Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

AM COMIS-O! Golf IV Highline 2002 - PAGUBA TOTALA la 20 km/h!

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Mda, ai dreptate, am fost rautacios. Pana la urma inselatoria e inselatorie, asta e clar, insa cum la noi nu exista lege trebuie sa cascam de 10 ori ochii cand cumparam ceva, lucru pe care multi nu l-au invatat. Ce sa faci, multi nenorociti fac bani pe seama naivitatii altora :confuzzled: dar asa a fost dintotdeauna.

Pana una alta ne-a sunat azi agentul de asigurari si cica saptamana asta primim raspuns prin posta :huh: Chiar sunt curios.

#38
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostRedMan_BZ, on Oct 31 2006, 01:49, said:

Tata, e economie de piata. Care da mai mult ala o ia.
culmea ar fi sa o ia ala care da mai putin . Da iti spun eu ca nu o vinzi tu fara sa-i spui omului ce are si poate fara sa treaca pe la TUV :photo: . Si o dau aia inapoi, daca nu e vreun blat ceva-ceea ce e mai greu. :P

#39
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Pai eu masina clar ca o vand si precizez bubele, eventual cu poze (cu ebay nu e de joaca, daca ai mintit cu ceva sau nu ai dat informatii complete la licitatie, o incurci). Doar n-o vand ca noua cu puntile strambe si partea stanga sifonata... Problema e ce face ala care o ia (daca e romanas) ca o face fresh cu 500 in RO si bineinteles ca nu precizeaza nimic de handicapurile din copilarie :cursing:

#40
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostRedMan_BZ, on Oct 31 2006, 02:19, said:

Problema e ce face ala care o ia (daca e romanas) ca o face fresh cu 500 in RO si bineinteles ca nu precizeaza nimic de handicapurile din copilarie :cursing:
Ea saraca s-a nascut normala, a devenit handi din cauze obiective. :console:

Edited by sanddy1964, 01 November 2006 - 11:57.


#41
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Man, Nokian sunt super cauciucuri, dar depinzand de model (WR sau Hakkapeliita) poti vedea in testele ADAC ca au slabiciuni pe ploaie. Pe zapada insa, sunt... nordice!

Cred ca accidentul a fost la mai mult de 20 la ora totusi... cred. Bine ca e all ok.

A fost interesant sa vad o parere negativa despre golf de la un owner, pana acum aveam impresia ca toti le lauda de le ia mama dracu.

Edited by tudormon, 11 November 2006 - 16:39.


#42
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Posttudormon, on Nov 11 2006, 16:39, said:

Cred ca accidentul a fost la mai mult de 20 la ora totusi... cred. Bine ca e all ok.

balc  :mellow:

Attached Files



#43
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Impactul a fost la 20 la ora, dupa cum se vede masina nu e sifonata aproape deloc. Nokian sunt koreene :death:

#44
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostRedMan_BZ, on Nov 11 2006, 20:17, said:

Impactul a fost la 20 la ora, dupa cum se vede masina nu e sifonata aproape deloc. Nokian sunt koreene :death:
RedMan, acu pe bune: daca ai alege maine intre o ASTRA H (4usi 1.7CDTI 100cp) si un Golf5 (1.9 TDI 105cp) , ce-ai alege? Masinile cu acelasi nr real de km, sa zicem 50tkm !Echipare Confort line Golf5 si Enjoy Astra.

#45
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Pai ca posesor de Opel de aproape 125.000 km (12.000 facuti dupa cumparare) si ca utilizator de VW de vreo 15.000 km, din prisma fiabilitatii as alege clar Opel, din punctul asta de vedere sunt destul de multumit de Vectra, in schimb stii parerea mea despre Golf. Ca motorizari modeste as merge clar pe Astra, insa niciodata nu as refuza un Golf GTi sau un GT de 170 (TSi-ul) :inlove:

Pana una alta am primit saptamana asta scrisoare de la asigurari si nu suntem multumiti. Paguba este de 6600 de euro numai (nu 10.000 cum ziceau aia) insa buba e alta. Mi-au evaluat masina la 7000 de euro (printr-o medie luata de pe piata, insa nu prea au calculat nr. km, airbags, climatronic, esp, magazie de cd) deci iese paguba totala. Au primit deja oferte de la autohaus-uri pentru masina de 4800 de euro, asa cum e iar eu primesc inca 2200 de euro din care se scade 500 reintregirea de polita or smth, nu stiu cum se numeste in RO. Adica asigurarile platesc fix 1700 de euro.

Concluzia e ca iesim in gaura cu vreo 1000 de euro, ca atare o sa incercam o negociere spunand sus si tare ca dorim sa pastram masina si ca nu dorim sa o vindem, ca are valoare sentimentala & shit (a fost cadou de logodna de la cumnat pentru cumnata :P ) si sa obtinem o suma de mijloc (sa zicem 3500 de euro) iar masina sa o vand in RO (am oferte la 6.500 doar sa vina sa o ia din fata portii) astfel sa ies in jur de 10.000. Cel putin asa ne recomanda avocatul si cica avem sanse de castig. Acum sa vedem, problema cea mai mare este ca masina a fost evaluata la prea putini bani pentru optiunile sale si pentru respectiva motorizare. In fine, ideea e in principiu ca masina a fost evaluata la cam putini bani. Cand le-am zis sa se asigure la Allianz, nu m-au crezut (au asigurarile de 20-30 de ani la Concordia :death: ).

#46
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
concordia asta e un fel de ardaf de pe la noi? :D

#47
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Nu stiu, sincer sa fiu nu ma pricep la asigurarile.de . Poate si Allianz ar fi facut la fel, faza e ca e total diferit fata de sistemul de asigurari din RO. E cu procente, iti alegi polita de reintregire (in cazul asta e 500 de euro). Adica daca ii tragi o zgarietura si vrei sa o faci pe Casco, trebuie sa platesti reintregirea de 500 de euro, chiar daca paguba e de 300, sa zicem. Daca ii tragi zgarieturi pe bara fata si bara spate, trebuie sa platesti 1000 de euro ca-s doua pagube samd. Foarte ciudat. O sa ma documentez ceva mai bine sau poate ne lamureste cineva intre timp :peacefingers:

Edited by RedMan_BZ, 12 November 2006 - 12:43.


#48
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Man, aia cu Nokian coreene e grea de tot, pe bune. Ele sunt finlandeze, prima data compania functionand in 1904 in orasul Nokia, din 2003 actionarul majoritar esteBridgstone. www.nokian.com

Edited by Speedo, 12 November 2006 - 19:01.


#49
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
OFF:
Asa e cum zice speedo...asta cu koreenele nu stiu de unde a aparut.
De la 1 noiembrie 90% din masinile de aici au aceste tip de cauciucuri.Scot insa un zgomot infernal pe asflalt curat. :cursing:

Attached Files



#50
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
io nu-s multumit deloc de bridgestone  :confuzzled:  

-zgomot la rulare
-aderenta putin mai scazuta fata de ( continental , michelin)

+vad ca se tocesc cam greu

#51
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Oups, cred ca am picat in eroare. Am cautat teste cu Nokian dupa ce am facut accidentul si in test scria ca sunt koreeni si au experienta de 50 de ani dar mereu au facut cauciucuri medii. My bad :confuzzled:

#52
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
RedMan, ai avut cauciucuri proaste si atat. sau au avut un ghinion teribil si ai prins o pojghita de apa...

#53
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Totusi trebuie mentionat si ca afara erau vreo 15 grade si din cate stiu cauciucurile de iarna devin eficiente de la 7 grade in jos si din cate am inteles Nokian au probleme pe ploaie, insa pe zapada sunt foarte bune. Am trecut iarna trecuta cu ele dar nu-mi mai aduc aminte foarte bine si nici nu am avut etalon de comparatie, insa nu mi-au lasat o impresie prea buna. Cu toate astea am mai zis: am repetat manevra pe ploaie cu cauciucuri Michelin Alpin de pe Vectra la 12 grade si nu a fost nimic dramatic, de aia zic ca Nokian (sau cel putin alea Winguard) sunt parturi. :confuzzled: Acum nah, nu stiu ce sa mai cred... de fapt stiu... Michelin rulez :peacefingers:

Edited by RedMan_BZ, 13 November 2006 - 16:02.


#54
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
si eu am michelin alpin, da' in teste la ADAC n-a iesit chiar stralucit. n-am termen de comparatie, eu nu merg la limita, dar iarna trecuta o singura data am simtit ca mi-a fugit un pic masina de sub fund, cand am trecut de pe o banda pe alta sa depasesc, de pe mazga pe zapada cu sleauri. masina are tractiune integrala, asa ca nu s-a simtit. eu am inteles ca nu rup gura targului, dar ca nu fac asa mult zgomot si sunt bune pe apa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate