Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Medicina Dentara Bucuresti Sau Iasi?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Cryss24

Cryss24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2007
am si eu o intrebare pentru cei care sunt deja la facultate....sunt o eleva in clasa a 11-a si vreau sa dau si eu la medicina dentara...problema este k sunt profil filologie....are vreo importanta k nu am facut bilogie decat in clasele a 9-a si a 10-a??...

#20
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007
-nu stiu cati dintre voi sunteti studenti la stomatologie  UMF Carol Davila (sau ma rog medicina dentara :P ) ,de va dati cu parerea
-1.intra la Iasi si dupa primul an poti sa te trasferi (dupa primul sau al doilea an )
-2.Faculatate de la Iasi e mult mai usoara decat Bucurestiul - si asta mi-a fost confirmata de studentii care au venit din Iasi si care s-au lovit ca de un zid cand au vazut cum e treaba in Bucuresti
-3.te cam chiunuie profii din Bucuresti DAR asta e ...... asa invatam
-4.In Bucuresti partea nasola la Stoma e ca anii II-IV te cam alerga  prin tot Bucurestiul ,daca nu ai masina personala .... vai si amar de tine ( anul I , V , VI - nu te alearga asa de mult , cladirile in care faci fiind destul de apropiate )

Edited by DrDMX, 11 February 2007 - 11:51.


#21
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007

View PostCryss24, on Jan 18 2007, 23:18, said:

am si eu o intrebare pentru cei care sunt deja la facultate....sunt o eleva in clasa a 11-a si vreau sa dau si eu la medicina dentara...problema este k sunt profil filologie....are vreo importanta k nu am facut bilogie decat in clasele a 9-a si a 10-a??...

Nu are nici o importata , puteai sa faci si mecanica auto (numai sa fie liceu , nu profesionala) si DACA inveti poti da linistita la Medinica , Stomatologie si asa mai departe

Edited by DrDMX, 11 February 2007 - 11:56.


#22
geo84

geo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.02.2007
Eu iti zic sa dai in bucuresti daca vrei sa faci ceva in facultate!eu am facut 2 ani la iasi si m-am transferat!calitatea invatamantuylui in buc e peste iasi cu 100%!!!!am colegi care au venit si de la cluj si tg mures
Dar pana la urma faci cum crezi : e vorba aia "cum iti asterni asa dormi"!!! Succes

#23
Larincov

Larincov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.12.2006
multumesc pt ultimele raspunsuri si oricum m-am decis sa dau la iasi.in ciuda mesajelor rautacioase primite de la unii studenti eu nu ma las influentat.stiu sigur k sunt in stare de orice k sa-mi ating telul,desi ma apuca groza cand ma gandesc cat e de invatat...cine imi mai poate impartasi din experientele sale din facultate il rog sa o faca. :)

#24
maseluta

maseluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2007
sal! am shi eu o intrebare ..is cls a 11-a la s.a.m. , anu asta dau un examen  shi mai fac 2 ani care cik se considera liceu shi dau bacu`.......:  POT SA DAU LA MD????  :confuzzled: :confuzzled: :confuzzled:

#25
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Poti sa dai, examenul este grila deci nu e nevoie sa stii sa scrii. Trebuie doar sa faci niste bulinute  :naughty:

#26
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
si ce bulinute.... :lol: vezi sa nu iti ia mai mult decat rezolvarea subiectelor

si Larincov:
1.cele mai multe surse zic ca bucurestiul ar fi cu mult peste restul tarii, asa ca ori mergi pe ideea asta ori daca ai de la cine, nu ai decat sa incerci sa afli raspunsuri concrete  (doar studenti care efectiv s-au mutat cred ca ti-ar putea forma o imagine reala...)

2. nu are cum sa te apuce groaza cand te gandesti la invatat, din simplul fapt ca nu o sa realizezi cu adevarat cat e decat dupa ce intri la facultatea asta :w00t:   crede-ma

#27
ane_ane75

ane_ane75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgeo84, on Feb 11 2007, 12:40, said:

Eu iti zic sa dai in bucuresti daca vrei sa faci ceva in facultate!eu am facut 2 ani la iasi si m-am transferat!calitatea invatamantuylui in buc e peste iasi cu 100%!!!!am colegi care au venit si de la cluj si tg mures
Dar pana la urma faci cum crezi : e vorba aia "cum iti asterni asa dormi"!!! Succes

Pe ce te bazezi cand afirmi diferenta asa mare intre Iasi si Bucuresti? Inteleg ca Bucurestiul exercita in general o atractie mai mare, fiind capitala &stuff, dar chiar 100% diferenta?
As dori niste exemple concrete daca poti

#28
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006

View PostCryss24, on Jan 18 2007, 23:18, said:

am si eu o intrebare pentru cei care sunt deja la facultate....sunt o eleva in clasa a 11-a si vreau sa dau si eu la medicina dentara...problema este k sunt profil filologie....are vreo importanta k nu am facut bilogie decat in clasele a 9-a si a 10-a??...


biologia aia pentru admitere o inveti lejer intr-un semestru,  doar ca avand si bac-ul o sa se complice putin lucrurile, plus, daca dai la carol davila mai ai si chimie sau fizica , insa cu meditatii si putin efort se rezolva usor  :photo:  

  e destul de usoara admiterea, si la medicina dentara e mai putina  fizica si chimie la admitere fata de medicina generala, cel putin la bucuresti

si uita de biologia din clasele 9 si 10, n-are treaba B)

#29
Tudoracke

Tudoracke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.06.2006
Ce pot sa va raspund. Ai timp liber la facultatea de medicina dentara(eu sunt student in anul 3). Mai nasol e in anul I pana te obisnuiesti cu ritmul si materia extrem de multa. Din anul II devine mai usor. Timp liberi ai destul, doar k aici fata de medicina se dau multe lucrari inainte de sesiune si astea conditioneaza intrarea in examenul final. Cat despre ce fac sa iti alegi iti sugerezi Bucurestiul(am colegi transferati de la Iasi si zic k e groaznic acolo, prof naspa, au trebuit la unii prof sa faca cotizatii....chestii din astea. In Buc sunt mai rare, dar am auzit k la Cluj ar fi mai okay)

Asa cat despre Crys eu zis sa te apuci sa faci meditatii. Nu atat din cauza biologiei care se toceste, sau se invata logic dak poti, dar asta abia dupa ce ajungi pe la disectii, ci din cauza lipsei de matematica care se va simti din plin la chimie si fizica. E foarte greu sa intrii de la filo, dar se poate (prietena mea a facut filo si a intrat) doar ca trebuie in principiu sa te apuci de meditatii mai devreme

#30
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Valeleu , ma ingrozesc la gandul ca peste vreo 6-7 ani am sa intru in cabinetul lui dom'doftor sa-mi scoata vre-un dinte , iar el a chiulit la cursul despre cum se tine elevatorul sau freza ...
Mare dreptate aveau clasicii :
- La Stomatologie ai 32 de dinti si 32 de boli ... 90 % din populatie are carii , asa ca macar du-te la Bucuresti , lasa-l pe Burlui de la Iasi , asta e celebru ca a facut doctori din niste instalatori italieni fara liceu ( mai citeste si tu presa sau da un search pe net despre Burlui ...)

Si nu uitati de asigurarile de mal-praxis ! B)

#31
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Dar de Beuran ce zici? Si mai sunt si altii ca el. Nu conteaza ca nu e la stomato, tot in UMF este.

#32
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostGubyIQ, on Mar 17 2007, 01:46, said:

Dar de Beuran ce zici? Si mai sunt si altii ca el. Nu conteaza ca nu e la stomato, tot in UMF este.
and your point was....? :mellow:

#33
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Am vrut sa priveasca situatia in ansamblu; daca prezinta persoane din Iasi care sunt acuzate de anumite ilegalitati sa nu uite ca nici Bucurestiul nu e o padure fara uscaciuni.

#34
Dj_Extazy

Dj_Extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.01.2004
Cand te gandesti de cat suport si apreciere au parte doctorii , nu mai zic de salarii , motivatie si echipamente , te mai miri de ce dracu dau oamenii la Medicina. Cred ca suntem masochisti domle. Eu unul stiu ca sunt.

Edited by Dj_Extazy, 20 March 2007 - 23:02.


#35
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Nu cred ca medicii stomatologi o duc asa de rau incat sa-i consideri masochisti ca au dat la stomato  :D

#36
lemon_demon

lemon_demon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 26.06.2006

View PostLarincov, on Dec 12 2006, 22:45, said:

Fac de ceva timp pregatiri la obiectele pentru admitere pentru Bucuresti si implicit pentru Iasi!
Problema este ca la la Iasi admiterea este mult mai usoara....se da admitere doare la un singur obiect( la alegere intre chimie si biologie) pe cand la Bucuresti se de admitere obligatoriu la cele 2 obiecte!
in fiecare an se publica niste carti cu subiectele pentru examen, care contin si raspunsurile la grile. daca ai posibilitatea, fa rost de ele, fiindca or sa-ti fie de ajutor. :peacefingers:

Edited by lemon_demon, 21 March 2007 - 18:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate