Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sigma 28-45mm F/1.8

BT extragere parere va rog

Legate boxe la 2 surse

Cand ajung banii de la banca dupa...
 Beneficii angajare somer

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 

Iluminat pe 12 volti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 25.10.2005
In principiu as dori niste raspunsuri clare si argumentate.. ca pana acum am auzit numai aberatii (chiar si de la absolvenit de politehnica electro.)

Vreau sa-mi schim instalatia electrica, si cum sunt fan economie si salvare planeta si global warming.. m-am gandit sa fac instalatia de iluminat pe 12 volti, in ideea ca voi economisi curent? E adevarat, e fezabil, e practic?

Astept opiniile voastre aici.

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.287
  • Înscris: 27.12.2004
Nu !  Intensitatea luminoasa e proportionala cu puterea becului nu cu tensiunea. In principiu un bec cu aceeasi tehnologie de 20W la 12 V lumineaza la fel cu un bec de 20W la 220V . Asa ca nu faci nici o economie reducind tensiunea ci poate dimpotriva avind nevoie de transformatoare care introduc si ele pierderi

#3
mihai_cotovanu

mihai_cotovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 28.09.2006
Daca vrei  sa pui numa' transformatoare 220/12V nu faci economie, ci din contra, pierzi energie prin cabluri si randamentul transformatoarelor. Dar cel mai suparator ar fi dupa mine faptul ca daca pui sau scoti sarcini in circuit ( aprinzi/stingi becuri) vei avea fluctuatii de lumina deosebite ( un bec lumineaza intr-un fel la 13.8V si in alt fel la 12 sau 10V).
Ideea de economie este de a creea propria energie solara si/sau eoliana, de a stoca in baterii energia si de a avea invertoare 12V/220V pentru agregate: frigider, teveu, etc.
Sa iti faci o idee ce inseamna ca bani iti dau un link (e drept canadian) unde poti calcula puteri instalate la diverse aparate si capacitatea de producere a energiei. Ignora pt moment faptul ca tensiunea de iesire este 110-120 iar in Ro este 230V , puterea este aceeasi.
http://www.canadiant...nyoursystem.php
daca franceza este dificila ai acelasi link si i engleza...

#4
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Altfel spus... contoarele de apartamet masoare Watt consum pe ora. Ca este la 12, 24, 48, 110, 220V tot watt platesti adica P=U*I sau in cazul motoarelor P=U*I*cosφ

Faci economie daca pui becuri economice (neoane sau lampi cu descarcare in vapori de mecur) care la doar 18-36W da lumina ca becuri de 100-150W

Instalatii de iluninat de 12-24V se preteaza la mediu cu grad ridicat de umezeala, pentru a preveni riscurile de accidentare prin electrocutare

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005
la 12V cablurile trebuie sa fie aprox de 20 ori mai groase decit la 220V (pt a transporta aceeasi putere)...

#6
mihai_cotovanu

mihai_cotovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 28.09.2006

 H725, on Nov 23 2006, 16:01, said:

la 12V cablurile trebuie sa fie aprox de 20 ori mai groase decit la 220V (pt a transporta aceeasi putere)...
Nici chiar asa, curentul este de 20 mai mare si  atunci sectiunea (suparafata, nu diamterul) trebuie sa fie calculata la asemenea curent.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

 mihai_cotovanu, on Nov 23 2006, 16:19, said:

Nici chiar asa, curentul este de 20 mai mare si  atunci sectiunea (suparafata, nu diamterul) trebuie sa fie calculata la asemenea curent.
Da, aria sectionala va fi mai mare de exact 20 ori deci dar greutatea liniara este de 20 de ori mai mare. Si cum platesti Cuprul la kg... :)

#8
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Interesant, si promt.. m-ati lamurit..  
Acum am o alta intrebare.. daca reusesti sa-ti faci o casa cu o inertie termica mare (bine izolata) avand in vedere pretul gazului care tot urca si urca si urca.. nu mai bine iti faci incalzirea pe curent si eventual cu niste panouri solare sau chiar o pompa de caldura.
De fapt la cat trebuie sa ajunga pretul gazului ca sa nu fie mai rentabil decat curentul (fara panouri solare si alte chestii).

#9
mihai_cotovanu

mihai_cotovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 28.09.2006
Iti pot rapsunde eu, nu am casa dar incalzirea, apa calda, chiar si aragazul sunt pe curent electric.
Consumul este aproximativ 10.000KWh pe an, cam 3000KWh pe doua luni de iarna si maxim 1000 pe doua luni de vara.
Este un apartament cu 3-4 camere, cu boiler electric, aragaz electric , plinte electrice . Energia consumata pe an (cei  aproximativ 10.000KWh) costa in jur  de 850CAD taxele incluse , nu stiu cat ar costa in Ro. La o casa consumul se mareste in functie de facilitati (piscina, garaj incalzit, pivnita, aer climatizat etc.)
Iti pot spune ca izolatia lasa de dorit, am pierderi semnificative la ferestre, daca as avea geamuri mai bune factura s-ar micsora.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.016
  • Înscris: 07.02.2003

 mihai_cotovanu, on Nov 24 2006, 16:12, said:

Energia consumata pe an (cei  aproximativ 10.000KWh) costa in jur  de 850CAD taxele incluse , nu stiu cat ar costa in Ro.
Imens... 3000kw e peste 11 mil lei :) Te lasi pagugas instant, gazul este in prezent cel putin de 2x mai rentabil mai ales daca raportezi la putere utila.

Editat de andreic, 24 noiembrie 2006 - 21:53.


#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
In Romania ai plati o suma echivalenta cu aprox. 1388 dolari canadieni(CAD).

      Canada   2003 ROL/KW
      Romania  3272 ROL/KW

                 :huh:

#12
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.398
  • Înscris: 09.03.2006
Daca vrei sa faci economii serioase, poti folosi spot-uri cu led-uri albe. au soclu normal si merg la 220v, au perioada de viata foarte mare (e adevarat ca lumina nu e ca cea a unui bec normal) Eu o sa-mi iau sa vad ce rezultate dau. oricum ca randament sunt cele mai bune! garantat!

#13
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 Serv_Electronics, on Nov 25 2006, 13:17, said:

Daca vrei sa faci economii serioase, poti folosi spot-uri cu led-uri albe. au soclu normal si merg la 220v, au perioada de viata foarte mare (e adevarat ca lumina nu e ca cea a unui bec normal) Eu o sa-mi iau sa vad ce rezultate dau. oricum ca randament sunt cele mai bune! garantat!

Stii cumva cat costa un astfel de bec ?
Si cam unde gasesti ?
Ca la mine in bt nu am vazut inca -_-

#14
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.512
  • Înscris: 04.12.2003

 alien1835, on Nov 25 2006, 18:51, said:

Stii cumva cat costa un astfel de bec ?
Si cam unde gasesti ?
Ca la mine in bt nu am vazut inca -_-

detalii aici   http://forum.softped...howtopic=153897

#15
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.683
  • Înscris: 04.01.2005

 Serv_Electronics, on Nov 25 2006, 13:17, said:

Daca vrei sa faci economii serioase, poti folosi spot-uri cu led-uri albe. au soclu normal si merg la 220v, au perioada de viata foarte mare (e adevarat ca lumina nu e ca cea a unui bec normal) Eu o sa-mi iau sa vad ce rezultate dau. oricum ca randament sunt cele mai bune! garantat!
Într-adevăr, economice.
Focalizează lumina foarte bine, numai că mie mi se pare foarte supărătoare. Pe aici erau 20lei.

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005

 Ionut Corneanu, on Nov 24 2006, 00:36, said:

Interesant, si promt.. m-ati lamurit..  
Acum am o alta intrebare.. daca reusesti sa-ti faci o casa cu o inertie termica mare (bine izolata) avand in vedere pretul gazului care tot urca si urca si urca.. nu mai bine iti faci incalzirea pe curent si eventual cu niste panouri solare sau chiar o pompa de caldura.
De fapt la cat trebuie sa ajunga pretul gazului ca sa nu fie mai rentabil decat curentul (fara panouri solare si alte chestii).

Incalzirea electrica prin pardoseala este (o sa fie rentabila).

Pe linga ca pretul creste la gaz, trebuie sa ai contract de service pt centrala termica, se depune calcarul prin ea...  :death:

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.016
  • Înscris: 07.02.2003

 H725, on Nov 26 2006, 15:40, said:

Pe linga ca pretul creste la gaz, trebuie sa ai contract de service pt centrala termica, se depune calcarul prin ea...  :death:
In 4 ani nu se depunde cine stie ce... si garantiile nu acopera totul oricum. Iar ca sa ai o casa foarte bine izolata incepi deja sa te gandesti al aerisire ce faci... oxigen & stuff.

#18
mihai_cotovanu

mihai_cotovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 28.09.2006
Incalzirea prin pardoseala se (poate) face daca nu ai lemn sau gresie falsa (din plastic sau inlocuitori). Asta ar insemna la baie, pe hol  si cam atat. Mai nou se poarta incalzirea prin aer ventilat. La subsol ai sursa de caldura si de acolo pleaca burlane de 20 cm, ca cele folosite la hota de bucatarie, ce ajung in fiecare camera undeva pe jos (de regula in  dreptul unui geam ); burlanul se termina cu o grilaj sa nu scapi ciorapi sau altceva ...
Undeva sus la (ultimul) etaj  exista un ventilator in tavan ce absoarbe aerul si-l duce iarasi jos, nu inainte de al trece printr-un filtru.

Editat de mihai_cotovanu, 26 noiembrie 2006 - 22:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate