Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#145
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 catharsis3k, on Oct 2 2007, 20:40, said:

se poate instala contor gaze innainte de aragazul meu ?

intreb deoarece folosesc extrem de rar aragazul dar totusi ma costa ceva la intretinere. Nu stiu cat dar as prefera sa nu platesc ce nu folosesc.

este o procedura speciala pentru montat contor gaze ? trebuie o firma speciala care sa citeasca, etc ?

se poate.
te duci la o firma autorizata care face proiectul, sint citeva avize care trebuie luate - de regula firma cu proiectul se ocupa si de asta - si apoi la alta care instaleaza. exista o lista la romgaz cu toate firmele autorizate.

povestea implica practic o derivatie din teava principala, facuta inainte de contoarul general. ai de platit proiectul avizele si lucrarea (adica teava si manopera). teava e proprietatea ta si daca mai vrea cineva sa se lege la ea va trebui sa iti ceara acordul si sa platesca. lucrarea facut al mine in bloc a costat (cu niste ani in urma) in total cam 180Eur/m (evident, nu ma refer numai la instalarea tevii ci la absolut toate cheltuielile implicate, inclusiv la derivatiile individuale)

ai contract individual cu romgaz si iti citesc ei contoarul, care se instaleaza in afara apartamentului.

Edited by gomez99, 03 October 2007 - 08:46.


#146
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005

 gomez99, on Oct 3 2007, 02:45, said:

se poate.
te duci la o firma autorizata care face proiectul, sint citeva avize care trebuie luate - de regula firma cu proiectul se ocupa si de asta - si apoi la alta care instaleaza. exista o lista la romgaz cu toate firmele autorizate.

povestea implica practic o derivatie din teava principala, facuta inainte de contoarul general. ai de platit proiectul avizele si lucrarea (adica teava si manopera). teava e proprietatea ta si daca mai vrea cineva sa se lege la ea va trebui sa iti ceara acordul si sa platesca. lucrarea facut al mine in bloc a costat (cu niste ani in urma) in total cam 180Eur/m (evident, nu ma refer numai la instalarea tevii ci la absolut toate cheltuielile implicate, inclusiv la derivatiile individuale)

ai contract individual cu romgaz si iti citesc ei contoarul, care se instaleaza in afara apartamentului.

dar nu se poate monta contorul la mine in apartament, imediat dupa teava de gaze ?
nu mi se pare mai complicat decat montarea de repartitoare sau apometre...

#147
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu e o problema de tehnica, e o problema de legislatie.

#148
cori_staind

cori_staind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2007
Atat va sfatuiesc: Nu apelati la firma Alex Gama. Am ascultat de distrigaz care ne-a spus ca au o lista cu firme specializate, incluse in programul expeert gaz. Tot ce pot sa va spun este ca de 2 saptmani stau in frig, desi aconto-ul l-am dat de inca 2. Deci in 4 saptamani nu au fost in stare sa obtina niste aporbari de la gaz. Iar patronul..... l-am sunat sa il intreb ce se intampla si mai sa ma ia la bataie. Nu tu scuze, nu tu nimik... de parca nu eram eu clinetul. Apoi ne-a propus sa ne dea drumul la centrala "pe barba mea" (citat exact din individ), dar sa ii dam banii inainte sa ne finalizeze lucrarea.
Incredibil... da, se intampla in Bucuresti, la firma Alex Gama, partener Distrigaz SUD

#149
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
Teava de gaze intra in bucatarie pe sub tavan si coboara pe perete pana la plita chiar in dreptul ei. Problema este ca nu pot fixa hota nici pe tavan, nici pe perete din cauza tevii. Vreau sa stiu :
1. daca este legal sa mut teava care coboara pana la plita cu 1 metru, desi pe proiectul de gaze e altfel.
2. daca este legal si posibil sa inlocuiesc teava care coboara pana la plita cu furtunul de gaze.


Multumesc

Edited by akkad, 01 November 2007 - 13:18.


#150
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Nu ar trebui sa zica nnimeni nimic daca duci teava de gaze pe langa perete in jos pana la nivelul aragazului si apoi pe orizontala pana la el. In privinta furtunului se poate doar daca este omologat dar ala deja nu mai e furtun e un racord din tabla in genul celui de scurgere.
P.S. Teoretic pentru teava de gaze ar trebui sa faci proiect si sa chemi o firma dar nu te verifica nimeni, aaa si foloseste robineti cu bila pentru separatie nu din cei clasici.

#151
Happyboy

Happyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 23.03.2007

 akkad, on Nov 1 2007, 13:17, said:

Teava de gaze intra in bucatarie pe sub tavan si coboara pe perete pana la plita chiar in dreptul ei. Problema este ca nu pot fixa hota nici pe tavan, nici pe perete din cauza tevii. Vreau sa stiu :
1. daca este legal sa mut teava care coboara pana la plita cu 1 metru, desi pe proiectul de gaze e altfel.
2. daca este legal si posibil sa inlocuiesc teava care coboara pana la plita cu furtunul de gaze.


Multumesc
Iti recomand sa cauti o firma specializata, din cate stiu iti trebuie proiect.

#152
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
pana la urma o las acolo teava. am deja proiect asta e partea nasoala, ca nu mai am nici chef as alerg cu modificatul proiectului.

multumesc pentru raspunsuri

#153
osa

osa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.05.2007
Salutare tuturor!
Urmeaza sa imi construiesc o casa si am ajuns la concluzia ca voi fi nevoit sa folosesc o SE deaoarece canalizare in zona nu va fi multa vreme, in ciuda promisiunilor din momentul achizitionarii terenului. Rusine lor :(

Am decis sa imi fac un SE si nu fosa septica, tot dupa ce am citit toate posturile de pe forum.

Ceea ce vreau sa intreb este daca e bine sa deversam si apa de la masina de spalat rufe(si eventual de la bucatarie) in SE, avand in vedere ca acea apa va fi contaminata cu solutii chimice de curatat(gen dero, pur etc.). Cat de mult ar influenta in rau aceasta apa SE-ul?

Mersi.

#154
ba1923

ba1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.06.2007
salut.

am auzit un zvon ca incepand din 2008 este obligatorie contorizarea retelelor de gaz la nivelul apartamentelor apartamentelor.

cunoasteti mai  multe detalii?

#155
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
M-ar interesa si pe mine daca poate cineva da detalii in problema asta.

#156
christistanciu

christistanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2007
tocmai am achizitionat o fosa septica ecologica pt 4-5 persoane destul de ieftin (1600 RON) de la cineva care a vandut terenul + constructia inceputa. fosa se numeste imhoff si este de tip anaerob.

am urmatoarele intrebari:
-ce inseamna plicul acela de praf/microbi si ce trebuie facut cu el?
-pot sa trimit in aceasta fosa si apa de la masina de spalat si de la chiuveta de la bucatarie? din punct de vedere al bacteriilor sau a ceea ce proceseaza in fosa.
-la cati cm trebuie sa fie ingropata in sol tzeava de canalizare ce duce la fosa si la campul de drenaj?
-are cineva acest tip de fosa? sau asemanator ca sa dea niste exemple in cifre...

va multumesc din suflet

#157
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Asta ar fii un lucru bun care ar stopa consumul fraudulos al celor care se incalzesc cu aragazul dar cu plata in regim pauzal.
Avand in vedere ca asta ar fii primul pas spre a oferii si o oarecare independenta/control asupra facturii....m-as mira sa se implementeze... poate doar daca ne obliga U.E. si eventual sa ne dea si in judecata sau alte penalitati :(

#158
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
e ceva alergatura pana rezolvi cu actele si ti-l monteaza , dar apoi nu te mai intereseaza de ceilalti.

#159
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,152
  • Înscris: 31.07.2007
Noroc ca in Baia Mare gazul este contorizat individual de cativa ani...

#160
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

 edy_wheazel, on Jan 5 2008, 21:40, said:

Noroc ca in Baia Mare gazul este contorizat individual de cativa ani...

La toate imobilele gen bloc ?!?

#161
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Cel mai bine ar fi cu contoare de gaz care se citesc de la distanta, prin radio/mbus, ca sa le poti monta pe instalatia existenta de gaz, in casa. Altfel, scoaterea coloanei de gaz pe casa scarii cred ca ar costa semnificativ mai mult.

#162
cosicel

cosicel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2007
Buna!
Dar imi poate spune cineva care este pretul unui contor de gaz?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate