Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

usi glisante de interior

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
tudoridvoreanu

tudoridvoreanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 18.06.2006
Locuiesc in bloc de beton prefabricat. Vreau sa inlocuiesc usile de la debara si camara cu usi glisante. Oferta pe piata mi s-a parut subtire si scumpa. Asa ca m-am hotarat sa transform usile existente in usi glisante. Am ceva idei, dar nu sunt tamplar. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 02.03.2006
Sincer...nu prea ii vad rostu.
De curand am terminat si eu cu renovarea aparatamentului, si mi-am transformat un colt al holului in dulap.
Structura din lemn, pal si rigips... usa am facut-o culisanta din PAL si intra in peretele de rigips.
Doar asa ii vad o utilitate, daca poti s-o faci sa intre in perete. Daca ramane pe una din fete, doar ocupa loc, nu poti pune nici o piesa de mobiler (noptiere, cuier, etc...)
Si fiind pe exterior, calea de rulare trebuie mascata (eventul din rigips) si te trezesti cu o cutie la fiecare usa... aspect inestetic.


Daca totusi te-ai hotarat ca vrei asa... atunci ai nevoie de sistemu de glisare, pe care-l gasesti la magazinele care vand accesorii pentru mobila, ai nevoie de unu care sa reziste la vreo 50kg si calea de rulare respectiv rolele sa fie in partea de sus, astfel incat jos sa nu ai nimic (doar un stift de ghidare), mai ai nevoie de scule (freze de 35 pentru fixarea sistemului pe usa) sipci de lemn (sau profile de rigips) , rigips si multa rabdare.

P.s. Vei mai avea probleme la incuietori. Nu se gasesc prea usor pentru usi glisante. Da' fiind vorba de camara, debara nu cred ca-i cazu.

Editat de Berti, 18 iunie 2006 - 12:36.


#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.206
  • Înscris: 15.02.2005

View Posttudoridvoreanu, on Jun 18 2006, 12:19, said:

Locuiesc in bloc de beton prefabricat. Vreau sa inlocuiesc usile de la debara si camara cu usi glisante. Oferta pe piata mi s-a parut subtire si scumpa. Asa ca m-am hotarat sa transform usile existente in usi glisante. Am ceva idei, dar nu sunt tamplar. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?

exista firme de termopan care fac din PVC sau Al usi glisante...
eu am dat comada acum pentru 3 usi .... in jur de 4,5 mil / usa normala de camera.

#4
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 304
  • Înscris: 07.02.2006
Cel mai ...(usor, ieftin, etc) este sa-ti faci usa glisanta din pal melaminat si folosesti sistemul de  glisare de la usile dulapurilor.
Meri la o firma de prestari servicii (sau la un producator de mobilier) comanzi dimensiunea dorita, culoarea dorita, ii pui cant abs + maner de mobila (recomand un maner ingropat) + glisiera necesara.

Editat de teo0, 19 iunie 2006 - 14:40.


#5
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 605
  • Înscris: 09.10.2005
sau citesti aici ....
http://forum.softped...ic=17273&st=690

#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006
ușă glisantă pt cămară&debara din termopan varianta din aluminiu, presupune existența unei rame, fie de jur imprejur, fie doar sus și jos. calea de rulare se află pe orizontal-jos. pe tot parcursul, exploatarea este lipsită de probleme: nu se lasă, smulge, deraia de pe ghidaj...
un preț bun pt culorile alb și maro (același). celelalte culor sar f mult. virtarea se poate realiza cu sticlă, panel, lambriu.
montarea și funcționarea unei uși glisante presupune un spațiu de manevră în una din laterale, pe interior. există acest spațiu?
:peacefingers:

#7
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 20.01.2006

View PosteuribiontuL, on 29th June 2010, 09:16, said:

ușă glisantă pt cămară&debara din termopan varianta din aluminiu, presupune existența unei rame, fie de jur imprejur, fie doar sus și jos. calea de rulare se află pe orizontal-jos. pe tot parcursul, exploatarea este lipsită de probleme: nu se lasă, smulge, deraia de pe ghidaj...
un preț bun pt culorile alb și maro (același). celelalte culor sar f mult. virtarea se poate realiza cu sticlă, panel, lambriu.
montarea și funcționarea unei uși glisante presupune un spațiu de manevră în una din laterale, pe interior. există acest spațiu?
:peacefingers:
Eu mi-am facut acasa despartirea cu un sistem de glisare Slider Profi, nu stiu daca mai exista si alte sisteme slider care sa mearga. http://www.roxymob.r...i-glisante.html

Dupa cat vad din imagine ar merge folosit si Hafele pentru despartirea intre camere de care vorbea Tudor. Avantajul fata de skm , cel putin de care am avut eu nevoie este faptul ca reglajul este de aproximativ 20 de mm , permitandu-mi sa fc sistemul de glisare chiar daca eu aveam apartamentul "stramb" datorita mesterilor care l-au facut.

#8
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.112
  • Înscris: 06.03.2010

View PosteuribiontuL, on 29th June 2010, 09:16, said:

ușă glisantă pt cămară&debara din termopan varianta din aluminiu,

adica asa:

Fișiere atașate



#9
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Posttoteudinnou, on 14th July 2010, 14:50, said:

adica asa:


fix asa vreau si eu, cu tot cu oglinda

voi transforma 2 debarale in dressing (latimea va fi cam dublu fata de cum ai tu)

o recomandare, un pret?

merci

#10
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.287
  • Înscris: 16.01.2009
@cpq - poti pune o poza cu spatiul ? Cred ca asa poti obtine cele mai pertinente idei si raspunsuri .

#11
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Posttak30ver, on 14th June 2011, 14:08, said:

@cpq - poti pune o poza cu spatiul ? Cred ca asa poti obtine cele mai pertinente idei si raspunsuri .

pai inca nu am demolat nimic  :D

ma gandeam sa ma orientez dupa cat l-a costat pe el si sa aflu unde le-a facut.... mi-ar placea foarte mult culoarea aceea

#12
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postcpg, on 12th June 2011, 08:26, said:

fix asa vreau si eu, cu tot cu oglinda

voi transforma 2 debarale in dressing (latimea va fi cam dublu fata de cum ai tu)

o recomandare, un pret?

merci

Da-mi cotele prin PM

#13
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 23.11.2005
Cat de etanse sunt?

#14
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postsorin_frumuseanu, on 5th October 2011, 21:19, said:

Cat de etanse sunt?

Etansarea este prin perii. Sunt foarte bune pt interior.

#15
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 23.11.2005
Interior de bloc probabil.
La casa (cazul meu) e mai problematic (incalzire cu teracota).
Practic pentru baie m-ar interesa, sa tina pe perioada rece caldura acolo macar cat merge radiatorul/aeroterma.

#16
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postsorin_frumuseanu, on 7th October 2011, 14:07, said:

Practic pentru baie m-ar interesa, sa tina pe perioada rece caldura acolo macar cat merge radiatorul/aeroterma.

Caldura o mentine, dar va transpira pe partea rece.

#17
fast

fast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 31.01.2007
Intentionez sa inlocuiesc usa de la bucatarie, care se deschide in interior si ocupa mult spatiu, cu o usa glisanta, din policarbonat si cadru din profil U de aluminiu. Poate sa-mi dea cineva informatii despre lucrarea asta ? In mare am idee cam ce trebuia facut, dar un sfat din experienta, nu strica niciodata. Multumesc!

#18
BogdanIoachimescu

BogdanIoachimescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 06.10.2014

View Postfast, on 26 septembrie 2014 - 00:03, said:

Intentionez sa inlocuiesc usa de la bucatarie, care se deschide in interior si ocupa mult spatiu, cu o usa glisanta, din policarbonat si cadru din profil U de aluminiu. Poate sa-mi dea cineva informatii despre lucrarea asta ? In mare am idee cam ce trebuia facut, dar un sfat din experienta, nu strica niciodata. Multumesc!
Salut,
Eu zic sa renunti la idee. Suna a improvizatie pura. Exista usi bune glisante pe piata. Ia exemplu Porta Doors. La ei orice model in orice culoare se poate face glisant. Trebuie sa sti ca acestea costa peste 1000 lei si dureaza aproape 2 luni pana vin.

Daca te intereseaza mai multe detalii, intreaba-ma aici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate