Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#2449
fighter2

fighter2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.05.2009

 gugutata, on 21st April 2010, 15:16, said:

Primaria...se face vinovata si nu cred ca se va demola ceva...Probabil se va ajunge la un consens intre primarie si pagubitul care a dat in judecata primaria...


Thanks! Probail ca se va ajunge la consens intr-adevar n-am auzit de cladiri demolate. Partea proasta e ca aceasta va intarzia si mai mult lucrarile si tot noi cumparatorii vom fi cei pagubiti. Oare eu trebuie sa mai inchei alte acte aditionale cu dezoltatorul? Trebuie sa vorbesc din nou cu avocatul sa vad ce si cum...

#2450
fighi

fighi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.04.2007
Salut,

Problema sta cam asa:

Detin un teren de 500m in zona Popesti-Leordeni. Terenul este aflat in extravilan iar urmatoarea constructie se afla la 2 loturi distanta (aproximativ 25m). Doresc sa demarez trecerea terenului din extravilanul comunei in intravilan in vederea construirii unei case P+1+M. Problema a aparut cand am fost la Primaria Popesti Leordeni pentru a ma interesa de demersurile necesare pentru a realiza acest lucru. Functionarii de la Urbanism, invocand faptul ca exista un proiect de trecere in intravilan a tuturor terenurilor terenurilor extravilane ale comunei, au spus ca nu se mai fac astfel de demersuri individuale. Deci pana la finalizarea acestui proiect nu se mai accepta cereri individuale de trecere in intravilan. Acest proiect a inceput in 2007 si de atunci ma tot plimb pe la usile Primariei de unde aflu ca mai dureaza ba o luna ba doua pana se vor trece terenurile extravilane in intravilan. Acest lucru se intampla de mai bine de 3 ani. Se mai confrunta cineva cu o astfel de situatie?
Cum as putea totusi demara trecerea terenului in intravilan si care ar fi pasii de urmat? Chiar este posibil sa nu mai fie aprobate astfel de cereri pe motiv ca este deja demarat un astfel de proces global? Ce se intampla in cazul in care acest proces este blocat cum se intampla in cazul de fata? Daca m-as adresa Consiliului Judetean Ilfov as avea mai multe sanse de izbanda?

Multumiri anticipate eventualelor raspunsuri!

#2451
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Am si eu nevoie urgent de o informatie va rog.

De unde pot sa fac rost de o copie a proiectului de executie al unui imobil, pe baza caruia s-a emis autorizatie de construire?
Exista la primarie cumva?

#2452
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
La primărie trebuie sa existe o copie , dar nu este obligatoriu sa fie proiectul de execuție , in principiu la primărie se depune un DTAC pentru autorizație
Proiectantul sigur trebuie sa dețină o copie .

#2453
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 caesar_sw, on 22nd April 2010, 16:05, said:

De unde pot sa fac rost de o copie a proiectului de executie al unui imobil, pe baza caruia s-a emis autorizatie de construire?
Exista la primarie cumva?
din arhiva proiectantului sau din arhiva beneficiarului sau chiar de la constructor.

#2454
Olteniteanu

Olteniteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.06.2008
@fighi
Ca sa treci in intravilan trebuie sa faci un PUZ care e supus aprobarii consiliului local. Intrucat primaria a luat decizia ca nu aproba puz-uri, parerea mea e ca arunci banii de a face respectivul proiect pe geam. Imi amintesc ca agentii imobiliari ii amagesc pe clienti ca terenurile din Popesti Leordeni vor trece (intr-o luna - doua) in intravilan mult inainte de 2007. Adevarul e ca nu stie nimeni exact cand vor trece in intravilan respectivele terenuri iar alta solutie decat sa astepti nu cred sa existe.

#2455
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Olteniteanu, on 23rd April 2010, 08:31, said:

@fighi
Ca sa treci in intravilan trebuie sa faci un PUZ care e supus aprobarii consiliului local. Intrucat primaria a luat decizia ca nu aproba puz-uri, parerea mea e ca arunci banii de a face respectivul proiect pe geam. Imi amintesc ca agentii imobiliari ii amagesc pe clienti ca terenurile din Popesti Leordeni vor trece (intr-o luna - doua) in intravilan mult inainte de 2007. Adevarul e ca nu stie nimeni exact cand vor trece in intravilan respectivele terenuri iar alta solutie decat sa astepti nu cred sa existe.
Din cate stiu, inainte sa faci PUZ se cere un aviz de oportunitate tocmai ca sa eviti realizarea unei documentatii costisitoare.

#2456
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
salutare natiune!
Intrebare: In cazul in care te-ai stricat la relatie cu arhitectul tau, si acesta nu ti-a dat dovada de luare in evidenta a proiectului la OAR, care-ti este necesara pentru dosarul pentru obtinerea AC , ce poti sa faci?
A : poti merge la OAR pentru a obtine un duplicat al acestui document?
B : te impaci cu arhitectul (ii spui cat de frumos si destept e, si ca nu conteaza ca te-a tinut 6 luni pe loc-si inca te tine-  pentru un proiect care te-a asigurat ca "nu are cum sa dureze mai mult de trei saptamani" , sau ca ai pierdut,in timpul asta o echipa de constructori marfa )
C : Alte posibilitati.

Intrebarea 2 : Ce institutii sunt abilitate cu controlul asupra modului in care-si face un arhitect treaba?

#2457
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alibabu, on 28th April 2010, 12:52, said:

salutare natiune!
Intrebare: In cazul in care te-ai stricat la relatie cu arhitectul tau, si acesta nu ti-a dat dovada de luare in evidenta a proiectului la OAR, care-ti este necesara pentru dosarul pentru obtinerea AC , ce poti sa faci?
A : poti merge la OAR pentru a obtine un duplicat al acestui document?
B : te impaci cu arhitectul (ii spui cat de frumos si destept e, si ca nu conteaza ca te-a tinut 6 luni pe loc-si inca te tine-  pentru un proiect care te-a asigurat ca "nu are cum sa dureze mai mult de trei saptamani" , sau ca ai pierdut,in timpul asta o echipa de constructori marfa )
C : Alte posibilitati.

Intrebarea 2 : Ce institutii sunt abilitate cu controlul asupra modului in care-si face un arhitect treaba?
In primul rand nu inteleg cum de ai nevoie doar de dovada de luare in evidenta de la OAR? Doar de atat ai nevoie de la el? Sa inteleg ca ti-a predat proiectul si a omis doar dovada?

Ce anume a dus la diluarea timpilor de predare? Avizele? El a neglijat lucrarea avand altele mai "banoase" pe rol? Este important.

Poti sa-l reclami chiar la OAR, eventual cere o intrevedere cu secretara (Cornelia Burcus parca pt. Bucuresti) si explica-i necazul tau...eventual completeaza cu ceva detalii aici pe forum.


 alibabu, on 28th April 2010, 12:52, said:

Intrebarea 2 : Ce institutii sunt abilitate cu controlul asupra modului in care-si face un arhitect treaba?
In primul rand exista un contract civil in care el si tu aveti obligatii si in al 2-lea rand OAR-ul.

#2458
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@fighi: ce au spus baietii mai sus este foarte adevarat. Problema ta cea mai mare este insa criza actuala zic eu. Datorita ei, interesul pentru proiecte imobiliare si astfel de dezvoltari a scazut foarte mult, drept urmare si "interesele" anumitor persoane sunt acum...nule. Asta se traduce in realitate si in stand-by total probabil din partea Primariei. Adica..ok ok...trecem in intravilan aceste terenuri ca sa...ce? Sa isi faca case vreo 2-3 insi? Neah..nu renteaza :).
Asa ca intr-adevar..nu poti decat sa astepti si sa speri ca asteptarea va fi cat mai scurta. Nu are rost sa faci PUZ in acest moment, este destul de clar ca nu va fi aprobat zic eu (decat daca nu cumva te stii..."norocos" ;) )...
In plus, cred ca modificarea in intravilan aduce cu sine niste modificari la chestii gen impozite, taxe, declaratii, etc..Adica poate si Primaria are niste justificari obiective in spate. Se poate..

Edited by CristiALF, 28 April 2010 - 13:11.


#2459
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 gugutata, on 28th April 2010, 13:32, said:

In primul rand nu inteleg cum de ai nevoie doar de dovada de luare in evidenta de la OAR? Doar de atat ai nevoie de la el? Sa inteleg ca ti-a predat proiectul si a omis doar dovada?

Primaria Constanta solicita acest document ! Motivul nu-l cunosc , pentru ca practic inregistrarea proiectului la OAR este o obligatie profesionala a arhitectului care nu priveste in mod direct beneficiarul, dar , ma rog....

 gugutata, on 28th April 2010, 13:32, said:

Ce anume a dus la diluarea timpilor de predare? Avizele? El a neglijat lucrarea avand altele mai "banoase" pe rol? Este important.
1 nerespectarea compartimentarii cerute de mine ( care la prima discutie purtata era ok din punctul lui de vedere)
2 nerespectarea suprafetelor camerelor , rezultand astfel o suprafata construita cu cativa zeci de metri patrati mai mare fata de de schitele initiale care au fost convenite (motivul nu-l stiu, dar il banuiesc  :peacefingers: )
3 am optat pentru zidarie din caramida pth 30 cu izolatie 10. In memoriile de rezistenta si pe planuri figura zidarie bca 25 cu izolatie de 5 .

Toate aceste motive m-au determinat sa nu accept acel proiect si sa cer altul corect. De aici pierderea de timp. In plus a intervenit "sictirul" , nu mai raspundea la telefon, cand raspundea era superimbufnat, etc

 gugutata, on 28th April 2010, 13:32, said:

Poti sa-l reclami chiar la OAR, .....

Am fost azi in audienta la Presedintele OAR filala Constanta, si am povestit patania mea. Am gasit intelegere si mi s-a eliberat un duplicat dupa acest document.
In plus , presedintele s-a sesizat si a promis constituirea unei comisii de disciplina in care se va ancheta cazul.

 gugutata, on 28th April 2010, 13:32, said:

In primul rand exista un contract civil in care el si tu aveti obligatii .......

Sunt baiat mare, stiu ca totul in lumea serviciilor se face pe baza de contract, dar in acest caz nu am intocmit unul!
Mare prostie, mare de tot! altfel , sigur eram in instanta la aceasta ora!


Bun! Am depus dosarul pentru AC
Clar orice colaborare cu acest individ s-a incheiat! Si cu structuristul cu care colaboreaza!
Intrebari:

- pe parcursul constructiei , am inteles ca este necesara completarea unor procese verbale de receptie pentru fiecare faza determinanta in parte . Acestea ar trebui semnate de reprezentant ISC, structurist, diriginte, constructor si beneficiar . In ce conditii este imperios necesara prezenta tuturor celor de mai sus? Am inteles ca depinde de gradul de importanta al cladirii construite. Poti sa dai amanunte?

- pot colabora pentru toate aceste etape cu alt arhitect si cu alt structurist? In ce conditii?


Multumesc mult ! :peacefingers:

#2460
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alibabu, on 28th April 2010, 20:08, said:

- pe parcursul constructiei , am inteles ca este necesara completarea unor procese verbale de receptie pentru fiecare faza determinanta in parte . Acestea ar trebui semnate de reprezentant ISC, structurist, diriginte, constructor si beneficiar . In ce conditii este imperios necesara prezenta tuturor celor de mai sus? Am inteles ca depinde de gradul de importanta al cladirii construite. Poti sa dai amanunte?

- pot colabora pentru toate aceste etape cu alt arhitect si cu alt structurist? In ce conditii?
Multumesc mult ! :peacefingers:
NU stiu sa-ti raspund dar fa o vizita la ISC in Constanta si cere opinia unui inspector...

#2461
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 gugutata, on 29th April 2010, 15:05, said:

..... fa o vizita la ISC in Constanta si cere opinia unui inspector...
multumesc! asa o sa fac!

#2462
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
poti spune numele arhitectului.....  ?

#2463
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Care din ei? ala vechiul, sau cel care va prelua lucrarea?

Edited by raduk, 03 May 2010 - 19:26.
citarea inutilă a postării precedente


#2464
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 AC09, on 2nd May 2010, 22:22, said:

poti spune numele arhitectului.....  ?
Daca vreti sa-i stiti numele, doar in privat.

#2465
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Sigur ca da! :peacefingers:

Edited by raduk, 03 May 2010 - 19:27.
citarea inutilă a postării precedente


#2466
bandreyi9

bandreyi9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.01.2007
Daca vreau sa imi fac un gard din teava rectangulara ingropata 50 cm si cu plasa de Buzau , imi trebuie autorizatie de constructie ????zona in care vreu sa fac gardul este prelungirea ghencea ,pe langa Cartierul Latin

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate