Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa construim o casa 2007 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1925 replies to this topic

#1909
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009
Va rog imi trimiteti si pe mine pe PM, oferte pentru inchiderea unui balcon de aprox. 3.80m pe 1.20m, in tamplarie PVC maro, cu geam termopan transparent sau semi-transparent ( dar vreau geam pe toata inaltimea, adica vreo 2.50m?) ?
Va multumesc.

#1910
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
Feriti-va de distribuitorul Gealan Cora Continental are marfa de proasta calitate si nu respecta garantia. trebuie sa te ceti cu ei si sa-i ameninti ca sa faca ceva. Cea mai proasta alegere Cora Continental profile Gealan. Sunt din Corabia jud Olt dar au magazin si in Bucuresti

#1911
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

 branaru, on 13th February 2010, 10:36, said:

Feriti-va de distribuitorul Gealan Cora Continental are marfa de proasta calitate si nu respecta garantia. trebuie sa te ceti cu ei si sa-i ameninti ca sa faca ceva. Cea mai proasta alegere Cora Continental profile Gealan. Sunt din Corabia jud Olt dar au magazin si in Bucuresti


   Ce probleme ati avut?

#1912
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009

 bengal, on 13th February 2010, 11:19, said:

Ce probleme ati avut?
Am avutt si am probleme. Nu se inchid etans intra aer rce pe langa garnituri, Si deasemenea se aude zgomot din afara. Daca inping in cercevea se mai diminueaza. Au incercat cu o garnitura mai groasa dar a fost mai rau, Si acum numai vor sa vina la garantie

#1913
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cred cã un bun criteriu în a alege furnizorul de tâmplãrie ar fi recomandãrile cunoºtiinþelor, prietenilor în urma achiziþiei de tâmplãrie pentru uzul personal. Condiþia ar fi ca aceºtia sã fie clienþi ºi sã nu lucreze pentru cineva anume din domeniu. Dacã nu au niciun interes ascuns, atunci înseamnã cã nu ar avea de ce sã te mintã cu privire la fiabilitatea tâmplãriei lor. Se poate face ºi o vizitã sã le poþi vedea pesonal.
Dacã un prieten are de 3-4 ani tâmplãrie ºi nu a avut probleme cu ea, e foarte posibil sã fie bunã ºi pentru tine firma care le-a fãcut.
Cred cã 80-90% din clienþii noºtri vin din recomandãri ale clienþilor mulþumiþi. Sunt cei mai siguri clienþi, în sensul cã din 10 care vin din recomandãri, vreo 7-8 fac lucrarea cu noi, restul alegând preþul mai bun al altor firme.
Zicea cineva pe aici, cã de vinã pentru calitatea proastã ar fi clientul, care vrea cele mai ieftine produse de obicei, iar tu, ca sã reziºti pe piaþã, trebuie sã faci mari compromisuri la materiale, manopera fãcutã în vitezã ºi anumite etape ale manoperei sãrite. Parþial, e un lucru adevãrat, dar totuºi, pe termen lung, dacã faci lucrãri proaste, se vor întoarce împotriva ta, pentru cã un astfel de client, nu se va mai întoarce ºi nu va mai trimite pe nimeni la tine pentru alte lucrãri.
Concluzia pentru firme, ar fi cã mai bine refuzi lucrarea decât sã faci compromisuri la calitate, altfel cu timpul îþi vei pierde clienþii.
Pentru clienþi, concluzia ar fi cã trebuie sã studiaþi foarte bine, sã vã documentaþi puþin în domeniu înainte de a face alegerea, iar dacã nu vã pricepeþi, urmaþi exemplul prietenilor, sau cereþi sfatul unuia din domeniu, aici pe forum, sau la un show-room. Din fericire, consultanþa este încã gratuitã!

#1914
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
bUNA SEARA!
Vreau sa cumpar o ferestra termopan la sufragerie,orientare catre est.
Am 2 variante
-fereastra Veka Softline 70, 5 camere,geam FLOAT 4+LOWE(argon)+RotoNT Titan mat-clasa sigura
-Trocal Innonova70 AD,5 camere,geam F4+4S4+Argon,24 mm.  Aripa cercevea fereastra 5 camere 78 mm(co. inclus),feronerie Siegenia.  4S4=4 anotimpuri,adica se inlocuieste sticla Low e,parca, cu sticla 4S4.

Am mai primit si oferta..Veka Softline 70 AD,geam 01 Low-e4+clar4,  24 mm,feronerie Roto NT


cE SA ALEG?/Maine ar trebui sa dau comanda.Cei cu Trocal-ul par mai seriosi,dar varianta lor de geam e cea mai buna?

#1915
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 miha_pinkcat, on 15th February 2010, 18:46, said:

bUNA SEARA!
daca vrei confort termic spune-le sa-ti puna sticla low-e+4s. diferenta este undeva la 3 euro/mp fata de f4+4s
ambele variante sunt foarte bune, poti alege cu incredere pe oricare

#1916
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

 iordangabi, on 15th February 2010, 20:36, said:

Buna seara,

Sper sa nu mi se stearga postul si de data asta sau sa primesc ban. Am explicat si am si adus argumente, daca mai tineti minte geamurile sparte de Baneasa Shoping Center, nu se pune niciodata in acelasi pachet de geam termopan lowE + 4season sau lowE + climaguard. Transferul termic creste in loc sa scada!!! In plus la soare puternic vara se pot sparge.


:deadtongue: daca raspunsul era pentru mine,inseamna ca sunt in ceatza totala....Unul spune low e+4s,celalalt spune contrariul....Eu cu cine votez???

#1917
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
Totusi Conu care este taticul lor (al termopanelor) a recomandat in mai multe randuri geam bipan low-e+4S. Poate stie el mai bine... Totusi ar fi intersant sa ne explice cineva care e adevarul, pt ca si eu ma gandeam pt mine la aceasta varianta low-e+4S si inainte de a face comanda as vrea sa stiu sigur. Cat de sigur poate sa fie ceva pe lumea asta, desigur...

#1918
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
Salut

am observat ca o parte din userii acestui forum au firme sau lucreaza pe la diferite firme.... va rog ca sa nu stau sa alerg de nebun prin tot Bucurestiull dupa oferte.... am nevoie de tamplarie din PVC culoare MAHON
Montajul se va realiza la 40 de Km de Bucuresti.

Ofertele va rog sa le faceti pe privat , daca vor exista :)

Attached Files


Edited by AndreiTk, 15 February 2010 - 23:44.


#1919
claudio_sct

claudio_sct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2010
Vreau sa va spun si eu ca aveam niste nedumeriri legate de anumite chestii la tamplaria PVC, si astfel am luat legatura cu CONU 71, un domn deosebit si foarte priceput in acest domeniu, iar el m-a lamurit si m-a invatat tot ce trebuia sa stiu despre profile, feronerie si sticla, despreabsolut tot; si mi-a spus si parerea lui in legatura cu ce oferta ar trebui sa aleg. Ii multumesc pe aceasta cale. Mare domn, mare caracter.

#1920
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
In martie urmeaza sa montez tamplaria la casuta. Nu stiu mare lucru despre furnizor, iar banii pe care urmeaza sa-i mobilizez sunt multicei, cel putin pentru mine. Daca stie cineva ceva de bine sau de rau despre o firma care incepe cu PSC, sunt profund recunoscator. Pe privat. Multumesc

Edited by CRG, 16 February 2010 - 10:26.


#1921
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Va salut.
O intrebare: tamplarie din aluminiu - Alumil sau Bkl?

#1922
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

 iordangabi, on 17th February 2010, 17:18, said:

Alumil, Balkan, Exalco, Etem, Profilco - toate sunt grecesti, aceeasi calitate si au aprox. acelasi pret. Ramane la alegerea producatorului de tamplarie. Oricum cereti bariera termica 24mm.

Multumesc de raspuns.
Cunoasteti si alti producatori de profile de aluminiu (daca se poate, mai bune decat cele enumerate)?

#1923
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

 crampoia, on 17th February 2010, 18:09, said:

Multumesc de raspuns.
Cunoasteti si alti producatori de profile de aluminiu (daca se poate, mai bune decat cele enumerate)?

Pt. a va ajuta in alegerea dvs. ,profilele din aluminiu se impart in acceptiunea mea in  3 categorii:

-profile no name fabricate la Slatina,Turcia

-profile medium class ,gen Alumil,Exalco,Profilco,Etem,Elvial,etc

-profile premium class ,si aici avem : Schuco,Metra,Gastaldello,Rayners,Wicona,Brökelmann

   Daca sunteti din Bucuresti va invit la hala noastra de productie si va voi arata diferenta dintre ultimele doua categorii

#1924
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

 geamanu, on 18th February 2010, 10:32, said:

Clinciul pe care l-ati avut cu "iordangabi" si in care a atasat un mesaj personal primit de la cel care a intrebat despre geamuri in care spunea ca a intrebat la FAR-EST despre lowE+fourseason, inginerii de acolo raspunzand ca niciodata nu se pune in acelasi pachet de geam termopan acest tip de sticla venind si cu argumente - a fost sters!!!

Hop si eu in discutie. Ma intereseaza subiectul pentru ca o sa am geamuri foarte mari si am citit si despre asta in ultima vreme. In brosura planitherm http://www.saint-gob...0PLANITHERM.pdf se specifica ca se poate folosi in combinatie cu alte sticle, de asemenea se descrie modalitatea de laminare, etc (contradictorie cu alte pareri pe care le-am mai avut din discutii anterioare). Intrebarea mea este : care este coeficientul de transfer termic la un tripan cool-lite (6mm) - float-ev-securizat (4mm) - planitherm-ultra-laminat (3+1+3) ?

Edited by instinct, 18 February 2010 - 10:49.


#1925
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 geamanu, on 18th February 2010, 10:32, said:

Stiu ca producatorii de lux si distribuitorii de profile premium se intalnesc la un anumit timp la un whisky. Poate reusesc sa va fac intrarea acolo dar doar ca sa ascultati si sa va savurati bautura.

Nu va cunosc, dar tare multa dreptate aveti!

Personal si eu am patit-o, cind am ridicat ( cu vreo 3 ani in urma!) problema SISTEMELOR  de timplarie, nu doar a profilelor pentru ele!

Chestii ca "aluminu placat cu lemn", "geam triplu, dar nu de 33 mm grosime totala si nu cu foaia din mijloc chioara", "distantier intre sticle NU din Aluminu", etc, sint TABU prin acest forum.

Aici se promoveaza MARCI si nu SISTEME constructive!
De parca NUMELE face termoizolatia, iar "dorelul' care il fabrica si monteaza NU!

PS. Offtopic, conteaza mult si numarul de cuburi de gheata din pahar. :thumbup:

#1926
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Topicul se inchide pentru ca deja este prea icarcat cu informatii si se deschide altul cu realitatile din 2010. In acest topic se gasesc si posturile unui alt topic care avea titlul de "intrebari pertinente".

Le multumim celor care au participat la discutii si ii invitam la completari pe noul topic.

Edited by gugutata, 18 February 2010 - 12:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate