Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

Miopia - variante de remediere

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#109
dragosmk

dragosmk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2007
filmare curs leo ...cam vechi..lam gasit pe torenti si l-am uploadat

http://fbx.ro/rmi2cp2bj1go96i3

#110
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Acum aproximativ 20 de ani, mi-au fost prescrisi ochelari cu dioptria + 0,5 la ambii ochi, pe care trebuia sa ii port permanent. I-am purtat in reprize, 1 an da, doi nu, si asa mai departe. In acesti ani am mai facut citeva controale, rezultatul fiind aproximativ la fel, +0,75 sau + 0,5. In urma cu doua saptamini am fost la un nou control, rezultatul fiind miopie mica, -0,5 la ambii ochi, purtare permanenta. Medicul mi-a spus ca dioptria s-a schimbat deoarece dupa 35 ani, organismul incepe sa fie mai putin puternic.
       Intr-o discutie cu un prieten, acesta mi-a spus ca este imposibil ca dioptriile sa se schimbe in timp, de la + la -. Nu mai stiu ce sa cred, momentan nu pot merge la medic sa verific, deci astept citeva pareri de la voi.
        Multumesc !

#111
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Unde se pot face operatii cu laser ? Pentru ochii ... Cat costa ? Efecte negative ?

Sunt miop , cred ca destul de grav ... dar m-am adaptat si acum m-am obisnuit , desi din cand in cand sunt foarte dezavantajat .

Nu am nici cea mai mica idee despre ce dioptrie am , imi pot face o idee printr-o metoda ceva... ? Acasa..

De exemplu la vreo 3 metri distanta de TV (diagonala 81cm) nu vad clar titrarea (nu inteleg deloc) , iar daca ma incrunt vad destul de bine ...

Intrebare.... daca las PC'ul cateva zile voi vedea putin ma bine .. ? Adica presupun ca acum dupa vreo 4 ore de stat in fara pc'ului ochi sunt obositi , deci....


#112
danifresh

danifresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.03.2009

 donald, on Feb 20 2008, 20:34, said:

am ochelari de 12 ani, am inceput cu -0.5 si au crescut in timp.
doctorul mi-a zis ca miopia in cel mai bun caz nu progreseaza.
anu trecut am citit intr-o carte cu retete naturiste, maria treban, o reteta care a dat rezultate: dimineata si seara, timp de 3 luni trebuie sa te dai in coltul ochiului (nu pe ochi sau in ochi) cu suc de rostopasca (proaspat sau stors si tinut in frigider). Eu m-am dat timp de 2 luni la unul dintre ochi si mi-a scazut dioptria de la -1.5 la -0.5. in primavara asta am de gand sa fac tratamentul si pt celalalt ochi (am -2.5)


  Asa cum ai spus, am gasit intr-o carte veche de Maria Treben despre sucul de rostopasca,vreau sa te intreb daca ai incercat si la celalalt ochi acelasi lucru si daca ti-a dat rezultate,si cat anume ti s-a imbunatatit vederea: de la -2.5 la...-..
Ti se poate imbunatati vederea, sa ajunga chiar la 0 (dioptri) si sa nu mai trebuiasca sa porti ochelari. Am de gand si eu sa incerc tratamentul, am -2.50 la ambii ochi /sa incerc tratamentul la ambii ochi sau separat pentru fiecare ochi

Multumesc anticipat

#113
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 danifresh, on Mar 23 2009, 18:14, said:

am gasit intr-o carte veche de Maria Treben despre sucul de rostopasca,
Am de gand si eu sa incerc tratamentul, am -2.50 la ambii ochi

Fii baiat destept si lasa sucul de rostopasca deoparte, ca e periculos!
-2,50 nu e mare lucru, eu port ochelari de la 13 ani, dioptriile au ajuns la -3,50 si nu-mi fac probleme!
N-ai citit ca aia cu ochelari sunt mai destepti?  :rolleyes:
Risti sa-ti arzi ochii sau sa faci vreo infectie si nu cred ca-ti doresti asta, rostopasca e o planta periculoasa,
las-o pe mama Omida s-o foloseasca la vrajile ei pentru aducerea inapoi a iubitului ratacit...

#114
danifresh

danifresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.03.2009

 portocaLeu, on Mar 25 2009, 11:49, said:

Fii baiat destept si lasa sucul de rostopasca deoparte, ca e periculos!
-2,50 nu e mare lucru, eu port ochelari de la 13 ani, dioptriile au ajuns la -3,50 si nu-mi fac probleme!
N-ai citit ca aia cu ochelari sunt mai destepti?  :rolleyes:
Risti sa-ti arzi ochii sau sa faci vreo infectie si nu cred ca-ti doresti asta, rostopasca e o planta periculoasa,
las-o pe mama Omida s-o foloseasca la vrajile ei pentru aducerea inapoi a iubitului ratacit...



Citeste comentariul lui donald ,sa vezi ca el a incercat si i s-a imbunatatit vederea / de la -1.50 la  -0.50

#115
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 aWp_viTal, on Feb 26 2009, 19:34, said:

Nu am nici cea mai mica idee despre ce dioptrie am , imi pot face o idee printr-o metoda ceva... ? Acasa..
http://en.wikipedia....i/Snellen_chart

Quote

De exemplu la vreo 3 metri distanta de TV (diagonala 81cm) nu vad clar titrarea (nu inteleg deloc) , iar daca ma incrunt vad destul de bine ...
faptul ca te incrunti este una din cauzele care agraveaza problema. dar vezi mai bine pentru ca se creeaza un efect pinhole ca la camerele foto, cele care au diafragma inchisa mai mult scot poze sharp pe o profunzime mai mare.

Quote

Intrebare.... daca las PC'ul cateva zile voi vedea putin ma bine .. ? Adica presupun ca acum dupa vreo 4 ore de stat in fara pc'ului ochi sunt obositi , deci....
in principiu da, dar probabil tot prost ai sa-ti folosesti ochii, mai bine e ca in alea 4 ore sa iei pauza din 5 in 5 min si sa focusezi pe obiecte aflate la diferite distante.

#116
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

 portocaLeu, on Mar 25 2009, 12:49, said:

Risti sa-ti arzi ochii sau sa faci vreo infectie si nu cred ca-ti doresti asta, rostopasca e o planta periculoasa,
las-o pe mama Omida s-o foloseasca la vrajile ei pentru aducerea inapoi a iubitului ratacit...
Prietene, rostopasca într-adevăr este o plantă toxică, dar probabil substanța toxică din ea reacționează într-un mod pozitiv cu substanțele care stau la baza ochiului. Sau poate nu reacționează în niciul fel, trece neobservată.

Dacă există deja 2 cazuri clare + câteva apărute în Formula As de remediere a dioptriilor cu ajutorul acestei plante, de ce continui în prostia ta și susții sus și tare, fără argumente, că e o plantă periculoasă. Și poate nu ai aflat, însă sucul de rostopască este folosit în tratarea multor afecțiuni.

Totuși eu o să încerc, decât să gândesc cum gândești tu - să stau toată viața cu dioptrie și să fiu dependent de ochelari când există o soluție pe bază naturală la care nu au apărut persoane cărora să nu le reușească. Cred că tu nu ai fost pus niciodată în situația de a conduce o motocicletă, de a practica un sport, de a înnota, de jena la care te supun ochelarii alunecând pe nas... să vezi când de incomozi sunt și să faci mereu un compromis înainte de a pleca de acasă - confort fizic vs confort optic.

Un fotbalist, un operator, un fotograf, un motociclist, au mare nevoie de o imagine clară când își practică meseria, iar prezența ochelarilor nu aduce decât un disconfort.

Edited by AndreiOM, 05 May 2009 - 12:44.


#117
teddydevil

teddydevil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.06.2008
Salutare!

Observ ca Valentine nu a mai postat de mult timp, probabil ca incearca tratamentul cu rostopasca. :))
In alta ordine de ei, cred ca atat rostopasca cat si exercitiile speciale pentru muschii oculari pot fi benifice.
La fel si faza cu privitul la distanta cat mai mult. E logic. Faci exercitii pentru muschii oculari si probabil acestia isi vor reveni usor usor. E ca si cum ai lucra pentru abdomen, cat de greu se obtine un 6-pack bine conturat... E foarte posibil ca si rostopasca aplicata la coada ochiului sa aiba un efect benefic. Am dubii si nu stiu daca chiar as incerca. As merge mai mult pe exercitii pentru muschii oculari si privit la distanta mai mult timp.

Am 16 ani, acum fix 6 luni am fost la control, am primit -0.75 la ochiul stang si -1 la cel drept. Acum, dupa 6 luni a mai crescut cu 0.25 la ambii ochi. Oftalmologul mi-a zic ca e normal sa creasca, si ca se astepta la asta. "Cica" asa-i la miopii. N-as vrea sa port ochelarii pana la 24 ani, sa ajung la -3 sau -4 si dupa sa fac operatie. Mai bine incerc cu exercitii si privit la distanta.

Purtatul ochelarilor presupune mai multi factori, trebuie sa ai grija sa nu-i spargi (daca-ti intra sticla-n ochi ?), sa-i stergi de 10 ori pe zi ca altfel vezi ca .... , etc. Daca mai si adaugam ca nu-ti sta bine cu ei pe ochi ....

@Valentine: atata timp cat omul nu te-a intrebat pe tine daca merita sau nu sa dea bani pe carte, eu zic sa lasi ciocul mai mic. La fel si cu rostopasca, o pune pe ochii tai ? Nu mai pune atatea bete-n roate si vezi-ti de doctoria ta.

#118
zorsen

zorsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.08.2007
Salut ,
Am fost la medic pentru un control oftalmologic si mi-a depistat +0,5 la ambii ochi. El mi-a recomandat sa-i port in permanenta dar nu pot pentru ca atunci cand ii pun vad ceva mai apropiat si parca calc in strachini . uneori vad incetosat ..
Este posibil ca medicul sa fi gresit reteta ? Tin sa precizez ca vad ceva mai bine cu ochiul liber decat cu ochelarii dati de el , dar el mi-a spus ca este doar o perioada pana se acomodeaza ochiul. Este posibil sa mi se strice vederea daca ii port in continuare ? Tin sa precizez ca imi mai obosesc ochii, mai ales cand stau la calculator , cand pun ochelarii parca imi e ceva mai bine . Eu ce sa mai cred ..  :huh:

#119
Olimpiu G

Olimpiu G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2005
Buna ziua

Stiu ca suna stupid, dar sint rpea multe pagini de discutii diverse si majoritatea bazate pe diverse experiente si foarte multe discutii.

Pe scurt:
1. Ce clinica imi recomandati pentru operatia de corectarea vederii?
2. Ce tip de operatie e mai sigura? Lasik, Lasek sau PRK.

Am rugamitnea sa-mi raspundeti fie aici fie prin mesageria forumului fie pe emailul meu: [email protected].

Va multumesc

PS
Stiu ca ar trebui sa citesc dar mi-e f greu sa trag o concluzie. Asa ca punctual raspuns la intrebarile mele e mai simplu sa iau o decizie. Si nu neaparat este problema banilor, ci a succesului operatiei.

#120
e_kingstone

e_kingstone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.05.2008
Am citit tot topicul si am decis sa imi impart si eu experienta proprie.

In clasa a 11-a am observat ca numai vad scrisul de pe tabla, am incercat o pereche de ochelari de la un coleg si spre surprinderea si socul meu am observat ca defapt lumea "e mult mai clara" si ca voi fi nevoit sa port ochelari, cat discomfort.

Am fost la medic si mi-a prescris ochelari cu dioptria -1 la ambii ochi. A fost un cosmar sa port ochelari, trebuia sa am mereu grija de ei, sa ii curat, sa ma feresc de "chestii care zboara" sa nu ii sparga, sa nu ii ud, nu imi placeau nici cum imi stateau, daca ma duceam la un film 3d nu puteam sa il vad bine, si altele, stiti si voi cum e :|

Din fericire pentru mine de vre-o 2 ani a ramas la fel, doctorul mi-a spus ca sunt norocos ca la vre-o 93% (sau ceva de genu, un procent foarte mare le creste [valoarea modulului] dioptriei). Sa fiu sincer nu prea am purtat ochelarii decat atunci cand conduceam sau ocazional, de cate ori ii purtam si dupa ce ii dadeam vedeam parca si mai prost ca inainte asa ca nu prea ii port.

Azi s-a intamplat o minune, m-am trezit si cand m-am uitat pe fereastra vedeam perfect, iar mai toata ziua am vazut azi perfect sau mai bine ca inainte. Cred ca poate fi legat si de faptul ca nu prea am mancat mai deloc carne cum obisnuiam sa mananc la fiecare masa si am mancat multe fructe si legume. Am citit undeva ca ochii ar fi in legatura directa cu ficatul, daca el este obosit nici vederea numai este buna, merita incercat in continuare.

Mi-am instalat un program: WorkPause care intrerupe activitatea monitorului si ma avertizeaza din juma in juma de ora timp de 5 minute asa cum l-am setat.

Va urez tuturor sa va recapatati vederea perfecta de alta data, cauzele sunt numeroase, pe scurt  un stil de viata sanatos face minuni. Voi incepe sa fac exercitii pentru ochi, mi se pare foarte logic din moment ce ochiul e controlat de muschi, acestia trebuie antrenati deoarece in ultimul timp nu prea au fost folositi corespunzator.

PS: Un paradox este acela ca trebuie sa ne focalizam imaginea pe obiecte pentru a le distinge cat mai bine insa eu am urmat programul EyeQ care mi-a marit raza de focalizare, pot vedea mai mult si la fel de clar acum insanu prea pot sa ma concentrez pe un punct mic sa fac unele exercitii.

#121
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 e_kingstone, on 9th July 2009, 00:17, said:

Azi s-a intamplat o minune, m-am trezit si cand m-am uitat pe fereastra vedeam perfect, iar mai toata ziua am vazut azi perfect sau mai bine ca inainte.
Mai dute odata la doctor. O sa vezi ca nu s-a intamplat nici o minune :)

#122
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
e_kingstone, esti candidatul perfect sa citesti mai multe despre asta(vezi prin urma linkuri care le-am pus si eu), intradevar nu s-a intamplat nicio minune, doar ai urmat niste pasi buni spre recuperare, inconstient. asta poate sa fie doar un flash, dar esti pe drumul cel bun. fapul ca nu ai purtat ochelari ti-a mentinut defectul contant sau s-a imbunatatit. si nu uita, vederea este formata in creier, nu doar muschii conteaza. "paradoxul" cum ii zici tu este real, ochiul poate focaliza perfect doar pe o suprafata mica, iar daca stai prea mult in punctul ala incepe sa se piarda, trebuie sa-i misti continuu ca sa vezi bine.

Edited by ralcr, 09 July 2009 - 10:31.


#123
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 ralcr, on 9th July 2009, 11:30, said:

e_kingstone, esti candidatul perfect sa citesti mai multe despre asta(vezi prin urma linkuri care le-am pus si eu), intradevar nu s-a intamplat nicio minune, doar ai urmat niste pasi buni spre recuperare, inconstient. asta poate sa fie doar un flash, dar esti pe drumul cel bun. fapul ca nu ai purtat ochelari ti-a mentinut defectul contant sau s-a imbunatatit. si nu uita, vederea este formata in creier, nu doar muschii conteaza.
Conteaza lentila. Din pacate unii sunt prea batuti in cap ca sa inteleaga acea disciplina numita STIINTA. E mai simplu sa zici ca te vindeca 3 morcovi si o rotopasca in ochi. Ma amuzati :D Calculatoru' ala de la care scrieti cum merge? Tot pe morcovi si rotopasca?  :lol:

#124
e_kingstone

e_kingstone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.05.2008
Cea mai buna contrazicere pe care pot sa ti-o ofer este daca m-as vindeca complet, insa nu pot face asta acum.

Pana atunci priveste ultima inovare stiintifica in legatura cu corectarea miopiei: http://www.igolenses.com/

#125
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 e_kingstone, on 9th July 2009, 20:03, said:

Cea mai buna contrazicere pe care pot sa ti-o ofer este daca m-as vindeca complet, insa nu pot face asta acum.
N-ai ce sa imi oferi mie. Daca exista si cea mai mica sansa de "vindecare", excluzand operatiile invazive (Lasik, Lasek, PRK, Intacts), crede-ma ca as fi incercat-o de mult. Din nefericire nu exista asa ceva.


 e_kingstone, on 9th July 2009, 20:03, said:

Pana atunci priveste ultima inovare stiintifica in legatura cu corectarea miopiei: http://www.igolenses.com/
Corectarea, nu VINDECAREA miopiei. Asa cum ochelarii si lentilele de contact corecteaza miopia, la fel se incearca si cu metoda aia. Singurul avantaj pe care il vad ar fi ca poti sa inoti in ocean :) Atat. In rest lentilele de contact normale sunt mult mai bune, nu iti variaza dioptria in timpul zilei, si poti sa si inoti (in apa dulce) cu ele.

#126
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 Valentine, on 9th July 2009, 19:28, said:

Conteaza lentila. Din pacate unii sunt prea batuti in cap ca sa inteleaga acea disciplina numita STIINTA. E mai simplu sa zici ca te vindeca 3 morcovi si o rotopasca in ochi. Ma amuzati :D Calculatoru' ala de la care scrieti cum merge? Tot pe morcovi si rotopasca?  :lol:
Eu n-am spus nimic de morcovi si rostopasca, dar de unde stii tu ca nu functioneaza metodele naturale daca nu le-ai incercat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate