Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit buy-back

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 

6-7 ani pina la colapsul global

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#397
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postr@zvan, on Jun 7 2008, 11:37, said:

Cand se tremina petrolul cu siguranta vreau sa fiu in Romania, mai exact in Bucuresti, sa-i vad pe toti burtosii cu halci pe frunte cum rup bicicletele si scuterele electrice-n doua si pe urma o iau incet la pas, asudati ca porcii, asezandu-se din zece in zece metri jos, sa mai respire putin.
vise proletare  :lol:  o sa fie plin de ricshe cu romanasi purtand palariute vietnameze si asudand cate 2 la o ricsa sa ajunga mai repede shefii la locul de munca, pentru un salariu exorbitant de 300 de euro + ce le mai arunca clientii.

Edited by criztu, 28 June 2008 - 18:09.


#398
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postr@zvan, on Jun 7 2008, 10:37, said:

Cand se tremina petrolul cu siguranta vreau sa fiu in Romania, mai exact in Bucuresti, sa-i vad pe toti burtosii cu halci pe frunte cum rup bicicletele si scuterele electrice-n doua si pe urma o iau incet la pas, asudati ca porcii, asezandu-se din zece in zece metri jos, sa mai respire putin.
E putin probabil. Aceasta e prima teorie, ca se termina,  credibila. A doua e ca, nu se termina, putin credibila.

#399
Impartial

Impartial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 01.07.2006

View Postcriztu, on Jun 28 2008, 19:08, said:

vise proletare  :lol:  o sa fie plin de ricshe cu romanasi purtand palariute vietnameze si asudand cate 2 la o ricsa sa ajunga mai repede shefii la locul de munca, pentru un salariu exorbitant de 300 de euro + ce le mai arunca clientii.

Crezi ca "shefii" se vor mai duce la munca ....
In acest caz ar mai exista o "shansa" !

Eu cred invers: "Shefii" vor sta acolo unde sunt si acum (protejati, dupa cum am aflat in ultima vreme, de buncare placate cu tabla din cupru) iar tu si clanul tau de sclavi le veti umple burtile nesatioase.

Abia in ziua in care veti da cu totii coltul (din cauza de inanitie, of course) vor crapa shi 'mnealor (sau urmashii, daca vor fi in stare) fara a-si da seama ce i-a lovit.

Asa ca, LOL acum, cat mai poti...

#400
ciric25

ciric25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.01.2008

View PostImpartial, on Jun 28 2008, 20:42, said:

Crezi ca "shefii" se vor mai duce la munca ....
In acest caz ar mai exista o "shansa" !

Eu cred invers: "Shefii" vor sta acolo unde sunt si acum (protejati, dupa cum am aflat in ultima vreme, de buncare placate cu tabla din cupru) iar tu si clanul tau de sclavi le veti umple burtile nesatioase.

Abia in ziua in care veti da cu totii coltul (din cauza de inanitie, of course) vor crapa shi 'mnealor (sau urmashii, daca vor fi in stare) fara a-si da seama ce i-a lovit.

Asa ca, LOL acum, cat mai poti...


De ce cu cupru ,eu stiam ca se placheaza cu plumb.

#401
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008
un colaps se poate evita lejer daca se doreste......prin folosirea de tehnologii avansate si ecologice si ieftine.......cum  ar fi un motor cu apa.....centrale care exploateaza energia moleculei de  hidrogen......prin fisiune....tehnologii exista....dar din pacate nu se vrea ca ele sa fie puse in aplicare....de ce sa avem o viata ieftina? de ce sa avem un trasport ieftin si o energie ieftina sau chiar gratuita....cand marii moguli trebuie sa se imbogateasca din petrol,razboaie,crize financiare si altele.....

Edited by andi_, 15 September 2008 - 19:54.


#402
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Fii pe pace, Andi, la momentul oportun lumea va trece la alte tehnologii. Deocamdata insa bascanii isi finalizeaza afacerile cu petrol si gaze. Peste 6-10 ani, aceiasi "oligarhi" vor conduce productia/distributia de energie pe cu totul alte baze.

#403
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
poate 60-100 de ani

#404
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

View Postandi_, on Sep 15 2008, 19:54, said:

un colaps se poate evita lejer daca se doreste......prin folosirea de tehnologii avansate si ecologice si ieftine.......cum  ar fi un motor cu apa.....centrale care exploateaza energia moleculei de  hidrogen......prin fisiune....tehnologii exista....dar din pacate nu se vrea ca ele sa fie puse in aplicare....
Daca e asa de simplu, atunci de ce chinezii/japonezii/... nu fac asta? Nu cred ca-i convine cuiva sa fie dependent de acei "moguli", fie ei americani, rusi sau arabi.

#405
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Vreau și eu să cumpăr un motor din ăla cu apă :P
Am să îl alimentez cu urină.

#406
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008

View Postpivo, on Sep 15 2008, 22:24, said:

Daca e asa de simplu, atunci de ce chinezii/japonezii/... nu fac asta? Nu cred ca-i convine cuiva sa fie dependent de acei "moguli", fie ei americani, rusi sau arabi.




japonezii au inceput introducerea de vehicule pe piata cu motor pe hidrogen......doar ca nr acestora este destul de mic.....si se vand mai mult pe pietele din SUA si Japonia......si sunt multe tari care nici nu au statii de alimentare cu hidrogen......mi-e teama ca hidrogenul sau alt combustibil care va inlocui petrolul....va fi speculat la fel ca petrolul......iar trasportul si viata in general tot scumpe vor ramane.....

#407
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
dar motoru' cu rahat nu exista? ar merge beton in romanica sau in calea lactee de unde extraterestrii masoni le dau idei nastrusnice unor useri .....

#408
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postandi_, on Sep 16 2008, 12:06, said:

.iar trasportul si viata in general tot scumpe vor ramane.....
Depinde ce înțelegi prin "scump". Nivelul de trai e mai ridicat ca acum 50 de ani.

#409
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Numai de bine:

http://www.realitate...lui_348206.html

http://www.realitate...rc-_348472.html

http://www.mediafax....ml?1686;3187179

Cand eu ii spuneam lui Mossoto ca pretul petrolului nu e altceva decat o manevra politica,imi spunea ca aberez.Chestia ca manevrele astea nu pot fi finantate la nesfarsit.
De ce au scazut petrolul?Fiindca azi majoritatea burselor din lume au fost inchise.

Edited by M4V3RiCk_, 16 September 2008 - 18:57.


#410
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
tu le selectezi doar pe alea pentru doomeri? Vezi că threadul cu petrolul a fost închis și aici nu e "perolul 2" :nonobad:
Nu mai vorbesc că sursele sunt idioate. Cât despre BRD...Au urcat destul, e timpul să mai și pice.

Edited by jafpefata, 17 September 2008 - 19:16.


#411
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postjafpefata, on Sep 17 2008, 20:14, said:

tu le selectezi doar pe alea pentru doomeri? Vezi că threadul cu petrolul a fost închis și aici nu e "perolul 2" :nonobad:
Nu mai vorbesc că sursele sunt idioate. Cât despre BRD...Au urcat destul, e timpul să mai și pice.

la tine mediafax e sursa idioata,nu?La fel si Realitatea.Ma intreb care e la tine sursa serioasa.Adica negi ca s-ar fi intamplat asa ceva?Sau ce?!
Si BRD_ul pica asa din senin,nu?Daca te informai un pic ai vedea ca cele mai afectate banci de falimentul din state sunt cele din Franta.Cum Societe Generale e o banca franceza,iar BRD a fost cumparata de aceasta banca,trage concluziile...

In fine dupa mintea voastra creata...hai sa pompam bani la infinit si fara nici o acoperire in economia reala,ca se rezolva problema,nu? Eh nu poate merge asa la infinit.La un moment dat tot se sparge buba.

Edited by M4V3RiCk_, 17 September 2008 - 19:30.


#412
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mediafax nu este, realiteate însă e o maimuță, ca mai toate sursele de la noi.
Dacă o perioadă de recesiune prevestește la tine un colaps definitiv, nu avem ce discuta. Or să scadă toate, după care or să crească. În câteva luni e rost de cumpărat acțiuni că se fac $ și € pe termen lung. Regula numărul 1: buy low, sell high.

#413
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postjafpefata, on Sep 17 2008, 23:13, said:

Mediafax nu este, realiteate însă e o maimuță, ca mai toate sursele de la noi.
Dacă o perioadă de recesiune prevestește la tine un colaps definitiv, nu avem ce discuta. Or să scadă toate, după care or să crească. În câteva luni e rost de cumpărat acțiuni că se fac $ și ? pe termen lung. Regula numărul 1: buy low, sell high.

Cine a zis colaps definitiv?Ceea ce vreau eu sa subliniez e faptul ca nu ar mai trebui sa ne asteptam la rauri de lapte si miere,cum cred unii ca va fi de acum in colo.Ba dimpotriva,va fi din ce in ce ma greu.Romania anul asta a scapat de toate tampeniile desfasurate la nivel global ca prin urechile acului.Nimic nu pare a ne afecta.Ceea ce mi se pare mai mult sa tina de decizii politice si nu economice.Chiar Isarescu nu e de aceeasi parere.S-a cam terminat cu mitul Iron Man in ceea ce priveste Romania,ca noi suntem invulnerabili la tot ce misca in jur. Probabil la ce s-a intamplat zilele astea la nivel global o sa vedem factura de plata in urmatoarele luni ce vor veni.Si nu e vb doar de Romania aici.

Edited by M4V3RiCk_, 18 September 2008 - 00:24.


#414
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postandi_, on Sep 16 2008, 05:06, said:

japonezii au inceput introducerea de vehicule pe piata cu motor pe hidrogen......doar ca nr acestora este destul de mic.....si se vand mai mult pe pietele din SUA si Japonia......si sunt multe tari care nici nu au statii de alimentare cu hidrogen......mi-e teama ca hidrogenul sau alt combustibil care va inlocui petrolul....va fi speculat la fel ca petrolul......iar trasportul si viata in general tot scumpe vor ramane.....
Si uite asa se perpetueaza miturile conspiratiilor... Unii care nu au habar de diferenta fundamentala dpdv energetic intre apa si hidrogen speculeaza ca "exista motoare cu apa dar nu vor aia raii sa le lase pe piata".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate