Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

sony a-100

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Bai, era vorba de DSLR-uri. Groaznic esti. Da ma, in alea mici toti au senzori Sony. Si A75'ul meu de buzunar are senzor Sony, am patit si eu faza cu ecranul mov. Si seria Sx IS are tot senzori Sony. ;)

#38
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostAlexIP, on Aug 15 2006, 17:06, said:

Bai, era vorba de DSLR-uri. Groaznic esti.

Da ma, in alea mici toti au senzori Sony. Si A75'ul meu de buzunar are senzor Sony, am patit si eu faza cu ecranul mov. Si seria Sx IS are tot senzori Sony. ;)

1.Merci :D

2.De seria Sx IS nu stiam, pentru ca la un punct se cam laudau cu altceva

3.DSLR-uri - Totally true, can't argue there !

#39
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

10 megapixel APS-C CCD (ma mir cum de nu e acelasi senzor CMOS de pe R1 (?) )
Faza e ca s-ar putea sa fie acelasi senzor ca pe nikon D80  :w00t:
Sa vedem cand iasa samples de D80 si sa facem comparatie, desi s-ar putea sa nu tina din moment ce procesarea in aparat e alta.

#40
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
poate se gaseste vreun site istet sa compare RAW-urile si sa spuna si la public ce si cum

#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apropo de D80... http://hardwarezone....?...cid=15&pg=7

#42
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postdeejay86, on Aug 15 2006, 19:26, said:

poate se gaseste vreun site istet sa compare RAW-urile si sa spuna si la public ce si cum

Interesanta idee, insa nici asa nu s-ar acoperi chiar toate aspectele, insa s-ar desprinde clar ideea generala.
Asa cum mentionam, s-o gasi in curand vreun forumist sa-si achizitioneze una...am putea chiar deschide un thread pentru compararea RAW-urilor de pe diverse DSLR-uri. Sa se incerce eventual o standardizare a setarilor si a obiectelor \ peisajelor pozate. Ar fi chiar interesant, deoarece majoritatea site-urilor nu se obosesc sa ofere sample-uri in RAW si programe de citire a formatului RAW. Si asta ar fi o problema...soft-ul, dar cred ca s-ar rezolva relativ rapid.

#43
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
daca nu ai toate camerele la un loc e foarte greu sa faci o astfel de comparatie. chiar si in aceasta situatie mai ramane problema diferentelor din obiectiv care poate crea erori in apreciere.

PS: ca sa vedeti ce altruist sunt, cand castig la loto imi cumpar eu D80 si A100 ca sa elucidez enigma pt voi  :lol:

#44
stormy

stormy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.04.2005
M-am jucat eu vreo 5 minute cu alpha 100, ce sa zic, ca posesor de 350D mi se pare ca se aseaza mai bine in mana, vizorul e mai luminos, display-ul mai mare, zgomotos la declansare, focalizeaza foarte repede in lumina scazuta.Pretul la reprezantanta Sony din China era foarte acceptabil, aprox. 700 euro kit.Constructia nu mi s-a parut superioara lui 350d, are altfel de plastic fata de canon, insa parea la fel de ieftin, parca mai ieftin.
Daca imi mai aduc aminte ceva, va mai zic.

#45
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Cum ti s-a parut obiectivul din kit ? Avea ceva modificari fata de omoloagele de la Konica - Minolta ?

#46
stormy

stormy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.04.2005

View Postkrossfire, on Aug 16 2006, 07:14, said:

Cum ti s-a parut obiectivul din kit ? Avea ceva modificari fata de omoloagele de la Konica - Minolta ?
Nu pot face comparatie decat cu cel din kit-ul xt-ului, muuuuuult mai bun cel putin la constructie.Despre calitatea optica nu ma pot pronunta  deoarece am revazut pozele doar pe lcd-ul lui.
Despre obiectivele Konica-Minolta nu stiu nimic.

Edited by stormy, 16 August 2006 - 09:55.


#47
OverLordMephisto

OverLordMephisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.08.2006
Da si cind o sa se supere Sony si o sa scoata un Full Size Clear Vid CMOS senzor, cu un corp din magneziu care o sa coste 1999 Euro si Carl Zeiss-urile alea care sint anuntzate o sa fie infipte in el, nu prea-i vad bine pe ceilaltzi... Oricum, mi-au placut replicile de la Canon si Nikon cu EOS 400D respectiv D80... Sper sa se tzina bine de fundul lui Sony, ca sa nu-i permita sa acapareze prea mult din ceea ce au target-izat... By the way, daca ar fi sa alegi din nou intre XT si A100, kit version of course, ce-ai alege?!

Edited by OverLordMephisto, 25 August 2006 - 08:46.


#48
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
OverLordMephisto, si cand te astepti sa vezi un asemenea aparat? :P

#49
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostKunzite, on Aug 25 2006, 12:37, said:

OverLordMephisto, si cand te astepti sa vezi un asemenea aparat? :P

Avand in vedere ca pe un site Sony scria ca se gandesc sa inlocuiasca sistemul de la camere video (acele 3CCD-uri in lant care apar mai nou la camerele Sony) cu un fel de super-senzor, nu stiu cat va mai dura sa-si vare ghearele intr-un hiper-senzor pentru camere. Dupa reclama cu "next step" de la a-100, vom vedea si "The Sony CCD - sent by God !"

#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Partea buna este ca "the more the merrier". Cu cat e concurenta mai multa si mai apriga, cu atat tehnologia va evolua din ce in ce mai rapid si la preturi din ce in ce mai acceptabile.

Pana la urma, tot consumatorul (pro sau nu) castiga.

#51
OverLordMephisto

OverLordMephisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.08.2006
Eu unul sint convins ca in toamna urmatoare o sa vedem un nou DSLR de data asta cred ca in totalitate Sony, si nu in combinatzie cu Konica-Minolta... Si sint sigur ca o sa-l faca cu "Clear Vid CMOS" caci prea defileaza nonsalant Sony cu el  la camerele video... Om vedea ce o sa fie, desi eu unul sint tare dezamagit de Alfa 100. Am citit mult opiniile utilizatorilor. Unii se plingeau de noice, altzii de blitz-uri care se pare ca nu prea functzioneaza calumea, ca sa nu mai zic de mattering-ul aiurea care-l face camera... Ce e naspa e ca ma numar printre cei ce au vrut sa-si cumpere jucaria, dar noroc ca am asteptat 400D-ul si D80 ca sa le compar side by side... Si asa am ajuns la 30D, ca si asa e la un pretz mult prea aproape acum de 400D ca sa nu pun mina pe frumusetzea aia. Astept sa se termine cu lansarile de la Photokina si cu "available on stock" si sint convins ca o sa-l pot lua mult mai ieftin decit era pina acum... Si apropos de A100, nasol la el e ca nu sint inca lentile disponibile, ca sa nu mai vorbesc de Eyepiece Magnifier caci port ochelari si pe care nu-l gasesti decit available prin Japonia ori alt stat de prin zona... De pretzuri ce sa mai zic, Romania, satul meu drag... A aparut cu intirziere mare la noi, la cam o luna diferentza fatza de tzarile calde, iar la pretz 38-38.5 mil... Astia cred ca le cumpara la pretz de end-user de dincolo si fac afaceri aici... Chiar mi se pare ca pentru Romania, importatorii de Sony (noroc ca nu e in topic si Canon) habar nu au sa faca business... In loc sa-si pregateasca terenul pentru accesorii si lentile pe care o sa le vinda in curind (adica poate la anul, :)), ei vind Sony la 1100 Euro, in loc de maxim 1000 care e recomandat de Sony pentru magazinele cu sedii si alte cheltuieli, nu cele online... Din punctul meu de vedere, in afara de stabilizatorul de imagine integrat in bodysi de DOF, camera poate fi trecuta la capitolul "Dezamagirea anului". Ca sa nu mai vorbim aici de inutilitatea Anti-Shake-ului pentru fotografii seriosi. Astept toamna...:)

#52
ortir

ortir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.09.2006
intrebari pt cineva care a tinut un sony alpha 100 in mina cum il vad in comparatie cu un canon si daca sunt multumiti-pt ca eu unul am tinut azi in mika joaca un alpha si un 350d si pot sa spun ca incep sa ma inclin spre sony,si sunt curios cum vad canonisti acest aparat inafara faptului ca sony tralala play station-vreau sa stiu cum se simt cu aparatul la treaba-sunt tentat sa arunk 100 de milioane pe body si ceva sticla si sunt curios cum il vad cei care il au deja(((((mentionez kit-ul cu lentila de 70mm nu e disponibil nicaieri poate anul viitor,si body e in toate magazinele sony din romania la 32 400 000 ,dar faza ca ai doua lentile una macro 50mm care e la 25 de milioane si una de 200mm la 21 milioane)))))singurele lentile disponibile pe piata si pt cat am inteles situatia se schimba doar la anu-se merita aparatul sau nu-mentionez e mai tare ca un 350D sau asa mi sa parut??????????/
   se merita alpha100??sunt interesat de raspunsuri de la cunoscatori-multumesc anticipat

#53
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
E vorba de SLR-uri aici, nu de P'nS. Cere te rog mutarea threadului, ca sa nu primesti pareri neavizate ;)

#54
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Pai mai omule: DSLR iti iei tocmai pentru ca vrei sa poti schimba lentile, sa ai de unde alege. Dar chiar tu ai zis ca pt sony nu gasesti nimic momentan. De ce naiba vrei sony?

Cu 100 de mil gasesti canon sau nikon + un set de obiective frumusele... Si pe viitor mai gasesti SH un obiectiv ceva...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate