Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13848 replies to this topic

#1225
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plăceau mai mult alea cu vapori de mercu în ceea ce priveşte lumina.
Există şi iluminat L.E.D. de calitate. Dar ce au pus ei acum 10 ani e ceva oribil. Ar trebui să înlocuiască partea producătoare de lumină cu ceva mai nou, care dă o lumină de calitate.

În tronconice cred că pot fi puse L.E.D.-uri fără nici o problemă    :D

Edited by djl, 17 April 2018 - 11:41.


#1226
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Uite aici "lumina alba ingrozitoare"-satul ala arata CA-N POVESTI noaptea (arata mult mai bine noaptea decat ziuaPosted Image )
http://smartlight.ro...stradal-cu-led/
Pentru iluminat stradal LED exista corpuri dedicate, la care suprafata exterioara este radiatorul de caldura, nu se adapteaza LED la lampi vechi. Nici tranzistorii n-au fost incapsulati in balon de tub electronic in anii `50.
https://www.google.r...iw=1280&bih=866

#1227
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Din poze nu-mi dau seama cât de plăcută e lumina aia. Oricum, alea-s L.E.D.-uri mai noi.

#1228
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View Postdjl, on 17 aprilie 2018 - 11:39, said:

Mie îmi plăceau mai mult alea cu vapori de mercu în ceea ce priveşte lumina.
Există şi iluminat L.E.D. de calitate. Dar ce au pus ei acum 10 ani e ceva oribil. Ar trebui să înlocuiască partea producătoare de lumină cu ceva mai nou, care dă o lumină de calitate.

În tronconice cred că pot fi puse L.E.D.-uri fără nici o problemă Posted Image
Pot fi puse L.E.D.-uri in tronconice fara probleme, ceva de genu asta.
Am vazut si eu lampile L.E.D. mai vechi din Bucuresti, puse prin 2009 cred, lumina este de calitate forte slaba, mult sub becurile cu vapori de mercur.
De calitate buna mi se par cele de pe Iuliu Maniu cu L.E.D.

View PostAssur, on 17 aprilie 2018 - 11:47, said:

Uite aici "lumina alba ingrozitoare"-satul ala arata CA-N POVESTI noaptea (arata mult mai bine noaptea decat ziuaPosted Image )
http://smartlight.ro...stradal-cu-led/
Pentru iluminat stradal LED exista corpuri dedicate, la care suprafata exterioara este radiatorul de caldura, nu se adapteaza LED la lampi vechi. Nici tranzistorii n-au fost incapsulati in balon de tub electronic in anii `50.
https://www.google.r...iw=1280&bih=866
Probabil au montat becuri LED dulie E27, in lampile vechi.

Attached Files

  • Attached File  led.jpg   7.88K   9 downloads

Edited by cristi699, 17 April 2018 - 12:21.


#1229
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Acelea sunt niste porcarii cu durata mica de viata. Sunt "becoleduri de tranzitie", concepute pentru a se potrivi la corpuri de iluminat cu dulie E27, sa speram ca se va renunta curand la "surubul" E27, oricum inutil la lampi LED. Solutia adecvata e un COB monolitic, cu racire corespunzatoare. Exista COB-uri alimentate direct la 230V~, numai bune pentru lampi stradale.
https://www.aliexpre...2771902873.html

#1230
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Corpul ăla cu bec la vedere, aflat pe un stâlp de lemn de pe Intr. Mandarienei, la intersecţia cu Bd. Ferdinand I (Gh. Dimitrov în perioada 1949-1991?, iniţial Bd. Oborului) se mai află la locul lui. L-am văzut azi. Nu ştiu dacă mai fucnţionează... am să mă uit într-o noapte.

#1231
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,764
  • Înscris: 30.07.2006
La una din portile IOR din zona baba novac(actualmente in paragina) se vad in curtea lor si un stalp cu tronconica si unul cu corpul PVD,unul langa altul,probabil in curte mai sunt o garamada ramasi incrmeniti in timp   https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#1232
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Poate am să mai ajung şi pe acolo. Şi poate, pe acolo sau prin altă parte am să întreb dacă mi se poate da un corp de iluminat PVD. Dar PVD-ul ăla de la I.O.R. nu trebuia să aibă pe afară balastul sau alea le aveau pe dinăuntru?    :huh:
Lămpi banană a mai văzut cineva pe undeva?

#1233
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View Postdjl, on 18 aprilie 2018 - 11:13, said:

Poate am să mai ajung şi pe acolo. Şi poate, pe acolo sau prin altă parte am să întreb dacă mi se poate da un corp de iluminat PVD. Dar PVD-ul ăla de la I.O.R. nu trebuia să aibă pe afară balastul sau alea le aveau pe dinăuntru? Posted Image
Lămpi banană a mai văzut cineva pe undeva?
Trebuia sa il aiba pe afara, dar probabil a fost demontat, acel PVD nu mai are nici macar bec.

#1234
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,764
  • Înscris: 30.07.2006
Din google nu se vede bine,trebuie vazut la fata locului,daca si ce bec a avut si alte detalii privind balastul

Din google nu se vede bine,trebuie vazut la fata locului,daca si ce bec a avut si alte detalii privind balastul

#1235
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam cum ar fi să promovăm pe un blog corpurile de iluminat vechi. Aşa precum unii promovează chestii cât mai noi, alţii să le promoveze pe astea vechi. Bine, cum să le promovăm... asta mai greu. Faptul că-s rare, că pot fi folosite şi azi, că unele sunt frumoase şi dacă rămân câteva nu va costa mult întreţinerea e o parte a promovării, dar trebuie mai mult.

Becurile cu vapor de sodiu când au repărut în România?   :huh:  Că au existat în interbelic.

#1236
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,764
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 18 aprilie 2018 - 11:13, said:


Lămpi banană a mai văzut cineva pe undeva?

am mai vazut in doua cazuri,in curtea unei unitatii militare de pe sos de centura si in incinta Titan-masini grele de pe bd basarabia,insa in niciunul din cazuri nu am facut poze,poate reusesc in curand la titan masini grele

#1237
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,764
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 18 aprilie 2018 - 22:56, said:

Becurile cu vapor de sodiu când au repărut în România?   Posted Image  Că au existat în interbelic.

Se zice ca abia in 1980 s-a inceput fabricarea lor in Romania,la intreprinderea Electrofar,mai inainte de 1980 nu cred ca s-au vazut in Romania,nici prin cartile de specialitate nu se mentioneaza mai multe date ci doar ca exista si se arata o poza cu lampa de joasa presiune(renumitele SOX).
Produsele electrofar,in special balasturile inca se mai gasesc destul de des dar becurile au devenit deja raritati(mai ales si functionale) mai gasesti ori unde au stat abandonate in vreun corp care nu a mai fost alimentat electric ori prin depozite sau magazii si nu au apucat sa fie distruse(au trecut deja 26 de ani de cand s-a incetat productia)
Detin in colectia mea multe piese electrofar si inca sper sa gasesc piesele lipsa din toata gama produsa Posted Image
Atasez poze cu lampa sodiu 150,functionala inca produsa de Electrofar (LPN 150) prin anii 80

Attached Files



#1238
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Da, erau lămpi de joasă presiune: https://forum.softpe...ost__p__9066574
Stâlpii metalici ce apar în poza de zi de pe Ploieşti - Braşov (poza e făcută undeva până în Băneşti) mai există şi azi.

Cel de la I.O.R. se poate să fi avut balastul montat în altă parte. Nu de alta, dar nici în poza asta de epocă cu Sala Palatului nu se văd balastele: http://3.bp.blogspot...tului RPR 2.jpg

Becul ăla cu vapori de mercur aflat pe Intr. Mandarinei/Bd. Ferdinand I nu cred că mai e funcţional. M-am uitat mai bine şi păre a avea firele tăiate.

Interesant becul de "Electrofar". Zici că e cu vapori de Mercur.

Edited by djl, 19 April 2018 - 01:06.


#1239
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
La Sibiu (Hermannstadt) - 6-a imagine dintre cele mici: http://patrimoniu.sibiu.ro/strazi/146
Imagine de la "Electofar" (1960): http://industrializa...-bucuresti.html

Din Almanah "Cinema" 1970, pg. 235 reclamă la "Electrofar" (azi "Luxten") Bucureşti .
Dacă căutaţi cu "Google" cuvântul Electrofar veţi găsi câteva chestii interesante. Şi dacă căutaţi Luxten apar câteva.

Attached File  Almanah Cinema 1970, pg. 235 reclama la Electrofar (azi Luxten) Bucuresti.jpg   335.61K   11 downloads

Cred că subiectul ar trebui redenumit Ceva întrebări în legătură cu electricitatea şi electrotehnica în România, căci facem referire şi la industria electrotehnică.
Ia să vedem, ce e aşa de special la becurile astea.

Attached File  Becuri Romlux pt. export Marea Britanie.jpg   225.64K   11 downloads

Edited by djl, 19 April 2018 - 08:58.


#1240
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Un "Romlux" de 200 Wațți (cred că pentru export). Tot pe ebay găsit.

Attached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p1.jpg   190.04K   5 downloadsAttached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p2.jpg   204.28K   5 downloadsAttached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p3.jpg   160.68K   4 downloadsAttached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p4.jpg   167.8K   4 downloadsAttached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p5.jpg   155.35K   4 downloadsAttached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p6.jpg   105.57K   4 downloadsAttached File  Bec Romlux 200 Watti (pt. export) p7.jpg   134.07K   4 downloads

#1241
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 26.01.2007
Ce sa fie special? Doar becuri (proaste) la 12 V pentru aplicatii dedicate (frigidere) .

Edited by autom2, 19 April 2018 - 20:33.


#1242
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de C.F.R. sunt de 24 Volţi din câte ştiu.
Deşi nu e din România, să vedem ce observaţi pe aicia   :rolleyes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X07Vokx8n8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate