Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 

critici

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#55
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
În primul rând un pic de post procesare nu strică niciodată, un noise reduction plug-in(eu folosesc noise ninja ... e destul de ieftin... da l-am cumpărat), ceva ajustări de culori, level and stuff. Puțin usm, puțin umblat la încadrare.

Unele poze au potențial.

Din păcate plec la C-ta în ceva ore și n-am timp de analizat prea mult(nu c-aș fii un expert ceva) dar pozele de la "calm before the storm....." ar merita prelucrate ceva ceva.

Chiar și cea mai mică ajustare contează.

Un sfat care mie mi-a fost foarte de folos când eram începător(adică acum dar îmi place să vorbesc la trecut :D): cenzură la momentul declanșării shuterului: chiar merită să fac poza asta ? Ce mesaj transmit ? Ce-mi înspiră poza asta ? Încadrarea asta e bună ?
Pe scurt valorifică fiecare declanșare. Prin dslr-ul tău îmi imaginez că aspiri la mai mult decât point and click.

Spor la pozat !  :photo:

#56
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
la calm before the storm nu am facut decat un auto levels... cat despre prelucrare.... ia prea mult timp sa bibilesti fiecare imagine... inca sunt in cautarea unei imagini bune din aparat... plus de asta ca nu sunt DELOC adeptul picturilor fotografice.... nu vreau sa fac tablouri ci fotografii.... m-as bucura sa pot exprima realitatea si nu o fantezie....

Edited by ccezar2004, 14 June 2006 - 22:30.


#57
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Eu ziceam de un pic de postprocesare, nu fantezii din care nu mai reiese nimic din poza inițială :).
În fine, eu prefer o domnișoară machiată decent față de una nemachiată iar ca o domnișoară să strălucească fără machiaj... poate 1 din 100.

Cam așa și cu pozele.


PS:scuze de off-topic.

#58
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
man post procesarea aia nu strica niciodata sa sti !

nu mai face ce te taie capu si pune mana pe PS ca tocmai atunci ai sa iti dai seama cat poti

ezekio are dreptate

o mica procesare (e in flash, ca sa vezi diferenta)

Attached Files



#59
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cezare, eu zic ca sunt f bune. evident, pozele trebuie adaptate pentru destinatzia dorita. nu prea exista cazuri generale. e ca shi cum ai incerca sa iei un bilet de tren cu destinatzie necunoscuta.. nu merge asha. la fel e shi cu fotografia.. faci poza pentru motivul/finalitatea X

in plus, un sfat:

incearca sa le faci cum itzi place tzie, nu sa te iei dupa unul sau altul... ideea de baza e sa fi original shi sa'tz atingi scopurile/finalitatzile.

View Postccezar2004, on Jun 14 2006, 13:29, said:

m-as bucura sa pot exprima realitatea si nu o fantezie....
incepe prin a defini ce e aia realitatea... ce vezi tu? ce vezi shi gandeshti tu? ce crezi ca gandesc altzii in timp ce vad? etc... e un exercitzi care deocamdata inca n'a gasit un raspuns...

#60
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
nice feedback... finally....
cat despre prelucrare... de curand m-am prins si eu ca nu se lucreaza asupra imaginii ca un tot... ci se ia pe portiuni si se aplica ce e nevoie.... intrebarea mea este cum faci ca imbinarea dintre portiunile prelucrate sa nu fie evidenta?.... luam cazul simplu al unui orizont si un cer care vrem sa-l albastrim.... cum se face?... se ia mm cu mm cerul de jur imprejur pt a face selectia si noul layer?.... sau se face o selectie autoamtizata?.... nu de alta dar in primul caz te cam ia de cap......

#61
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
se folosesc "mashti" ... mi'e greu sa'tz explic daca nu shti de astea inca... e de povestit... greu nu e insa, nu e nici o taina.

#62
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
stiu si eu de masti.... dar (poate ma insel) nu tot la o selectie se rezuma totul?.... si ma interesa care e modul vostru de a face acea selectie?... manual sau automat

#63
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
- Din prima tura nu imi place niciuna, sunt foarte banale, nu exprima nimic - fii mai autocritic !
- Din a doua la pozele 2 si 3 ai cam centrat orizontul, la 2 as fi pozat mai jos, iar la 3 mai sus. Prima arata rezonabil, dar ar fi mers ceva mai la dreapta, ca nu ai prins niste nori tare interesanti (ca in a treia).
- Din ce experimente am facut eu, mie mi se pare ca autolevels lucreaza independent pe fiecare canal (RGB), si deci daca ai dezechilibre mari intre canale, iti vireaza toata imaginea in cine stie ce nuante, si iti zice lumea ca ai WB aiurea, chiar daca in poza originala e ok. Am dat mai demult un exemplu de AutoLevels care a stricat tot, nu mai stiu link-ul. Fa levels manual.
- N-ar fi o idee rea sa folosesti un Noise Ninja, asta vine si ca plugin la PS, si deci e simplu sa-l aplici (cu masti) doar pe zonele foarte zgomotoase, astfel incat sa pastrezi in majoritatea pozei detaliile initiale
- Eu folosesc masti astfel: selectez zona de interes, apoi feather depinde de cat de mare vreau sa fie zona de trecere, apoi add layer mask. Daca vreau sa mai ajustez masca, ALT+click pe masca, pictezi acolo alb/negru = vizibil/invizibil, gri = semivizibil. Incearca si o sa-ti dai seama cum merge. Daca nu, cauta tutoriale.

#64
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

luam cazul simplu al unui orizont si un cer care vrem sa-l albastrim.... cum se face?... se ia mm cu mm cerul de jur imprejur pt a face selectia si noul layer?.... sau se face o selectie autoamtizata?.... nu de alta dar in primul caz te cam ia de cap
...sau te orientezi cu soarele in spate (eventual nu in miezul zilei, preferabil cand soarele este mai aproape de orizont), pui un polarizor, si tragi cadrul; dupa aia ii dai niste levels in PS, si voila - exemplu (si inca asta e facut chiar atunci cand nu trebuie - in miezul zilei, cu soarele deasupra :P). Ce spui tu cu selectat zone, si prelucrat pe bucati, deja imi miroase a "abuz in serviciu" :D.

#65
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

View PostT.I.I., on Jun 15 2006, 19:49, said:

Ce spui tu cu selectat zone, si prelucrat pe bucati, deja imi miroase a "abuz in serviciu" :D.

pai daca arunc o privire pe la mai marii acestei arii sunt convins ca multi fac abuzuri.... ca mi-e greu sa cred ca nu lucreaza pe zone.....

#66
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

View Postccezar2004, on Jun 15 2006, 19:56, said:

pai daca arunc o privire pe la mai marii acestei arii sunt convins ca multi fac abuzuri.... ca mi-e greu sa cred ca nu lucreaza pe zone.....
...dintre preferatii mei de pe SP, a caror munca o mai urmaresc, sincer nu mi-a atras la nimeni atentia faptul ca ar fi "lucrat pe zone", cum zici tu; ..ca se mai foloseste un filtru gradient, asta e absolut normal, zic eu. Eu zic, mai urmareste bloguri ale unor autori "mai deosebiti" (chiar daca nu ii suferi pe unii din ei :D), mai pune o intrebare unde t-i se pare ceva mai deosebit (cum a facut, ce a folosit, etc.), exerseaza - inclusiv tehnici de postprocesare -, creaza-ti un stil, si voila - o sa ajungi sa nu iti mai placa nimic din ce tragi dupa ce descarci din aparat in computer (eu cel putin cam acolo tind) :P - glumesc, acuma serios, "practice makes perfect", si daca mai pui si o intrebare / mai urmaresti oarece noutati de tehnica foto e imposibil sa nu reusesti sa faci ceva deosebit, din moment ce esti pasionat. Si dupa cum au spus mai multi, incearca sa renunti la ideea asta cu poza perfecta direct din aparat, ca aparatul este limitat - mai ales digitalul - (dinamic range, etc.)

#67
z00x

z00x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.11.2005

View PostT.I.I., on Jun 15 2006, 20:47, said:

"practice makes perfect"
:)) asta e a mea (scuze de offtopic)

si daca o sa ajungi mai experimentat si o sa fi barosan in postprocesare si binenteles in fotografiere o sa ajungi sa nu iti mai placa nimic ce o sa faca ceilalti (sa ii numim rivali) si o sa dai tot timpul sfaturi "folositoare" dar rautacioasa tuturor nouvenitilor...  asta pt ca tu esti asa bun asa ca hai e bine ce se intampla p aici ca ne ambitioneaza pe totzi

a imi place ideea cu mosulica ala la "plaja" are un aer comunist asa, intr-un sens bun ;)

keep it up ca esti pe drumul cel bun! :peacefingers:

a uite sa mai pun si eu ceva de la mare ca si eu vreau critici

Attached Files



#68
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
''....incearca sa renunti la ideea asta cu poza perfecta direct din aparat, ca aparatul este limitat - mai ales digitalul - (dinamic range, etc.)''

MAI ALES dslr-urile!!!

later:
T.I.I - nu merge exeplu ala ...

While trying to retrieve the URL: http://localhost:101.../IMG_1825da.jpg

The following error was encountered:

    * Access Denied.

      Access control configuration prevents your request from being allowed at this time. Please contact your service provider if you feel this is incorrect.

Edited by Cadyllac, 15 June 2006 - 20:03.


#69
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

View Postz00x, on Jun 15 2006, 21:01, said:

:)) asta e a mea (scuze de offtopic)


a uite sa mai pun si eu ceva de la mare ca si eu vreau critici

acu nu vreau sa fiu naspa... dar daca e sa o luam pe acelasi drum.... fotografia ta ce exprima?.... pentru ca la cele care le-am pus eu cam asta le lispea.... nu ca as nega.....

P.S. asta e unul din motivele care ma fac sa cred ca se lucreaza pe zone.... o sa incerc sa caut si niste fotografii consacrate....

View PostCadyllac, on Jun 15 2006, 21:01, said:

''....incearca sa renunti la ideea asta cu poza perfecta direct din aparat, ca aparatul este limitat - mai ales digitalul - (dinamic range, etc.)''

MAI ALES dslr-urile!!!

fii mai explicit... ca daca a fost ceva subtil nu m-am prins...

Edited by ccezar2004, 15 June 2006 - 21:19.


#70
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
ma refer la faptul ca dslr-urile fac imagnea mai ''moale'', ca dupa aceea sa o poti edita asa cum iti place tie.
un bun exemplu sunt p&s-urile care sti bine ca fac cu totul ''alta imagine'' (deja editata ''de-a gata'':)) ,contrast, culoare etc. altfel de cum scoate un dslr
daca ar iesi ca p&s-urile nu ar mai fi nevoie de PS dar nici nu s-ar mai putea face retusuri, e ca si cum ai incerca sa editezi o poza deja editata daca contine mult contrast sa mai elimini din el (nu zice nimeni ca nu se poate dar rezultatul final nu mai e acelasi ca atunci cand incepi cu inceputu)

sper ca m-am facut inteles.......cat de cat :)

#71
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
aha!.... got it....

#72
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
and another one....

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate