Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13840 replies to this topic

#1207
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
S-au folosit în România din alea produse în Italia?  :w00t:

#1208
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 16 aprilie 2018 - 01:06, said:

S-au folosit în România din alea produse în Italia?  Posted Image

pai dupa revolutie au intrat din toate tarile,fel de fel de lampi,turcesti,chinezesti,germane,francez,etc,etc mai ales prin tara,fiecare primarie a luat de unde a putut ,cat mai ieftin si de asta gasim acum ramasite a fel de fel de ciudatenii

#1209
mister_rf2

mister_rf2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2013
@djl
Uite aici un bec Edison 107.
Functioneaza. Posted Image
Este becul meu si daca doreste cineva, va invit sa-l vedeti  in urmatoarea sambata/duminica la Muzeul National Tehnic Dimitrie Leonida.
Am si alte lucruri acolo expuse (doar temporar), dar asta o sa fie bonus. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  bec 1.jpg   185.39K   18 downloads
  • Attached File  E2.jpg   35.21K   18 downloads


#1210
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 26.01.2007
Te rog mult de tot sa ne dai mai multe amanunte vizavi de expozitia de la muzeu.

#1211
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006
Din ce an dateaza acest bec?

#1212
mister_rf2

mister_rf2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2013

View Postautom2, on 16 aprilie 2018 - 07:22, said:

Te rog mult de tot sa ne dai mai multe amanunte vizavi de expozitia de la muzeu.
Eu am deschis o expozitie temporara pe tema "Masini de Calcul".
Asta include:
-elemente ajutatoare de calcul, abace, aritmografe, rigle de calcul
-masine de calcul mecanice tip "pinwheel" (principiul dezvoltat de Odhner)
-masini de calcul mecanice tip "comptometer"
-calculatoare de birou/portabile cu tranzistoare/circuite integrate/NIXIE/PANAPLEX/VFD/LED/LCD
-tranzistoare experimentale din anii 50
-exemple de echipamente cu  tranzistoare din anii 50-60, aparate auditive/radio/mini-magnetofon/
-circuite integrate diverse, wafere
si la cerere o sa aduc si becul. Posted Image

Becul cred ca poate fi estimat ca fiind produs undeva intre 1895-1900. Data exacta nu cred ca are relevanta.
Becul are filament din carbon si conexiunea cu fir de platina la intrarea in tubul de sticla.

#1213
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că ai revenit mister_rf     :)
Totuşi, data contează. Că una e să ai un bec din 1910, alta e să ai unul din 1926. Oricum, superbă piesa!   :)    Mai ales că găseşti mai uşor acul în carul cu fân decât un bec din ăsta. Mai ales că pe vremea acelor becuri foarte puţini aveau electrcitate în România.

Nu ştiu ce a fost în capul celor care au pus iluminare cu L.E.D.-uri pe unele străzi. Produc o lumină albă absolut îngrozitoare. Aia produsă de becurile cu vapori de mercur arăta mult mai bine.
Chestiile pe care le-au montat la ţară în Prahova cred că arăta aşa: http://www.alunu.ro/...muna Alunu.html
La Ploieşti au trimis la topire stâlpi din 1930   :disgust:   Nu mai aveau coprurile de iluminat originale, dar erau ceva. Contează şi corpul de iluminat, dar contează şi stâlpul pe care e montat.

#1214
mister_rf2

mister_rf2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2013
Off topic
Am revenit pentru scurt timp. Nu se stie daca nu ma mai baneaza cineva, asa, din senin, cum a fost banat contul meu din 2002 acum cativa ani, fara sa fi avut activitate pe forum. Acum chiar ca asta nici nu mai conteaza . Posted Image

Deci sa revenim la subiect, becul este produs inainte de 1900.
Invitatia mea ramane valabila pentru cine doreste sa viziteze expozitia temporara. (E deschisa pana in data de duminica, 6 mai 2018)
Eu o sa fiu prezent doar in weekend-uri. A, si apropo, eu nu castig nimic din aceasta activitate. :)
Exista o conventie prin care pot sa invit un numar de persoane, care sa o viziteze free, in calitate de invitatii mei.
Toate cele bune.
mister_rf

#1215
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 26.01.2007
Ma bucur ca exista oameni ca tine. Felicitari. Deci, trebuie sa avem invitatie ca sa intram?

#1216
mister_rf2

mister_rf2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2013
@autom2
Ei, nu... este un muzeu clasic. Vizitatorii au acces in baza unei taxe. Taxa se percepe separat pentru vizitarea muzeului si separat pentru vizitarea expozitiei temporare.
Eu, in calitate de expozant, care am investit ceva timp si bani in actiunea de pregatire a expozitiei temporare, pot sa am invitati care sa nu plateasca intrarea la vizitarea expozitiei temporare. Ma gandesc, ca daca tot va fac invitatia, sa nu exista dubii asupra castigului meu material si cine poate, sa vina FREE, in calitate de invitat.  Acum e mai clar?  Posted Image

#1217
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 26.01.2007
Faina intiativa! Succes si pe viitor. Din pacate Muzeul Tehnicii, decand nu mai are  finantarea de altadata de la Enel ( Electrica sau IDEB-ul de odinioara) nu mai deschid si expozitia exterioara care era destul de frumusica. Bine ca au reusit sa refaca hidrozolatia acoperisului ca era jale cum curgea apa.........

As vrea Duminica sa vin insotit de micuta fata ( cu trasaturi de baiat) sa vizitez dar nu stiu cum este starea impricinatei......)))))))))))))

Edited by autom2, 16 April 2018 - 20:41.


#1218
mister_rf2

mister_rf2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2013
Daca nu se poate  duminica, atunci mai sunt si alte duminici pana in data de 6 mai. Posted Image

#1219
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In Craiova:
-in zona mall-ului construit in locul fostei fabrici "Electroputere", se mai afla un corp de iluminat oval, dar fara abajur. Cand era fabrica erau numai astfel de lampi in curtea ei;
-la fostul Peco Romanesti, mai sunt astfel de corpuri de iluminat complete, dar nefunctionale;
-la fosta fabrica de paine Pangroup se mai afla o astfel de lampi;
-pe strada Sararilor se mai afla o lampa tronconica albastra, nefunctionala;
-tot pe strada Sararilor, pe o cladire veche mai sunt lampi PVA, nefunctionale;

Attached Files

  • Attached File  x2.png   2.27MB   14 downloads
  • Attached File  x1.png   1.44MB   17 downloads
  • Attached File  x3.png   1.94MB   23 downloads
  • Attached File  x4.png   1.37MB   20 downloads
  • Attached File  x5.png   2.49MB   19 downloads

Edited by cristi699, 16 April 2018 - 23:15.


#1220
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Interesantă lampa aia cu abajur albastru. Mai existau de genul pe litoral.
Dar clădirea aia veche de cărămidă ce e?   :huh:

#1221
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View Postdjl, on 16 aprilie 2018 - 23:19, said:

Interesantă lampa aia cu abajur albastru. Mai existau de genul pe litoral.
Dar clădirea aia veche de cărămidă ce e?   Posted Image
Fosta fabrica de paine Pangroup.

#1222
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există?   :huh:

#1223
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View Postdjl, on 16 aprilie 2018 - 23:21, said:

Mai există?   Posted Image
Cladirea din caramida exista dar nu mai are activitate. Mai era o cladire, fiind legata  printr-un pod de sticla cu cladirea de caramida, dar s-a demolat si au construit Lidl in locul ei. Acum isi desfasoara activitatea intr-o locatie mult mai mica din alt cartier.
Lampile ovale  din curte au functionat in urma cu 2 ani, inclusiv cea de pe cladire, erau cu vapori de mercur, dar acum e bezna totala in partea de fabrica ramasa.

Edited by cristi699, 16 April 2018 - 23:32.


#1224
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postdjl, on 16 aprilie 2018 - 08:57, said:

Văd că ai revenit mister_rf Posted Image
Totuşi, data contează. Că una e să ai un bec din 1910, alta e să ai unul din 1926. Oricum, superbă piesa!   Posted Image Mai ales că găseşti mai uşor acul în carul cu fân decât un bec din ăsta. Mai ales că pe vremea acelor becuri foarte puţini aveau electrcitate în România.

Nu ştiu ce a fost în capul celor care au pus iluminare cu L.E.D.-uri pe unele străzi. Produc o lumină albă absolut îngrozitoare. Aia produsă de becurile cu vapori de mercur arăta mult mai bine.
Chestiile pe care le-au montat la ţară în Prahova cred că arăta aşa: http://www.alunu.ro/...muna Alunu.html
La Ploieşti au trimis la topire stâlpi din 1930   Posted Image   Nu mai aveau coprurile de iluminat originale, dar erau ceva. Contează şi corpul de iluminat, dar contează şi stâlpul pe care e montat.
Pentru ca...vechi.Fiindca obsesii. LED-urile au CRI intre 70 si 90,randament 60% durata de viata minim 50.000 ore, iar becurile cu vapori de mercur aveau CRI intre 25 si 40%, randament 15% si durata de viata 8000 de ore. Nereciclabile. Cost de inlocuire mai mare decat pretul becului. Deci a fost pura inteligenta in capul alora de-au inlocuit vechiturile cu lampi ecologice LED. Curand dispar si cele cu vapori de sodiu. Si cele metal-halide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate