Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 

Vreau cer ALBASTRU..m-am saturat de bleu sters

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
metoda mai putin stiintifica :)

intri in photoshop, image -> adjustments -> selective color ... alegi albastru si te joci p-acolo cu valorile ;) si dup-aia incerci si la cyan ;)

#20
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Sau: duplicate layer, saturatie maxima, gaussian blur pana imaginea se face "soft", soft light, opacitate dupa preferinte, masca si desenati ce va convine.

Mai poti obtine rezultate multumitoare si cu match color. Din cate imi amintesc obtii in final mai putin zgomot decat cu selective color.

Edited by fellow, 14 September 2006 - 12:07.


#21
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postdeejay86, on Sep 14 2006, 12:31, said:

incearca si tu sa ai soarele in spate, sa faci poze spre dimineata sau spre seara, cauta nori densi.

Asta credeam ca se subintelegea ca o fac. Cu soarele in lateral merge sa faci poza doar daca nu sunt umbre, cu soarele in fata si DR-ul camerei mele...............
O sa incerc in PS (cand o sa invat cum) ceva in genul a ceea ce au zis shobi si fellow. Sau sa selectez cerul cu lasoul si sa ma joc pe culori?

#22
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
nu cu lasoul ... sux ... foloseste color range si feather micut ca sa nu para brutala selectia

#23
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Pune o poza din aia naspa de care zici. Sa incerc sa vad ce se poate face apoi iti zic cum am facut.

#24
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postmeios4us, on Sep 14 2006, 13:37, said:

Pune o poza din aia naspa de care zici. Sa incerc sa vad ce se poate face apoi iti zic cum am facut.

Attached File  ezemplu1.jpg   292.93K   215 downloads"ezemplu1" e asa cum a iesit din camera doar ca i-am dat resize (de la 8 Mpix) si compresie la 85%....poza facuta cu soarele fix in spate dar e de concediu - fara pretentii, dar am ales-o pentru ca exemplifica f bine problema.

Attached File  ezemplu2.jpg   259.48K   176 downloads"exemplu2" este crop (cam 80% din 8Mpix) si putin rotita deoarece am tinut camera stramb, apoi resize si compress.

La nici una nu s-a umblat la culori, saturatie samd.
Am lasat si EXIF-ul.

#25
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Asa e bine ?

Attached File  ezemplu1p.jpg   282.43K   261 downloads



La a doua ai gresit expunerea (e supraexpusa - pe casele alea pe acolo sunt ceva zone complet arse, si nu prea am de unde scoate detalii)...

Dar poate arata asa:

Attached File  ezemplu2_copy.jpg   189.35K   227 downloads

Metoda folosita e f. simpla (in Photoshop).

1. Levels pe imaginea originala
2. Duplicate layer
3. Pe layerul duplicat : add layer mask
4. Pictezi pe layer mask cu brush-ul o zona de transparenta (adica tot restul in afara de cer). Negru = transparent complet, alb = opac complet. Griurile sunt semitransparente.
5. Pe layerul duplicat faci din nou levels si intuneci imaginea
6. Imaginea e gata :)

Edited by adipelcz, 14 September 2006 - 20:02.


#26
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postadipelcz, on Sep 14 2006, 20:58, said:

Asa e bine ?

La a doua ai gresit expunerea (e supraexpusa - pe casele alea pe acolo sunt ceva zone complet arse, si nu prea am de unde scoate detalii)...

E foarte bine......si rapid as putea spune avand in vedere ca nu ti-a luat nici 30 min. Daca la a dua imagine alegeam f8 oare era mai bine?

#27
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Cu si fara filtru de polarizare

Attached Files



#28
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
am incercat si eu. i-am pus si un gradient dar cerul era destul de albastru si fara. in esenta levels mascat pe cer si dealurile departate, curves, putina saturatie, noise remove pe cer (daca ma gandesc mai bine trebuia sa il dau dupa flatten  :death: )
Attached File  ezemplu2.jpg   175.72K   185 downloads

#29
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De fapt mi-a luat 3 minute la fiecare poza...


View Posthellrider, on Sep 14 2006, 21:25, said:

E foarte bine......si rapid as putea spune avand in vedere ca nu ti-a luat nici 30 min. Daca la a dua imagine alegeam f8 oare era mai bine?

Daca alegeai f/8, aparatul iti crestea timpul ca sa compenseze diafragma mai mica. Trebuia sa subexpui tu intentionat. Aparatul probabil ca are undeva un "Exposure compensation". Trebuie sa o scazi. Altfel, faci pe mod manual...

#30
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Deejay, l-ai intunecat cam tare si pare prea ireal.

#31
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
cred ca asa pare de la "imitatia de GND" care l-a intunecat si a scos si artefacte ... totusi mie culoarea imi place

#32
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postadipelcz, on Sep 14 2006, 20:58, said:

...
4. Pictezi pe layer mask cu brush-ul o zona de transparenta (adica tot restul in afara de cer). Negru = transparent complet, alb = opac complet. Griurile sunt semitransparente.
5. Pe layerul duplicat faci din nou levels si intuneci imaginea
6. Imaginea e gata :)
De la pct. 4 m-ati pierdut.......

OFFTOPIC:

oricum...sunteti mult prea amabili cu mine..... va multumesc mult. Imi place prelucrarea lui deejay....imi trezeste aminitiri cu ilustratele de la mare ale anilor '80......hmmm am cazut din ou in butoiul cu melancolie gandindu'ma la Muntenegru......tara unde timpul a stat pe loc.

Deci, sa revenim.... imi iau brush tool...........

#33
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
imi dau si eu cu parerea...dar din PS se poate scoate cerul albastru, albastru. Desigur, mult mai profesionista chestia cu filtrele, dar cine nu are...

Diferentele...poza a fost facuta cu underwater mode activat...desi nu ar fi trebuit, dar stiam ca pot sa ii dau un auto-exposure dupa. prima este cea editata in PS si a doua este dupa un mic auto-exposure.

Attached Files



#34
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
stii sa lucrezi cu mastile? ele reprezinta exact ce spun: masti pentru layere. adica poti sa faci ca o portiune dintr-un layer sa nu se vada sau sa fie mai transparenta. daca ai o selectie activa si vei crea o masca aceasta se va crea astfel incat sa ascunda ce nu e selectat.
e destul de greu de explicat dar iti dau un psd ca sa vezi ce-i cu masca.
daca ai nelamuriri posteaza
Attached File  ezemplu2.zip   437.88K   87 downloads

#35
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Multumesc frumos deejay.  Super tare.

#36
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
@angel
Corfu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate