Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

6-7 ani pina la colapsul global

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#361
onzo

onzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.10.2007
Mosotti esti mic, ignorant, si cred eu, un frustrat. Nu ai pic de respect fata de alte persoane cu pareri diferite de a ta. Am observat asta pe mai multe topicuri.
La tine sunetul de fond este: ce ma intereseaza pe mine, cu ce ma afecteaza pe mine. Te vad si cam narcisist. Pai crezi ca doar tu contezi domnule? Ori cu tine ori fara tine, tot aia e. Daca ar fi mai multi oameni ca blimpyway si altii, si daca s-ar si mobiliza, s-ar putea face ceva. Datorita unora ca tine, si din pacate sunteti multi, ca e mai usor sa strici ceva chiar si prin ignoranta, decat sa construiesti, lucrurile sunt cum sunt.
Si sa nu-mi spui tu mie ca vezi doamne noi ca oameni avem o vina muuult prea mica raportat la alti factori independenti de noi. Asta se numeste rahat. Chiar daca influenta noastra este foarte mica raportat la ciclurile normale, ea mareste exponential problema.

#362
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
la ce ora vine asteroidu?

pana atunci pot face sex cu cine vreau? pot bea pana pic lat ? pot fuma marijuana?

gee , misto e la "apocalipsa"  :rolleyes:

#363
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004

View Postonzo, on Nov 7 2007, 15:57, said:

Mosotti esti mic, ignorant, si cred eu, un frustrat. Nu ai pic de respect fata de alte persoane cu pareri diferite de a ta. Am observat asta pe mai multe topicuri.
La tine sunetul de fond este: ce ma intereseaza pe mine, cu ce ma afecteaza pe mine. Te vad si cam narcisist. Pai crezi ca doar tu contezi domnule? Ori cu tine ori fara tine, tot aia e. Daca ar fi mai multi oameni ca blimpyway si altii, si daca s-ar si mobiliza, s-ar putea face ceva. Datorita unora ca tine, si din pacate sunteti multi, ca e mai usor sa strici ceva chiar si prin ignoranta, decat sa construiesti, lucrurile sunt cum sunt.
Si sa nu-mi spui tu mie ca vezi doamne noi ca oameni avem o vina muuult prea mica raportat la alti factori independenti de noi. Asta se numeste rahat. Chiar daca influenta noastra este foarte mica raportat la ciclurile normale, ea mareste exponential problema.

imi pare rau, dar nu sint mic, am aproape 1,90,iar singura mea frustrare e ca nu m-am nascut in sua ca sa ard o girla de petrol :console:

iti respect opinia si nu dau doi bani pe ea. daca, daca, daca, daca. cum am spus de inca 15000 de ori, singura diferent dintre noi este ca avem pareri diferite, de facut nu face nimeni nimic si de fapt eu facmai multe decit majoritatea care urla ca se termina petrolul, avind in vedere ca nu prea folosesc asa ceva  :thumbup:

poate DACA ar veni cristos s-ar rezolva toate :lol:

#364
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
nu folosesti petrol direct. in rest, daca ai dat banii pe vreo bucata de plastic (o sticla de pepsi de exemplu :D), ai folosit un derivat al petrolului. ca nu folosesti la fel de mult ca altii, bravo tie. daca n-ai fi asa fudul ai fi chiar simpatic, toata lumea sta si urla pe forumuri, numai tu saracutzu duci greul in carca  :hypocrite:

#365
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
pai folosesc, dar nici pe departe cit folosesc soferii de pe sp care urla ca se termina petrolul. cu cit consuma ei intr-o zi as putea bea pepsi 10 ani. cu alte cuvinte, as dori, daca se poate, ca aia care urla ca consumam resurse fara sa ne gindim, sa nu mai mearga decit cu autobuzul sau bicicleta. sincer sa fiu, daca s-ar opri unu cu masina, ar deschide geamul si mi-ar spune ca se termina petrolul si ca vine sfirsitul lumii cred ca l-as face pilaf :lol:

#366
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
hai sa mai dezgropam un topic :)

Quote

Parachuting cats into Borneo! A Cautionary Tale.

In the early 1950’s, the Dayak people of Borneo suffered a malarial outbreak.  The World Health Organisation (WHO) had a solution: to spray large amounts of DDT to kill the mosquitoes that carried the malaria.  The mosquitoes died; the malaria declined; so far so good.  But there were unexpected side effects.  Amongst the first was that the roofs of the people’s houses began to fall down on their heads.  It seemed that the DDT had also killed a parasitic wasp which had previously controlled thatch-eating caterpillars.  Worse, the DDT-poisoned insects were eaten by geckoes, which were eaten by cats.  The cats started to die, the rats flourished, and the people were threatened by outbreaks of typhus and plague.  To cope with these problems, which it had itself created, the WHO was obliged to parachute 14 000 live cats into Borneo. Operation Cat Drop, now almost forgotten at the WHO, is a graphic illustration of the interconnectedness of life, and of the fact that the root of problems often stems from their purported solutions.

o mica dovada ca nu trebuie sa ne jucam prea mult cu ecosistemele.

#367
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
si tu ai crezut imediat, nu? 14000 de mitze? jesus de jesus...

Quote

I should note here that there was an error in a previous version of this article. Accounts of this story across the internet cite the number of cats dropped as 14,000(!), a number that boggles the mind when you consider the logistics involved in pulling off such a maneuver. Even the New York Times, in a 1969 story, cited incorrect numbers. In fact, it appears that the number was in fact on the order of 10's of cats. Specifically a British Royal Air Force Operations Record Book from March 13, 1960 lists an RAF flight out of Changi, Singapore that parachute-dropped various stores (seeds, stout for a chieftain) and "over 20 cats to wage war on rats that were threatening crops." Many thanks to Josie Halford for following the sources of this story all the way back to the actual military drop and clearing up what has become a very widespread mistaken twist on what is already a very interesting story.


#368
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
"marea cacealma a incalzirii globale" pe antena 3 :D

#369
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pesimistilor :D Cat traieste Bruce Willis nu avem de ce sa ne facem probleme. Rezolva el si problema soarecilor.

Acum serios, Hollywood-ul a bagat groaza in voi cu scenarii apocaliptice bazate pe date pseudostiintifice?

#370
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 03.06.2006
mai, si care-i problema daca vine o criza? nu stiti pic de economie? CRIZELE SUNT FOLOSITOARE
ganditi-va ce avant a luat economia mondiala dupa crizele din '29-'33, al doilea razboi mondial, '70...
liderii de pe piata mondiala iau intotdeauna masuri pentru franarea cresterii economice. stiind ca aceste crize sunt inevitabile, pentru a atenua efectele, si a putea reveni apoi pe trendul de crestere...se invata in primul an la orice facultate economica, la disciplina numita "macroeconomie" acest continuum crestere-stagnare-criza

#371
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
e o limita pina la care poti creste. asta nu se zice in primul an la economie? cresterea se bazeaza pe ceva si anume pe petrol. se termina petrolul si nu se gaseste rapid un inlocuitor -> bilbidic

#372
milleniumrom

milleniumrom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.04.2008
De departe problema cea mai mare a momentului este schimbarea climatica.

Efectele schimbarilor climatice sunt destul de dramatice, iar cateva dintre acestea ar fi :
- Migratia populatiilor la nivel regional fie in cadrul aceluias stat sau intre state (exemplu :UE)
- Diminuarea resurselor de apa care vor genera tensiuni intre state care au resurse de apa la granita dintre ele si lupta pentru controlul acestora
- Consumul crescut de energie pentru asigurarea confortului casnic care determina o poluarea mai accentuata pentru obtinerea energiei necesare din actualele materii prime (carbune, petrol, gaz, etc.)
- Afectarea ecosistemului prin accentuarea desertificarii in zonele care nu pot irigate si care nu au suficiente resurse de apa.
- Afectarea bioritmului oamenilor (incidenta crescuta a bolilor de inima si nu numai)
- Impact devastator asupra productiei agricole cu costuri exorbitante de combatere a calamitatilor si cresterea preturilor la alimente cu un grad dificil de suportabilitatea a populatiei
- Defrisarile masive la nivel global pentru sustinerea industriilor ce folosesc lemnul ca materie prima

Cauzele majore ce determina aceste schimbari climatice sunt :

- Industriile mari consumatoare de energie si cu grad mare de poluare
- Automobilele cu motoare conventionale
- Poluarea generata de modelul societatii bazate pe consum (deseuri )

Cu siguranta mai sunt si altele, dar atatea am avut timp sa scriu in timpul orelor de program.
O sa revin si cu cateva posibile solutii care pot avea un impact simtitor in atenuarea acestor schimbari climatice.

Edited by milleniumrom, 21 April 2008 - 11:19.


#373
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

View Postshapeshifter, on Sep 25 2006, 16:08, said:

Economia globală continuă să crească, ea ar putea fi dărâmată de evenimente precum o criză financiară prelungită sau o secare a surselor de energie. Alte probleme e foarte probabil să apară:
- evenimente politice violente datorate deteriorării violente a standardelor de viață în Orientul Mijlociu (asta deja a avut loc)
- formarea unei coaliții teroriste internaționale cu scopuri anti-Vestice și cu acces la arme high-tech
- schimbări bruște în patternurile vremii care dăunează grav sănătății umane și economiilor (acum mai iminente decât oricând)
- o epidemie globală pe scara HIV/SIDA
- creșterea mișcării antiglobalizare până când devine o amenințare la adresa itereselor guvernelor vestice și a intereselor de corporație
- colapsul alianței dintre SUA și Europa
- crearea unei organizații de contraforță care ar putea submina puterea Fondului Monetar Internațional și a Organizației Comerțului Mondial, subminarea capacității SUA de a-și exercita capacitata de leader în economia globală. O bifurcație este un punct de decizie critic al unui proces mai vast și mai general: procesul evoluției unui sistem complex. Evoluția sistemelor complexe este în mare parte IREVERSIBILĂ iar calea pe care se desfășoară este înalt NONLINIARĂ.
Bifurcația traiectoriei evoluționare apare când fluctuațiile care au fost corectate anterior prin self-stabilizarea feedback-urilor negative din cadrul sistemului, scapă de sub control: ele rup structura sistemului. În acel moment sistemul întră într-o perioadă de haos. Rezultatul este ori DEZINTEGRAREA sistemului în părțile sale individual stabile (breakdown) ori EVOLUȚIA RAPIDĂ către un fel de sistem care este rezistent fluctuațiilor care au destabilizat sistemul anterior (breakthrough). Într-un breakthrough, sistemul transformat și-a îmbunătăit capacitatea procesării informației, eficiența în folosirea energiei libere, precum și flexibilitatea, complexitatea structurală și a ajuns la nivele adiționale de organizare.

Attachment attachment

asa si...

#374
misterra

misterra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.05.2008
Colapsul poate veni de unde nici nu visam... asa ca ne pierdem vremea cu teorii care mai de care mai halucinante. Se arunca o bucatica de informatie, si toata lumea devine Notradamus. Habar nu avem ce se invarte in spatele cortinei, si daca aflam ceva e ceea ce vor ei sa credem. Informatiile reale si complete sunt asa de rare ca nici nu mai avem puterea sa le recunoastem... si asta e tot o diversiune.... "noi v-am spus, dar nu ne-ati crezut..."  :deviltongue:
Un articol care mai adauga un punct pe lista cu posibilele variante pt end of the world....

More bang than bargained for
Calgary Herald
Published: Wednesday, April 09, 2008
It doesn't take a rocket scientist to figure out that Peter Higgs has gone stark raving mad with his experiment that puts the big bang theory into practice. Perhaps the hunt for the elusive Higgs boson particle is bogus and will lead scientists into a collision of mass proportions with the faith community who believe God is the cornerstone of all creation. The Great Schism in this case appears not to be between science and faith, but an ignorant world with an attitude of indifference and the sacrifice of the very planet it holds near and dear.
How much faith do you have in this man who claims that "it could turn our current understanding of physics on its head," while preaching that it's ridiculous to think the end of the world could be brought about by a machine. You need only to look at weapons of mass destruction to see that brilliant experiments of the past created machines that kill people. This time it may not be the $8.8 billion machine, but the ignorance of the ones who behold it.

Mai degraba sau mai tarziu tot acolo ajungem, dar eu prefer sa imi pavez drumul cu ciocolata si din cand in cand cu cate un vin bun. Cheers!   :punk:

#375
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmilleniumrom, on Apr 21 2008, 11:18, said:

De departe problema cea mai mare a momentului este schimbarea climatica.

ete fis

#376
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Eu sincer nu cred ...se vorbeste de sute de ani de colaps ..uite suntem in 2008 si tot nu este ..va amintiti prin anii 90 ce se spunea sfarsitul lumii...acum cu internetul asta ...viziunile apocaliptice ale unora se transforma in posturi lungi ,,,,inutile ...fel de fel de calcule ...etc....cand va venii va venii

#377
zimzi

zimzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 02.12.2007
2006-> anul creearii acestui topic "6-7 ani pana la colapsul global"
2008->acum cand postez pe acest topic
2012-2013->atunci se va intampla acel colaps, daca ar fi sa ne luam dupa spusele acelei persoane care spune. iata ce va spun eu:
1.pretul petrolului e din ce in ce mai mare=>(daca trendul ar fi acelasi)in cativa ani va disparea meseria de sofer
2.internetul ne va acapara viata=>(daca trendul ar fi acelasi) in cativa ani nu o sa mai existe intalnirile reale, ci doar 1 cont de yahoo messenger/skype/etc cu webcam, microfon si o conexiune buna.
3.copacii taiati=>(daca trendul ar fi acelasi)am muri pt ca nu am mai avea oxigen (probabil)
4.pt ca pretul petrolului va fi din ce in ce mai mare=>(daca trendul ar fi acelasi) preturile mai mari (pretul la transport din ce in ce mai mare)=>(daca trendul ar fi acelasi) nu ne-am mai alimenta biologic asa cum trebuie.
5. cei care locuiesc langa ape, sa isi ia adio in cativa ani de la casa. singurele zone protejate sunt acele zone unde sunt persoane importante si deci, ele trebuie protejate.. :)
o mai fi si alte puncte, dar sa imi spuneti..

#378
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Așa este, de-abia aștept 2012 să văd sfârșitul și să îmi amintesc cu nostalgie de prevestirile astea fantastice, așa cum am făcut la finalul anilor 90.
Să se termine odată petrolul și basta din partea mea. O să merg cu trenul sau ce o fi și o să împachetez sandvichiul în hârtie în loc de plastic, ete nah. Haine de plastic oricum nu cumpăr și cu avionul nu zbor.
Probabil va fi sfârșitul României, la ritmul în care se manelizează țara asta, o să aibă 2 oameni IQ cât unul.

Edited by jafpefata, 22 May 2008 - 16:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate