Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

site-urile gen e-commerce

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postsnakekaa, on Aug 30 2006, 17:04, said:

Exemplu concret: www.amazon.com a vrut sa vina de curand in Romania.
A contactat o companie de HR pentru a recruta oameni. M-au sunat si pe mine, insa nu eram interesat sa imi schimb job-ul.

Apoi au renuntat sa mai vina, subit! Are idee cineva de ce?
Ce i-a determinat sa dea inapoi?
Pai inca romanii sunt recunoscuti pt. simplu fapt ca dau multe tepe pe internet.

#38
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
marele castig este sa gasesti nisa pe piata si s-o ai si atunci....adica daca vinzi acum suveniruri din maramures sau bucovina...tot asta ve-i vinde si atunci. ca doar nu vine ebay-ul sa vinda suveniruri.sau poate gresesc?

tepe sunt in toata lumea...noi doar facem stiri cu raiting din asa ceva...si mai e ceva...la noi controlul e mai lejer decat afara unde legaturile sun la vedere.

#39
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006

View Postalibaba, on Aug 30 2006, 17:09, said:

la noi controlul e mai lejer decat afara unde legaturile sunt la vedere.
Nu inteleg ce vrei sa spui.

ciprianv, acesta sa fie oare motivul real? Stii ceva concret sau este o banuiala?

#40
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postsnakekaa, on Aug 30 2006, 17:04, said:

Exemplu concret: www.amazon.com a vrut sa vina de curand in Romania.
"Sa vina" ca magazin online? (ca ei deja sunt in Romania http://romania.amazon.com insa nu ca vanzatori :D)

#41
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Garfield, nu stiam ca s-au lansat la Iasi. Merci.
Inseamna ca au vrut sa o faca si in Bucuresti, insa ceva nu a mers precum se dorea sau au facut studii de fezabilitate si a rezultat ca nu le e favorabila deschiderea unui birou aici.

#42
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postsnakekaa, on Aug 30 2006, 17:59, said:

Inseamna ca au vrut sa o faca si in Bucuresti
[offtopic]
Din cate tin eu mine, cand s-au lansat la Iasi au spus ca in curand vor deschide un centru si la Bucuresti (era si pe site anuntul acesta)
[/offtopic]

#43
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
reveniti la subiect.....cine isi mai da cu parerea despre site-urile e-commerce din romania?

#44
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Scuze pentru off-topic, daca asta a fost.
Am vazut ca in alta parte exista un thread despre emag.
Extrem de aglomerat, foarte combatute parerile de acolo, atat pro, cat si contra.
De ce nu citesti ce scrie lumea pe acolo? Mie mi se pare destul de reprezentativ magazinul lor online.
Iar experienta mea cu ei este una comme ci, comme ca (scuze, da' n-am sidile).  :naughty:

#45
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
sunt situri mari care practica tzepe la clientii online ??? sau care necesita sa ii suni de zeci de ori pe saptamana s ale aduci aminte ca tre sa-ti trimita un produs ?? ar trebui un top sau o scurta descriere a celor mai importante magazine online din romania.

#46
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
in primul rand cred ca nici nu ar trebui sa necesite telefoane...stiu si eu...maxim unul daca comanda e mare si necesita confirmare...in rest pt ce telefoane.... ca atunci se transorma in call center sau mai stiu eu ce,...teleshoping...sa zicem ca nu putem avea pretentii de tranzactii on line reale...dar coletarie si profesionalism se poate face macar pt un an sau doi de acum inainte.
un top al site-urilor de gen....ar fi bun dar nu aici...pe la admin pe acolo...sa poata fi tot timpul in top ca sa poate omu sa laude sau sa injure...topicul asta s-a vrut a fi un burete de cunostinte in domeniu...ca in rest...s-a dovedit a fi doar un loc in care cum are cineva o impresie...hopa si el....

#47
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
alfel...nimic nou?

#48
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
[quote name='snakekaa' post='1833247' date='Aug 30 2006, 17:21']Nu inteleg ce vrei sa spui.

ciprianv, acesta sa fie oare motivul real? Stii ceva concret sau este o banuiala?[/quote]
E doar o banuiala.

[quote name='ciprianv' date='Sep 4 2006, 12:05' post='1849629']
E doar o banuiala.

Oricum ca si nivel de e-commerce in romania fata de vest suntem in epoca de piatra.

#49
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
alte pareri...nimeni nu mai are nimic de zis?

#50
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
stiu pe cineva care are genu asta de site si castiga din vanzare de vechituri:fiare de calcat, roti de caruta, potcoave de cai si toate astea pe care le poti gasi la tara, si castiga nevoie mare...incercati si voi

#51
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Din puctul meu de vedere daca vrei sa reusesti  cu un site e-commerce ai nevoie de oameni care sunt dispusi  sa munceasca mult si sa fie pasionati. Cel mai enervant lucru la un e-commerce este sa stai o zi intreaga sa alegi ce-ti doresti, sa plasezi comanda si apoi sa te sune sa-ti spuna ca nu mai au in stoc si daca nu vrei altceva. Daca eu am comandat x inseamna ca x vreau la banii respectivi nu y sau z la alte preturi. Am comandat pana acum de 2 ori cu succes:
1 boxe pentru masina; am fost multumit pentru ca mi-au raspuns foarte repede la comanda si :D neavand pe stoc m-au anuntat ca au ceva mai bun la un pret egal daca nu mai mic, doar ca nu au apucat sa bage in baza de date. plata facuta la sosirea coletului.
2 un p3 second hand, din pacate am fost nevoit sa merg la banca si sa trimit banii dupa care am trimis confirmare....

Am mai incercat sa cumpar ceva de pe fungift (sper ca nu am stalcit numele); prima data nu aveau in stoc ce imi doream (erau la inceput) recent am plasat comanda insa nu am reusit sa trec de validarea procesatorului de card, desi totul era ok.
O problema in romania dupa mine sunt preturile destul de mari pe care le practica procesatorii de carduri.
Una e sa platesti cu cardul, ai facut comanda gata nu mai ai banii :D alta e sa cumperi si sa platesti la livrare posibil sa fi ramas fara bani intre timp :) si alta mancare de peste e sa mergi si sa platesti prin ordin de plata care nu se mai poate numi cumparat on-line.

Edited by oz666, 10 September 2006 - 22:17.


#52
alibaba

alibaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2005
asa este. daca vrei sa cumperi de pe net te trezesti ca de fapt nu poti din motivele pe care le-ai enumerat.
asta este situatia ca rezultat al teoriei cauza - efect. adica, daca proprietarul nu vinde , nu comanda producatorilor multe produse (pe de alta parte, cumparatorul de pe net vrea sa aiba o oferta cat mai mare; din punctul meu de vedere, acesta este mult mai "rasat" decat cel din market, si mult mai informat, pt ca are un "search" langa el...astfel proprietarul, se acopera, adica comanda la comanda facuta de cumparator, si iata situatia neplacuta).
cat despre comanda reala on-line, mai e mult pana sa functioneze si la noi.(oricum varianta e in scadere afara datorita fraudelor...se lucreaza insa mult la securizare). oricum aici trebuie sa ajungem.
spui ca pretul cerut de operatorii de carduri e mare. asa este. e simplu. emare pt ca tranzactiile sunt mici.car aceste vor creste, evident ca si atat comisioanele cat si softurile pt implementare vor avea preturi mai mici. aici trebuie sa ajungem.
CAT TIMP INSA MAI TREBUIE SA ASTEPTAM?

#53
cirix

cirix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.09.2006
Hm...probleme cu comertul electronic asta...
Eu de exemplu am timp...la dispozitie ...cu toate astea prefer sa fac cumparaturi pe net...mi-am cumparat o groaza de lucruri ...de ce? simplu...in cel mai scurt timp pot sa fac o comparatie de oferte fara sa alerg zile intregi in toate magazinele...apoi un lucru f f important...pot sa caut foarte usor caracteriticile tehnice  ale produsului...deci obtin o imagine general in foarte scurt timp...shi foarte comod ..fara sa ma agit prea tare...
Te-ai prins care sunt avantajele?...crezi k le potzi aplica in afacerea ta?

Si apropo...sunt din ce in ce mai profitabile !!!!!!

#54
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005

View Postoz666, on Sep 10 2006, 23:12, said:

......Am mai incercat sa cumpar ceva de pe fungift (sper ca nu am stalcit numele); prima data nu aveau in stoc ce imi doream (erau la inceput) recent am plasat comanda insa nu am reusit sa trec de validarea procesatorului de card, desi totul era ok......


Hello
Pentru ca vorbiti de noi (fungift.ro) si de commert electronic in general, m-am simtit datoare sa intervin.

Si acum se mai intampla sa nu avem pe stoc anumite produse. Dar pentru asta te poti abona la o alerta automata... si asta este "blestemul" celor care lucreaza cu stocuri. Pentru ca noi credem in next day delivery, door to door delivery, am preferat sa avem stocurile publice. Si sa nu acceptam comenzi pentru produse ce nu sunt in stoc cum fac aproape toti ceilalti. Este cel mai fair fata de clientul tau: sa-i zici ca produsul x nu-l ai momentan decat sa i-l vinzi si apoi sa incerci la telefon sa-l convingi sa aleaga altceva.

Cat despre validarea procesatorului de carduri, se mai intampla cateodata si motivele sunt multiple. Din ce in ce mai rar in ultimul timp...

Recomand celor interesati de comertul electronic (si aici sper sa nu incalc cumva vreo regula a forumului) blogul de la FunGift.ro, care pe langa teme interne, trateaza si multe chestii interesante legate de industrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate