Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

India

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#415
advaita

advaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2007
[quote name='Raum007' date='19th October 2009, 19:15' post='7212095']
multumesc pentru linkuri. M-am uitat rapid la preturi, nu mi se pare ca exista o mare diferenta intre AC3 si un zbor cu avionul. Creste pretul biletului de avion sau ramane constant? Adica e vreo diferenta intre a-l cumpara acum sau in decembrie?

Nu merita sa mergi cu trenul in India decat daca vrei sa ai si acest tip de experienta dar daca te grabesti atunci alege avionul. Eu zic sa cumperi cat mai devreme biletele pentru ca in general preturile cresc cu cat se apropie Decembrie. Sanse sa scada sunt din luna Februarie cand incepe sezonul mort pt companiile aeriene locale.

#416
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View Postadvaita, on 20th October 2009, 01:23, said:

View PostRaum007, on 19th October 2009, 19:15, said:

multumesc pentru linkuri. M-am uitat rapid la preturi, nu mi se pare ca exista o mare diferenta intre AC3 si un zbor cu avionul. Creste pretul biletului de avion sau ramane constant? Adica e vreo diferenta intre a-l cumpara acum sau in decembrie?

Nu merita sa mergi cu trenul in India decat daca vrei sa ai si acest tip de experienta dar daca te grabesti atunci alege avionul. Eu zic sa cumperi cat mai devreme biletele pentru ca in general preturile cresc cu cat se apropie Decembrie. Sanse sa scada sunt din luna Februarie cand incepe sezonul mort pt companiile aeriene locale.

Daca vrei sa mergi cu trenul nu cobora mai jos de AC 2 tier deoarece nu se merita.

Preturile acum sunt ceva mai mari la zboruri deoarece tocmai a fost diwali, dar o sa mai scada. Oricum sunt acceptabile, eu am platit $90 mumbai-bangalore ieri, insa acum cateva saptamani zburam pe ruta asta si cu $40 (rezervate cu 1-2 zile inainte). Insa daca esti presat de timp este mai indicat sa iei avionul deoarece trenuri aici nu sunt TGV-uri.

Daca cineva trece prin mumbai sau bangalore putem sa ne intalnim si sa va ajut cu cateva sfaturi (pana la mijlocul lui decembrie cand ma intorc in tara)

#417
sergiucm

sergiucm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2009
derfuhrer, tu te-ai vaccinat, iei pastile contra malariei ?
Plec pentru 10 zile in India (Delhi, Agra, Varanasi) si nu stiu daca trebuie sa ma vaccinez, nici daca e obligatoriu sa iai celebrele (dar inexistentele in Romania) pastile Malarone

#418
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsergiucm, on 26th October 2009, 13:54, said:

derfuhrer, tu te-ai vaccinat, iei pastile contra malariei ?
Plec pentru 10 zile in India (Delhi, Agra, Varanasi) si nu stiu daca trebuie sa ma vaccinez, nici daca e obligatoriu sa iai celebrele (dar inexistentele in Romania) pastile Malarone
Cat timp am fost in India de Nord, nu am luat Malarone... doar in zone rurale si in Mumbai

#419
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View Postsergiucm, on 26th October 2009, 12:54, said:

derfuhrer, tu te-ai vaccinat, iei pastile contra malariei ?
Plec pentru 10 zile in India (Delhi, Agra, Varanasi) si nu stiu daca trebuie sa ma vaccinez, nici daca e obligatoriu sa iai celebrele (dar inexistentele in Romania) pastile Malarone


M-am vaccinat doar impotriva hepatitei. Pot sa spun ca am mancat in cele mai  mizerabile si ieftine locuri si nu am avut inca nicio problema, insa am avut cand am mancat in restaurante de lux (Taj Mahal, Taj Ender, Leela, Angheeti,  toate in Mumbai).

Mancarea ieftina intotdeaua este mai buna decat cea din restaurantele de lux si ma refer strict la gust. Din ce zic cei de aici conditiile insalubre sunt incredientul special.

PS: Chiar acum mananc un Fish Chilli si beau  o Fresh Lime Soda Sweet ;)

Edited by derfuhrer2007, 28 October 2009 - 10:22.


#420
Adinia

Adinia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2009
Ma bucur foarte mult ca am dat peste acest forum, am gasit multe informatii utile pentru calatoria mea in India, in ianuarie, insa au aparut niste nelamuriri

Ce inseamna de fapt vouchere pentru rezervarea la hotel? Ce diferenta este intre acestea si confimrarile primite prin email?

Am biletele de avion dus-intors Bucuresti-Londra-Chennai si confirmarea rezervarii la hotel pentru primle 2 zile in Chennai, primita in email de tip txt(cu toate datele hotelului); apoi, dupa 2 saptamani vom zbura in Kolkata, unde am iarasi 3 zile rezervare la hotel, cu celasi fel de confirmare. In rest, prieteni indieni au facut rezervari pt noi, cateva zile vom sta si la unul dintre ei.

Cum eu calatoresc impreuna cu o familei de prieteni din Canada, care nu au nevoie de nimic pentru viza, si cum de la ambasada mi-au spus sa nu vin cu mai mult de 2 saptamani pentru viza, mi-e teama sa nu fie de ajuns aceste documente.

Am citit toate postarile voastre, si ma gandeam daca ar trebui sa incerc sa fac niste rezervari false pentru toata perioada, ca sa fiu sigura ca obtin visa de turist.

O alta intrebare ar fi legata de vaccinari: poate sa imi spuna cineva daca e nevoie de vreo trimitere pentru a le face in Bucuresti, la Babes, si cam cat ar costa? Nu stiam ca se pot face acolo, si intentionam sa imi cumpar eu singura vaccinurile(sora mea e asistenta, si ar fi putut sa mi le faca), insa aici in Ploiesti nu am gasit decat twinrix, pe comanda si destul de scump, nu si typhim sau typherix. Si as fi vrut sa stiu, poate ar fi fost mai avantajos sa le fac la Babes.

Multumesc frumos tuturor celor care se vor deranja sa imi dea si mie niste indicatii!




Si inca ceva legat de vaccin: a luat cineva DUKORAL? Prietenii din Canada tocmai mi-au recomandat sa il caut.

Am inteles ca este un vaccin oral  impotriva holerei, dar nu am gasit nici o recomandare pentru asa ceva pe site-urile de recomandari pt calatori si am dubii ca ar fi necesar.

Latter edit: Am gasit site-ul celor de la Babes, cu preturi cu tot.

Edited by Adinia, 18 November 2009 - 01:39.


#421
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAdinia, on 18th November 2009, 01:22, said:

Ma bucur foarte mult ca am dat peste acest forum, am gasit multe informatii utile pentru calatoria mea in India, in ianuarie, insa au aparut niste nelamuriri

Ce inseamna de fapt vouchere pentru rezervarea la hotel? Ce diferenta este intre acestea si confimrarile primite prin email?

Am biletele de avion dus-intors Bucuresti-Londra-Chennai si confirmarea rezervarii la hotel pentru primle 2 zile in Chennai, primita in email de tip txt(cu toate datele hotelului); apoi, dupa 2 saptamani vom zbura in Kolkata, unde am iarasi 3 zile rezervare la hotel, cu celasi fel de confirmare. In rest, prieteni indieni au facut rezervari pt noi, cateva zile vom sta si la unul dintre ei.

Cum eu calatoresc impreuna cu o familei de prieteni din Canada, care nu au nevoie de nimic pentru viza, si cum de la ambasada mi-au spus sa nu vin cu mai mult de 2 saptamani pentru viza, mi-e teama sa nu fie de ajuns aceste documente.

Am citit toate postarile voastre, si ma gandeam daca ar trebui sa incerc sa fac niste rezervari false pentru toata perioada, ca sa fiu sigura ca obtin visa de turist.

O alta intrebare ar fi legata de vaccinari: poate sa imi spuna cineva daca e nevoie de vreo trimitere pentru a le face in Bucuresti, la Babes, si cam cat ar costa? Nu stiam ca se pot face acolo, si intentionam sa imi cumpar eu singura vaccinurile(sora mea e asistenta, si ar fi putut sa mi le faca), insa aici in Ploiesti nu am gasit decat twinrix, pe comanda si destul de scump, nu si typhim sau typherix. Si as fi vrut sa stiu, poate ar fi fost mai avantajos sa le fac la Babes.

Multumesc frumos tuturor celor care se vor deranja sa imi dea si mie niste indicatii!




Si inca ceva legat de vaccin: a luat cineva DUKORAL? Prietenii din Canada tocmai mi-au recomandat sa il caut.

Am inteles ca este un vaccin oral  impotriva holerei, dar nu am gasit nici o recomandare pentru asa ceva pe site-urile de recomandari pt calatori si am dubii ca ar fi necesar.

Latter edit: Am gasit site-ul celor de la Babes, cu preturi cu tot.
Voucherul este un document oficial emis de o agentie de turism dovedind ca ai platit cazarea. Am fost de 2 ori in India, nu am aratat niciodata nici un voucher, ci doar niste emailuri de la guesthouse-uri unde am facut rezervari - de la prima sau cea care imi cadea la mana. Nu as spune ca ma duc la prieteni ca or sa vrea ceva invitatie sau mai stiu eu ce. Daca ai mailul de la 1 - 2 hoteluri / hostels / guest house-uri, e destul.

Despre vaccinuri, eu le-am facut la o policilinica privata din Bucuresti pentru ca aveam nevoie si de cartea galbena (certificat de febra galbena) pentru diverse tari.

Nu am luat niciodata vreun medicament contra holerei, ci doar contra malariei.

#422
Adinia

Adinia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2009
Multumesc frumos, Imperator, pentru raspunsul extrem de prompt.

Si eu sper sa fie de ajuns rezervarile de la cele doua hoteluri; ma gandesc sa iau si un extras de cont la mine, pentru orice eventualitate; daca nu, inteleg ca poti sa aplici din nou, si voi incerca sa fac o cerere de rezervare pe o perioada mai lunga la diferite hotele.

E foarte util ghidul de la Lonely Planet, gasit pe acest forum; m-am bucurat mai ales de detaliile legate de preturi, caci ma ingrijoram putin ca voi cheltui prea mult cu aceasta excursie. Dar acum, nu cred ca voi cheltui mai mult de 50$ pe zi, in afara de cazare si transport.

Edited by Adinia, 19 November 2009 - 14:23.


#423
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAdinia, on 19th November 2009, 14:21, said:

Multumesc frumos, Imperator, pentru raspunsul extrem de prompt.

Si eu sper sa fie de ajuns rezervarile de la cele doua hoteluri; ma gandesc sa iau si un extras de cont la mine, pentru orice eventualitate; daca nu, inteleg ca poti sa aplici din nou, si voi incerca sa fac o cerere de rezervare pe o perioada mai lunga la diferite hotele.

E foarte util ghidul de la Lonely Planet, gasit pe acest forum; m-am bucurat mai ales de detaliile legate de preturi, caci ma ingrijoram putin ca voi cheltui prea mult cu aceasta excursie. Dar acum, nu cred ca voi cheltui mai mult de 50$ pe zi, in afara de cazare si transport.
Nu o sa ti-l ceara, dar daca vrei tu sa te simti bine, ia-l :)
50$ pe zi in afara de cazare si transport le vei cheltui cu mare greutate (evident, daca nu iti vei cumpara tone de saluri, covoare si suveniruri).

#424
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 12.12.2006
Azi am fost la ambasada sa depun actele pt cumnatul meu. Nu le-a placut ca nu avea completate niste campuri pe formular si nu avea decat o singura poza.
Pentru cazare are un mail printat de la hostels.com cu rezervare pe 8 nopti in conditiile in care el va sta o luna. N-a comentat nimic de cazare. Sper sa primeasca viza cand ma intorc cu pozele si formularul completat.
Sora mea a primit viza acum 2 luni, la fel a avut rezervare pt prima saptamana, mail printat  si a fost absolut OK.

#425
odishor

odishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.08.2009

View Postmdt, on 19th November 2009, 16:07, said:

Azi am fost la ambasada sa depun actele pt cumnatul meu. Nu le-a placut ca nu avea completate niste campuri pe formular si nu avea decat o singura poza.
Pentru cazare are un mail printat de la hostels.com cu rezervare pe 8 nopti in conditiile in care el va sta o luna. N-a comentat nimic de cazare. Sper sa primeasca viza cand ma intorc cu pozele si formularul completat.
Sora mea a primit viza acum 2 luni, la fel a avut rezervare pt prima saptamana, mail printat  si a fost absolut OK.
Te rog daca poti sa dezvolti, care camp nu le-a placut ca nu este completat in formular? eu stiu ca trebuiesc 2 poze, e nevoie de mai multe ?multumesc, ptr raspuns, si eu ma pregatesc pentru viza,de aceea intreb.Inca ceva: ati prezentat un itinerar ptr perioada pe care intentioneaza sa o petreaca acolo?

#426
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 12.12.2006
De exemplu trebuie completate tarile pe care le tranziteaza in drum spre India, nu le avea completate (de ex unde schimba avionul).
Apoi trebuie 2 referinte de persoane din tara (desi in formular scrie sa nu se completeze de catre turist)
La daca ai avut alta nationalitate, trebuie pus No daca nu ai avut. La rubrica daca ai mai fost in India trebuie scris No daca nu ai mai fost, el lasase liber.
Maruntisuri de-astea.

Itinerar - nu, este o rubrica in cerere unde scrii locurile pe unde vrei sa ajungi. Nu trebuie mai multe detalii.

2 poze trebuie, una lipita si una atasata cu o agrafa de birou.

#427
odishor

odishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.08.2009
iti multumesc pentru raspuns, in caz ca nu am completat tot ce le doreste sufletul, pot sa mai adaug si pe loc, sau ma trimite acasa sa fac un formular nou? asta nu m-ar avantaja deloc , caci nu sunt din Bucuresti si ar mai trebui sa fac inca un drum

#428
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View Postodishor, on 21st November 2009, 06:36, said:

iti multumesc pentru raspuns, in caz ca nu am completat tot ce le doreste sufletul, pot sa mai adaug si pe loc, sau ma trimite acasa sa fac un formular nou? asta nu m-ar avantaja deloc , caci nu sunt din Bucuresti si ar mai trebui sa fac inca un drum

Nu, o sa te bata la cap tipul ala ca ba ai uitat sa completezi acolo, ba acolo, insa trebuie sa ai toate actele, ca altfel nu se poate.

Apropo, nu se fumeaza in trenuri. Ma prins un TC (nasul lor) si zicea ca amenda e 500 de rupii (~$10), insa am scapat cand neam pus amandoi la fumat (i-a placut Dunhill-ul meu).

Si cina si micul de ju in tren au costat 64 de rupii (sub 1 euro) si au fost chiar foarte bune.

#429
odishor

odishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.08.2009

View Postderfuhrer2007, on 5th December 2009, 21:38, said:

Nu, o sa te bata la cap tipul ala ca ba ai uitat sa completezi acolo, ba acolo, insa trebuie sa ai toate actele, ca altfel nu se poate.

Apropo, nu se fumeaza in trenuri. Ma prins un TC (nasul lor) si zicea ca amenda e 500 de rupii (~$10), insa am scapat cand neam pus amandoi la fumat (i-a placut Dunhill-ul meu).

Si cina si micul de ju in tren au costat 64 de rupii (sub 1 euro) si au fost chiar foarte bune.
Da, asa este, ai avut dreptate, tot se mai gaseste ceva de ce sa ai nevoie.
In primul rand: viza nu se da mai devreme de 14 zile inainte de a calatori.Eu am fost cu 2 zile inainte si mi-a zis ca ma grabesc, apoi m-am dus dupa 5 zile si mi-a dat-o pe 3 luni!!!!! desi nu stau decat 12 zile. Ar fi putut sa mi-o dea din prima sa nu mai fac inca un drum si sa pierd inca o zi.
Intr-adevar, in formular tot se mai gaseste sa completezi ceva, desi la prima vedere ai impresia ca esti beton.O poti face pe loc, te lasa.
In afara de bilete de avion, rezervare cazare, urmeaza 2-3 intrebari de genul: inde mergeti? in ce scop? cam astea.
Dupa masa se elibereaza viza, in cazul in care ai tot ce trebuie si platesti 140 lei.
Am inteles ca se poate trimite si prin posta pasaportul si toate hartiile, dar nu stiu sa spun daca fara toate completarile pe care le cer ulterior , iti trimite inapoi pasaportul cu viza.

#430
Adinia

Adinia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2009
Ce recomadari aveti legate de telecomunicatii in India?

Sa folosesc roaming nu mi se pare deloc avantajos; e scump atat sa primesc apeluri din tara sau din India, e scump si sa sun oricunde; ma gandeam daca se poate cumpara de acolo o cartela prepaid pe care sa o folosesc pentru apeluri acolo, evetual si pentru internet de pe mobil, dar nu am reusit sa gasesc pe siturile lor nimic care sa se poata cumpara de catre un ne-rezident(adica, se cer acte cu dovada adresei si pt prepaid). Stie cineva daca exista totusi ceva de genul acesta?

#431
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostAdinia, on 4th January 2010, 11:01, said:

Ce recomadari aveti legate de telecomunicatii in India?

Sa folosesc roaming nu mi se pare deloc avantajos; e scump atat sa primesc apeluri din tara sau din India, e scump si sa sun oricunde; ma gandeam daca se poate cumpara de acolo o cartela prepaid pe care sa o folosesc pentru apeluri acolo, evetual si pentru internet de pe mobil, dar nu am reusit sa gasesc pe siturile lor nimic care sa se poata cumpara de catre un ne-rezident(adica, se cer acte cu dovada adresei si pt prepaid). Stie cineva daca exista totusi ceva de genul acesta?

In India e plin, da plin de locuri unde poti sa suni international la preturi bomba. Identifici acele locuri prin inscriptiile STD * ISD * PCO.
Ai niste telefoane cu un metter atasat (sau direct pe display-ul telefonului) si poti sa urmaresti live costul convorbirii. Noi am sunat in Romania de n ori si costa cam 10 rupii minutul. Oricum, 10 minute faceau cam 1,5 euro. Daca nu ai chestii importante, chiar nu se merita roamingul. Internet - la fel, pe toate drumurile si foarte ieftin, intre 20 si 50 rupii pe ora in functie de cat de "spalata" e locatia. Atentie insa, ai toate sansele sa te captusesti cu virusi daca vii cu vreun device personal (stick etc). Eu mi-am virusat camera video.....ma rog, a intrat un virus pe HDD-ul camerei.

#432
advaita

advaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2007

View PostAdinia, on 4th January 2010, 11:01, said:

Ce recomadari aveti legate de telecomunicatii in India?

Sa folosesc roaming nu mi se pare deloc avantajos; e scump atat sa primesc apeluri din tara sau din India, e scump si sa sun oricunde; ma gandeam daca se poate cumpara de acolo o cartela prepaid pe care sa o folosesc pentru apeluri acolo, evetual si pentru internet de pe mobil, dar nu am reusit sa gasesc pe siturile lor nimic care sa se poata cumpara de catre un ne-rezident(adica, se cer acte cu dovada adresei si pt prepaid). Stie cineva daca exista totusi ceva de genul acesta?
Poti lua telefonul cu tine si cum ajungi in India cumperi o cartela prepaid (doar GSM) de la AIRTEL (compania nr.1 in India), Vodafone sau BSNL (Romtelecom-ul Indiei). Pt a avea o cartela e nevoie sa dai o adresa de hotel sau casa, copie dupa pasaport si 2 poze tip pasaport. Astea sunt masuri impotriva terorismului. Daca vrea un indian iti poate cumpara cartela pe numele lui dar si pt el e aceeasi procedura. Reincarcarea se face electronic de la vanzatorii de cartele sau direct prin cartele valorice. cu cat incarci cu sume mai mari cu atat primesti bonusuri mai mari. Din India in Romania ma costa 9-10 rupii / minut si 5 rupii/SMS anul  trecut, acum preturile poate au mai scazut. Folosirea telefonului personal e mult mai convenabila decat sa suni din strada sau de la Internet Telephony cu 10 rupii. Daca vreti sa sunati si sa fiti sunati cu usurinta nu lasati telefonul acasa. Daca vrei internet poti avea pe telefon cu plata pe zi sau saptamana. In marile orase ai serviciu de internet 3G sau EDGE in orasele mici doar GPRS.
Succes !

Edited by advaita, 07 January 2010 - 01:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate