Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

India

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
547 răspunsuri în acest subiect

#109
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 22.02.2008

Vizualizare mesajFlorina_N, pe Mar 3 2008, 22:23, a scris:

va citesc aici si parca imi dau lacrimile........cand imi doresc India, sa fiu acolo, cu cei dragi mie de acolo....
Sunteti niste fericiti cu asa experiente...sper sa mergeti si de revelion

La mine marea problema sunt banii dar am o intrebare.....daca sunt inviatata cu scrisoare de invitatie tot.....eu mai trebuie sa arat cont in banca cu 100 euro pe zi, asa cum e in Romania cand inviti un indian?
sau este mult mai usor?

poate imi puteti raspunde si am si eu sanse anul acesta...

ariana noi am mai vorbit pe mail daca iti amintesti....sunt cea cu prieten indian

Toate cele bune va doresc

Dureaza aproximativ o luna si jumatate procedurile cu invitatia.... dupa ce prietenul indian iti trimite tot ce iti trebuie il vor lua la puricat cei de la ambasada... dureaza si iar dureaza, daca avem impresia ca ai nostri se ineaca in birocratie stai sa ii vezi pe ei. In alta ordine de idei nu iti trebuie 100 euro pe zi pentru a invita un indian in tara. Iti trebuie 2000 usd depusi in banca, scrisoarea de garantie o depui la dosar atunci cand faci invitatia. Banii ti se vor returna dupa ce paraseste el Ro.
In ceea ce te priveste, pentru a obtine tu viza, poti sa fentezi depunand bani in cont pentru o zi. Cu extrasul de cont actualizat, original, te justifici la Ambasada Indiei. Si asa primesti viza. Treaba cu 100 euro/zi mi se pare exagerata... ca doar vorbim de India... Iti vor cere in schimb voucherele pentru cazare si revervarea biletului de avion. Succes!

#110
Florina_N

Florina_N

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 07.01.2007
din pacate  pentru a il invita pe el trebuiesc cei 100 euro pe zi...am facut deja aceasta rpocedura..... Trebuie aratat un cont de la el cum ca are 100 euro pe zi pe toata durata sederii..iar eu trebuie sa arat 30 euro pe zi...apoi alte proceduri complicate

o sa dau un telefon la ambasada sa ma lamuresc si sa incep procedurile incet incet....

cand o sa merg o as merg in Pune...Mumbai....Ahmednagar caci el e din Maharashtra.....dar mi-ar placea foarte tare sa vad Kashmir si Agra si Calcutta , New Delhi, Solaipur (nu stiu daca am scris corect)

si nu pot sa ii pacalesc cu contul....ca cei de la emigrari vor bloca contul ....

#111
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Flori daca ai invitatie nu ai nevoie de banii aceia in cont.

#112
kitty_jk

kitty_jk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 19.02.2008
Salut chiar imi doresc sa merg de mult timp in India, insa cu agentie de turism e mult prea scump si cum spuneati si voi India trebuie explorata, nu sa stai confortabil. As vrea si eu sa vin cu voi la iarna. Ce ziceti ma primiti? :angel:

#113
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 22.02.2008

Vizualizare mesajkitty_jk, pe Mar 19 2008, 18:03, a scris:

Salut chiar imi doresc sa merg de mult timp in India, insa cu agentie de turism e mult prea scump si cum spuneati si voi India trebuie explorata, nu sa stai confortabil. As vrea si eu sa vin cu voi la iarna. Ce ziceti ma primiti? :angel:

Tot Goa iti doresti sa vezi? Sau si altceva din India?

#114
kitty_jk

kitty_jk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 19.02.2008

Vizualizare mesajadisy, pe Mar 19 2008, 19:12, a scris:

Tot Goa iti doresti sa vezi? Sau si altceva din India?

Da imi doream mai mult nordul Indiei, mai spre Nepal, dar din cate am citit merita vazuta Goa. Ma mai documentez  sa imi fac o parere. spuneti-mi cam care ar fi traseul. Oricum vreau neaparat sa merg iarna asta, pentru ca dupa aceea nu voi mai avea timp.

#115
gabrielafern

gabrielafern

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 19.03.2008
Buna Florina N,

Eu merg in India in fiecare an din 2003, prima data cind am fost am luat viza de la Ambasada Indiei din Bucuresti si am avut doar booking-ul si nu biletul de avion , booking pe care l-am anulat dupa ce am primit viza pentru ca plecam pentru 3 luni in Emiratele Arabe si de acolo in India dar nu stiam data exacta la momentul ala (am depus actele dimineata la 10 si am primit pasaportul cu viza de vizita pentru 3 luni la ora 15 in aceeasi zi) . Pe formular am completat orasul in care urma sa merg , fara a da detalii despre hotel , fara bani in cont sau alte chestii, nu am avut invitatie , am platit 240.000 lei. Nu e greu sa obtii aceasta viza !


Gabriela

Anul trecut am fost in Idia in august la Mumbai, in jurul datei de 11 , sezonul musonilor era pe sfirsite , nu a plouat foarte mult si am suportat caldura mult mai bine decit in decembrie . In Goa e cald de revelion , in jur de 30 de grade , in schimb la Delhi - Agra e ok pentru noi , dimineata e racoare, chiar frig  iar la prinz ok , nu extrem de cald in aceeasi perioada .
Pa

#116
ashdjin

ashdjin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 13.08.2007

Vizualizare mesajImperator, pe Aug 13 2007, 15:45, a scris:

Sunt extrem de surprins... pe toti care ii stiu si-au luat viza imediat si fara probleme... Voiai sa te duci singura ?

salut....am si eu o intrebare pt cei care si-au luat viza fara probleme si intarzieri....in cat timp se dau vizele in mod normal...multzam mult!...1 zi...2...3???

#117
gabrielafern

gabrielafern

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 19.03.2008
Eu sint din Timisoara si pentru ca veneam din provincie am luat viza in aceeasi zi , pentru bucuresteni secretara zicea ca se elibereaza a doua zi dupa depunerea actelor . Nu cred ca s-au schimbat regulile !
Ciao

#118
ashdjin

ashdjin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 13.08.2007

Vizualizare mesajgabrielafern, pe Apr 3 2008, 11:18, a scris:

Eu sint din Timisoara si pentru ca veneam din provincie am luat viza in aceeasi zi , pentru bucuresteni secretara zicea ca se elibereaza a doua zi dupa depunerea actelor . Nu cred ca s-au schimbat regulile !
Ciao



mersi frumos!

#119
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007
Ajutor! trebuie sa ma casatoresc cu un cetatean indian in curand in India si voi locui acolo. nu am mai calatorit niciodata nicaieri. am citit 2 posturi aici care m-au pus pe ganduri...cele doua doamne care nu au primit viza. acum stau de vorba de o saptamana cu logodnicul meu si nu ne putem hotara ce sa facem. el zice sa vin India prin excursie dar desi el e dragut si ma ajuta financiar pe mine tot ma doare sufletul dupa atatia bani dusi pe apa sambetei. daca ma duc singura ...fara grup la ambasada mie frica sa nu ma respinga. si daca am fost respinsa o data....salutare. ce sa fac? sa risc, sa nu risc?

pe unii ii aud ca le-a dat viza in aceasi zi ,dar daca nu mi-o da imediat...ce fac? ma plimb prin Bucuresti o luna ,doua pana se decid ei?

poate sa imi spuna ceva cei care au calatorit singuri? poate chiar pt. prima data? ati avut probleme la viza?

cat spatiu sa las intre viza si data de plecare de pe biletele de avion? conteaza?

altcineva spunea ca a trimis actele prin curier. nu e riscant? nu e mai bine sa ma duc in persoana?

#120
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007
oare li se da mai greu viza celor cu invitatie pt. ca ei trebuie sa o verifice?

si mai usor celor care pleaca de capul lor in excursie cu bani in cont? pt. ca acestia nu sunt responsabilitatea lor?

#121
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.959
  • Înscris: 07.02.2007

Vizualizare mesajryanna, pe Apr 5 2008, 23:37, a scris:

Ajutor! trebuie sa ma casatoresc cu un cetatean indian in curand in India si voi locui acolo. nu am mai calatorit niciodata nicaieri. am citit 2 posturi aici care m-au pus pe ganduri...cele doua doamne care nu au primit viza. acum stau de vorba de o saptamana cu logodnicul meu si nu ne putem hotara ce sa facem. el zice sa vin India prin excursie dar desi el e dragut si ma ajuta financiar pe mine tot ma doare sufletul dupa atatia bani dusi pe apa sambetei. daca ma duc singura ...fara grup la ambasada mie frica sa nu ma respinga. si daca am fost respinsa o data....salutare. ce sa fac? sa risc, sa nu risc?

pe unii ii aud ca le-a dat viza in aceasi zi ,dar daca nu mi-o da imediat...ce fac? ma plimb prin Bucuresti o luna ,doua pana se decid ei?

poate sa imi spuna ceva cei care au calatorit singuri? poate chiar pt. prima data? ati avut probleme la viza?

cat spatiu sa las intre viza si data de plecare de pe biletele de avion? conteaza?

altcineva spunea ca a trimis actele prin curier. nu e riscant? nu e mai bine sa ma duc in persoana?
Hmmm.. esti sigura ca vrei sa te mariti in India fara sa fi calcat vreodata acolo... Eu as zice sa te duci mai intai pe acolo... Imensa majoritate a celor care nu au mai calatorit pe nicaieri, fug in primele 12 ore dupa ce au calcat acolo... Cu India nu e de gluma...

#122
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Ryanna subscriu ceea ce a spus Imperator mai ales ca am si participat la o nunta in India.
E alta lume si sincer mi se pare un gest complet necugetat sa faci pasul asta fara sa fi luat macar o data contact cu lumea aceea.
Vis-a-vis de invitatie acum...am senzatia ca se obtine mult mai usor viza in acest fel daca familia care emite invitatia are credibilitate.
Chiar Adisy tu cum ai obtinut viza?

Imperator mergem ori ba de revel? :)

Editat de Aya, 07 aprilie 2008 - 09:05.


#123
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007
sunt fascinata de India,China si Japonia de mic copil. sufletul meu intotdeauna a fost in India. informatiile mele legate de traditia,obiceiurile si credinta lor este f. vasta [poate chiar mai vasta decat a celor care au fost in India].

stiu realitatea de acolo. sunt o persoana dintr-o bucata asa ca nu ma astept la perfectiune sau asemanare a civilizatiilor. va fi un soc? e posibil....dar cred ca ma voi adapta. oricum merg acolo pt. un om cu un suflet ,minte, si caracter superb cu o familie f. frumoasa. situatia viitorului meu sot e de asa natura incat nu voi avea niciodata probleme financiare sau de alta natura, locuieste intr-un cartier rezidential din Bangalore.

vreau o nunta in stil Indian. cea de aici cu rochia ,,alba" nu ma mai misca deloc. nu am religie dar sunt unul dintre cei mai credinciosi oameni de pe planeta...deci cred ca o sa ma potrivesc in peisaj. ei sunt oameni toleranti, toata familia lui etc etc.

deci....sa ma duc ca turist cu banii in cont direct la ambasada si sa cer viza?[am citit undeva ca o doamna anul trecut a vrut sa plece in India cu invitatie si i s-a spus in fata ca nu i se da viza pt . ca nu l-a intalnit personal pe viitorul sot].

#124
ashdjin

ashdjin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 13.08.2007

Vizualizare mesajryanna, pe Apr 7 2008, 09:34, a scris:

sunt fascinata de India,China si Japonia de mic copil. sufletul meu intotdeauna a fost in India. informatiile mele legate de traditia,obiceiurile si credinta lor este f. vasta [poate chiar mai vasta decat a celor care au fost in India].

stiu realitatea de acolo. sunt o persoana dintr-o bucata asa ca nu ma astept la perfectiune sau asemanare a civilizatiilor. va fi un soc? e posibil....dar cred ca ma voi adapta. oricum merg acolo pt. un om cu un suflet ,minte, si caracter superb cu o familie f. frumoasa. situatia viitorului meu sot e de asa natura incat nu voi avea niciodata probleme financiare sau de alta natura, locuieste intr-un cartier rezidential din Bangalore.

vreau o nunta in stil Indian. cea de aici cu rochia ,,alba" nu ma mai misca deloc. nu am religie dar sunt unul dintre cei mai credinciosi oameni de pe planeta...deci cred ca o sa ma potrivesc in peisaj. ei sunt oameni toleranti, toata familia lui etc etc.

deci....sa ma duc ca turist cu banii in cont direct la ambasada si sa cer viza?[am citit undeva ca o doamna anul trecut a vrut sa plece in India cu invitatie si i s-a spus in fata ca nu i se da viza pt . ca nu l-a intalnit personal pe viitorul sot].


da...daca pleci prima oara ....fa tot posibiu sa pleci pe cont propriu ca turist decat cu invitatie...
nu o sa ti se dea viza cu invitatie...fie ca l-ai cunoscut personal sau nu pe cel care iti da invitatie...chiar daca persoana e credibila si de buna credinta....or sa te amane la infinit ....
eu am vrut s aplec acu 2 ani cu invitatie...si nu m-au lasat...plus ca te chestioneaza direct asupra identitatii lui si a circumstantelor in care l-ai cunoscut...
probabil si procedura de verificare a invitatiei e mai complicata...ei nici nu au optiunea de viza in scop de vizita....o sa vezi pe formularul de viza...
anul asta mi-au dat viza intr-o zi pt ca am aplicat simplu ca turist...mi-am platit rezervarea la hotel si biletu de avion...si le-am adus adeverinta de salariat cu perioada de concediu si extrasu de cont...
ideea e ca eviti multe complicatii daca aplici simplu ca turist...si am observat ca nu cer foarte multe de la tine...doar sa nu mentionezi ca te duci la cineva acolo ca devin foarte suspiciosi....daca le mai dai si invitatie de la acel cineva deja ti-ai complicat situatia...si ai toate sansele sa nu ti se dea viza...mai ales daca e prima oara cand mergi in india...
io zic ca ai toate sansele s aiei viza fara complicatii...intr-o zi...daca aplica ca turist...
si aproape nici una daca aplici cu invitatie in scop de vizita...
bafta...poate ne vedem acolo...eu plec in mai...in kerala... :rolleyes:


Vizualizare mesajryanna, pe Apr 5 2008, 23:37, a scris:

Ajutor! trebuie sa ma casatoresc cu un cetatean indian in curand in India si voi locui acolo. nu am mai calatorit niciodata nicaieri. am citit 2 posturi aici care m-au pus pe ganduri...cele doua doamne care nu au primit viza. acum stau de vorba de o saptamana cu logodnicul meu si nu ne putem hotara ce sa facem. el zice sa vin India prin excursie dar desi el e dragut si ma ajuta financiar pe mine tot ma doare sufletul dupa atatia bani dusi pe apa sambetei. daca ma duc singura ...fara grup la ambasada mie frica sa nu ma respinga. si daca am fost respinsa o data....salutare. ce sa fac? sa risc, sa nu risc?

pe unii ii aud ca le-a dat viza in aceasi zi ,dar daca nu mi-o da imediat...ce fac? ma plimb prin Bucuresti o luna ,doua pana se decid ei?

poate sa imi spuna ceva cei care au calatorit singuri? poate chiar pt. prima data? ati avut probleme la viza?

cat spatiu sa las intre viza si data de plecare de pe biletele de avion? conteaza?

altcineva spunea ca a trimis actele prin curier. nu e riscant? nu e mai bine sa ma duc in persoana?


stai linistita...poti sa aplici din nou daca te refuza...si poti sa iei si viza...atata timp cat aplici ca turist si le faci dovada ca te poti descurca singura acolo si ca ai si bani suficienti pt asta...pe cat de incredibil pare...mie mi-au dat viza dupa ce initial mi-au refuzat-o....e drept...au trecut 2 ani de cand am aplicat prima oara...
sugestia mea...patita cum sunt...e sa aplici ca turist....nu neaparat prin agentied de turism...poti sa plici pe cont propriu...doar sa ai documentele in regula...rezervarea la hotel ( sa ai voacher sau macar o chitanta de la hotel care sa dovedeasca ca ai platit...poti sa le ceri sa ti-o trimita prin fax sau prin e-mail ...eu asa am facut si cei de la hotel au fost suficient de draguti cat sa mi-o trimita...si nu era un hotel scump....nu am platit mult pe rezervare)...biletu de avion( am riscat....mi-am luat biletu direct ..fara rezervare) si eventual...macar un extras de cont sa vada ca te poti descurca pe cont propriu odata ajunsa acolo...shi cam atat...
e incredibil cat de usor poti sa iei viza de india daca le dovedesti ca te poti descurca singura acolo...si cat de greu daca simt ei ca esti dependenta de cineva acolo...mai ales daca pleci si singura din romania...

#125
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007
ASHDJIN

multumesc din inima pt. raspunsul promt si detaliat. m-a ajutat f. mult. si in acelasi timp m-a linistit. numai bine!      :)            :kisstogether:

#126
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 22.02.2008

Vizualizare mesajryanna, pe Apr 6 2008, 01:48, a scris:

oare li se da mai greu viza celor cu invitatie pt. ca ei trebuie sa o verifice?

si mai usor celor care pleaca de capul lor in excursie cu bani in cont? pt. ca acestia nu sunt responsabilitatea lor?

Acelasi lucru care ti s-a mai spus, clar pe cont propriu, ca si turist, nu cu invitatie! Ce este drept, eu m-am chinuit pana am luat viza, dar s-a intamplat acum 2 ani, acum pare-se ca e mai simplu din ce am vazut in discutiile anterioare. Nu le spune ca stii pe cineva acolo, pur si simplu te duci sa vizitezi x si y si z..
Si nu te urca pe val pana nu ajungi acolo si vezi cu ochii tai despre ce este vorba. Orice sursa de informatie ai fi avut in legatura cu India si oricat de "citita" ai fi, realitatea este diferita. Desi India iti merge la suflet... oricum ar fi. Si daca mai pui si o dragoste mare si oarba....

Vizualizare mesajAya, pe Apr 7 2008, 09:56, a scris:

Chiar Adisy tu cum ai obtinut viza?

Greu! Am incercat cu invitatie intai, apoi clasic: turist cu venituri stabile, bani in cont, rezervare avion, voucher cazare. Dar a durat o luna, vreo 5 drumuri la Bucuresti... mi se luase cu totul de plecare. Dupa ce am ales varianta  "turist" a durat 3 zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate