Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4213 replies to this topic

#2233
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Am gasit in sfarsit un apartament in North Acton la 65 lire/noapte..sper ca zic bine.Imi arata google maps ca sunt in zona 2  la 30 de min de orice ,cu mijloacele de transport in comun..E mult,e putin?E bine..?

#2234
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
A circulat cineva cu trenuri EastMidlands ?

#2235
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
ING VISA ELECTRON merge oriunde in UK?

Multumesc

#2236
redsox

redsox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.11.2008
Salutare,

Poate cineva sa imi recomande din experienta proprie, va rog, un hostel ok in Londra, unde se poate dormi linistit si sa fie aproape de obiectivele turistice?

#2237
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Salutare tuturor ! La sfarsit de octombrie voi fi si eu ,impreuna cu sotia in Londra ! Deoarece avionul de intoarcere pica intr-o duminica ,  ajutati-ma va rog ,daca am o sansa sa prind metroul din EARL'S COURT (de pe Piccadilly Line) la terminalul 4 Heathrow (avionul pleaca la 8 si 20 dimineata,deci check- in se incheie pe la 7.30), caci nu inteleg ce scrie aici : http://www.tfl.gov.u...-piccadilly.pdf  . Va multumesc anticipat !!!

#2238
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012

 arthuraxeit, on 07 iulie 2012 - 06:43, said:

The only places that sell Travelcards with the rail logo on are railway ticket offices at Central London mainline rail stations, Paddington, Marylebone, Euston, Kings Cross, St Pancras, Liverpool Street, London Bridge, Charing Cross, Waterloo and Victoria  . All these also have Underground ticket offices and some have information centres which sell Travelcards as well as rail ticket offices, purchasing from anywhere other than the train ticket offices do not qualify. Travelcards bought on-line in advance or at London’s airports also do not qualify

tot cautand papertravelcard cu logo rail am gasit asta...nu pomeneste nimic posibilitatea procurarii acestor abonamente din statia Kensington(olimpia) care mie mi-ar fi convenit fiindca cobor din easybus la Earl's court...stie cineva un site bine informat ,updatat de unde sa stim de unde putem cumpara aceste abonamente avantajoase?
multumesc
Mai am o nelamurire : Paper travel card-ul de 7 zile,zona 1-2, eligibil pentru ofertele 2 for 1, inteleg ca-l pot achizitiona doar din garile mentionate mai sus ; dar am gasit aici , in statia West Brompton ,logo-ul rail : http://www.tubestati...from=HRF&to=FBY , chiar daca pe mine ma intereseaza sa cobor la Fulham Broadway, cobor cu o statie mai devreme , la WB si "impusc si iepurasul" travel card de 7 zile, ca sa nu mai alerg a 2-a zi dupa el !!! (am uitat sa specific ca ora aterizarii pe Heathrow e 21.10...) . Ce parere aveti ?

#2239
savasile55

savasile55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2007
Buna ziua,
Am citit cu nesat rindurile voastre. Am o singura nedumerire , pentru a vizita  Anglia si Londra , in perioada 1-10 decembrie 2012,timpul, mai precis vremea. Cit de prietenoasa este in aceasta perioada??

#2240
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Este frig si umed . Numai de vizitat nu este . Decit daca stai doar in muzee

Edited by menumorut81, 30 September 2012 - 16:24.


#2241
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 tutuhugoneata, on 29 septembrie 2012 - 22:55, said:

Salutare tuturor ! La sfarsit de octombrie voi fi si eu ,impreuna cu sotia in Londra ! Deoarece avionul de intoarcere pica intr-o duminica ,  ajutati-ma va rog ,daca am o sansa sa prind metroul din EARL'S COURT (de pe Piccadilly Line) la terminalul 4 Heathrow (avionul pleaca la 8 si 20 dimineata,deci check- in se incheie pe la 7.30), caci nu inteleg ce scrie aici : http://www.tfl.gov.u...-piccadilly.pdf  . Va multumesc anticipat !!!

Da cautare aici : http://www.tfl.gov.uk/ pentru Earl's Court to Heathrow Terminals 1-2-3 Underground
Simuleaza pentru o duminica la ora 6-6.30 dimineata si vezi ce iti zice

 tutuhugoneata, on 30 septembrie 2012 - 12:37, said:

Mai am o nelamurire : Paper travel card-ul de 7 zile,zona 1-2, eligibil pentru ofertele 2 for 1, inteleg ca-l pot achizitiona doar din garile mentionate mai sus ; dar am gasit aici , in statia West Brompton ,logo-ul rail : http://www.tubestati...from=HRF&to=FBY , chiar daca pe mine ma intereseaza sa cobor la Fulham Broadway, cobor cu o statie mai devreme , la WB si "impusc si iepurasul" travel card de 7 zile, ca sa nu mai alerg a 2-a zi dupa el !!! (am uitat sa specific ca ora aterizarii pe Heathrow e 21.10...) . Ce parere aveti ?

Doar din garile respective . Lista aia nu e exemplificativa , ci exhaustiva
West Brompton nu e trecut in lista aia .

Edited by menumorut81, 30 September 2012 - 16:35.


#2242
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
"The only places that sell Travelcards with the rail logo on are railway ticket offices at Central London" ; sa inteleg ca din garile din celelalte zone ale Londrei nu il pot achizitiona ?

#2243
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
La englezi asa cum scrie , asa este . Daca zice ca doar din garile alea , pai asa este . Atentie ca garile alea au si statie de metrou . Ideea e sa cumperi travelcardul din garile alea , nu din statiile de metrou care deservesc garile !!!

All these also have Underground ticket offices and some have information centres which sell Travelcards as well as rail ticket offices, purchasing from anywhere other than the train ticket offices do not qualify.

#2244
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 piticutz82, on 06 septembrie 2012 - 13:08, said:

Am gasit in sfarsit un apartament in North Acton la 65 lire/noapte..sper ca zic bine.Imi arata google maps ca sunt in zona 2  la 30 de min de orice ,cu mijloacele de transport in comun..E mult,e putin?E bine..?

Eu am stat ultima oara in zona 4 si faceam cam 35 minute pana la statia de la Green park :) Nu mi s-a parut mult
65 lire pe noapte nu stiu daca e mult sau putin . Depinde cati incap in acel apartament . Daca vrei ieftinache baga un ochi la hotelurile din lantul Easy Hotel sau Travelodge ( peste Easy ca hotel , inclusiv la pret , dar vin deseori cu promotii interesante ) . Ma refer la hoteluri unde gasesti camere suv 40 lire pe noapte .

#2245
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 22.03.2010
proaspat intors din Londra
ii multumesc lui vladut_v pt informatia cu papertravelcardul care m-a ajutat sa scutesc vreo 40 lire
intradevar....papertravelcard se gaseste in orice gara de tren (la casa de bilete) trebuie doar specificat PAPERTRAVELCARD
eu am coborat la Earl's Court cu easybus,am fost pe jos pana la Kensington-olimpia si am cerut abonamentul dorit...trebuie si foto tip pasaport pt o legitimatie separata ;voucherele le aveam printate de acasa,dar am gasit si-n gara Victoria
la Easybus aveam ora de plecare 11 35 dar am plecat cu 90 min mai devreme....era un microbuz gol si ne-a luat si pe noi
teapa cred ca am luat la intoarcere: de frica sa nu scapam blueair care initial era trecut la 10 05 am venit in luton cu trenul 14,5 lire(cred ca include si biletul de autobuz pana la aeroport)...aici...avionul isi schimbase programul :decola la 10 35,dar a avut intarziere si a decolat pe la 11(insa a recuperat intarzierea in zbor)
in rest cu exceptia zilei de luni,timp frumos :nu a fost aglomerat pe nicaieri,probabil fiind extrasezon

am platit cu VISA electron de la BTR aproape peste tot...
la LondonEye vi se va face o poza spre final,in timpul coborarii  (din afara cabinei)pe care o veti gasi la magazinul de suveniruri ...asa ca zambiti tot timpul
eu n-am stiut ...nu mi-a placut poza(era si ceva scump...vreo 15 lire parca)

#2246
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

 menumorut81, on 30 septembrie 2012 - 22:20, said:

Eu am stat ultima oara in zona 4 si faceam cam 35 minute pana la statia de la Green park Posted Image Nu mi s-a parut mult
65 lire pe noapte nu stiu daca e mult sau putin . Depinde cati incap in acel apartament . Daca vrei ieftinache baga un ochi la hotelurile din lantul Easy Hotel sau Travelodge ( peste Easy ca hotel , inclusiv la pret , dar vin deseori cu promotii interesante ) . Ma refer la hoteluri unde gasesti camere suv 40 lire pe noapte .


Aici este zona 2,imi arata cam 20-25 de min pana in centru..ceea ce zic eu ca e bine,la cat de mare e Londra..
Multu pt info, am dat deja avans caci era cea mai buna oferta raportata la calitate si pret..Prefer varianta apartamentului celei cu hotelul,caci avem  bucatarie.Nu gatim in concediu,normal,dar facem sandvichuri,luam de la Tesco pt microunde si bagam berea la recePosted Image ..La hotel nu se pot face toate astea..

Cred ca undeva pe parcursul paginilor, postase cineva care a vizitat Cotswolds.Daca a mai mers cineva si vrea sa ne impartaseasca, mi-ar folosi unele impresii.Ma intereseaza cam de cat timp am nevoie sa ajung prin toate satucele acelea, mergand cu masina sau orice altceva ce considera interesant  despre zona respectiva

Edited by piticutz82, 05 October 2012 - 14:53.


#2247
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
O mica nelamurire, daca nu vreau sa-mi iau decat papertravelcard doar pentru zona 1-2, iar majoritatea ofertelor "2for1" le am in afara zonelor 1 si 2, ce tip de autobuz pot utiliza "mocca", doar double -deck-ul rosu ? Pe de alta parte, mi-as dori enorm sa ajung la "Waddesdon Manor Gardens", in afara Londrei, la 6 mile de Aylesbury, insa cu obligativitatea mersului cu  "Chiltern Railways" ! Nu stiu insa daca "Chiltern R" accepta papertravel card-ul... Pe de alta parte ,va rog frumos ,indrumati-ma cu o solutie ieftina de tren pentru Windsor Castle, oferta "2 for 1" mi se pare scandaloasa pentru bugetul meu, 69 lire ,mers cu bicicleta pana la castel, fara a putea intra insa... Multumesc, inca de pe acum !!!

#2248
Mihai Cazac

Mihai Cazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 30.05.2006

 savasile55, on 30 septembrie 2012 - 14:17, said:

Buna ziua,
Am citit cu nesat rindurile voastre. Am o singura nedumerire , pentru a vizita  Anglia si Londra , in perioada 1-10 decembrie 2012,timpul, mai precis vremea. Cit de prietenoasa este in aceasta perioada??

 menumorut81, on 30 septembrie 2012 - 15:56, said:

Este frig si umed . Numai de vizitat nu este . Decit daca stai doar in muzee
Parerea mea este ca nu-i chiar asa de rau. Da, intr-adevar, nu-i ca-n Grecia, dar nici impedimente majore nu cred sa fie; oamenii aia, totusi, traiesc acolo. Sau poate am avut eu noroc cand am fost la sfarsitul lui Decembrie o saptamana ?  In orice caz, eu m-as duce fara sa ma gandesc de doua ori. Sedere placuta!

#2249
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Am şi eu o întrebare:
Pentru 2for1 trebuie ca amândoi să aibă TravelCard valabil?

#2250
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

 softpedistul, on 07 octombrie 2012 - 15:07, said:

Pentru 2for1 trebuie ca amândoi să aibă TravelCard valabil ?
Da, amandoi. Insa un singur voucher gata printat sau completat in Londra, este suficient.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate