon :boxing: In acest caz cel mai bine e sa "trag" fie "JPG", fie 'RAW".

#45
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Costa 8e un card reader. Multa lume prefera aceasta varianta de descarcare. Conectand zilnic USB-ul la aparat iti cresti sansele sa-ti prajesti ceva in el. Eu mi-am prajit vreo doua usb-stickuri in usb-uri bulite, camera mea n-o sa vada cablu usb in ea ever.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate