Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Steve Irwin a avut un accident ?

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#145
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 O`Blonda, on Sep 5 2006, 10:23, said:

Greuhip..el avea specializare in chestiile astea si ava autorizatie sa faca ce facea!! Stia el ce face...nu se ducea ca tembelu in fata sarpelui...fara sa stie speciile si cum sa se poarte cu el!!! Crede`ma k stia el foarte bine ce face...si plus ca..o facea pe propriul risc..nu inteleg ce`l critici acum??El lua serpi si`i ducea in laboratoare de studii...ca sa colecteze veninul pt.antivenin...aaaa...sau tu voiai sa lasi sarpele in natura pana musca o caprioara...si te duci si i`o iei de sub nas si colectezi veninu de pe ea?...???
Get a life!! Fii serios mai.....gandeste inainte sa zici ceva..!!

atingi alt subiect
unul din lucrurile care ma deranja era ca se ducea cu batul si necajea reptila respectiva pana il scuipa s-au il ataca
cu totii am vazut cazuri in care animalul incerca sa se retraga si sa fuga din calea lui si el tot nu-l lasa in pace

daca vroia venin nu-l mai necajea atat, el dorea spectacol si stia ca este filmat
hai sa nu ne mai mintim singuri ...

Edited by GreuHip, 05 September 2006 - 09:34.


#146
dodo_m

dodo_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 18.02.2006
Iar cu pestele care l-a atacat nu putem fi siguri.... pana nu se arata filmarile (daca au facut unele) nu putem sa comentam aiurea.Nimeni nu stie exact cum a fost atacat nu? Se putea intampla orice...

#147
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005

 GreuHip, on Sep 5 2006, 10:32, said:

atingi alt subiect
unul din lucrurile care ma deranja era ca se ducea cu batul si necajea reptila respectiva pana il scuipa s-au il ataca
cu totii am vazut cazuri in care animalul incerca sa se retraga si sa fuga din calea lui si el tot nu-l lasa in pace

daca vroia venin nu-l mai necajea atat, el dorea spectacol si stia ca este filmat
hai sa nu ne mai mintim singuri ...

Tu nu intelegi k el nu lasa animalele in pace ca sa vedem noi conseciintele atunci cand nu le lasam noi??? noi astia..romanii care nu prea avem tangente cu natura...pt.ca altadata sa ne ferim...plus ca o tinea ca sa povesteasca despre ea...nu o zgandarea degeaba.
TU acu zici ca tinea sarpele de coada si se uita mut in camera nu??Ca stia k e filmat!!
NU E ASA!! Il tinea si arata despre ea....solzii..culori...senzorii de caldura...ochii..coltii si mai multe....plus k povestea cu ce se hraneste..si multe...cred k ai avut o copilarie grea....

#148
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005

Quote

Iar cu pestele care l-a atacat nu putem fi siguri.... pana nu se arata filmarile (daca au facut unele) nu putem sa comentam aiurea.Nimeni nu stie exact cum a fost atacat nu? Se putea intampla orice...

Steve era deasupra pisicii, cameramanul in fata, pisica s-a simtit amenintata si si-a indreptat acul in sus (instinct perfect normal) , intamplarea a facut ca steve sa fie chiar deasupra ei si stim cu totii ce s-a intamplat in continuare, nu mai stiu unde am citit , daca gasesc pun si sursa.

Edited by wizZard, 05 September 2006 - 09:46.


#149
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 O`Blonda, on Sep 5 2006, 10:44, said:

Tu nu intelegi k el nu lasa animalele in pace ca sa vedem noi conseciintele atunci cand nu le lasam noi??? noi astia..romanii care nu prea avem tangente cu natura...pt.ca altadata sa ne ferim...plus ca o tinea ca sa povesteasca despre ea...nu o zgandarea degeaba.
TU acu zici ca tinea sarpele de coada si se uita mut in camera nu??Ca stia k e filmat!!
NU E ASA!! Il tinea si arata despre ea....solzii..culori...senzorii de caldura...ochii..coltii si mai multe....plus k povestea cu ce se hraneste..si multe...cred k ai avut o copilarie grea....

se pare ca tu nu intelegi
aceste lucruri se puteau studia si prezenta fara a deranja animalul
alti cercetatori chiar au reusit binenteles ca ei nu au castigat cat Steve

#150
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Ma omule esti normal ??Tu gandesti cand scrii??

Tie iti place mai mult sa citesti carti decat sa vezi video despre cercetare nu????Saracu de tine..mi`e mila ..altfel e cand vezi cum se comporta animalul si altfel e cand se scrie despre comportament!!In locul lui steve putea fi oricine...numai tu nu nu??TE ROADE INVIDIA!! Bravo lui k s`a ridicat si a ajuns ceva!!Cu gradina lui zoologica si cu toate realizarile de pana acum...BRAVO LUI!!!

#151
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

 GreuHip, on Sep 5 2006, 10:32, said:

daca vroia venin nu-l mai necajea atat, el dorea spectacol si stia ca este filmat
hai sa nu ne mai mintim singuri ...

Pai si prin acel spectacol ce a obtinut?
Bani.
Pentru el?
Nu.
Pentru cine?
Tot pentru acel animal.

Cati oameni ar dona bani daca s-ar uita la teleenciclopedia? Foarte putini.

#152
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 O`Blonda, on Sep 5 2006, 10:51, said:

Ma omule esti normal ??Tu gandesti cand scrii??

Tie iti place mai mult sa citesti carti decat sa vezi video despre cercetare nu????Saracu de tine..mi`e mila ..altfel e cand vezi cum se comporta animalul si altfel e cand se scrie despre comportament!!In locul lui steve putea fi oricine...numai tu nu nu??TE ROADE INVIDIA!! Bravo lui k s`a ridicat si a ajuns ceva!!Cu gradina lui zoologica si cu toate realizarile de pana acum...BRAVO LUI!!!

fiecare animal are dusmanul lui in momentul in care se intalnesc se poate studia si filma comportamentul natural al celor doi indivizi
unde am amintit eu de carti ? e prea greu sa intelegi ce inseamna natural si ce insemna sa provoci tu o anumita fiinta ?

@kill_them_all1000 omul a facut un lucru foarte bun cu gradina lui zoologica plus alte lucruri insa asta nu ma impiedica sa critic lucrurile negative pe care le-a facut
poate pentru unii scopul scuza mijloacele

Edited by GreuHip, 05 September 2006 - 10:04.


#153
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Ok GreuHip, hai ca o dam si pe ideea ta. A nenorocit animalele alea, le-a traumatizat ca s-a jucat cu ele 10 minute ca sa observe toata planeta ce fel arata ele... Era UNICA emisiune de genul asta din lume. Un singur om care a 'chinuit' bietele animale (toate de pe planeta asta) pentru a le filma 10 minute si a vedea restul prostimii cat de beautiful sunt ele...

Dar despre Fishing Adventures ce mai zici ? Despre cei care chinuie oameni in fiecare zi si ii supun la torturi ce mai zici ? Intr-adevar Steve este un criminal, a trebuit sa moara, s-a razbunat natura pe el pentru ca a ucis multe animale si are palatul lui de vara plin de trofee de la miile de animale ucise, nu ? Hai....ignore ca nu meriti altceva...

apropo, ai depasit limita de 500 de posturi, congrats ;)

Edited by angel, 05 September 2006 - 10:07.


#154
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 angel, on Sep 5 2006, 11:05, said:

Ok GreuHip, hai ca o dam si pe ideea ta. A nenorocit animalele alea, le-a traumatizat ca s-a jucat cu ele 10 minute ca sa observe toata planeta ce fel arata ele... Era UNICA emisiune de genul asta din lume. Un singur om care a 'chinuit' bietele animale (toate de pe planeta asta) pentru a le filma 10 minute si a vedea restul prostimii cat de beautiful sunt ele...

Dar despre Fishing Adventures ce mai zici ? Despre cei care chinuie oameni in fiecare zi si ii supun la torturi ce mai zici ? Intr-adevar Steve este un criminal, a trebuit sa moara, s-a razbunat natura pe el pentru ca a ucis multe animale si are palatul lui de vara plin de trofee de la miile de animale ucise, nu ? Hai....ignore ca nu meriti altceva...

apropo, ai depasit limita de 500 de posturi, congrats ;)
ar fi cazul sa nu exageram - se pare ca nici tu nu intelegi ca exista si alte modalitati de cercetare si informare
apropo am trecut limita acum o saptamana sau poate mai mult

Edited by GreuHip, 05 September 2006 - 10:12.


#155
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Ia da`ne tu un exemplu...inafara de filmare si carti..?...
Cum poti tu colecta venin de la o cobra???aa..stiu..stand ascuns intr`un copac cu camera in mana in timp ce sarpele omoara o pasare...sare veninu si tu il prinzi din aer..ca..nah..nu tre sa deranjezi animalele!!! :lol:

#156
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 O`Blonda, on Sep 5 2006, 11:13, said:

Ia da`ne tu un exemplu...inafara de filmare si carti..?...
Cum poti tu colecta venin de la o cobra???aa..stiu..stand ascuns intr`un copac cu camera in mana in timp ce sarpele omoara o pasare...sare veninu si tu il prinzi din aer..ca..nah..nu tre sa deranjezi animalele!!! :lol:

se pare ca nu ai citit posturile sau nu poti pricepe
1. colectarea veninului nu are nimic in comun cu studiul animaleleor in mediul lor natural; poti colecta venin fara sa fii filmat zgandarind animalul
2. comportamentul pe care il cauta el la o reptila cu batul il gasesti si il poti filma daca monitorizezi viata animalului in mediul sau natural

#157
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

 O`Blonda, on Sep 5 2006, 11:13, said:

Ia da`ne tu un exemplu...inafara de filmare si carti..?...
Cum poti tu colecta venin de la o cobra???aa..stiu..stand ascuns intr`un copac cu camera in mana in timp ce sarpele omoara o pasare...sare veninu si tu il prinzi din aer..ca..nah..nu tre sa deranjezi animalele!!! :lol:

Ce prins in aer? Ii dai mana sa te muste sarpele sa simti pe propria piele daca e bun sau contrafacut.

#158
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Da tu dak te duci sa colectezi venin.de unde iei serpii??nu din natura?? :w00t:
Doamne lumineaza`l!!!

 kill_them_all1000, on Sep 5 2006, 11:19, said:

Ce prins in aer? Ii dai mana sa te muste sarpele sa simti pe propria piele daca e bun sau contrafacut.

:w00t:  :coolspeak:  :roflmao:

#159
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 O`Blonda, on Sep 5 2006, 11:25, said:

Da tu dak te duci sa colectezi venin.de unde iei serpii??nu din natura?? :w00t:
Doamne lumineaza`l!!!
:w00t:  :coolspeak:  :roflmao:

ce IQ ai ?

nimeni nu condamna persoanele ce deranjeaza animalele pentru a colecta venin cu un scop nobil
omul facea mult mai mult decat colectarea veninului, aici e problema dar tu nu vezi decat in fata

tu daca te duci sa donezi sange ai prefera sa te necajeasca asistenta cu ceva glume de prost gust ?
cine stie cateva palme ? un bat ceva ?

Edited by GreuHip, 05 September 2006 - 10:38.


#160
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
hai ca devine amuzant....

deci GreuHip e de parere ca animalele nu trebuiesc atinse, nici filmate, ci doar admirate in mediul lor natural...veninul serpilor se aduna....nu stim in ce fel...dar se aduna fara sa ai contact cu animalul; fara sa pui batul pe el...

vad ca ma ignori, te-am intrebat ceva...daca tu consideri ca Steve a facut ceva rau prin felul in care a tratat animalele astea, si e de neiertat pentru faptul ca a filmat wild-life asa cum s-a priceput el mai bine...

intr-adevar emisiunea lui este un show, dar asta nu inseamna ca e un show denigrant pentru animale. Oare cati oameni din lumea asta crezi ca au curajul sa puna mana pe un crocodil sau un sarpe ? Steve a dovedit lumii ca asa ceva se poate daca ai indeajuns de mult curaj. Vezi tu, nu e doar o emisiune despre animale e si o emisiune despre curaj, daruire pentru ceea ce facea si despre devotament pentru animalele alea. Ok, poate este si ceva ireal in toata treaba asta, dar nu imi zi ca in toate emisiunile despre viata salbatica e musai sa stea cameramanul zile in sir pe teren ca sa prinda cum mananca sarpele o veverita....mai degraba asa il stresezi decat daca il prezinti 10 minute intr-o emisiune si ii dai drumul in treaba lui.

#161
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

 angel, on Sep 5 2006, 11:35, said:

hai ca devine amuzant....

deci GreuHip e de parere ca animalele nu trebuiesc atinse, nici filmate, ci doar admirate in mediul lor natural...veninul serpilor se aduna....nu stim in ce fel...dar se aduna fara sa ai contact cu animalul; fara sa pui batul pe el...

vad ca ma ignori, te-am intrebat ceva...daca tu consideri ca Steve a facut ceva rau prin felul in care a tratat animalele astea, si e de neiertat pentru faptul ca a filmat wild-life asa cum s-a priceput el mai bine...

intr-adevar emisiunea lui este un show, dar asta nu inseamna ca e un show denigrant pentru animale. Oare cati oameni din lumea asta crezi ca au curajul sa puna mana pe un crocodil sau un sarpe ? Steve a dovedit lumii ca asa ceva se poate daca ai indeajuns de mult curaj. Vezi tu, nu e doar o emisiune despre animale e si o emisiune despre curaj, daruire pentru ceea ce facea si despre devotament pentru animalele alea. Ok, poate este si ceva ireal in toata treaba asta, dar nu imi zi ca in toate emisiunile despre viata salbatica e musai sa stea cameramanul zile in sir pe teren ca sa prinda cum mananca sarpele o veverita....mai degraba asa il stresezi decat daca il prezinti 10 minute intr-o emisiune si ii dai drumul in treaba lui.

nu am spus sa nu fie filmate sau ca nu trebuie sa intre in contact cu ele pentru a colecta veninul
chiar poate filma cum ia veninul de la un sarpe

nu aprop pentru ca inainte sa colecteze veninul, acel om pentru placerea lui personala si pentru a face show se "juca" cu animalul respectiv
presupun ca uneori dupa ce colecta veninul se jcua cu el pentru a fi sigur ca in caz de muscatura nu pateste nimic

Edited by GreuHip, 05 September 2006 - 10:45.


#162
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Greuhip normal..nu numai pt venin..ci si pt.a afla mai multe despre ele...cand iti prezinta solzii tu tre sa`i vezi nu???
Aa..si stai tu calm k IQ meu e mai mare ca al tau ...nu`ti fa griji!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate