Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

6-7 ani pina la colapsul global

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#91
michael_tm

michael_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 11.02.2006
"Don't worry about the end of the world being today, it's already tommorow in Australia"  :D

#92
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 jet li, on Dec 9 2006, 00:18, said:

Ati auzit de "global dimming" ? e opusul lui global warming, inseamna intunecare globala. Provine de la fumul provocat de masini, industrie etc. Acest fum face ca pamantul sa primeasca cu pana la 30% mai putina energie solara. Bioxidul de carbon provoaca global warming prin efectul de sera. Pana acum nu am simtit aceasta incalzire datorita "global dimming" - puteti cauta pe net , exista si un documentar pe dc++
Dar datorita noilor norme impotriva poluarii producem mai putin fum dar aceasi cantitate de Co2,exemplu o masina cu euro4 pe ea aceasi cantitate de Co2 o produce, dar mai putin fum. De aceea in ultimii 16 ani s-a observat o crestere rapida a temperaturii, aceste norme mai stricte fac sa punem mai putin fum in atmosfera. Daca am inceta productia asta de fum, in maxim 6 luni ploile ar spala atmosfera, pamantul ar primi radiatie solara normala, si efectul incalzirii globale provocat de Co2 s-ar simti din plin
E de luat in considerare ipoteza asta ! Se pare ca in Europa se inregistreaza acum cele mai mari temperaturi de acum 1300 ani. Acum nu stiu daca cum au tinut evidenta temperaturilor acum 1000 de ani... dar e cert ca temperaturile actuale sunt prea mari pentru decembrie. De asemenea am simtit pe pielea mea inversiunea termica : la campie datorita cetei si a umiditatii temperaturiile sunt scazute ziua si ridicate noaptea, iar la munte la peste 1500 m este exact pe dos ! Totusi ziua la soare valorile sunt prea mari pentru aceasta perioada. Am mai mers la munte in tricou in noiembrie, dar niciodata ca in anul asta pe 10 decembrie ! De asemenea, amaratul ala de soare care e foarte aproape de minim a reusit sa ne bronzeze  :cursing:.
Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi acum o incalzire si mai rapida, adica sa avem vara din martie pana in decembrie;  poate unii se bucura ca scade intretinerea :worthy:

Edited by rvic77, 12 December 2006 - 16:07.


#93
Natural

Natural

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 22.11.2006

 shapeshifter, on Sep 26 2006, 11:38, said:

-----
Si Gregorian Bivolaru spune acelasi lucru
-----
Eu vorbesc despre altceva nu de ciocnirea a nu-știu-ce plane alfa-beta..XX
e vorba aici de teoria evoluției sistemelor..

-----
contrar fatalistilor care abereaza pe-aici, io cred ca lumea e din ce in ce mai desteapta, iar sfirsitul lumii va veni la sfintu asteapta. ma intreb ce idei despre sfirsitu lumii aveati de exemplu prin 84-89, in timp ce va cacati de foame si frig, pe intuneric
------
eu fatalist? te înșeli.. contrar a ceea ce crezi tu.. eu am trăit vremurile alea (de fapt știi).. și din multe puncte de vedere mi-au plăcut.. au fost și lucruri bune.. oamenii mai aveau timp și de ei.. nu numai de făcut bani..

Cred ca teoria evolutiei sistemelor este un model care isi poate gasi cu dificultate aplicabilitate in prognozarea sistemelor socio-polticie umane, intrucat numarul de variabile si genul de influenta pe care il pot avea acestea asupra sistemelor, nu pot fi in mod serios modelate matematic. Adica, nu vom afla nimic de aici, si mai ales, nu vom sti cum sa evitam colapsurile posibile. Iar pentru a constata iminenta posibilitatii producerii acestora, nu e nevoie de o teorie matematica.

Globalizarea este fara indoiala un fenomen care a cauzat o evolutie rapida spre stari periculoase ale sistemului, marind foarte tare numarul de interactiuni si cauzand in acest fel o complexitate foarte mare a acestuia. Dar oare putea fi evitata globalizarea? In conditiile unei cresteri necontenite si accelerate a populatiei, a informatizarii, existentei Internetului care a transformat Pamantul intr-un Global Village, si altele si altele, presiunea ar fi devenit oricum prea mare si nevoia de reglementare a interferentelor nu ar fi putut fi eludata.

Putem concepe un Guvern Mondial? Ar fi acesta un raspuns pe masura problemelor? Organizatiile de cooperare sunt in general ineficiente, (vezi ONU, etc) si nu vor putea solutiona niciodata problemele globalizarii sau reglementa ceva aplicabil cu adevarat. Prin urmare, un astfel de model, cu atributii largi si mijloace limitate, nu va rezolva nimic. Dar devine tot mai clar ca fara un Program Global, riscurile unor conflicte autodistructive vor creste dincolo de ceea ce statele si politicile lor pot gestiona...

#94
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
http://video.google....=global dimming
Global Dimming

Edited by jet li, 17 December 2006 - 19:32.


#95
macuser

macuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.01.2004
universul e cicilic. s-a "re-descoperit" asta la mii de ani dupa ce budistii afirmau ca universul nostru este doar o picatura de sudoare pe corpul lui Buddha. si sunt mii de universuri... - e o trimitere la experimentul Philadephia? . nu stiu. asa ca e inutil sa ne batem capul cu asta. raman la ideea de sorginte latina: "nemo sibi nascitur"

#96
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Dar scheme ca in primul post cu bifurcatii desenate pe hartie nu mai are nimeni? :D

#97
macuser

macuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.01.2004
dosarele x-files eventual  :coolspeak:

#98
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hmmmm, daca peste 6-7 ani vine colapsu, credeti ca e normal ca oamenii sa mai faca copii, doar pentru a ii aduce intr-o lume plina de haos & shit? n-ar trebui sa militam pentru oprirea natalitatii?

#99
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
eu ma ascund sub masa.

#100
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nici nu credeam sa te duca capu la mai mult :console:

#101
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 09.04.2005
n-am  citit toate alambicarile, dar a mai fost unu' de prin ORIENT nu demult care se dadea mesia in toata lumea, pana s-a plictisit.
si bineinteles ca ai sai tot il creadeau mesia!

mosoti, i feel you'll find that amusing (but its not only 4u)

p.s., u'll never learn (mistic ppl)...

Edited by CataPro, 20 December 2006 - 14:22.


#102
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Mosotti, on Dec 18 2006, 10:37, said:

nici nu credeam sa te duca capu la mai mult :console:

:worthy:

 Mosotti, on Dec 18 2006, 10:37, said:

nici nu credeam sa te duca capu la mai mult :console:

da-ti o avertizare pentru offtopic.  :rolleyes:

#103
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Humanity at the chaos point

Time Cover Story: Earth Is at the Tipping Point - April 3, 2006:
http://www.truthout..../032706EA.shtml

The Chaos Point: The World at the Crossroads - Ervin Laszlo:
http://www.amazon.co...r...TF8&s=books

btw foreword-ul e scris de Sir Arthur C. Clarke..

Edited by shapeshifter, 23 December 2006 - 04:10.


#104
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 shapeshifter, on Dec 23 2006, 03:47, said:

...

ce inseamna energie libera?  :rolleyes:

#105
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
Cine se uita la rubrica "decese", in ziarele in care apare o astfel de rubrica, o sa afle acolo, "niste unii" pentru care "colapsul global" a avut loc...

#106
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Solutii pt. evitarea colapsului global:
-berea strong;
-sforaiala;
-imperecherea cu sexul opus;
-forumurile.
:lol:

#107
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Forumurile sunt solutii, cum functioneaza :
- eu scriu despre incalzirea globala
- toata lumea face "aaa, chiar asa e, de azi nu mai poluam !"
- problema rezolvata :)

#108
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 01.01.2007
Cred ca putem vorbi mai degraba de victoria unor sisteme asupra altora decat despre un colaps.
  Amenintarea cea mai mare pt. omenire cred eu ca este cea climaterica. Din pacate umanitatea s-a transformat intr-o veritabila infectie a acestei planete. Iar teoriile cum ca planeta incearca sa scape de aceasta infectie mi se par din ce in ce mai plauzibile. Vom asista la fenomene meteo din ce in ce mai violente, iar scenariul din "The Day after Tomorrow" nu mai este atat de incredibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate