Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Sa construim o casa 2007 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1925 replies to this topic

#415
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
despre profilele salamader: sincer acum citiva ani am avut de ales si din toate firmele am facut aceasta alegere in principal datorita faptului ca profilele erau importate din germania. parerea mea sincera este ca sint profile bune. Oricum calitatea costa. aviz amatorilor multe profile sint turcesti si au denumiri germane. lasati-le si nu veti regreta mai tirziu. dai un ban da stai in fata!

#416
ciuc

ciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2006
Pana una alta, mi-au montat termopanul, Rehau, ce a venit de la fabrica din Ploiesti am inteles, ideea e ca au venit cu etichete lipite pe geam, in care se specifica "cu eticheta afara"..adica nu a ramas la "alegerea" montatorilor...despre care pot spune ca s-au miscat rapid, dezinvolt si fara scrupule... n-au nici o taina...m-astept la mici zgarieturi pe ici pe colo pe profile.  :death:

bun, si apoi am verificat teoria chibritului, adica detectarea stratului Low- E cu ajutorul flacarii unui chibrit. Metoda a functionat perfect. Pentru curiosi, iata si o poza semnificativa atasata.

[ http://img213.imageshack.us/img213/915/lowecx8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se vede cum stratul Low-e provoaca o reflexie de alta culoare fata de celelalte trei reflexii. Deci la mine stratul Low-E se afla pe interiorul fetei de geam dinspre camera.

Curios este ca un vecin si-a montat azi un termopan de la alta firma, si am facut si la el testul cu flacara. Supriza!!! La el nu se vede nici o diferenta intre acele reflexii, desi a achizitionat tot geamuri Low-E. Din doua, una: ori exista si geamuri LOW-E care nu pot fi detectate cu aceasta metoda ..ori este TZEAPA.
Exista si alte aparaturi cu care poate fi detectat geamul LOW-E? nu de alta dar acum i-am creat un morcov acelui vecin...

Attached Files


Edited by ciuc, 30 August 2007 - 14:26.


#417
shynoby

shynoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2007
Exista, dar nu stiu daca se gasesc si la noi http://www.pge.com/e..._e_detector.pdf

#418
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Exista si se gasesc si la noi acele aparate.Cat despre vecin...mai trebuie verificat daca nu cumva reflexoia apare pe exterior (verificati pe aprtea exterioara a tamplariei) caz in care inseamna ca respectivii ori habar nu au cum se monteaza geamul...ori a cerut vecinul protectie sporita pe timp de vara (adica sa tina caldura afara si frigul in casa).Sau mai exista si varianta in care geamul vecinului sa fie low-e hard iar al tau este low-e soft :)Cam spre varianta asta as inclina :)

#419
ciuc

ciuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2006
Am verificat pe ambele parti, si interior si exterior...se vad 4 reflexii cam egale intre ele... Pe cand la mine, daca tin flacara in camera, la interior, vad cum stratul metalic este pe fata a doua, precum in imaginea postata anterior , iar daca ma duc afara cu lumanarea, vad, logic, cum stratul LOW este indicat de reflexia mai slaba de data asta a 3-a).
Iar la vecin..nu e nici o diferenta cum as testa. Deci ori e TZEAPA, ori e LOW-E hard, cum banui. Deci, morcovul ramane.

#420
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Atunci inseamna ca ar trebui sa cheme firma respectiva cu aparatul sa dovedeasca ca e geam low-e (in cazul in care au aparat pentru ca majoritatea nu au asha ceva-nu merita investitia deoarece exsta 1-2 solicitari de asemenea fel intr-un an de zile-cel putin la noi) :)

#421
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Am citit tot topicul asta dar nu stiu ce decizie sa iau. M-am hotarat sa schimb vechea tamplarie de lemn, cu una de aluminiu. Problema este urmatoarea: apartamentul este la parter si nu stiu daca sa mai comand glafuri de interior sau exterior, as vrea sa ca costurile sa fie cat mai mici. M-am hotarat sa pun doar glaf de interior. Voi ce parere aveti?

#422
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Eu doar o singura obiectie am: asupra combinatiei de aluminiu+parter.Asta din cauza faptului ca un cunoscator sau un infractor cat de cat mai istet poate patrunde foarte simplu si usor in locuinta ta deschizand tamplaria de aluminiu cu o simpla surubelnita cu cap drept.Insa poti incerca tamplarie din PVC cu feronerie dotata cu sisteme antiefractie (blocatori de tip "ciuperca") iar daca itzi faci probleme pentru posibilitatea patrunderii prin sticla ori pui gratii daca marimea tamplariei o permite ori poti opta si pentru un geam duplex antiefractie.
Succes!

#423
daniel_east

daniel_east

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2007
Doresc sa inchid o casa si am aproximativ 60 m2 suprafata vitrata. bineinteles ca doresc ca aceasta suprafata sa fie frumoasa si  sa nu piarda caldura. Dupa vreo doua luni de cautari am selectat doua profile: Salamander cu feronerie Maco sau Veka cu feronerie G-U. Preturile sunt aproape aceleasi dar Veka este in clasamente in fata Salamander, cu toate ca profilul 3D de la Salamander este mai lat cu 6 mmm decat Veka( 76 fata de 70 mm) si au acelasi coeficient de transfer termic. Ce sa aleg, Salamander sau Veka?

#424
daniel_east

daniel_east

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2007
[Veka Softline 70 vs. Salamander 3D

#425
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Lasand la o parte faptul ca eu personal am o parere foarte buna despre profilele Veka cu 5 camere(in opinia mea singurele care se bat de la egal la egal cu Trocal), hai sa facem o deductie logica.Salamander are 76mm iar Veka 70 mm...cu toate acestea au acelasi coeficient de transfer termic ;) Ce ne spune asta?ca Profilele Veka sunt mai ibne construite si structurate, caci continuand deductia daca am avea un Veka cu 76mm ar rezulta un coeficient de transfer termic mai bun decat Salamander...nu?

#426
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,314
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdaniel_east, on Sep 2 2007, 11:58, said:

[Veka Softline 70 vs. Salamander 3D

Ia Salamander 3D ca arata super. Daca ai si bani de culoare imitatie de lemn e perfect.
Un lucru e cam clar: profil mai lat da o rezistenta mai mare.

#427
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Profil mai lat o rezistenta mai mare?O rezistenta ami mare la ce?Nu stiai ca acele profile sunt armate in interior cu otel?Un profil mai lat cu acelasi coeficient ca un profil mai ingust inseman automat rezistenta MAI MICA deoarece automat peretii sint ami subtiri ca sa se obtina gabaritul mai mare (asta deoarece are acelasi coeficient- nu uita amanuntul asta) asa ca nu prea tine rationamentul tau.Discutam pe argumente logice totusi iar ceea ce spui tu nu prea cuprinde respectiva logica :)Fara suparare!

#428
Gealan

Gealan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2007

View PostDonJuan2, on Sep 3 2007, 17:56, said:

Lasand la o parte faptul ca eu personal am o parere foarte buna despre profilele Veka cu 5 camere(in opinia mea singurele care se bat de la egal la egal cu Trocal), hai sa facem o deductie logica.Salamander are 76mm iar Veka 70 mm...cu toate acestea au acelasi coeficient de transfer termic ;) Ce ne spune asta?ca Profilele Veka sunt mai ibne construite si structurate, caci continuand deductia daca am avea un Veka cu 76mm ar rezulta un coeficient de transfer termic mai bun decat Salamander...nu?



Se bat de la egal la egal la egal cu Trocal la ce? la karate kid, poate.
Veka is the best.  :rolleyes:  NU se poate admite alaturarea lor cu Trocal.

#429
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Domnul meu...lasand la o parte vadita inclinatie spre reclama pe care o are acel cont de utilizator, tin sa va reamintesc ca acesta este un forum de discutii unde in momentul in care faceti o afirmatie este necesar sa o si sustineti cu argumente (ar fi fost de preferat macar un coeficient de transfer termic, densitate specifica a materialului, metode de productie, si alte caracteristici tehnice).Oricine are dreptul la opinii personale si oricare poate veni sa spuna "mumu" si "momo" e "za best", dar atata vreme cat nu sunt si argumentate in mod pertinent si logic tindem sa respingem asemenea afirmatii cu dispretul necesar  :rolleyes:

#430
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005

View Postdaniel_east, on Sep 2 2007, 11:56, said:

am selectat doua profile: Salamander cu feronerie Maco sau Veka cu feronerie G-U. Preturile sunt aproape aceleasi dar Veka este in clasamente in fata Salamander, cu toate ca profilul 3D de la Salamander este mai lat cu 6 mmm decat Veka( 76 fata de 70 mm) si au acelasi coeficient de transfer termic.

Am inteles de la un dealer ca in septembrie apare si Veka Alphaline, profil de 90 mm, 6 camere si coeficient transfer termic de 1.1 (2 foi) si 0.8 (trei foi). Nu stiu preturile, dar modelul suna tentant. Are si trei garnituri si daca nu ma insel, are si ceva neopor pentru izolare termica.

#431
Gealan

Gealan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2007

View PostDonJuan2, on Sep 4 2007, 07:44, said:

Domnul meu...lasand la o parte vadita inclinatie spre reclama pe care o are acel cont de utilizator, tin sa va reamintesc ca acesta este un forum de discutii unde in momentul in care faceti o afirmatie este necesar sa o si sustineti cu argumente (ar fi fost de preferat macar un coeficient de transfer termic, densitate specifica a materialului, metode de productie, si alte caracteristici tehnice).Oricine are dreptul la opinii personale si oricare poate veni sa spuna "mumu" si "momo" e "za best", dar atata vreme cat nu sunt si argumentate in mod pertinent si logic tindem sa respingem asemenea afirmatii cu dispretul necesar  :rolleyes:


Te-ai trezit cu mine pe acest topic in momentul in care ai afirmat cu "dispret comercial" ca raspuns la intrebarea unui user care avea o oferta cu Gealan ca respectivele profile sunt fabricate pe undeva prin Romania. Numai ca acel user avea o oferta pe colorat, ceea ce fabrica din Romania nu prea face si cei care ii cunosc eu le iau direct din Germania. Ori nu prea stiai si deci e cazul sa fii mai moderat in afirmatii, mai ales cand sunt tendentioase, ori stii si atunci e cazul ca userii sa verifice ceea ce postezi tu.
Si fiindca NU te-ai putut abtine sa lasi la o parte vadita inclinatie catre reclama a userului meu, am sa-ti raspund ca lucrurile nu stau cum scrii tu mai sus. Si nu e o opinie personala, poti studia graficul vanzarilor din Germania.
Oricum e interesanta reclama facuta ptr gealan de un user cu acest nume cand acesta afirma ca veka este cel mai bun profil. Esti chiar distractiv cu afirmatii de acest tip. Macar sa ma fi acuzat de reclama ptr. veka. Ar fi parut o concluzie mai pertinenta ce poate fi obtinuta fara prea mare efort intelectual. :D

#432
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
E de preferat sa raspunzi la subiect si nu la ceva ce s-a rezolvat acum ceva vreme (totusi ti-a fost sau nu sters postul in care faceai reclama pe fata??).Cat despre afirmatia cu Veka...inca nu ai adus nici un argument logic ci doar ai dovedit ca te oftici si dai niste reply-uri demne de un copil mic.Repet...accept argumentele TEHNICE si pertinente.
  Si apropo, daca ai cauta in revistele "Fereastra" (publicatie de specialitate, sunt convins ca ai auzit de ea) , ai descoperi un frangment dintr-un interviu cu cineva din conducerea fabricii Gealan care se lauda cu noua masina de infoliat profile color pe care au achizitionat-o si au productivitate crescuta.Dar probabil ca fac pentru restul producatorilor...pe alea voastre le aduc special din Germania..iar marmota...

Revenind la chestiunile tehnice...cu ce este mai bun un profil Veka cu 5 camere (coeficient 1,1) fata de un profil Trocal 5 camere (coeficient 1,1)?Te rog sa ne aduci argumente tehnice in acest sens pentru ca nimeni nu este obligat sa te creada pe tine, pe mine sau pe Gigel din vale, pe cuvant!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate