Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Nu stiu nimic de obiective

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View PostSemper Pri, on May 26 2007, 00:32, said:

Din experiența voastră imi puteți recomanda un obiectiv wide până in 300 euro?

P.S. montură Nikon

http://www.bhphotovi..._A_AF_17mm.html.

#20
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostHann, on May 26 2007, 01:56, said:

Mulțumesc!
Dar focalizează la infinit?


in altă ordine de idei: am găsit un Sigma 17-70mm f2.8-4? Merită 300 euro având in vedere că nu este nou, dar nici uzat?

#21
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostSemper Pri, on May 26 2007, 02:11, said:

Mulțumesc!
Dar focalizează la infinit?
in altă ordine de idei: am găsit un Sigma 17-70mm f2.8-4? Merită 300 euro având in vedere că nu este nou, dar nici uzat?
doar m42-urile au prb de focalizare la infinit pe nikon ... si asta datorita adaptorului... aparatele pe montura nu vad de ce ar avea probleme ...  <_<

#22
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View PostSemper Pri, on May 26 2007, 01:11, said:

Mulțumesc!
Dar focalizează la infinit?
in altă ordine de idei: am găsit un Sigma 17-70mm f2.8-4? Merită 300 euro având in vedere că nu este nou, dar nici uzat?

Nu am Tokina 17mm sa iti zic sigur, dar nu am auzit sa fie probleme cu focalizarea la infinit. In rest zice-se ca ar fi foarte bun la banii aia. Sper sa imi iau si eu unul in curand. Bun ar mai fi si asta http://www.f64studio...id=163&pid=1578 in aceeasi categorie de pret.
Sigma 17-70mm e considerat a fi mai bun decat Nikkorul 18-70. Il poti folosi si pentru macro. Probabil e solutia ideala daca esti in cautare de zoom. Vezi si aici: http://peterbernik.b...te-down-my.html

#23
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Lamuriti-ma si pe mine. De ce un obiectiv EF 18-55mm (din kit 400d) costa cam 90 $ si un obiectiv EF 17-55 costa cam 1450 $ ??? Par a fii tot pe acolo dar nu si la pret. Cine imi explica mai detaliat ca sa inteleg ii multumesc anticipat.

#24
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Pai pe scurt, exista niste diferente, care uneori sunt foarte mari. Diferentele astea inseamna:
- sticla mai buna (apropo, la obiectivul ala de kit aia nu e sticla, e plastic); cand zic "mai buna" inteleg ca e alt material, alta compozitie, e tratat altfel etc.
- are un alt design optic care ii permite diafragma mai deshisa (2.8 in cazul 17-55 IS) pe toata plaja focala
- mai putine aberatii cromatice, mai sharp, alte culori, alt bokeh etc.
- motor USM, mai rapid, mai silentios si nu in ultimul rand, mai precis
In practica, diferenta este foarte vizibila in rezultatul final, adica in imagini. Cauta pe internet, de ex pe pbase.com, imagini facute cu unul si cu altul. Niciodata sa nu iti inchipui ca daca un obiectiv este de 10 ori mai scump inseamna ca este fix de 10 ori mai bun decat altul. Nu asa se pune problema. Exista si diferente in calitatea imaginii, dar uneori, poti obtine o imagine sau NU, adica exista situatii in care degeaba ai aceeasi focala, pt ca nu poti obtine imaginea dorita. De exemplu, degeaba ai un 70-300 care se deschide maxim la f5.6 la 200mm si vrei sa faci un portret cu un blur frumos in spate, in lumina slaba. Cu o "petarda" nu faci nimic, sau obtii ceva miscat si urat colorat :) Cu un 70-200/2.8 L IS de ex, poti obtine ce ti-am spus, sa nu mai zic ca pe langa culori, sharp, bokeh, contrast, te alegi cu o alta constructie, cu precizia si rapiditatea focalizarii etc.
In alta ordine de idei, nu prea e intrebare de forum :) Gasesti foarte usor diferente si de unul singur, trebuie doar sa cauti. Sunt sigur ca daca te intereseaza domeniul o sa ajungi sa stii de ce ala costa atat si celalalt atat.

Edited by meios4us, 28 May 2007 - 23:25.


#25
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
.... banuiam ca e vorba de calitate in primul rand dar parca prea mare e diferenta de pret....dar ok...poate ca merita....mersi oricum pt raspuns....

#26
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Mulțumesc Hann!

Incă sondez piața...  :deadtongue:

Edited by Semper Pri, 29 May 2007 - 22:19.


#27
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
renderman, câți milemterii (mai bine zis metrii) are enormitatea aia?

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E vorba de Sigma 200-500 f2.8... daca era f4 nu mai era asa de monstruos. :D

#29
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007
Sal
Na-m apucat sa citesc tot, sa nu ma indepartez de subiect. -_- :P  
... tinem cont de urmatori factrori:
D. F. variabil vs fixa / si nu in ultimul rand valorile lor:
un Ex practic :
Avem doua obiective cu D.F. variabila ex: unu de 200-600 si unu de 35 mm - 105 mm. Intrebarea mea este:
Ce are cel de 200-600 in plus fata de celalalt si de ce?
iar in incheere:
La obiectivele cu d.f. fixa cum sunt influentate in ceea ce privese calitatea imagini si de ce au calitatea mai buna? :huh:

#30
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Postanonimus001, on Jun 29 2007, 20:09, said:

Avem doua obiective cu D.F. variabila ex: unu de 200-600 si unu de 35 mm - 105 mm. Intrebarea mea este:
Ce are cel de 200-600 in plus fata de celalalt si de ce?
iar in incheere:
La obiectivele cu d.f. fixa cum sunt influentate in ceea ce privese calitatea imagini si de ce au calitatea mai buna? :huh:

ok. hai sa iti dau niste explicatii babesti.
pai cu ala de 200-600 ai apropierea mult mai mare. poti fotografia subiecte care sunt la distante mari fata de tine.

sa iti dau un exemplu.
-stai la o distanta de 50metri fata de un om. cu obiectivul de focala 600mm ii poti fotografia ca sa aparara doar capul in poza
cu ala de 35mm stand la aceeasi distanta o sa iti aparara omul respectiv f mic in poza (abia o sa se vada).
asta ca sa vezi avantajul focalelor lungi.
uita-te la cele 2 poze de pe siteul de mai jos:
http://www.tamron.co...el_campbell.asp
este un om aflat la distanta mare fotografiat la doua lungimi focale extreme. prima f mica , a doua f mare.

ca sa le vezi dezavantajul iti dau un exemplu:
-ai un om la 10metri de tine. cu obiectivul de 600mm ii poti fotografia doar nasul/ochiul pt ca ai un unghi f mic de cuprindere
cu cel de 35mm poti sa ii fotografiezi intregul corp


mai este diafragma (aperture in engleza) care indica cata lumina intra in obiectiv.
la ce te ajuta asta ? o luminozitate mai mare , iti permite sa folosesti timp de expunere mai scurti care ajuta ca pozele sa iti iasa mai clare (mai ales la subiecte in miscare)

cum depinde marimea unui obiectiv in functie de lungimea focala si de diafragma ?
lungimea focala da lungimea obiectivului (cu cat este mai mare cu atat lungimea este mai mare)
iar diafragma da grosimea/latimea lui (cu cat este mai mic nr. acela cu atat atat grosimea obiectivului este mai mare)
o focala mare si o diafragma f mare da rezultatul pe care l-ai vazut in poza de mai sus  :mellow:
dupa ce vei intelege bine acesti parametri poti sa incerci sa intelegi si alti parametri care definesc un obiectiv (vezi postul lui meios). oricum doar teoretic e greu. daca ai incerca si practic ai invata mult mai repede.

p.s
sa dau si eu niste exemple extreme nikkor fisheye 6mm f/2.8 pt fullframe:
[ http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/speciallenses/images/6mmexoticfisheye.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.mir.com.m...eyes/6mmf28.htm

#31
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007
:peacefingers: :coolspeak:  Multumesc mult
acum  a mai ramas nelamurirea :
diafragma si marimea senzorului :
- ce modele au cel mai mare ccd-u , si diferenta dintre valorile max si min la diafragma cat mai mare? :confuzzled:

#32
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007

View Postanonimus001, on Jun 30 2007, 12:35, said:

:peacefingers: :coolspeak:  Multumesc mult
acum  a mai ramas nelamurirea :
diafragma si marimea senzorului :
- ce modele au cel mai mare ccd-u , si diferenta dintre valorile max si min la diafragma cat mai mare? :confuzzled:
am uitat sa intreb o intrebare mai xcentrica:
se pot improviza la aparate simiprofesionale sa schimb / adaugun obiectiv mai bun
(am un c-770 uz), si daca da / ce obiectiv si cum sar putea monta la modelul meu ?

My de multumiri  :peacefingers: :coolspeak:

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,713
  • Înscris: 29.03.2006
La compacte un ccd ceva mai mare are Fuji F30, F 31 si 6500 ( F30 are calitate a imaginii mai buna, cel putin pe setarile defolt) Este totusi mic comparativ cu ceva cu adevarat bun.

Senzori mai mari se gasesc de obicei in DSLR-uri ( NU DSLR-LIKE !!!!!!!!!!)
Ar mai fi exceptia unor camere rangefinder scumpe - Epson RD-1 cu senzor de format DX ( care nu se mai fabrica) si Leica M8 cu senzor de format APS-H.
DSLR-urile au de regula senzori cu format APS-C, DX, APS-H si full frame Leica, respectiv crop 1,6-1,67, 1,5, 1,3, 1 din formatul Leica 24X36mm.
Exista si exceptii extreme - pe de o parte senzorii care au crop 2 si format 3/4 utilizati la DSLR-urile Olympus, Panasonic si unele modele Leica inrudite cu variantele Panasonic. ( Leica are totusi si  DMR cu APS-H pt. R8/9), si pe de alta parte, senzori de format mediu pt. DSLR-uri de format mediu, cu marimi in jur de 36X48mm.

Legat de diafragma, senzorii mici, cu fotoziti f mici, pun probleme mari de difractie care afecteaza negativ sau chiar catastrofal calitatea imaginii la diafragme inchise,  - acesta este motivul pt. care este limitata inchiderea diafragmei.
Pe de alta parte, senzorii mici utilizeaza obiective cu focala f scurta, asa ca profunzimea de claritate este oricum nesimtit de mare la compacte. Doar imposibilitatea de expune cu un timp mai lung poate pune unele probleme f rar, sau atunci cand camera nu suporta un timp de expunere suficient de scurt....

#34
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postanonimus001, on Jun 30 2007, 13:21, said:

am uitat sa intreb o intrebare mai xcentrica:
se pot improviza la aparate simiprofesionale sa schimb / adaugun obiectiv mai bun
(am un c-770 uz), si daca da / ce obiectiv si cum sar putea monta la modelul meu ?

My de multumiri  :peacefingers: :coolspeak:
doar la aparatele de tip DSRL sau SRL se pot inlocui obiectivele. Pentru aparate bridge se pot adauga diverse convertoare.Fiecare producator are o gama de astfel de accesorii.

Ex:  Olympus WCON-0.7x 55mm Wide Angle Conversion Lens for C-Series & SP-500 Digital Cameras

#35
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004
obiectivul tau este fixat de aparat , si nu il poti schimba. dar poti sa ii atasezi in fata obiectivului aparatului tau un alt obiectiv (convertor) care se infileteaza pe obiectivul tau (daca ai observat obiectivul tau ar trebui sa aiba un filet). convertoarele pot fi de doua feluri: tele (iti cresc lungimea focala) sau wide (iti scad lungimea focala)

#36
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007
Ca sa inchei (probabil ultima mea intrebare in acest interes)
Care este obiectivul cu cel mai mare zom optic ? cati X-si , si daca se poate extinde SI MAI MULT?  :lol: :P   :peacefingers: :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate