Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 

Rockoholici Anonimi

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006
Peppers, dupa succesul lui Californication, nu o mai scos mare lucru (calitativ). Oricum Trendul e in jos. 'By the way' o avut niste melodii destul de faine (totusi cam prea "commercial&girly"). Cat despre 'Stadium arcadium' sa nu mai vorbim. It s..x.
Is foarte faine primele albume care le-o scos. Erau niste melodii deosebite (Aeroplane, I could have lied, Under the bridge, samd).
DA. Si sa fiu ontopic o sa marturisesc ca desi manele nu mi-o placut niciodata, mi se mai intampla sa mai ascult muzica pop (Carly Simon, Lily Allen, Jem, Corrine Bayley Rae and others)

Edited by exgweyss, 28 September 2006 - 09:19.


#38
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postexgweyss, on Sep 28 2006, 10:17, said:

Peppers, dupa succesul lui Californication, nu o mai scos mare lucru (calitativ). Oricum Trendul e in jos. 'By the way' o avut niste melodii destul de faine (totusi cam prea "commercial&girly"). Cat despre 'Stadium arcadium' sa nu mai vorbim. It s..x.
Is foarte faine primele albume care le-o scos. Erau niste melodii deosebite (Aeroplane, I could have lied, Under the bridge, samd).

Nu prea. Californication a fost considerat de multi "the real step down".

Peppers din 1993 nu au mai scos nimic pe stilul initial...bine...vocea si unele riff-uri s-au pastrat dar au dat-o mult spre "modern alternative" (cum se exprima cineva). Deh...aveau si drogurile rolul lor  :death:

#39
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Aia multi vorbeau prostii cred.
Ultimele trei albume sunt cel putin la fel de bune ca si celelalte, doar ca s-a trecut de la stilul "hai sa ne spargem in figuri pe instrumente si sa behaim ceva ca la rap" la "hai sa incercam sa cantam ceva", piesele au devenit mai simple, mai inteligibile, mai melodioase si mai ascultabile. Mie imi plac amandoua perioadele, poate totusi prefer ultimele albume cu 10% mai mult :D

#40
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postburgher, on Sep 28 2006, 10:43, said:

Aia multi vorbeau prostii cred.
Ultimele trei albume sunt cel putin la fel de bune ca si celelalte, doar ca s-a trecut de la stilul "hai sa ne spargem in figuri pe instrumente si sa behaim ceva ca la rap" la "hai sa incercam sa cantam ceva", piesele au devenit mai simple, mai inteligibile, mai melodioase si mai ascultabile. Mie imi plac amandoua perioadele, poate totusi prefer ultimele albume cu 10% mai mult :D

Aia multi erau critici :D

Ultimele trei albume nu mai sunt originale, si aici a aparut "schisma". Fanii "old school" au fost dezamagiti de piesele melodioase..etc.

Personal si eu sunt un fan al ultimei perioade, insa recunosc ca nu mai sunt originali. Totusi...daca asculti The Red Hot Chili Peppers, Freaky Styley, The Uplift Mofo Party Plan, Mother's Milk fara sa stii la ce sa te astepti ramai cu ideea "Who are these retards ? ".

Daca te uiti numai la vanzari...dupa Blood Sugar Sex Magik si mai ales "One Hot Minute"...baietii au trecut de la vanzari gen 500 000 albume vandute in america....la 2 milioane...20 de milioane (!) de albume vandute in toata lumea.

#41
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Nu mai sunt originali??? Cum inteleg "criticii" aia originalitatea?

#42
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postburgher, on Sep 28 2006, 15:26, said:

Nu mai sunt originali??? Cum inteleg "criticii" aia originalitatea?

Pai asta e..ca au alunecat spre alternative-ul clasic.

In prima faza erau , cum spuneai si tu niste indivizi care behaiau ceva in stilul rap si creau niste versuri total ininteligibile si uneori stupide a la :

Right here, girl...
Sweet thing, you look so sad
Cheer up, don't you know your dad is bad
Give daddy a kiss, girl
Oh, dad
There ain't no problem I can't face, 'cos
Your daddy's got a bigger bag of tricks
Give daddy a kiss, girl
Oh, dad

Cand s-au lasat de droguri (dupa moartea unui membru) si de stilul asta "original" (ca nu se mai arunca nimeni in genul lor de melodii), cred ca si-au pus intrebarea : What the hell are we doing ?

#43
ana-maria

ana-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2006
sunt ana si sunt rockoholic anonim

am descoperit muzica rock aproximativ tarziu dar de atunci nu mai ma pot intoarece la ce ascultam(pop),am inceput cu apocalyptica si nightwish,si trupe mai spre goth...dar am evoluat nu mai ma satur de AC\DC,guns'n roses,iris,iron maiden,judas priest,pink floyd trupele vechi si bune    :proud:


dar am fost supusa unor chinuri cand mai am fost la majoratul verisoarei mele si se asc house si manele,sau cand am facut figuratie pt o emisiune si cine era invitat?manelistul ala de juma' de metru caruia nu ii pot pronunta numele :puke:
dar ma spal de pacate cu cate un concert/album sau cu muzica pe care o ascult zilnic

Acestea fiind zise astept iertarea pacatelor

#44
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Zeii rockului te vor ierta cu siguranta...

La ce emisiune ai facut figuratie, sau nu e voie sa spui :P ?

#45
Misanthropy

Misanthropy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.10.2006

View PostGraveland, on Sep 23 2006, 01:06, said:

Am inteles ceea ce esti!!!

Asta`i mai potrivita pentru rockerul......

Attached Files



#46
Rockeru

Rockeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 30.08.2006

View PostMisanthropy, on Oct 8 2006, 09:40, said:

Asta`i mai potrivita pentru rockerul......

Vai de capul tau de terminat.Sunteti tari in gura pe forumuri ...dar in realitate va pishati pe voi.Care e problema ca l-am pus io pe Hendrix acolo???Vezi ca pe Hendrix il cunoaste o lume intreaga dar pe tine, un mucos , doar niste useri dupa un forum.

Daca intram aici sa ne dam cu parerea , o facem civilizat si fara sa ne jignim.Daca tu te-ai luat de mine ca am pus o poza acolo inseamna ca ai probleme rau de tot , probabil de la prea mult black metal sau stat in casa.

#47
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
De fapt chiar - ce aveti cu Hendrix ? Nici mie nu mi-a placut muzica lui ca produs finit...dar la nivel tehnic este inimitabil in foarte multe pasaje. (Si eu pot canta pe stanga, chiar daca sunt semi-analfabet la chitara, nu neaparat comparativ cu el)

#48
ana-maria

ana-maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2006
o emisiune pt antena 1 need I to say more?  :P
"noaptea erorilor"sau ceva de genul asta..aveam nevoie de bani si na..

#49
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
Pai...eo pana acu..6 luni ascultam mai mult kestii din astea lejere...kylie, ATB, aguilera etc  :D apoi din gresheala am dat peste nothing else matters...am ascultato si miam zis: ce draq numean eu muzica?? si langa asta mai era si One(metallica) care kiar ma facut rocker si a aramas mel mea preferata.
dupa asta mam informat masiv despre rock si miam luat sute de melodii( metallica, megadeth, pantera, nirvana, acdc, maiden) asha k dak ar fi sa va povestesc kam ce ascultam eo nu demult ati rade de mine :worthy: DAR acum nu ma mai ating de altceva in afara heavy-metalului pt k nu ma satisface :coolspeak: un lucru nu inteleg: dc e maiden asa de tare? in afara de hallowed be thy name nau nicio melodie extraordinara

#50
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai esti doar la inceput...nu-ti aplica aiurea statutul de rocker..asculta cat mai mult, din cat mai multe perioade, si vei vedea ca dupa un timp apare o anumita "intelepciune". Adica pe scurt : Se prinde lumea din start ca esti "rocker" :lol:

#51
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postjaymz_kirk_lars_rob, on Oct 8 2006, 20:03, said:

un lucru nu inteleg: dc e maiden asa de tare? in afara de hallowed be thy name nau nicio melodie extraordinara
Pentru ca fac parte din formatiile care au pus bazele heavy metalului. Cauta si asculta formatii din New Wave Of British Heavy Metal (NWOBHM) ca sa o iei cu inceputul heavy metal-ului.

Edited by kill_them_all1000, 08 October 2006 - 19:13.


#52
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
jaymz_kirk_lars_rob,

1. Iron Maiden au facut pentru rock cat n-au facut o suta de formatii la un loc.
2. Iron Maiden au melodii foarte bune, care vor ramane ascultate foarte mult timp.
3. Eticheta asta de rocker trebuie sa-ti fie aplicata de altii, nu de tine. Nu vreau sa spun ca-s rocker, mi se pare penibil sa sar cu gura sa zic: "Eu is rocker". E un fel de ia uitati-va la mine, ca-s cool. Daca altii ma vad asa, is de acord cu chestia asta, dar laudatul e o prostie. Nothing Else Matters e un inceput, dar in nici un caz nu stii destule. Primele patru albume is baza Metallica, nu The Black Album. The Black Album este o constructie diferita de primele patru, cu un plus mare la capitolul sound melodios. Cand Kill 'Em All o sa-ti placa la fel de mult/mai mult decat Ride the Lightning, Master of Puppets & ...And Justice for All atunci mai vorbim. Pana atunci ia si asculta :).
4. Nu te obliga nimeni sa scrii cu majuscula (care vad ca a devenit o moda), dar macar scrie cuvintele alea cum trebuie.
5. Maimutica de Rob nu se inscrie in linia Metallica. Ala-i singurul pe care il vezi in albastru la un concert de-al lor.

Edited by FadeToBlack, 09 October 2006 - 12:38.


#53
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
omule poate ascult eo de putin timp insa sa stii si tu k TBA mi se pare aproape cel mai varza al lor...preferatu meu e MOP si de asemenea AJFA si RTL....oricum poate o sa zici k nam experienta etc. dar pe bune k nu inteleg dc maiden e o formatie asha de mare, mai mare k black sabbath de exemplu...pana mea si au fost aproape contemporani cu metallica care is infinit mai buni si prin varietate si prin muzicalitate...k sa nu mai vb de megadeth care si ei au cateva clase peste maiden. acu zimi ce melodie cu adevarat extraordinara au maiden in afara de hallowed be thy name(si nu ma refer la una in care de exemplu refrenul e constituit de titlul cantecului si aici ar intra moonchild, 2 minutes till midnight, run to the hills etc.) si cu ce is ei mai buni decat o alta trupa in afara de faptu k sau nascut mai devreme? si nu ma laud k is rocker...de altfel majoritatea copkiilor de varsta mea zik k is satanist pt asta ( nu intreba, is batuti in cap nu inteleg ce este de fapt rocku) asa k nu ma laud doar iti zik ce ascult

Edited by jaymz_kirk_lars_rob, 10 October 2006 - 20:42.


#54
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
Bai frate cati ani ai de scrii in halul asta?Nu mai chinui limba romana ca ne este super greu sa urmarim o asemenea fraza ca asta de mai sus.
Uite de ce este apreciat Maiden: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bA1iTLA8fp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pt ca a fost si a ramas formatie.
Hai sa vedem cu ce se ocupa in schimb Metallica dupa 91...[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NJhgJPkO8Lw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate