Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita
 

site-urile gen e-commerce

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
noroc ca ai venit aici sa dai adresa site-ului vostru....
cum adica nu accepti comenzi daca nu ai produse pe stoc?
nu te cred. nu ai cum caci altfel ve injurati singuri.
mai bine spune in cat timp poti rezolva de la furnizor precomanda clientului. daca poti a doua zi e ok.NDD.
inca nu am auzit de un site care sa trimita comanda a doua zi, atunci cand nu are pe stoc produsul.

#56
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005

View Postalibaba, on Oct 7 2006, 17:59, said:

noroc ca ai venit aici sa dai adresa site-ului vostru....
cum adica nu accepti comenzi daca nu ai produse pe stoc?
nu te cred. nu ai cum caci altfel ve injurati singuri....
Si de-aia nu mai ploua ca nu ne crezi tu.  :D
Si aia cu injuratul singur cum e ca n-am inteles-o?...eu o stiu p-aia cu f**k yourself dar atat.

Faptul ca vii si faci afirmatii gratuite fara sa arunci macar o privire pe fungift.ro te descalifica din start din postura unui partener intr-o discutie constructiva. NU acceptam comenzi ale produselor ce nu sunt pe stoc. NU se pot lansa aceste comenzi pentru ca produsele ce nu sunt in stoc momentan NU se pot adauga in cos.
Toate stocurile noastre sunt actualizate in timp real si sunt PUBLICE. Uita-te intr-o categorie de cadouri la alegere si vei vedea langa produs si numarul de item-uri in stoc.
Transparenta totala.

Te-ai linistit?

#57
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@Ecaterina Teodoroiu  Interesanta ideea de a arata potentialilor clienti cate bucati din respectivul produs mai sunt in stoc, dar nu poate fi si cu doua taisuri? ( ex: vede omu' acolo stoc 35 de bucati si isi spune: "Nu comand azi, ca au destule... lasa pe maine-poimaine" )

@alibaba Chiar crezi ca tot ce inseamna magazin online nu are stocuri? Stiu ca nu imi era adresata mie, dar dezvolta te rog asta: "...cum adica nu accepti comenzi daca nu ai produse pe stoc? nu te cred. nu ai cum caci altfel ve injurati singuri..." . Poate ( vazand dintr-un alt unghi ) ai dreptate. Eu nu am ( inca ) magazin online, totusi vand online si pot spune ca nu am luat niciodata o comanda pe care sa nu o pot onora din cauza de lipsa pe stoc... Bine, la mine e ( cumva ) mai simplu, ca eu sunt si furnizor, si vanzator  :)  si pot estima cand voi avea in stoc.

#58
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005

View Postspe, on Oct 7 2006, 20:08, said:

@Ecaterina Teodoroiu  Interesanta ideea de a arata potentialilor clienti cate bucati din respectivul produs mai sunt in stoc, dar nu poate fi si cu doua taisuri? ( ex: vede omu' acolo stoc 35 de bucati si isi spune: "Nu comand azi, ca au destule... lasa pe maine-poimaine" )

Este o impresie gresita. Cand vreodata nu ti-ai cumparat din magazin pasta de dinti, mere sau o camasa pentru ca erau multe in raft... au destule si-ti poti cumpara si maine?

Faptul ca ii arati vizitatorului interesat de produsul x ca din produsul x mai ai numai doua (sau una) bucati pe stoc are doua roluri: ii arati in primul rand ca-l respecti comunicandu-i ceva ce vrea sa stie si este un accelerator al vanzarii (comand azi [acum] ca maine nu se stie).

In plus... noi vindem cadouri. Daca de o imprimanta ai nevoie candva in urmatoarele sapte zile, de un cadou ai nevoie cel tarziu la data Y ora HH. Stii clar momentul maxim pana la care cadoul trebuie sa ajunga in posesia ta. Din acest lucru avem livrare in 24 de ore oriunde in tara, din aceasta cauza avem tot ce vindem pe stoc (marea majoritate a timpului), afisam transparenta maxima cu privire la stocuri, avem alerte de stoc la produsele ce lipsesc momentan.

Si noi credem ca un demers normal de comert electronic presupune vanzarea produselor ce pot fi livrate in maxim 48 de ore. Introducerea pe un magazin online de produse ce nu le ai si nici nu le vei avea in urmatoarea saptamana (sau luna ca s-au mai vazut cazuri) face mai mult rau (vezi discutiile de pe forum legate de magazinele online de IT) decat bine.

#59
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Ecaterina, nivelul la care a ajuns fungift-ul este unul foarte bun. Pot spune ca este ideal sa fie asa, transparenta totala. Dar din pacate nu toti cei care incep o astfel de afacere au puterea financiara sa poata tine pe stoc produse. Poti tine cadouri pe stoc, care de altfel nu ajung nici pe departe la preturile la care ajung produsele in domeniul IT (si la care pretul nu scade asa cum se intampla in IT), dar nu poti tine notebook-uri sau TFT-uri pe stoc. Da...le tii...pe unele, dar daca esti emag sau ceva de genul acesta, altfel...e mai greu.

Dupa parerea mea, un comert online adevarat presupune intotdeauna plata cu cardul, sau in cel mai rau caz plata cu ramburs. In nici un caz plata prin ordin de plata, care presupune de cele mai multe ori deplasarea la sediul unei banci. Dar cei care intermediaza astfel de tranzactii (vezi epayment), au comisioane foarte mari (in jur de 6%, in conditiile in care in IT, adaosul este intre 4% si 8%). Presupun ca daca ai un volum mare de tranzactii, poti negocia. Este un cerc vicios.

#60
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Nu mai spune nimeni nimic?

#61
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
ba da. azi am comandat de pe pc garage.ro.
super rapizi, cam uituci dar in 3 ore am rezolvat inclusiv livrarea.
nota 8
adica f.f.f.f.f mare din punctul meu de vedere.

#62
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Normal ca poate fi profitabila o astfel de afacere. Trebuie doar sa vinzi ceva care se cumpara. Daca te pasioneaza tuningul auto nu inseamna ca exista piata pentru un astfel de magazin. Si pe mine e posibil sa ma atraga skateboard-urile dar cu siguranta nu voi avea succes cu asa ceva.

Ideea e sa vinzi dintr-un domeniu dezvoltat. Oricum piata e-commerce de la noi e la inceput, deci vei avea sanse, chiar daca concurenta pare "serioasa". Trebuie sa ai de fiecare data ceva in plus, unul sau mai multe atuuri.

#63
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
vai....m-am grabit rau de tot cu laudele!!!!!!


View Postalibaba, on Nov 12 2006, 23:44, said:

vai....m-am grabit rau de tot cu laudele!!!!!!
MI-AU TRIMIS UN HARD ARUNCAT INTR-O CUTIE MARE, PUSA LANGA UN SCANER SI OMEMORIE...
CA PE CARTOFI NU ALTCEVA...
VOI ATI MAI POMENIT ASA CEVA?
MAINE VREAU NISTE RASPUNSURI DE LA pcgarage.ro
atentie la livrare.
cereti ca livrarea sa se faca in conditii maxime de protectie.
ca ei nu stiu!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????????????????

#64
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postalibaba, on Jul 21 2006, 21:20, said:

propun un nou topic in care sa analizam aspectele functionarii si rentabilitatii unui site ec-commerce.
de ce? pentru ca eu am inchis unul si mai am unul pe care sunt gata sa-l inchid.
Asta pentru ca nu ai oferit ceea ce s-ar cauta!
Daca ai fi facut un site de pe care sa vinzi diverse produse  alimentare si nealimentare de exemplu (un fel de supermarket online) cu livrare la domiciliu si cu preturile cat de cat acceptabile (avand in vedere faptul ca neavand un spatiu comercial ai fi putut sa-ti comercializezi produsele la un pret mai mic fata de magazinele obisnuite)  ai fi avut sigur succes.

#65
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Dar o intrebare asa, isi pune cineva? De exemplu, care este "targetul" (mama, ce cuvant de boier) meu daca deschid un site cu produse alimentare? Sau care este timpul de livrare/temperatura de pastrare/conditii etc
Ca daca iti da cineva o comanda si vrea 50 de l de lapte (tu il ai pe site, normal, ce esti prost?- desi stai intr-o garsoniera si nu ai nici macar frigider), ce faci? Sau clientul nu prea conteaza....
Normal ca poate merge comertul online cu produse non-food (moaaama, alt cuvant furat din hypermarche), dar pt. produse alimentare cati romani ar cumpara de pe net?
Get serious!

#66
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003

View Postaikido, on Nov 21 2006, 11:45, said:

Dar o intrebare asa, isi pune cineva? De exemplu, care este "targetul" (mama, ce cuvant de boier) meu daca deschid un site cu produse alimentare? Sau care este timpul de livrare/temperatura de pastrare/conditii etc
Ca daca iti da cineva o comanda si vrea 50 de l de lapte (tu il ai pe site, normal, ce esti prost?- desi stai intr-o garsoniera si nu ai nici macar frigider), ce faci? Sau clientul nu prea conteaza....
Normal ca poate merge comertul online cu produse non-food (moaaama, alt cuvant furat din hypermarche), dar pt. produse alimentare cati romani ar cumpara de pe net?
Get serious!

Vad ca te minunezi singur de ce poti sa spui. Incearca sa te maturizezi si sa gindesti cind te apuci sa scrii. Incearca sa fii mai concis.
Altfel , daca esti magazin online poti sa gindesti ca esti un vinzator care are in spate un furnizor. Atita timp cit relatia ta cu furnizorul iti permite sa onorezi o comanda intr-un timp rezonabil pentru client cred ca poti sa vinzi orice.
Daca esti adeptul stelutelor referitoare la notele de subsol poti sa mentionezi ca pentru cantitate mai mare de x timpul de livrare este h [unitate masura timp]

Edited by pripici, 21 November 2006 - 15:51.


#67
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postaikido, on Nov 21 2006, 11:45, said:

Dar o intrebare asa, isi pune cineva? De exemplu, care este "targetul" (mama, ce cuvant de boier) meu daca deschid un site cu produse alimentare? Sau care este timpul de livrare/temperatura de pastrare/conditii etc
Get serious!
Un mic spatiu pentru inceput de depozitare de cateva sute de metrii si niste lazi frigorifice ai putea totusi sa iti cumperi, doar nu o sa-ti lasi marfa sa se strice, iar livrarea  la fel ai putea sa-ti cumperi sau daca nu sa-ti inchiriezi masini care sa-ti poata permite transportul marfii fara sa se strice pe distante foarte mari.
Asta daca vrei sa faci livrari si la Sighet :D

Edited by spyderman, 21 November 2006 - 19:34.


#68
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postaikido, on Nov 21 2006, 11:45, said:

Normal ca poate merge comertul online cu produse non-food, dar pt. produse alimentare cati romani ar cumpara de pe net?
Avand in vedere cozile interminabile din hipermarket-uri in general si timpul pierdut pe care foarte multi nu prea il au, eu unul cred sunt destui care ar apela la astfel de servicii

Edited by spyderman, 21 November 2006 - 19:42.


#69
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postaikido, on Nov 21 2006, 11:45, said:

Ca daca iti da cineva o comanda si vrea 50 de l de lapte (tu il ai pe site, normal, ce esti prost?- desi stai intr-o garsoniera si nu ai nici macar frigider), ce faci? Sau clientul nu prea conteaza....
tocmai ce-am făcut o comandă pentru 5L de lapte, mâine ajunge, vă comunic cum a fost :)

#70
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View Postpripici, on Nov 21 2006, 15:49, said:

Vad ca te minunezi singur de ce poti sa spui. Incearca sa te maturizezi si sa gindesti cind te apuci sa scrii. Incearca sa fii mai concis.
Altfel , daca esti magazin online poti sa gindesti ca esti un vinzator care are in spate un furnizor. Atita timp cit relatia ta cu furnizorul iti permite sa onorezi o comanda intr-un timp rezonabil pentru client cred ca poti sa vinzi orice.
Daca esti adeptul stelutelor referitoare la notele de subsol poti sa mentionezi ca pentru cantitate mai mare de x timpul de livrare este h [unitate masura timp]

Inainte de a imi da mie sfaturi de maturizare, poate ne dezvalui si noua, astora neganditori, cam ce afaceri conduci tu si cat de profitabile, ce relatii ai cu furnizorii, ce cifra de afaceri....si cine stie, noi astia mai imaturi, care lucram ca fraierii pe nimica toate de un milion de eur/an, mai invatam de la marii teoreticieni ai netului.
Concret, ar fi de preferat sa posteze cinevacare stie ce inseamna un business cu produse alimentare, cu atat mai mult on-line.

#71
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006
[quote name='aikido' date='Nov 22 2006, 10:21' post='2132736
cine stie, noi astia mai imaturi, care lucram ca fraierii pe nimica toate de un milion de eur/an, mai invatam de la marii teoreticieni ai netului.
[/quote]
Tu atat castigi pe an?
Un milion de euro?
Daca castigi atat de mult de ce vrei sa te orientezi  spre altceva?

#72
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
1 mil e turnover.
Castigul e altceva, in functie de marja, sezonalitate.
Nu e mult 1 mil de euro. Afacerea nu este online, nu urmaresc re-orientarea ci dezvoltarea. On-line doar am cumparat anumite produse pt mine (computer, parfumuri, accesorii auto etc) dar ma bate gandul sa imi fac un site (ca magazin online nu cred ca poate fi) de servicii ...
Iar EU adhesion implica o resetare a standardelor de business , asa ca...
Succese maxime tuturor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate