Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4234 replies to this topic

#2197
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006

 vladut_v, on 14th July 2012, 20:25, said:

1) off-peak = de la 9:30 AM << pana la ... si pentru orice calatorie care incepe inainte de >> 4:30 AM (a zilei urmatoare), toata sambata, duminica si sarbatorile legale ; peak time = intervalul 4:30 AM - 9:30 AM al zilei respective
2) le printezi dupa ce iti faci cont AICI si citesti Regulile de utilizare ; printezi un singur voucher per obiectiv, valabil pentru cele 2 persoane posesoare de TravelCard paper RAIL

Am inteles , vad ca nu toate obiectivele se califica pentru 2 for 1 , london eye cel putin nu intra in regula asta desi apare in lista cu 2 for 1.

#2198
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 TNT-NET, on 14th July 2012, 20:24, said:

Am inteles , vad ca nu toate obiectivele se califica pentru 2 for 1 , london eye cel putin nu intra in regula asta desi apare in lista cu 2 for 1.


Daca nu reusesti sa le printezi inainte sau vrei si altceva la fata locului, gasesti vouchere goale si in garile de tren la ghiseul de bilete. E o revistuta cu ofertele 2in1 si la sfarsit sunt vouchere in alb, se completeaza cu pixul :).
Intradevar, London Eye nu e momentan.

#2199
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

 TNT-NET, on 14th July 2012, 21:24, said:

desi apare in lista cu 2 for 1.
Unde apare mai exact ?

#2200
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Apare pe net, deci probabil ca la un moment dat au avut oferta si cu London Eye, dar momentan nu poti descarca voucherul.
http://www.daysoutgu...o.uk/london-eye

#2201
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006

 Dev, on 15th July 2012, 13:48, said:

Apare pe net, deci probabil ca la un moment dat au avut oferta si cu London Eye, dar momentan nu poti descarca voucherul.
http://www.daysoutgu...o.uk/london-eye

Cum pot sa fac sa am paper travel card si in ziua a 3 a ? Adica prima zi o sa o petrec in Canterbury si o sa imi iau la intoarcere un paper travelcard din london victoria care o sa fie valabil doar pana a doua zi .Dar pentru a 3 a zi trebuie sa ajung iarasi intr-o gara? Nu ar fi imposibil ca sunt aproape de Paddington . Pana la urma pentru Canterbury cea mai buna optiune e trenul din London Victoria, daca stiti totusi o varianta mai buna ..... .

#2202
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
La ghiseu poti cere paper card si pentru o alta zi ca sa nu mai fie nevoie sa mergi in gara. Asa am facut si noi. Presupun ca merge si de la automat, n-am incercat.

#2203
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
mda, been there, done that...

cateva impresii sedimentate dupa 2 saptamani de la intoarcere..
scump chiar rip off pe alocuri...
cazare - pentru cazare buna si ieftina in centru va sfatuiesc sa apelati la homelidays.co.uk. am gasit in belgravia o casa mica (intr-un mews) cu bucatarie si dining room la parter si 2 dormitoare si un living mic la etaj, complet utilata, genuine british. 880quid/8 nopti, am fost aproape de buchingham (7 min pe jos) de gara victoria sau tube victoria. in apropiere am vazut un easy hotel (gara victoria) - ala ar trebui sa fie mai ieftin la cazare.
Mancarea in general e proasta si scumpa: la restaurant (nu pub) in 2 adulti si un copil de 9 ani - 50 - 70 bgp fara sa te dai in barci. Atentie ca la localurile mai spalate tip-ul se pune in nota de plata (12,5% service). La pub-uri mancare e oarecum standard (cartofi (chips) de carton always) si costa pt aceeasi familie cam 30-40 gbp, depinzand de cat mananci/bei. La "pret-a-manger" - o supa e 3-4 lire iar un sandwich e 4-5 lire (pret diferit pt loco si take away)
Daca mananci dimineata/seara acasa se pot face economii. cumparaturi la marks&spencer, salisbury - 22-25 gbp pentru 2/3 dimineti/seri.

La transport am folosit travelcard cumparat din gara victoria. sa aveti poze cu voi, altfel 5 gbp de persoana la automat :)
programul la tube incepe la 7 dimineata (atentie deci la programarea avionului de dimi. eu am patit-o si a trebui sa iau un taxi. 55 gbp pe site, 38 datorita agentului de inchiriere (o italianca simpatica).
se poate folosi si pe linia care duce la zoo, asta pentru cei care se duc cu copii.
atentie la intrarile la atractii, sunt scumpe ca dracu ( nu neaparat individual, dar adunate iti zbarlesc parul) - faceti planul inainte sa ajungeti acolo.
chiar si la cele care sunt "gratuite" adica BM, NHM, Sc.M gasesti panouri in care ti se solicita donatii. 3 gbp de persoana la History Museum si BM si 5 gbp de persoana la Science museum. la asta din urma a venit o domnisoara la mine la intrare si m-a intrebat daca pot sa donez. am dat acolo apoi a venit cu un formular intrebandu-ma daca sunt british taxpayer :)

distantele intre statii sunt mai mari ca la paris, e mai obositor. am luat si croaziera pe tamisa, e fain si sunt mai putini chinezi ca pe continent.
daca vreti sa mergeti la windsor (care merita dupa parerea mea) costa 21 lire dus intors 3 persoane trenuri din ora in ora din victoria. pentru cambridge costa aprox 42 gbp aceleasi conditii - plecare din waterloo - n-am mai ajuns. situatia se poate lua din orice gara, te duci si vorbesti cu unul dintre oamenii de la "tickets" nu de la informatii. mi-au dat printat tot ce aveam nevoie (asta in cazul in care va lasati laptopul acasa)

vremea e schimbatoare si mult mai rece ca aici decat pe continent. dimineata am prins 12 grade, trebuie haine mai groase. altfel trebuie cumparate de acolo 20 gbp each la fiecare colt de strada :)

ca impresie generala e forte cool si aglomerat :) am auzit vorbindu-se toate limbile din europa/america/asia :)))  
daca la paris orasul iti inspira frumusete aici simti BANII si PUTEREA. se simte ca a fost capitala de imperiu, atatia gura casca nu am mai vazut decat la monte-carlo.. :)

atentie la traversare, o sa vedeti scris pe jos in ce directie sa va uitati :) e un pic strange la inceput, ca sofer am avut senzatia ca fac aia accident in fiecare secunda ;)

daca aveti timp faceti drum prin zonele neumblate de turisti - e cevamai ieftin si vezi o parte a orasului mai calma si mai faina.
sa va luati audio-guide -uri (sunt gratuite dupa plata biletelor, unele obiective au si variante pentru copii)
toate prostioarele de adus neamurilor sunt chicioase si scumpe - le vand in general emigrantii.
puburile nu sunt child-friendly, ei sunt mai degraba rezervati cu copii. dupa ora 17 localuri bune si ieftine se umplu instant cu angajatii ce ies de la munca.
cateodata stau 30-50 oameni la o tejghea exterioara de 15cm latime si 10 metri lungime si beau pana la ora 20-21..
daca vrei un concediu (adica opriri pe la puburi pt mancat, bere, tigari, etc) si nu doar vizitare atunci un buget de familie ar trebui sa fie pe la 180-200 gbp/zi sau mai sus.

enjoy, mie mi-a placut mult!

PS: le multumesc celor ce au scris informatii aici, a fost o sursa buna

Edited by NHT, 19 July 2012 - 15:59.


#2204
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
Bună seara

Tesco, Carrefour... sunt bune ca preț  (bere la doză, iaurt, pâine, brânzeturi, apă plată...) ?

Edited by vivenda1, 19 July 2012 - 17:13.


#2205
ske23

ske23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2012
Salut, sunt nou pe aici. Vreau sa ajung si eu la Londra anul viitor, cel mai probabil voi sta o saptamana. Si normal, m-am apucat sa citesc forumul. Dar, fiind vorba de Londra, a trebuit sa ma inregistrez sa va intreb mai multe. Deh, cel mai scump oras, nu?

Si m-am apucat sa citesc, eu stiam de la niste prieteni de London Pass. Am intrat si pe siteul lor, este destul de scump cu tot cu travel. Adica 150 de lire. Voi recomandati acest London Pass luat online sau se gaseste si la aeroport?

Apoi am vazut ca exista si alte optiuni, dar nu am inteles foarte bine ce face acest Oyster. Si am vazut ca mai este un alt travel card.

Vreau sa va intreb ce-mi recomandati? London Pass plus travel, London Pass plus alt travel card sau exista si alte alternative?

Va multumesc, voi mai reveni :)

Si inca ceva, cam ce tipuri de cazare recomandati, cam prin ce zona sa stau?

Edited by ske23, 19 July 2012 - 18:47.


#2206
Mihai Cazac

Mihai Cazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 30.05.2006
Londra nu e un oras chiar asa scump cum se spune, Dar cert este ca nu-i ieftin. Mie mi s-a parut "normal".

"London pass" mie personal mi se pare o pacaleala, dar YMMV.

Probabil ca Oyster va trebui sa-ti ei, ca sa-ti poti face abonament la transportul in comun,  si atunci o sa intelegi; oricum banii pe el ti-i recuperezi cand il dai inapoi si-s doar cateva lire; daca nu il tii pentru vizita urmatoare.

"Travel card" si alte asemenea iar mi se par un fel de pacaleala atata timp cat exista http://www.tfl.gov.uk/ , cu al sau http://www.tfl.gov.u...nd/default.aspx , si, mai ales http://www.tfl.gov.u...sitor-guide.pdf care are in el si o harta a autobuzelor din centrul orasului; aceiasi harta, (probabil mai veche) , o poti gasi si la   http://www.cazacus.r...ral_bus_map.pdf

Zic ca mi se par pacaleli dar nu neaparat: intrebarea este pana la urma cate poti vedea intr-o saptamana (fizic, dpdv al timpului), cat din ceea ce veti poti intelege/pricepe, si cat din ceea ce ai inteles vei retine ? (parca erau niste japonezi care intr-o statiune montana filmau si pozau intr-una, iar seara stateau si se uitau pe unde au fost)


Despre cazare, aici chiar este o problemă a ta, ce-ti doresti si cati bani vrei sa dai.
Nu am decat o parere care probabil este foarte subiectiva si nici nu se potriveste cu realitatea decat in anumite conditii, dar ti-o spun: "Nord = rau, SUD = bun" ; repet, nu neaparat, dar asa, cu mare aproximatie, si ca sa-ti dau si o orientare generala; vor fi  multi care ma vor putea contrazice.

#2207
ivascuviorel

ivascuviorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.11.2011
DESPRE CE TUBE E VORBA? programul incepe la majoritatea pe la 5 dim ...

 NHT, on 19th July 2012, 15:57, said:

mda, been there, done that...

cateva impresii sedimentate dupa 2 saptamani de la intoarcere..
scump chiar rip off pe alocuri...
cazare - pentru cazare buna si ieftina in centru va sfatuiesc sa apelati la homelidays.co.uk. am gasit in belgravia o casa mica (intr-un mews) cu bucatarie si dining room la parter si 2 dormitoare si un living mic la etaj, complet utilata, genuine british. 880quid/8 nopti, am fost aproape de buchingham (7 min pe jos) de gara victoria sau tube victoria. in apropiere am vazut un easy hotel (gara victoria) - ala ar trebui sa fie mai ieftin la cazare.
Mancarea in general e proasta si scumpa: la restaurant (nu pub) in 2 adulti si un copil de 9 ani - 50 - 70 bgp fara sa te dai in barci. Atentie ca la localurile mai spalate tip-ul se pune in nota de plata (12,5% service). La pub-uri mancare e oarecum standard (cartofi (chips) de carton always) si costa pt aceeasi familie cam 30-40 gbp, depinzand de cat mananci/bei. La "pret-a-manger" - o supa e 3-4 lire iar un sandwich e 4-5 lire (pret diferit pt loco si take away)
Daca mananci dimineata/seara acasa se pot face economii. cumparaturi la marks&spencer, salisbury - 22-25 gbp pentru 2/3 dimineti/seri.

La transport am folosit travelcard cumparat din gara victoria. sa aveti poze cu voi, altfel 5 gbp de persoana la automat :)
programul la tube incepe la 7 dimineata (atentie deci la programarea avionului de dimi. eu am patit-o si a trebui sa iau un taxi. 55 gbp pe site, 38 datorita agentului de inchiriere (o italianca simpatica).
se poate folosi si pe linia care duce la zoo, asta pentru cei care se duc cu copii.
atentie la intrarile la atractii, sunt scumpe ca dracu ( nu neaparat individual, dar adunate iti zbarlesc parul) - faceti planul inainte sa ajungeti acolo.
chiar si la cele care sunt "gratuite" adica BM, NHM, Sc.M gasesti panouri in care ti se solicita donatii. 3 gbp de persoana la History Museum si BM si 5 gbp de persoana la Science museum. la asta din urma a venit o domnisoara la mine la intrare si m-a intrebat daca pot sa donez. am dat acolo apoi a venit cu un formular intrebandu-ma daca sunt british taxpayer :)

distantele intre statii sunt mai mari ca la paris, e mai obositor. am luat si croaziera pe tamisa, e fain si sunt mai putini chinezi ca pe continent.
daca vreti sa mergeti la windsor (care merita dupa parerea mea) costa 21 lire dus intors 3 persoane trenuri din ora in ora din victoria. pentru cambridge costa aprox 42 gbp aceleasi conditii - plecare din waterloo - n-am mai ajuns. situatia se poate lua din orice gara, te duci si vorbesti cu unul dintre oamenii de la "tickets" nu de la informatii. mi-au dat printat tot ce aveam nevoie (asta in cazul in care va lasati laptopul acasa)

vremea e schimbatoare si mult mai rece ca aici decat pe continent. dimineata am prins 12 grade, trebuie haine mai groase. altfel trebuie cumparate de acolo 20 gbp each la fiecare colt de strada :)

ca impresie generala e forte cool si aglomerat :) am auzit vorbindu-se toate limbile din europa/america/asia :)))  
daca la paris orasul iti inspira frumusete aici simti BANII si PUTEREA. se simte ca a fost capitala de imperiu, atatia gura casca nu am mai vazut decat la monte-carlo.. :)

atentie la traversare, o sa vedeti scris pe jos in ce directie sa va uitati :) e un pic strange la inceput, ca sofer am avut senzatia ca fac aia accident in fiecare secunda ;)

daca aveti timp faceti drum prin zonele neumblate de turisti - e cevamai ieftin si vezi o parte a orasului mai calma si mai faina.
sa va luati audio-guide -uri (sunt gratuite dupa plata biletelor, unele obiective au si variante pentru copii)
toate prostioarele de adus neamurilor sunt chicioase si scumpe - le vand in general emigrantii.
puburile nu sunt child-friendly, ei sunt mai degraba rezervati cu copii. dupa ora 17 localuri bune si ieftine se umplu instant cu angajatii ce ies de la munca.
cateodata stau 30-50 oameni la o tejghea exterioara de 15cm latime si 10 metri lungime si beau pana la ora 20-21..
daca vrei un concediu (adica opriri pe la puburi pt mancat, bere, tigari, etc) si nu doar vizitare atunci un buget de familie ar trebui sa fie pe la 180-200 gbp/zi sau mai sus.

enjoy, mie mi-a placut mult!

PS: le multumesc celor ce au scris informatii aici, a fost o sursa buna


#2208
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
Care este cea mai ieftină variantă  Heathrow - St. Pancras ? La plecare voi avea nevoie de St. Pancras - Heathrow !

Mulțumesc

Edited by vivenda1, 22 July 2012 - 05:49.


#2209
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

 vivenda1, on 22nd July 2012, 06:49, said:

Care este cea mai ieftină variantă  Heathrow - St. Pancras ? La plecare voi avea nevoie de St. Pancras - Heathrow !

Mulțumesc

Revin cu 2 întrebări :
-Pot vedea la Oyster Card de fiecare dată la validare ce sumă mai am disponibilă  ?
-La predarea cardului primesc înapoi și suma nefolosită ?

Mulțumesc

#2210
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 24.05.2007

 vivenda1, on 22nd July 2012, 08:02, said:

Revin cu 2 întrebări :
-Pot vedea la Oyster Card de fiecare dată la validare ce sumă mai am disponibilă  ?
-La predarea cardului primesc înapoi și suma nefolosită ?

Mulțumesc

1.Din cate imi aduc aminte,nu se vede soldul ramas la validare (ca la noi in autobuze) ci doar
la aparatele de verificat din statiile de metrou (sper sa nu gresesc).
2.Am luat si suma ramasa pe card odata cu valoarea lui, dar parca era o limita maxima
( ori 10 ori 15 lire ) peste care nu iti mai returneaza ( la mine nu a fost cazul..).

Edited by caralumba, 22 July 2012 - 18:57.


#2211
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012
www.tfl.co.uk


si nu vad ce e cu atata valva pentru niste amarate de bilete de tren sau metrou. pentru o sedere de 2 saptamani , sunt chestii neglijabile

#2212
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

 caralumba, on 22nd July 2012, 19:56, said:

1.Din cate imi aduc aminte,nu se vede soldul ramas la validare (ca la noi in autobuze) ci doar
la aparatele de verificat din statiile de metrou (sper sa nu gresesc).
2.Am luat si suma ramasa pe card odata cu valoarea lui, dar parca era o limita maxima
( ori 10 ori 15 lire ) peste care nu iti mai returneaza ( la mine nu a fost cazul..).

Mulțumesc :coolspeak:

#2213
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005

 vivenda1, on 22nd July 2012, 07:02, said:

Revin cu 2 întrebări :
-Pot vedea la Oyster Card de fiecare dată la validare ce sumă mai am disponibilă  ?
-La predarea cardului primesc înapoi și suma nefolosită ?

Mulțumesc
1. Da, poți, dar nu toate cititoarele îți arată suma disponibilă. Sau vezi postul lui caralumba.
2. Din ce știu, da.

#2214
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

 mufa, on 29th July 2012, 02:39, said:

1. Da, poți, dar nu toate cititoarele îți arată suma disponibilă. Sau vezi postul lui caralumba.
2. Din ce știu, da.

Thank You Sir !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate