Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3304 replies to this topic

#2575
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,337
  • Înscris: 02.02.2006
Da, acum. Am găsit și eu ceva ”proiect” sau caiet de sarcini sau ce-o fi fost (că nu l-am studiat prea mult) din 2007, pentru reabilitarea lui. Dar efectiv cică s-a început prin toamna 2015, și cică s-ar termina anul ăsta, ”dacă vremea e favorabilă”.

http://radioiasi.ro/...i-de-la-cnadnr/

Edited by alexcrist, 13 April 2016 - 13:56.


#2576
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare,cum se prezinta A2 ?
Cică ar fi plina de gropi!
Merci frumos.

#2577
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Nu e, este ok.


Sănătate şi tcb !

#2578
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare
Ceva informatii despre starea drumului Brasov-Covasna?
Multumesc

#2579
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
daca este cineva care a mers de curand la Herculane pe Baia de Arama( pe Godeanu), sa-mi spuna si mie care e starea drumului. vreau sa merg in week-end in Herculane si as prefera sa merg pe ruta asta

#2580
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Azi, Gheorgieni - Lacu Rosu drumul e prafff, de la Lacul Rosu spre Bicaz la fel, spre P Neamt idem, ocoliti. Eram fan al acestui traseu acum nici mie nu il recomand... Frumos la camping Leon Durau, dar asta face parte din alt subiect...

#2581
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Azi povestesc cu amanuntul... Gheorghieni spre L Rosu vreo 5-6 km, petec langa petec, iti sar dintii din gura, apoi ceva mai bine pana la lac, urmeaza coborarea relativ buna pana spre Bicaz apoi de la podul de la pastravarie iti schimbi dantura pana aproape de Piatra Neamt. Pe centura spre Bacau la fel dar mai bine pana la iesire din oras, apoi bine. De la Tg Neamt spre Toplita prin Borsec drum bun spre foarte bun, bine marcat, bine asfaltat, de la Toplita spre Gheorghieni super drum, super asfalt, se pare ca partea dinspre Moldova ar fi cu probleme... dar nu vreau sa vorbesc cu pacat...

#2582
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,305
  • Înscris: 13.03.2015

View Postlulla, on 22 mai 2016 - 18:28, said:

Azi, Gheorgieni - Lacu Rosu drumul e prafff, de la Lacul Rosu spre Bicaz la fel, spre P Neamt idem, ocoliti. Eram fan al acestui traseu acum nici mie nu il recomand... Frumos la camping Leon Durau, dar asta face parte din alt subiect...

Eu il recomand pentru peisaj. Ultima oara l-am facut in februarie a.c..De evitat doar daca esti cu munca si nu te intereseaza privelistea. In rest, cu ceva atentie, se poate parcurge.

#2583
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBogdansv1, on 24 mai 2016 - 12:02, said:


Eu il recomand pentru peisaj. Ultima oara l-am facut in februarie a.c..De evitat doar daca esti cu munca si nu te intereseaza privelistea. In rest, cu ceva atentie, se poate parcurge.
Peisajul face toti banii dar, intre Poiana Largului si Toplita peisaje bestiale dar soseaua impecabila chiar si la marcaje, crede-ma... este atat de diferit... sa nu mascam starea drumului cu peisajele, stau si ma intreb cam ce spun turistii straini care ne viziteaza si erau destule autocare, mai putin masini cu numere straine, cu asemenea sosele. Platim taxe de drum, rovignete, taxe la benzina pentru drumuri, as dori sa merg pe soselele patriei fara asemenea peticeli, am un Opel Astra Caravan foarte bine intretinut, nu prea am simtit pe traseu petice, gropicele, s.a. ca am fost protejat si de masina, dar la iesirea din Gheorghieni vreo 4-6 km, la 60 km/h simteam ca-mi sar dintii din gura. Peisaje? Chiar nu erau. In stanga padure, in dreapta campuri lucrate dar nimic spectaculos. Clar imi schimb traseul. La Lacul Rosu am oprit sa servim ceva usor, hai cate 2 mici... toata ziua am regretat, micii erau cruzi, fara gust, naspa, in viata mea nu mai opresc pe acolo

#2584
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Salut, vreau sa ajung de la Turda pana la Calafat. Sa o iau de Valea Oltului sau sa merg pe Hateg?
Multumesc.

#2585
zeus

zeus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.06.2004
Salut!
Aveti idee daca 49A, intre Vama Buzaului si Zizin a fost asfaltat? Pe googlemaps se vede ca fiind un drum forestier. As vrea sa ma duc weekend-ul asta.

#2586
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
As dori sa merg in wekeend pe traseul Ranca - Obarsia Lotrului - Ramnicu Valcea si m-ar interesa starea DN 7A intre Obarsia Lotrului si Brezoi.

#2587
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Din ce s-a postat în ultimii 2-3 ani pe topicul de Transalpina, se pare că s-a mai stricat ceva bucata Obârşie - Brezoi.
Eu am fost în luna mai 2007 şi era ca-n palmă, dar nu ştiu cât de rău este acum.


Sănătate şi toate cele bune !

#2588
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu am fost anul trecut, drumul e decent, cu putina atentie sa nu dai prea rau in gropi, parcurgi fara probleme. ma refer la voineas-obarsie pe o portiune de 30-35 de km, ca restul e foarte bun (brezoi-voineasa si in jurul lacului vidra).

#2589
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Stie cineva cum se circula pe dn10 Buzau-Brasov?

#2590
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007

View PostOvidiuNS, on 13 iunie 2016 - 19:58, said:

Din ce s-a postat în ultimii 2-3 ani pe topicul de Transalpina, se pare că s-a mai stricat ceva bucata Obârșie - Brezoi.
Eu am fost în luna mai 2007 și era ca-n palmă, dar nu știu cât de rău este acum.


Sănătate și toate cele bune !

View Posttablagiu_xxx, on 13 iunie 2016 - 20:26, said:

eu am fost anul trecut, drumul e decent, cu putina atentie sa nu dai prea rau in gropi, parcurgi fara probleme. ma refer la voineas-obarsie pe o portiune de 30-35 de km, ca restul e foarte bun (brezoi-voineasa si in jurul lacului vidra).

Multumesc, intre timp s-a mai schimbat programul, aveam de gand sa innoptez la Obarsia Lotrului, iar a doua zi sa merg spre Valcea. Ramane doar pentru sambata, un dus-intors Novaci - Obarsia Lotrului - Novaci, cu un pastrav cu mamaliguta la Obarsie Posted Image si daca mai e timp un tur al lacului Vidra. Revin cu pareri.

#2591
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 05.03.2005

View Postlulla, on 23 mai 2016 - 18:33, said:

Azi povestesc cu amanuntul... Gheorghieni spre L Rosu vreo 5-6 km, petec langa petec, iti sar dintii din gura, apoi ceva mai bine pana la lac, urmeaza coborarea relativ buna pana spre Bicaz apoi de la podul de la pastravarie iti schimbi dantura pana aproape de Piatra Neamt. Pe centura spre Bacau la fel dar mai bine pana la iesire din oras, apoi bine. De la Tg Neamt spre Toplita prin Borsec drum bun spre foarte bun, bine marcat, bine asfaltat, de la Toplita spre Gheorghieni super drum, super asfalt, se pare ca partea dinspre Moldova ar fi cu probleme... dar nu vreau sa vorbesc cu pacat...


bla, bla, bla. Cine te citeste te si crede !

Merg in zona destul de des si nu spun ca drumul este perfect dar nici praf cum afirmi tu  Posted Image. Sunt cateva portiuni mai denivelate, dar fara gropi mari sau lucruri serioase ca sa ajunga la afirmatia de praf !

Drumul dinspre Gheorgheni - Lacul Rosu a fost asfaltat acum 1 jumate parca mai putin cativa km la iesirea din Gheorgheni unde este mai denivelat, in zona Cheile Bicazului este asfalt turnat anul trecut si a rezistat destul de bine pana acum. Intre Bicaz si Piatra Neamt drumul este de bun simt...chiar saptamana asta se mai asfaltau zone din el...

Bucsile si bieletele la masina ti le-ai mai schimbat si tu ? Ca daca le ai "praf" alea fac galagie la orice denivelare


Uite aici un ex de drum "praf" 73C https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro pe care am mers anul trecut dupa ce am fost pe Transfagarasan . Am coborat la Curtea de Arges si zic sa ajung la Campulung -Rucar. . Pana in Campulung cred ca sunt vreo 20 km de drum care nu a vazut asfalt niciodata....sunt doar betoane obosite si  cu plombe de tot rahatul. De peisaj nu mai vorbesc pentru ca si ala se asorta cu drumul

Edited by mccrya, 18 June 2016 - 13:08.


#2592
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmccrya, on 18 iunie 2016 - 12:41, said:

... Drumul dinspre Gheorgheni - Lacul Rosu a fost asfaltat acum 1 jumate parca mai putin cativa km la iesirea din Gheorgheni ...

Poţi specifica mai exact când a fost reasfaltat ? Despre ce "jumate" vorbeşti ?

Când am fost eu, la mijlocul lui iulie 2012, primii km la ieşirea din Gheorgheni erau exact cum spune lulla, adică aproape la fel ca DN73C între Slănic şi pasarela peste DN73 (se vede tot pe street-view - din linkul pus de tine mută-te după Gheorgheni şi vezi imagini chiar din 2012). Atunci se lucra la consolidări.


Referitor la DN73C, am fost recent de la Curtea de Argeş la Câmpulung şi retur (chiar de ziua copilului - 1 iunie 2016). Sunt ceva schimbări faţă de anul trecut, şi nu prea. Se poate merge decent, gropile au fost iarăşi plombate, vreo 2-3 zone de câţiva zeci de metri au fost asfaltate integral, pe toată lăţimea drumului (nu se mai putea altfel, în zonele respective nu mai era loc de nicio plombă !). Surparea de pe urcarea dinspre Godeni spre Berevoieşti e la locul ei, nu s-a făcut nimic acolo.
În schimb, greşeşti total în ce priveşte peisajul. E mult mai frumos pe DN73C, peisajul e mult mai variat, păşuni, livezi, fâneţe etc. Pe 1 iunie m-a impresionat verdele intens al peisajului, un verde specific mai mult primăverii decât verdele închis al verii. Pe când dincolo, pe urcarea dinspre Gheorgheni spre Lacu Roşu sunt păduri nesfârşite de conifere, predomină verdele închis şi monoton.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate