Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

LEGENDE URBANE

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#127
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
spare-me, daca sperma n`are ce cauta in uter si fecundarea are loc in trompele uterine, tu esti jesus craist 2, este? ca si noi toti, de altfel.
Ontopic: ceea ce a povestit Fr3ak acolo seamana cu un episod din Mythbusters numit Son of a Gun. Nu mai stiu cum a iesit.

Edited by mnezo, 10 August 2007 - 16:57.


#128
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu n-am zis ca n-are ce cauta in uter...
am zis ca n-are ce cuata in uter s-o lase insarcinata fara ca mai intai sa se pupe cu vreun ovul ceva !
la mythbusters parca n-avea treaba cu sarcina

#129
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Episode 30: Son of a Gun, Showering during a Thunderstorm
You can get electrocuted from a phone or in the shower from a lighting strike to your house: confirmed
A woman got impregnated from a bullet shot through the family jewels: busted
A boat can be driven while it is still attached to a trailer: confirmed

Iote ca nu se poate. Totusi, ideea e mirobolanta :D

#130
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si dureroasa totodata

#131
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmnezo, on Aug 10 2007, 18:04, said:

Episode 30: Son of a Gun, Showering during a Thunderstorm
You can get electrocuted from a phone or in the shower from a lighting strike to your house: confirmed
A woman got impregnated from a bullet shot through the family jewels: busted
A boat can be driven while it is still attached to a trailer: confirmed

Iote ca nu se poate. Totusi, ideea e mirobolanta :D

Io-s curios cum au „bustuit-o”  :lol:

@spare-me: iese din puță, trece prin vagin, trece prin uter, intră în trompă, fecundează ovulu, se întoarce în uter și se pun pe somnic. Să pun diagramă?  :rolleyes:

Nu zic că ăsta-i adevăru absolut...dar așa mi s-a spus :P

#132
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@Fr3ak, iti confirm eu, been there, done that. :D
Uite aici episodul, elucidati`l voi.

#133
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006

View PostFr3ak, on Aug 10 2007, 18:12, said:

Io-s curios cum au „bustuit-o”  :lol:

@spare-me: iese din puță, trece prin vagin, trece prin uter, intră în trompă, fecundează ovulu, se întoarce în uter și se pun pe somnic. Să pun diagramă?  :rolleyes:

Nu zic că ăsta-i adevăru absolut...dar așa mi s-a spus :P


o schema ceva se poate? eventual sa incepi cu inceputurile: de ce iese din "puta"?  :rolleyes:

#134
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Fric !
Eu vorbeam de glont tata !!!!!! Nu de spermatozoizi, ca la aia le-am invatat si eu traseul prin 1-4....
CUM A LASAT-O PE AIA INSARCINATA GLONTUL ? s-au trebuie sa-ti fac o schema ? :)

#135
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postspare-me, on Aug 11 2007, 10:54, said:

Fric !
Eu vorbeam de glont tata !!!!!! Nu de spermatozoizi, ca la aia le-am invatat si eu traseul prin 1-4....
CUM A LASAT-O PE AIA INSARCINATA GLONTUL ? s-au trebuie sa-ti fac o schema ? :)

Da p**a mea știe nene. Am zis că e din auzite, ca 101% din legendele urbane. L-o-mpușcat pă unu-n co*ie, apoi pă alta-n p***ă și glonțul a lăsat lapte-n uter. Mai departe și-o făcut natura treaba...what are the odds of that??? Ok? De inde mă-sa să știu io ce și cum? Și am zis și io de la început că-s sceptic în leg cu subiectul. Mai degrabă cred faza cu fecundația prin apa de baie.

#136
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ala e ghinion curat ma :D

#137
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View PostFr3ak, on Aug 10 2007, 17:20, said:

Io am auzit una din asta cu sarcină ciudată în care s-a tras un foc de armă, glonțul a atins ouăle unui tip, a călătorit mai departe și a ajuns și în uterul unei femei, care a rămas gravidă de la sperma de pe glonț. Cică a arătat și la știri la români. Cândva prin clasa a 8-a cred că am auzit chestia asta.
Mie mi se pare mai plauzibilă cea cu vana de apă.
A...și bună-mea mai zicea că ceva vecină de-a ei sau nu știu cine o rămas gravidă așa, la ștrand.



Faza cu glontu' e pe bune. S-a intamplat undeva prin fosta Iugoslavie.


                                                          Virgina insarcinata dintr-un glont      
Desi virgina, o americanca a adus pe lume o fetita, conceputa datorita unui glont care a strapuns abdomenul femeii dupa ce a atins un barbat in testicule, fapt ce reprezinta al doilea astfel de caz inregistrat vreodata in lume, relateaza �Pravda�. Medicii au fost uimiti sa constate ca testul de sarcina a iesit pozitiv desi femeia era virgina. In noiembrie 1999, Leslie Corbide - o asistenta medicala din contingentul ONU dislocat in Bosnia - a nascut o fetita cu o greutate de 2,5 kilograme. Asa cum s-a dovedit mai tirziu, fetita s-a nascut datorita unui glont.
Pe 28 februarie 1998, asistenta a fost ranita intr-un schimb de focuri intre Politia militara si un grup de raufacatori, un glont nimerind-o in partea inferioara a abdomenului. Rana s-a vindecat cu succes, iar tinara a fost externata. Sase saptamini mai tirziu, ea s-a adresat medicului, acuzind lipsa menstruatiei si faptul ca avea greturi dimineata. Un ginecolog a examinat-o, descoperind ca este virgina, astfel ca a refuzat sa o supuna unui test de sarcina. La insistentele tinerei, medicul a realizat testul, descoperind ca femeia era gravida.
Medicii nu au putut explica fenomenul pina cind nu s-au uitat cu atentie in evidentele privind pacientii tratati. A reiesit ca unul din politistii implicati in conflictul in care a fost ranita Leslie fusese ranit usor la un testicul. El se afla destul de aproape de fata in momentul in care a fost impuscat, iar medicii au presupus ca glontul a lovit intii testiculele barbatului, fiind impregnat cu sperma, pentru a ajunge apoi in uterul lui Leslie, care a fost astfel inseminata. O analiza comparativa a genelor copilului si ale tatalui a aratat ca presupunerea medicilor a fost corecta.

Un miracol medical

Profesorul Igor Moiseiev, doctor in stiinte medicale, califica acest caz drept �uimitor�, aratind ca o astfel de situatie a mai fost inregistrata o singura data in istoria medicinei. O alta �conceptie prin glont� a fost inregistrata in Wiksburg (statul american Mississippi), in timpul razboiului civil, in 1863, fiind consemnata in American Weekly Medicine Journal un an mai tirziu. Un glont care a atins testiculul unui barbat a ajuns in abdomenul unei femei, care a nascut apoi un baiat. Igor Moiseiev afirma ca inseminarea a fost incununata de reusita datorita unui concurs unic de imprejurari. Cind a fost ranita, Leslie se afla in mijlocul perioadei menstruale, iar ovulul era pregatit. Temperatura proiectilului care a atins testiculul a fost cea potrivita pentru a nu altera lichidul seminal si a transporta in bune conditii spermatozoizii, care erau viabili cind au ajuns in uter. Glontul a provocat o rana deschisa si singerari, iar, la o zi dupa incident, pe uterul ei a aparut o rana, in locul prin care a intrat glontul. Acestea ar fi putut provoca moartea ovulului, care insa a ramas neatins, ceea ce constituie un alt miracol medical.

Edited by wiseguy76, 12 August 2007 - 21:23.


#138
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Da.
Apropo de glontu ala fertilizant vazusem si eu un caz similar de prin razboiul din Irak a dat pe Al Geazira. Un puscas marin american care s-a imbolnavit de parkinson de la niste conserve expirate a apasat din greseala pe tragaci si a tras o rafala inspre o targoveatza irakianca din Basraa pe care o studia prin luneta de la pusca pt ca uitase binoclu acasa. Pe traseu i-a prins si un coltz de testicol de-al unui coleg de camera cu tot cu niste sperma ramasa decuseara, care tocmai facea pipi langa un palmier. Gloantele au nimerit in uterul femeii care in acel moment a tipat de surpriza, rusine si indignare si a ramas pe loc grea!. Problema insa s-a rezolvat rapid pt ca la o suta de metri mai in spate intr-un transeu era barba-su targovetzei care cand a vazut ce rusine a patit nevasta-sa s-a gandit ca daca se prinde sperma aia va ajunge prostu targului asa ca a luat-o la ochi cu AG-u de pe umar a tras un proiectil de-a facut-o pe nevasta-sa din mai multe bucati f. mici, si a reusit sa-i faca avort. Riscul ca proasta sa ramana chiar cu gemeni era mare ca americanu descarcase vreo jumate din incarcator in ea si ea era in perioada fertila. Bine, ca dupa ce-a imprastiat-o pe nevasta-sa prin palmieri tampitu de irakian a aflat la stiri ca americanu colegu donator fara voie -ala cu sperma- era steril si nu putea avea copii eh da n-a fost asa de grav ca mai avea vreo 2 neveste acasa basca vreo 3 amante la care le mai platea si pensie alimentara, oricum din cate am inteles nu-i prea convenea.

#139
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
O legenda urbana interesanta, este aceea a pestilor uriasi care ar axista in diferite lacuri super-adanci(Vidraru, Bicaz). In general, se spune despre diferite masini (camioane, autoturisme, chiar o masina de raliu), care au cazut in aceste lacuri, iar scafandrii chemati sa recupereze corpurile au refuzat sa mai intre in apa fara custi metalice de protectie. Speciile sunt diverse: lostrite, pastravi, in greutate de sute de kg. Mai este si povestea (p-asta am auzit-o in Delta) pescarului care si-a legat sfoara cu momeala si carlige de picior, si a fost tras din barca de un somn urias.

#140
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View Postwiseguy76, on Aug 25 2007, 15:04, said:

O legenda urbana interesanta, este aceea a pestilor uriasi care ar axista in diferite lacuri super-adanci(Vidraru, Bicaz). In general, se spune despre diferite masini (camioane, autoturisme, chiar o masina de raliu), care au cazut in aceste lacuri, iar scafandrii chemati sa recupereze corpurile au refuzat sa mai intre in apa fara custi metalice de protectie. Speciile sunt diverse: lostrite, pastravi, in greutate de sute de kg. Mai este si povestea (p-asta am auzit-o in Delta) pescarului care si-a legat sfoara cu momeala si carlige de picior, si a fost tras din barca de un somn urias.
Asta e deja Lostrita... urban=oras, nu lac, nu delta. Dar e buna oricum...  :D

#141
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Apropo, de pesti uriasi. In 99 si 2000, lacul de acumulare Tarnita, jud. Cluj, de dupa barajul mare, era aproape gol, pentru reparatii la structura barajului. Pe vremea aia, organizam tabere in zona respectiva. Cu riscul de a fi facut mincinos, declar pe propria raspundere ca am asistat la o faza in care scafandrii au refuzat sa intre  in apa, pe motiv de lostrita, peste urias, etc. Cat despre ce grad de pericol ar prezenta pestii respectivi...Iti da o coada, chiar si accidental...poate te panichezi si nu mai iesi la mal. Am povestit cu profesorul de biologie si ecosisteme de la faculta, batranul a zis ca in conditii de papa mult si timp destul, unele varietati de pastrav pot ajunge la marimi impresionante, deci, in terminologia Mythbusters....e "plausible".

Cat despre definitia legendelor urbane ( zicea unu,  cred ca Eminovici, ca urban se refera exclusiv la oras ):

Universal motifs in folklore, or stories to good to be true. Urban legends are friend-of-a-friend stories (FOAFS) that are told to describe strange, but supposedly real events, when infact they are fictional due to word of mouth invention or distortion. There is usually a true element to the legend, but it becomes fictional as it is passed from one person to the next. Core elements in most urban legends remain the same, but details of the story can differ from one locale to the next.

Asa!

edit: Eminovici, iti traduc?

Edited by ecotech, 25 August 2007 - 14:41.


#142
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007

View PostJAWS, on Dec 8 2006, 20:00, said:

Asta chiar vreau sa incerc...
cica daca combini coca-cola cu mentos iese ceva de genul asta
"Last week a little boy died in Brazil after eating MENTOS and drinking COCA COLA together.
One year before the same accident happened with another boy in Brazil . "

Am facut experimentul, si cu Coca-Cola, si cu Pepsi, am agitat, l-am frecat etc. etc., si nimic.  :deadtongue:

#143
zibstefan

zibstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.05.2007
da de gaina aia care a nascut(nu clocit ouu ci iesit asa viu) un pui ati auzit?

#144
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.06.2006

View Postzibstefan, on Aug 25 2007, 16:57, said:

da de gaina aia care a nascut(nu clocit ouu ci iesit asa viu) un pui ati auzit?
Da, a fost stire senzationala pe ZeroTV. Nu mai tin minte la ce concluzie s-a ajuns...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate