Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma

Nu pot scapa de OneDrive
 

Remote shutter release pt Nikon (varianta "El Cheapo")

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#73
csaveanu

csaveanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2007
Am urmarit cu atentie discutia asta si cum am cumparat recent un D40 m-am gandit sa incerc sa vad ce se intampla cu o telecomanda universala. N-am avut rabdare sa o fac sa caute codurile, nu prea stiu cum merge. Am profitat insa de un fir de discutie de la photo.net (http://photo.net/bbo...g?msg_id=00BK3W) unde cineva avusese succes cu codul de la un VCR Sony. Am introdus primul cod pentru telecomanda si BINGO - mai multe butoane permit luarea de imagini iar daca e pe 'bulb', shutterul ramane deschis dupa o prima apasare de buton si se inchide dupa aceea.

Telecomanda e luata dintr-un bazar indian (in Paris), a costat 4 euro, inclusiv bateriile. E cel mai probabil chinezeasca dar in afara de numele 25629 nu mai sunt alte informatii pe ea. Sper ca informatia sa fie de ajutor cuiva. Curaj!

#74
oltetz

oltetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.10.2005
Am facut aceeasi figura, dar pentru pentax k10d, cu o telecomanda universala well 3w, luata de la selgros cu 11 lei.
Merge setata pe cdplayer sony.
cateodata mai face figuri, dar daca o indrepti initial in alta directie, dupa care cu butonul de power
apasat o indrepti spre aparat merge fara greº.

#75
nemo-ro

nemo-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru cei care au telefoane mobile cu symbian si au si port ir, programul Total irRemote este solutia
Eu am un Nikon D40 si cu acest program imi merge de minune declansarea.
Prima data am incercat Sanio si JVC, pentru ca deja citisem ca a dat rezultate cu telecomenzi universale.
Cu JVC VCR, daca setam Low optimization, se declansa dupa ce tineam apasat butonul aprox 2 secunde.
Asa ca am luat pe rand tipurile de telecomenzi, si am ajuns pana la Blaupunkt VCR . Merge de fiecare data, si raspunde foarte promt.
Merge pe mai multe taste, insa tasta "play" imi pare ca merge cel mai bine.
Puteti lua gratuit programul sa il incercati, se va bloca dupa un timp, dar macar veti sti daca mertia sa continuati in directia asta sau nu.
Nu ma intrebati de crack-uri sau asa ceva.
Imi merge si pe bulb foarte bine. La prima apasare deschide obturatorul, iar la urmatoarea apasare se inchide.
Functioneaza si de la 4m de aparat, si merge si din lateral. Aici ma gandesc ca depinde si de telefon. Eu am un nokia 6260.
Sunt foarte incantat de program, nu o sa mai caut telecomenzi pentru simplul motiv ca telefonul e tot timpul la mine.

Programul il gasiti la http://shop.psiloc.c... Total irRemote
eu am o versiune mai veche (v1.01), nu am incercat cu ultima versiune.

#76
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut, aveti idee daca merge RM 09E si pentru Nikon D80?

#77
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar nu a incercat nimeni pe D80?

#78
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Di pacate S3-ul meu nu stie de asa ceva :( insa ca idee pentru cei ce au nevoie de telecomanda IR se poate folosi un PDA cu un softulet ce il transforma intr-o telecomanda universala ce poate invata orice coduri.
Ciauz!

#79
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Salut, aveti idee daca merge RM 09E si pentru Nikon D80?
Cum telecomanda originala de nikon ml-l3 merge pe orice aparat nikon, nu ar trebui ca o telecomanda universala programata pentru un nikon sa mearga pe orice nikon? Eu sunt convins ca merge pe D80, desi n-am incercat.

Dati-mi careva idei despre cum sa protejez butoanele telecomenzii ca sa nu se apese accidental. E a treia oara cand mi se descarca in geanta :(

#80
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005

View Postbchendran, on Aug 6 2007, 13:14, said:

Dati-mi careva idei despre cum sa protejez butoanele telecomenzii ca sa nu se apese accidental. E a treia oara cand mi se descarca in geanta :(
Sa scoti bateriile cand nu folosesti telecomanda ai incercat? :)
Sau mai elegant un toc in genul celor pentru ochelari.
Ciauz!

#81
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postbchendran, on Aug 6 2007, 13:14, said:

Dati-mi careva idei despre cum sa protejez butoanele telecomenzii ca sa nu se apese accidental. E a treia oara cand mi se descarca in geanta :(
Il bagi intr-o cutiuta...? :naughty:
BTW, astia de la teleafiliere_spam livreaza si acasa, in orice suma ai comanda...?

#82
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
@bchendran : Sal.  Mersi de raspuns am si comandat-o. Daca nu merge ti se imputa  :P

In ce priveste descarcatul fa si tu cum procedez eu pe munte. Soate bateria (bateriile) si punele invers. Ori poate numai una dintre ele. In felul asta nici nu se consuma accidental, nici nu risti sa ratacesti bateriile si nici nu cari alta cutiuta  :-))) Simplu ca buna ziua !

#83
abyssum

abyssum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 07.07.2007

View PostIceman73, on Aug 6 2007, 09:28, said:

Chiar nu a incercat nimeni pe D80?
Ba da, eu dar nu merge. Ma scos din minti telecomnada. Ori nu fac e ceva cum trebuie ori chiar nu merge. Am butonat o ora si degeaba.  :cursing:

#84
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostPac_Man, on Oct 14 2006, 21:49, said:

OK. Am gasit un model de telecomanda universala care functioneaza perfect. Este modelul din imagine. Pentru setup urmariti urmatoarele instructiuni:

Apasati simultan butonul "SET" + "TV". Ar trebui sa se aprinda ledul rosu. Apasati succesiv tastele 182 (cod pentru televizoare Sanyo). Ledul rosu ar trebui sa se stinga. Folositi tasta 1 pentru declansare.

In caz ca nu functioneaza incercati alte coduri pt televizoare Sanyo (consultati manualul telecomenzii pentru lista completa). Si incercati toate tastele telecomenzii. Eu am incercat vreo 15 coduri pana l-am nimerit pe cel corect.

LE: Modelul din imagine m-a costat 15 lei, platibil in bere la un prieten :D

In selgros inca se mai gaseste telecomanda de mai sus, la aprox 10ron...

Edited by H725, 06 August 2007 - 17:45.


#85
sorinvs

sorinvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 09.01.2007
A gasit cineva un cod care sa functioneze pt Canon (400d) la o telecomanda PILOT URC12B?

#86
abyssum

abyssum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 07.07.2007
Care din cele doua ar fi mai potrivita pt un D80 in special pt fotografia de noapte?
1 - Declansator wireless SM-701 pt Nikon D80
2 - Nikon ML-L3 Remote Control

#87
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
din ce am inteles din descrierea lui SM-701 singurul avantaj ar fi faptul ca merge prin radio si permite declansarea de la distante mult mai mari. Dar nu are un sistem de blocare al butonului in mod 'bulb' (adica trebuie sa tii apasat butonul pe toata perioada expunerii), fiind similar unui declansator prin cablu, dar comandat wireless. Iar daca luam in considerare si pretul piperat e cam inutil, cel putin pentru scopul tau.

ML-L3  e solutia standard Nikon, o simpla telecomanda IR. F buna, dar scumpa... dupa mine :)

#88
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Mai baieti (si fete) tocmai am primit telecomanda breloc.
Dupa 5 min de incercari (deh sunt mai nepriceputeanu) va fac cunoscut ca functioneaza beton !!!

Bate cam 6-7 metri si merge chiar si din spatele aparatului (D80)

Super meseriasa mersi mult bchendran... meriti o lada de bere !!!
Asa ca cumparati cu incredere nikonisti !

#89
abyssum

abyssum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 07.07.2007

View PostIceman73, on Aug 10 2007, 20:49, said:

Mai baieti (si fete) tocmai am primit telecomanda breloc.
Dupa 5 min de incercari (deh sunt mai nepriceputeanu) va fac cunoscut ca functioneaza beton !!!

Bate cam 6-7 metri si merge chiar si din spatele aparatului (D80)

Super meseriasa mersi mult bchendran... meriti o lada de bere !!!
Asa ca cumparati cu incredere nikonisti !

Merge.Am reusit si eu tot pe D80. Nu stiu cum o merge pt pozele de noapte pt ca din cate am vazut merge doar sa declansezi instantaneu. Are careva idee cum merge pt poza de noapte?

Edited by abyssum, 10 August 2007 - 22:06.


#90
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
pui pe bulb, si la prima actionare a telecomenzii se deschide perdeaua, iar la a doua se inchide. ce-i asa de complicat?
mai este modul acela timer+remote care-i foarte util daca vrei sa faci poza de grup in care sa apari si tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate