Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara
 Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...
 

Parlamentul si parlamentarii

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
8 răspunsuri în acest subiect

#1
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 927
  • Înscris: 08.05.2006
Domnilor,l-am vazut recent pe stimabilul Dan Iosif,dand o declaratie unor reporteri.Pai era tare suparat ca vezi doamne,presa il urmareste pe el ca voteaza in locul unor colegi...
Asta n-ar fi nimic pe langa faptul ca stimabilul Dan Iosif,deranjat la culme,le-a zis pe sleau(macar atat a facut "bun") ca face ce vrea muschiul lui(!?),si ca o face intentionat ca sa-si bata joc de noi(!?).
Acum ati vazut si voi pe la tv ca dorm in plen,citesc ziarele,un parlamentar chiar urmarea pe internet un film documentar despre al doilea razboi mondial.Intr-o zi o sa vad ca sparg seminte la propriu!
Nu credeti ca ar fi potrivit sa fie sanctionati?Nu cu amenzi de care ii doare in cur,ci alte sanctiuni....
Eu daca lipsesc 3 zile nemotivat ma da afara by default,de ce sa nu fie si ei dati afara?
Au fost alesi?OK,nici o problema...urmatorul pe lista din circumscriptia electorala sa-i ia locul,nu?
Eu cred ca ar fi cea mai buna sanctiune pentru parlamentarii gen Dan Iosif si nu numai.
Voi ce sanctiuni credeti ca ar fi potrivite?

#2
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.537
  • Înscris: 11.07.2005

View Postucinrov, on Jun 24 2006, 06:36, said:

Domnilor,l-am vazut recent pe stimabilul Dan Iosif,dand o declaratie unor reporteri.Pai era tare suparat ca vezi doamne,presa il urmareste pe el ca voteaza in locul unor colegi...
Asta n-ar fi nimic pe langa faptul ca stimabilul Dan Iosif,deranjat la culme,le-a zis pe sleau(macar atat a facut "bun") ca face ce vrea muschiul lui(!?),si ca o face intentionat ca sa-si bata joc de noi(!?).
Acum ati vazut si voi pe la tv ca dorm in plen,citesc ziarele,un parlamentar chiar urmarea pe internet un film documentar despre al doilea razboi mondial.Intr-o zi o sa vad ca sparg seminte la propriu!
Nu credeti ca ar fi potrivit sa fie sanctionati?Nu cu amenzi de care ii doare in cur,ci alte sanctiuni....
Eu daca lipsesc 3 zile nemotivat ma da afara by default,de ce sa nu fie si ei dati afara?
Au fost alesi?OK,nici o problema...urmatorul pe lista din circumscriptia electorala sa-i ia locul,nu?
Eu cred ca ar fi cea mai buna sanctiune pentru parlamentarii gen Dan Iosif si nu numai.
Voi ce sanctiuni credeti ca ar fi potrivite?
Si cine sa voteze legile alea care ar trebui sa ii pedepseasca ?...ei fac legea si o fac dupa bunul plac, daca vor sa fie vot uninominal atunci o sa fie, daca vor sa ramana sistemul vechi pe liste atunci o sa ramana vechiul sistem, e mai rau decat in comunism  :death: !! Daca un ministru sau un secretar de stat poate fi demis un parlamentar este imun la astfel de sanctiuni in numele democratiei !

#3
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 28.04.2006

View Postucinrov, on Jun 24 2006, 06:36, said:

Voi ce sanctiuni credeti ca ar fi potrivite?
Confiscarea totala a averii si ocna pe viata.

Cum asta nu e posibil sa voteze ei insisi, atunci ramane varianta sa ne facem dreptate singuri.
1. Toata lumea cand ii prinde pe strada (de preferinta cu sotia si copilul, sa aiba efect), sa-i ia la injuraturi, sa arunce cu oua in ei, sa se faca ca-i scapa volanul inspre ei samd.
2. Daca nici asa nu merge, atunci ramane solutia extrema: infiintarea unor trupe de comando paramilitare, ca un fel de haiduci moderni, care sa-i jefuiasca si sa-i bata bine. Si din nou dupa un timp. Si inca o data. Pana ori se comporta cum trebuie, ori isi iau talpasita.

Editat de aurel.ion, 24 iunie 2006 - 09:50.


#4
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 05.06.2006
cati dintre voi se impotrivesc votului uninominal?
\si de ce?

#5
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 28.04.2006

View Postnettoyeur, on Jun 24 2006, 10:54, said:

cati dintre voi se impotrivesc votului uninominal?
\si de ce?
A fost un chestionar aici.
http://forum.softped...p;hl=uninominal

90% sunt pentru vot uninominal. Zdrobitor.
Problema e ca nu romanii se impotrivesc votului uninominal, ci clasa politica. Ghici de ce.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.828
  • Înscris: 14.06.2006
''Nu moare caiiii când doreşte câni'' Fă-te parlamentar şi te vei juca cu muşchiu' pe unde-ţi doreşte inimioara! Simplu. Gargara pe această temă este de prisos.

#7
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View Postsarac.lipit, on Jun 24 2006, 11:09, said:

''Nu moare caiiii când dorește câni'' Fă-te parlamentar și te vei juca cu mușchiu' pe unde-ți dorește inimioara! Simplu. Gargara pe această temă este de prisos.
pai atata timp cat consideri ca facem gargara degeaba...nu ma mir ca nu se schimba nimic!
Atitudinea civica trebuie sa fie adecvata cerintelor actuale,remarca ca gargara noastra este de prisos le confera acuzatilor in cauza posibilitatea de a continua porcaria trocului politic existent.
Nu e deloc constructiva atitudinea asta asa cum nici bataia nu e in mod expres....

#8
puzzle

puzzle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 17.09.2005
ar fi necesara o lege care sa ceara reconfirmarea parlamentului in ansamblu la jumatate din mandat prin referendum, prin da sau nu . daca 50%+1 voteaza contra , a doua zi sa intre in parlament cei care au fost urmatorii pe liste la alegeri.

#9
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View Postpuzzle, on Jun 24 2006, 14:36, said:

ar fi necesara o lege care sa ceara reconfirmarea parlamentului in ansamblu la jumatate din mandat prin referendum, prin da sau nu . daca 50%+1 voteaza contra , a doua zi sa intre in parlament cei care au fost urmatorii pe liste la alegeri.
Cred ca solutia cu pricina ar fi o pierdere de timp si bani... acelasi lucru poate fi facut de o lege simpla : la 3 absente nemotivate ... afara si gata!Ce atata bataie de cap?
Am zis,daca eu sunt concediat pentru absenste nemotivate sau pt neindeplinirea sarcinilor de serviciu,ei de ce sa nu fie tratati la fel?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate