Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

Unitati optice pt laptopuri ... probleme :(

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Iata cam despre ce este vorba...
Am un laptop Acer Aspire 1700 .... si din fabrica DVD Writerul ce era instalat pe el are probleme (la mine nu mai citeste si nu mai scrie cd-uri) .
Ca tot omul cu probleme am incercat sa fac ceva in privinta asta... (curatat unitatea... cd-uri de curatare... metode neconventionale de curatare... ma rog... toate cele...) pana am ajuns la o concluzie... trebuie schimbat
Am comandat frumos de la o firma un DVD Writer cu specificatii tehnice mult mai bune decit cel ce era initial pe laptop facut de LiteON model SSM-8515S ... si surpriza ... montez acasa DVD-ul totul parea ok pana i-am dat drumul...
Din bios unitatea nu este recunoscuta (biosul la acest laptop nu iti da nici o optiune pentru device-urile pe ide) iar din windows este recunoscut in device manager ca cdrom (cod : 00000000000) si nu apare nici in explorer
partea nasoala e ca si in linux apare ca  unitate 0000000000 si tot nu functioneaza...
DUpa mai multe sapaturi si povesti cu experti mai mult sau mai putin buni am ajuns la o concluzie :
1 - DVD Writerul este setat din fabrica ca si slave pe interfata de ide
2 - Laptopu nu suporta(recunoaste) decit device-uri setate ca master pe interfata de ide

Acuma ... marele meu hop...
Stie cineva daca se poate seta cumva acest DVD Writer ca master? prin vre-un program sau poate si prin ceva contacte facute sau update de firmware ... ori ce metoda ?
Din pacate site-ul lite on este in constructie ... si nicinu am dat de vre-o adresa de mail pentru suport ...
Va multumesc .

#2
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
SPUNE-MI TE ROG CUM AI SCHIMBAT DVD-RW-UL? AM DESFACUT SURUBURILE DIN SPATE ( AM LAPTOP CA AL TAU) DAR IN PARTEA UNDE SE IMBINA LCD-UL IL TINE CEVA. ESTE PRINS IN CLEME CA SURUBURI NU MAI VAD?

#3
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
@GELATU am atasat o poza in care ti-am scris cum se da jos unitatea
acel suport din spatele unitatii optice este prins cu 3 suruburi de unitate ... acela va trebui sa il muti pe unitatea noua

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   205.66K   228 downloads


#4
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
@Gealatu
Scuze nu mi-am dat seama primadata despre ce era vorba .... da este un sistem de siguranta...care in mod normal avea o cheita mica .... dar toata chestia este din plastic si se poate rupe linistit (nu are nici un alt rol functional)
Pozitional este exact in spatele orificiului de linga piciorul din dreapta (are desenat un lacat cu un K in el)

#5
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

 GabaGN, on Aug 19 2006, 15:30, said:

Am comandat frumos de la o firma un DVD Writer cu specificatii tehnice mult mai bune decit cel ce era initial

poti sa spui de unde l-ai luatsi pretul  ? ca m-ar interesa si pe mine unul

#6
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
de pe o adresa de net printr-o firma locala (de la ei in mod direct nu se poate cumpara dar orice firma care ofera catalogul twister poate sa-ti aduca)   ... si o fost 290 RON ...  dar erau si versiuni mai ieftine insa nu cu aceleasi caracteristici... mi se pare era un samsung la 220 RON dar ala venea dupa 14 zile...
o chestie ... aparatul l-am testat pe un Sony Vaio si mergea pe acela fara probleme.

#7
Faraonon

Faraonon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2006
In principiu ar trebui sa mearga orce unitate optica pe orice computer fie si el portabil. Acum chestia e ca in particular nu merge asa. De obicei in driver face minuni sau un update la bios daca nu mere nici asa inseamna ca exista incompatibilitati hard. In concluzie daca nu merge o unitate optica (dupa toti pasii de mai sus,dupa toate bibilelile,cafelele,tigarile si dracii  :w00t: ) neaparat trebuie schimbata si de obicei luati acceasi marca cu cea care a venit laptopul din fabrica!  :OK:  Bafta!

#8
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
ok...  iata cam cum sta situatia...
Driver pt unitate optica am vazut foarte rar sa fie dat de producator si asta doar in cazul in care se folosea o interfata de date neconventionala.... sau prea noua ca sa fie suportata de sistemul de operare...
Update de firmware nu exista pt unitatea asta ... este prea recent scoasa pe piata ... doar de o luna (sau ma rog... o luna inainte de data cumparari)...
Din 3 calculatoare Acer Aspire (1703 , 1703s , 1705) toate variatii ale motelului 1700... nici macar unul nu a reusit sa detecteze unitatea (2 din laptopuri imi apartin... si le stiu punctele slabe comune si cele personale ;) ...) in timp ce pe un Sony Vaio unitatea a fost detectata si functiona... insa nu la specificatiile maxime...
Dvd Writerul ce era original instalat pe seria 1700 este un rebut din fabrica (producatorul initial s-a spalat pe maini de acest model... facind o trimitere fara prea multe menajari catre firma Acer pentru suport tehnic.... iar cei de la Acer au scos vre-o 2 versiuni de firmware beta retrase repede de pe piata dupa care au renuntat sa mai incerce sa remedieze ceva ... banuiesc ca si-au dat seama ca problema principala e de la hardware) ... din cele 3 laptopuri doar un singur Dvd mai merge si acela nu citeste decit dvd-uri ,nici nu vrea sa auda de cd-uri
In urma cu citeva zile am reusit sa dau de un suport la firma Lite-On (pt cei care au nevoie  www.liteonit.com) iar dupa citeva discutii scurte ... si data pe care le-am trimis celor de la lite-on ... am primit o scurta recomandare sa ma duc la firma de la care am cumparat produsul... (partea ciudata... nu mi-au dat nici intr-un fel de inteles daca se vor ocupa de problema sau nu -sper sa nu se spele pe maini de produs cum au facut cei de la Matsita-sau cum se scrie- ) ... la firma de unde am cumparat produsul se va intampla in felul urmator (am lucrat in domeniu destul de mult timp ca sa stiu cum stau lucrurile :) ) ei daca vor vedea ca produsul nu este defect ... mi-l vor da inapoi si vor spune ca este functional ... si nu au obligatia sa imi remedieze problema (la rindul lor ei sunt doar intermediari ) deci inafara de timp pierdut si nervi facuti nu o sa cistig nimic + la urma urmelor asta este ceea ce imi trebuie
Si acuma marele hop... laptopurile aspire din seria 1700 (poate si alte modele nu stiu exact) nu pot detecta deviceurile setate din fabrica ca si cable select (setare din firmwareul unitatii) ... deci imi trebuie sa fie setat ca si master ...
Teoretic toata treaba asta s-ar putea face cu ajutorul unui soft care sa poata citi firmware-ul curent al unitatii (bineinteles de pe un calculator care detecteaza corect unitatea ) ... editat cu ajutorul unui hexeditor sau ceva program specializat ... iar apoi rescris in unitate (sunt dispus sa fac treaba asta fara regrete ... nu ma intereseaza garantia aparatului sau mai stiu eu ce... vreau sa mearga)
Nu stie nimeni unsoft care sa citeasca si sa scrie firmware-uri de unitati optice?
Ciudat norocul unora ... nu? :) ;)

#9
Faraonon

Faraonon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2006
Complicata situatia ta am patit si eu ceva asemanator sau aproape. Io am facut asa m-am dus la un service de calculatoare specializat in portabile.Dupa cateva vizite am dat de un minitehnicus pe acolo care mi-a facut un firmware la unitatea optica culmea nu pentru ce aveam io si-a mers.Oricum aia de pe la asemenea service-uri au tot felul de programe,firmware,update,drivere pentru toate chichitele astea ca doar toata ziua fac depanari.Norocul tau e sa dai de un minitehnicus din asta.  :D  Bafta!  :coolspeak:

#10
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Am reusit ... am gasit un link http://www.dschen.de/laptop_brenner/ unde un neamt care avea aceeasi problema ca si mine explica cum o remediat problema...(din pacate pentru unii este in germana ... dar o sa incerc sa pun in citeva vorbe cam despre ce este vorba)
Deci ... problema principala de fapt vine de la laptop care ar trebui sa genereze un semnal pentru pinul de 47 de pe unitatea optica (pinul pt cable select)... care ori nu este generat... ori nu este inteles de unitate...rezultatul este ca unitatea in lipsa de semnal ramane setata ca slave ... iar biosul nu o poate recunoaste asa.
Solutia este sa legi pinul 47 la masa (adica de pinul 45 imediat in stinga lui) ... atentie ... aceasta problema nu poate fi remediata din firmware... singura modalitate este sa iei ciocanul de lipit cu un virf ascutit si sa lipesti pinul 47 si 45 (nu folositi pistol de lipit pentru ca aveti sanse sa prajiti unitatea)
In linkul dat mai sus veti gasi in josul paginii o schema cu explicatia (in mare) a fiecarui pin din interfata unitatii
si o gramada de poze utile
Oricum am sa atasez si eu o poza cu locul in care trebuie lipiti pinii.. aceasta metoda functioneaza la toate unitatile optice de acest tip (cele cu interfata cu 50 de pini standard pentru laptop) indiferent de model sau producator
Sper sa va fie de ajutor :) ... mie mi-a fost ;)

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   85.78K   166 downloads

Edited by GabaGN, 31 August 2006 - 07:12.


#11
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Ei... dupa problemele ce le-am avut dupa ce l-am achizitionat.... am avut si o surpriza placuta cu aceasta unitate :)
sa va spun despre ce este vorba.... se pare ca dvd writerul asta are si suport pentru blu-ray disk ... si nu numai de citire.... ci si de scriere .... daca toata treaba asta e adevarata pentru pretu la care l-am luat .... ofera foarte multe facilitati (producatorul nu specifica nimic despre blu-ray)
acuma o alta intrebare... poate sa imi spuna cineva de unde pot sa iau un blank blu-ray? si cam la ce pret?
daca dupa ce o sa-l testez ... totul e adevarat... o sa va recomand unitatea cu incredere... + o sa pun si niste impresii despre cum se comporta ...
atasat va pun imaginea cu surpriza pe care mi-a facut-o nero :)

Attached Files



#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 05.12.2002

 GabaGN, on Sep 18 2006, 23:10, said:

Ei... dupa problemele ce le-am avut dupa ce l-am achizitionat.... am avut si o surpriza placuta cu aceasta unitate :)
sa va spun despre ce este vorba.... se pare ca dvd writerul asta are si suport pentru blu-ray disk ...
Stai calm :). Foloseste Nero InfoTool daca tii neaparat.

#13
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
hmmmm... se pare ca e doar foc de paie... in infotool nu apare nimic altceva decit dvd si cd bifat.... oricum o sa reinstalez sistemul si pun o alta versiune de nero sa vad daca se mai activeaza optiunea :)

#14
gburaz

gburaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2007
salut am un acer aspire 1650 a carui mufa de alimentare in urma unei cazaturi s-a rupt; inerc sa-l demontez dar nu reusesc nici in  ruptul capului sa scot cd-romul.stiu ca are o siguranta undeva dar nu o gasesc........stie cineva ceva? va multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate