Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Nu stiu nimic de obiective

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
48 răspunsuri în acest subiect

#37
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006
Vezi că a scos Zeiss anul trecut unul. Are f-ul cam mare, dar merge destul de bine.  :D

Parcă ii zice Zeiss Apo Sonnar T* 1700 mm f4

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.713
  • Înscris: 29.03.2006
Ala nu e zoom, are focala fixa..... :P

Ca raspuns la intrebare, zoomurile cu cat au mai multi X-si sunt mai proaste, au performante optice mai slabe - luminozitate scazuta, distorsiuni geometrice, aberatii cromatice, fiabilitate scazuta, contrast redus mai ales pe tele, rezolutie mica, etc...

In al doilea rand, acel nr. X nu are nici o valoare pt. un fotograf, are cel mult o valoare statistica absolut penibila, si de altfel NICI un zoom fabricat pt. camere seriase de tip SLR/DSLR nu foloseste acest fel de apreciere in nr. X !!!

S-a mai discutat despre acest subiect, si a fost explicat de ce acest nr X nu spune mai nimic - nr. X reprezinta un raport intre o focala minima si una maxima pe care o are un anumit obiectiv, dar aceste minime si maxime pot varia chiar extrem de mult de la un model de obiectiv la altul....
.... de ex., un obiectiv 10-80 mm are 10X, dar si 80-800mm tot 10X are....unul este ultrawide-short tele, iar celalalt este short tele- super -super tele....
Chiar si in cazuri mai comune, un 18-55 nu este la fel de wide ca un 16-50 sau ca un 12-24; un 24-90 nu este la fel de wide ca un 28-80.....sau un 35-105mm etc....

Ce conteaza este raportul dintre diagonala senzorului din camera utilizata si focala/focalele obiectivului/zoomului.

Focala normala, care nu este nici wide nici tele, este apropiata de marimea diagonalei senzorului, teoretic chiar egala.

In practica s-a obisnuit mult timp ca focala normala sa fie considerata ceva mai mare - de ex. la formatul Leica ( 24X36 mm), in loc de 43mm, obiectivele normale aveau de obicei 52mm; in general pt. acest format, erau considerate ob. normale daca aveau o focala intre 40mm si 58mm.

Avand ca punct de referinta diagonala senzorului, care poate varia de la camera la camera destul de mult - exista mai multe formate, un fotograf poate realiza destul de usor cat de wide si cat de tele este un obiectiv.

Pt. DSLR-uri, au aparut de curand obiective 18-250mm si poate ca o sa apara si 16-300......dar personal nu as recomanda asa ceva.

Bafta.

Editat de loock, 03 iulie 2007 - 23:58.


#39
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 31.05.2005

 loock, on Jul 4 2007, 00:53, said:

Ala nu e zoom, are focala fixa..... :P

Ca raspuns la intrebare, zoomurile cu cat au mai multi X-si sunt mai proaste, au performante optice mai slabe - luminozitate scazuta, distorsiuni geometrice, aberatii cromatice, fiabilitate scazuta, contrast redus mai ales pe tele, rezolutie mica, etc...

In al doilea rand, acel nr. X nu are nici o valoare pt. un fotograf, are cel mult o valoare statistica absolut penibila, si de altfel NICI un zoom fabricat pt. camere seriase de tip SLR/DSLR nu foloseste acest fel de apreciere in nr. X !!!

S-a mai discutat despre acest subiect, si a fost explicat de ce acest nr X nu spune mai nimic - nr. X reprezinta un raport intre o focala minima si una maxima pe care o are un anumit obiectiv, dar aceste minime si maxime pot varia chiar extrem de mult de la un model de obiectiv la altul....
.... de ex., un obiectiv 10-80 mm are 10X, dar si 80-800mm tot 10X are....unul este ultrawide-short tele, iar celalalt este short tele- super -super tele....
Chiar si in cazuri mai comune, un 18-55 nu este la fel de wide ca un 16-50 sau ca un 12-24; un 24-90 nu este la fel de wide ca un 28-80.....sau un 35-105mm etc....

Ce conteaza este raportul dintre diagonala senzorului din camera utilizata si focala/focalele obiectivului/zoomului.

Focala normala, care nu este nici wide nici tele, este apropiata de marimea diagonalei senzorului, teoretic chiar egala.

In practica s-a obisnuit mult timp ca focala normala sa fie considerata ceva mai mare - de ex. la formatul Leica ( 24X36 mm), in loc de 43mm, obiectivele normale aveau de obicei 52mm; in general pt. acest format, erau considerate ob. normale daca aveau o focala intre 40mm si 58mm.

Avand ca punct de referinta diagonala senzorului, care poate varia de la camera la camera destul de mult - exista mai multe formate, un fotograf poate realiza destul de usor cat de wide si cat de tele este un obiectiv.

Pt. DSLR-uri, au aparut de curand obiective 18-250mm si poate ca o sa apara si 16-300......dar personal nu as recomanda asa ceva.

Bafta.

...asta da expert...n-am priceput nimic dar masca am ramas la cate stie..de fapt am priceput ca zoom-ul asta cu cat e mai mare cu atat calitatea e mai slaba.."performanta optica"...asa e???
...deci fara zoom ..doar in caz de necesitate..tipa de la 4 din blocul d2 de pe la vreo 100 metri..cand se schimba :D

#40
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.713
  • Înscris: 29.03.2006
Eh.....nu cred ca e asa de greu de inteles - am scris tocmai ca sa inteleaga oricine stie sa citeasca :)

Poti avea tele si fara zoom - exista obiective cu focala fixa f. lunga.
Si nu este nevoie sa facem trimitere tocmai la extreme de genul 1700mm f 4...:)
Exista ob. cu focala fixa si de 200mm, de 300mm, 400mm, 600, 800, etc.....bani sa ai....
Si exista si zoomuri tele bune, de genul 70-200 f 4 ( cu f 2.8 sunt mari, grele si f scumpe), exista zoomuri si cu focale mult mai lungi daca simti nevoia obligatoriu de zoom....

Am explicat mai sus cum se poate aprecia cat de tele sau cat de wide este un obiectiv, raportand focala/plaja focala a lui la diagonala senzorului folosit.
Am si dat exemplul clasic al formatului Leica, care are diagonala de 43mm
In prezent numai Canon eos 1 DS Mk II foloseste acest format (dintre camerele care se fabrica acum, au mai fost si altele inainte )
Alt exemplu este formatul DX ( crop 1,5 din formatul Leica), care are diagonala de 28mm
Formatul DX este utilizat la DSLR-urile Nikon, Pentax si Sony.
Se asteapta si la aceste marci revenirea la formatul Leica intreg, sau macar pe aproape - crop 1,3, 1,2, 1,1....
Formatul APS-H este folosit ( camere in productie curenta) la Canon eos 1D Mk III si Leica DMR pt R8/9
Este utilizat si la rangefinderul Leica M8
Formatul APS-C, crop 1,6-1,67 din Leica, este utilizat la Canon eos 400D si 30D
Sony R1 are crop 1,7 la senzor.
Olympus si Panasonic/Leica folosesc si un crop 2 din Leica, si format cu raport 3/4 ( fata de 2/3 la celelalte)

Exista si camere cu format mai mare ( mediu), care au senzori mult mai mari.
De ex. 36X42mm - de doua ori cat formatul Leica ( dar tot un crop din formatele medii clasice ( 645 - 55X43mm)  sau mai mari - 6X6, 6X7, 6X9 cm)

Cunoscand formatul din dotare, se poate aprecia usor cat de tele si/sau cat de wide este un obiectiv cu focala fixa sau un zoom, pt. ca toate obiectivele pt DSLR-uri au inscriptionate clar pe ele focalele, alaturi de diafragma maxima .

Editat de loock, 04 iulie 2007 - 01:00.


#41
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 19.10.2006
Perfect de acord cu loock. Dar cu o singură specificație: 10-80mm are "zoom" 8x.

Editat de Semper Pri, 04 iulie 2007 - 00:46.


#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.713
  • Înscris: 29.03.2006
Am mai completat postul anterior.....

Da, incercam sa nu exagerez prea tare cu exemplele......:) - m-am gandit ca un 8mm deja este super-ultrawide :) si am gresit si eu putin....
  Pt. perfectionisti,  8-80 mm si 80-800mm au tot 10X dar folosite astfel de obiective cu acelasi senzor, vor incadra asemanator doar la 80mm ( in cazul fericit in care distorsiunile si contrastul unor extreme focale poate fi trecut cu vederea....:))

#43
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 28.01.2007
@Loock : "macar pe aproape - crop 1,3, 1,2, 1,1...."
(off topic) la ce se refera ACEST crop ? eu stiu ca acest se refera la decuparea unei anumite portiuni din imagine / DAR in cazul de fata ce scop are / cum functioneaza?

@Lenzexe : ..deci fara zoom ..doar in caz de necesitate..tipa de la 4 din blocul d2 de pe la vreo 100 metri..cand se schimba
avem interese comune :D eu mai aveam ceva "in vizor" chiar si cu un obiectiv cu distanta focala fixa / ma-r interesa sa fac de ex o poza la o vrabie care se afla la x km distanta fata de mine si sa se incadreze in tot cadrul (nu sa apara micuta) in poza.

ca exemplu  care la prezentat eliz :
http://www.tamron.co...el_campbell.asp
(dar MAi BUN).

MC .

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.713
  • Înscris: 29.03.2006
Cropul tot crop este....
Am scris - crop din formatul Leica 24X36mm.
La APS-H vad ca am uitat sa scriu acum, este crop 1,3 din formatul Leica.
Este de 1,5 sau 1,67, sau 1,3 ori mai mic senzorul pe latura....


La partea cu km....mai greu reusesti, si oricum la preturi extrem de mari.
Poate cu un telescop catadioptric sa reusesti astfel de apropieri, dar trebuie sa iei in calcul si degradarea imaginii datorita umiditatii din atmosfera, prafului, poluarii, miscarii aerului cald, etc...

Asa pt. divertisment, pot aminti ca pt a incadra luna tangenta la laturile mari pe format Leica, este nevoie de o focala de 2400 mm ( cate 100mm pt. fiecare mm de pe film/senzor)
Pt. tangenta la laturile mici, deja ajungi la o focala de 3600 mm....
Pe format DX, datorita cropului fizic al camerei, este suficienta o focala de 1,5 ori mai scurta....
Evident ca nu este nici un avantaj in asta, cropul se poate face si ulterior daca este cazul.

#45
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 28.01.2007
Apropo de crop si poza lunii de pe cer:
Mi-am luat aparatul (c-770uz), am pus pe trepied, Am aplicat zoom max (10x). Si dupa toate setarile necesare am facut o poza cu luna, si la  final am aplicat un crop din calc. Deoarece mie pe ecran poza este afisata cu un resize de 33%, am aplicat un crop care sa o incadreze 100% in ecran.
P.S. Poza avea 4MP.

Fișiere atașate



#46
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 394
  • Înscris: 17.02.2004

 anonimus001, on Jul 3 2007, 23:01, said:

Ca sa inchei (probabil ultima mea intrebare in acest interes)
Care este obiectivul cu cel mai mare zom optic ? cati X-si , si daca se poate extinde SI MAI MULT?  :lol: :P   :peacefingers: :coolspeak:

pai pt slr-uri cred ca tamron 18-250mm ... cam 14x. (este conceput pt format aps-c 24x18mm)
la compacte cred ca exista si mai mari. era ceva model de samsung si de olympus.

oricum tamronul e opera de arta fata de ce scoti cu obiectivele 15x de pe compacte. si orice montare a unui convertor in fata obiectivului se face cu pierdere de calitate a imaginii rezultate.


obiectivul cu focala cea mai mare pe care il stiu eu pt format 24x36mm este canon 1200mm /5.6 care se face doar la comanda, costa cateva zeci de mii de dolari si exista doar cateva exemplare prin lume (apartinand unor publicatii). probabil ca exista obiective astronomice pe montura T cu focala mai mare decat canonul de mai sus, care se pot adapta la aparate foto slr/dslr normale.
carl zeissul despre care spune un coleg mai jos parca este conceput pt format 48x36. din cate imi amintesc un tip din arabia a vrut sa isi foloseasca aparatul pt fotografie de produs si la wildlife.

#47
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai are Nikon un 1200-1700, din pacate manual focus, in rest sunt sigmelele de pana la 800 cu teleconvertoare in cur. Zeiss-ul ala la fotografie de produs? :roflmao: Come on... transmiti prin walkie-talkie indicatiile la baietii cu reflectoarele? :D

Apropo de zoom, in ultimii ani vad ca apare pe piata obiectivelor cu focala variabila pentru senzorii APS-C si APS-N si termenul de zoom "in icsi"... incetul cu incetul. A inceput Tamron cu reclamele la zoom-ul lor de 13,9x (18-250), cine stie ce mai urmeaza... :D

Editat de AlexIP, 11 iulie 2007 - 10:54.


#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.713
  • Înscris: 29.03.2006
Originala denumirea de APS-N....:)

Probabil ca se refera la formatul DX utilizat de Nikon, dar si de Pentax, KM si Sony.
Sony de fapt este producatorul senzorilor....asa ca poate fi numit si APS-S....:)
Formatul DX, este un crop 1,5 din formautul Leica 24X36mm, mai precis are 23.5 x 15.7mm, de ex. la Pentax K10D

APS-C vine de la APS - compact, deoarece este un format cu un crop 1,6-1,67 din formatul Leica, si mai mic ( compact) decat formatul APS original.
De fapt se poate face o confuzie si aici, deoarece formatul APS ( Advanced Photo System ) este si el impartit in trei categorii :
APS ( H ) - 30.2 x 16.7 mm, un format 16/9 care nu trebuie confundat cu formatul APS-H, crop 1,3 din Leica si cu dimensiuni de 28.7 x 18.7 mm de ex. la eos 1 D Mk III.
APS ( C ) -  Classic cu dimensiuni 25.1 x 16.7 mm, nu trebuie confundat cu formatul APS-C - 22.2 x 14.8 mm la eos 400D de ex., si nici cu formatul DX - 23.5 x 15.7mm
APS ( P) panoramic, format 3/1 cu dimensiuni 30.2 x 9.5 mm

Editat de loock, 11 iulie 2007 - 20:37.


#49
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 394
  • Înscris: 17.02.2004

 AlexIP, on Jul 11 2007, 11:53, said:

Zeiss-ul ala la fotografie de produs? :roflmao: Come on... transmiti prin walkie-talkie indicatiile la baietii cu reflectoarele? :D

ai inteles gresit. nu era vorba de zeiss pt fotografie de produs  :lol: . era vorba de aparat. deci pt aparatul cu care facea fotografie de produs (nu mai stiu ce marca ... ceva ricoh sau mamiya) ii trebuia un obiectiv pt wildlife. si a dat comanda la zeiss. de aceea am spus ca este conceput pt format 36x48
oricum eu nu prea inteleg cum il manevreaza. parca avea peste 100kg. la wildlife tre sa fi rapid. deci cred ca la comandat mai mult de fitze ... ca sa ajunga cunoscut.
desi tot timpul ai nevoie de o focala cat mai mare pt wildlife la un momendat faptul ca este greu te incomodeaza atat la tracking cat si la transport (daca il duci in rucsac) ii face pe multi sa renunte la focalele mai mari.
de aceea multi fotografi prefera la canon 500 f/4 in loc de 600 f/4 pt wildlife.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate