Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Nei Pori

- - - - -
  • Please log in to reply
1260 replies to this topic

#1225
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 28.02.2006
Nu stiu cum era in 2017, dar mie sincer nu mi-a placut... Daca nu era apa calda si vremea frumoasa as fi regretat ca m-am dus acolo...
Bine, noi suntem obisnuiti cu locatii mici in Grecia, comunitati mici de oameni, nu foarte aglomerata, cu plaje de genul un cearceaf aici si urmatorul la 10-15 m. Si cu siguranta pe viitor vom alege in continuare doar astfel de locatii, a fost prima noastra experienta in Grecia intr-o statiune mare. Si foarte probabil si ultima.

#1226
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View PostMirceaDWC, on 04 septembrie 2019 - 12:49, said:

Ok, nu stiu unde ati vazut voi statiunea "linistita" in a doua jumatate de august, ca pe mine m-au tampit cursele de motoare si de masini noaptea pe Olimpou si Megas Alexandros.... Incepeau seara de seara pe la 11-12 si o tineau pana la 2-3 dimineata, cam o trecere - doua la fiecare 30-40 minute, suficient sa-ti f^&* somnul...

...dar cea mai buna mancare la Olympou Taverna,  in Paleios Panteleimon. Am vizitat si castelul din Platamon, si Paleios Panteleimon, peisaje superbe, zone frumoase.

Eu cand dorm, dorm, nu ascult motoare. Stateam langa calea ferata, nici macar nu stiu daca trec trenuri pe acolo, autobuze stiu ca nu trec, mi-a zis mie ghida aia de la Evi Tours, Elena, cand am intrebat-o daca pot ajunge la magazinele faimoase din Paralia Katerini -nu am cu ce, mi-a zis ea, suntem in Grecia.

Oare asta e numele tavernei unde am mancat mielul ala NEMAIPOMENIT? V-a dus si pe voi ghidul din excursia la asa-zisul Olimp? Moamaaaa ce miel...si ce portie uriasa, mai mult de jumatate ne-am luat-o acasa si am tot mancat pe ea cu "salata greceasca" confectionata la camera...

Edited by stlx, 04 September 2019 - 13:12.


#1227
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,277
  • Înscris: 14.11.2006
Nu e tarziu pentru Venetia, mai aveți douã luni pline sã ajungeți acolo. Nu vad nicio logicã intre liniștea de la Nei Pori și superaglomeratia și supergalagia venețianã, cotropita de chinezi. Poate doar un mic rãsfãț din partea dvs. de a trece in revistã cateva din locurile vizitate. Noroc cu cele douã excursii, la Meteora și Skiathos, cãci altfel nu ne-ați fi povestit niciodatã ce mult v-a plãcut plaja Koukounaries. Sau tot la Veneția ar fi fost mai bine?...

Edited by florinbad, 04 September 2019 - 13:09.


#1228
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Florinbad, sunteti in eroare, nu ca sa trec in revista cateva din locurile vizitate am scris ce am scris. Probabil era mai indicat in topicul "Vacanta in Grecia, dar unde?"  Unde in Grecia as avea placerile culturale (muzee, biserici, ARHITECTURA), forfota si eleganta multimii seara, magazine atragatoare si elegante  si in secundar cateva bai intr-o mare calda si linistita si cu putina plaja intre ele -ca in Venetia? Cam asa ar fi trebuit sa intreb. Ce chinezi? Probabil ati nimerit in Venetia cand s-au revarsat niste vapoare cu chinezi. Si care ar fi problema ca erau chinezi si nu de alte natii? Unii le aveti cu chinezii, altii cu sarbii sau bulgarii, constat. Daca altii au ce au cu romanii, va cam suparati.

Deci da, tot la Venetia era mai bine. Doar ca vreau sa cunosc si sa o duc pe fiica-mea sa cunoasca si alte locuri din lumea asta mare. Nu mai am doua luni pline pt Bienala, multumesc de sfat, fiica-mea nu mai are concediu anul asta.

#1229
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 28.02.2006
Taverna Olympou este una din tavernele din piata mare din Paleios Panteleimon, cea care este cu fata catre usa de la biserica, cu fetele de masa verzi si cu mesele la umbra unei vite de vie imensa, de cel putin 60-70 de ani.
Nu m-a dus nicio ghida nicaieri, nu merg prin agentii in Grecia, doar prin rezervari directe si, de regula, la pensiuni si imi fac singur programul.
Sunt autobuze din Nei Pori catre Platamon si catre Paralia Katerini, aveau statie chiar pe bulevardul principal.
Nu stiu cum nu ati auzit motoarele, mai ales daca ati stat langa Evia (este chiar pe Megas Alexandrou). Si da, trec si trenuri prin Nei Pori, dar si acelea se aud tare, cel putin de la noi se auzeau (am stat intr-un apartament inchiriat fix intre bulebardele Megas Alexandrou si Olimpou.

Vizitati Atena si Salonic pentru partea arhitecturala si istorica a Grecei, nu veti regreta, insulele Paxos si Antipaxos pentru arhitectura de inspiratie venetiana, site-ul arheologic de la Amphipoli, manastirile de la Meteora, satele vechi din munte samd. Aveti ce vedea in Grecia, este o tara frumoasa, unde te simti ca acasa si te relaxezi usor.

Nei Pori este o statiune mare, care vine la pachet cu problemele ei. Faptul ca e plina de sarbi, macedoneni, albanezi chiar, nu o ajuta din pacate...

Edited by MirceaDWC, 04 September 2019 - 15:07.


#1230
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Nu-i aceea taverna la care am mancat, de fapt ghida Elena afirmase ca in satul ala de munte se gateste excelent, au retete proprii, dar nu i-am dat crezare, banuiam ca e doar reclama. Doamna asta, pe care o cheama si Penelopa e jumatate grecoaica, din Braila, maritata cu un grec si sta  iarna intr-un sat din apropiere, Katerini sau asa ceva, vara locuieste in incinta agentiei de turism din Nei Pori. Daca ea nu stie mersul autobuzelor locale, atunci cine?! Chiar imi zicea ca trebuie sa vina pe jos din satul ei pana la nu's ce intersectie, cativa km. Din Nei Pori era trenuletul ala cu claxon caraghios, cu  3 eur pana in Platamon, m-as mira sa fie si autobuz normal. Asta nu am intrebat-o, dar de mers la Paralia Katerini am intrebat-o si mi-a zis foarte clar ca nu am cu ce.

Nu am auzit nici motoarele, nici trenurile si aveam geamurile spre calea ferata, ultima strada spre sine. Dar nu va mirati, locuiesc in Cluj si de la 500 metri nu aud Untold-ul desi juma' de oras e nevrozata la inceput de august din pricina lui. Nu stiu ce sa zic... mi-am facut audiograma cu ceva ani in urma, daca aia nu au fuserit-o, zice ca e bine, in limitele normale...

Multumesc de recomandari, mi le notez. La Salonic am fost in doua randuri, mi-a placut mai ales Muzeul de Arheologie si vreo doua biserici, nu le stiu acum numele dar l-as putea gasi. Orasul, in afara faptului ca e pe trepte...nu prea, arhitectura nu prea.
Nu caut in "vacante" relaxarea, sunt relaxata de felul meu. Si nu vreau sa ma simt ca acasa... pai de ce ma mai duc? Acum glumesc, am inteles ce ati zis, dar nu am probleme de adaptare. Imi plac orasele aglomerate, spectacolul strazii. Muzeele mari, valoroase si organizate modern. In general siturile recomandate de UNESCO. Arhitectura de calitate din cam toate stilurile arhitecturale.

Am fost la Meteora din Nei Pori, la fel si la insula Skiathos. Excursii organizate, ridicol de ieftine.  Si mie imi place, cand merg cu avionul in vest, sa-mi organizez singura vacantele, dar in Grecia am fost prin agentie. Mi s-a parut mai comod asa. Cu masina nu ma atrage, e prea departe, pt. Nei Pori ar fi fost dublul timpului fata de cei ce locuiesc in Bucuresti si pt. 7 zile nu merita. Mai mult de 7 zile mi se pare plictisitor acolo, poate doar sa ajung in Peloponez, asa da, insa nu stiu daca ma voi incumeta.

Cu ce incurca statiunea Nei Pori ca e plina de sarbi, macedoneni, albanezi si nu de unguri, polonezi, romani? Ce ati depistat diferit si in sens negativ  la natiile astea? Ar avea Nei Pori tomberoanele golite mai des? Buruienile din "parcuri" smulse? Magazine cu marfa mai acatarii?

Hai sa incerc marea cu degetul... Posted Image ziceati ca ati fost in Nei Pori cam pe la mijlocul lunii. Cam prin  23 august, la Psatha intr-o seara, in incinta restaurantului, nu afara sub pomi, o masa lunga din vreo 3 mese mici lipite si romani la ea, i-am auzit cand am mers sa ma spal pe maini. Erati cumva acolo?

Edited by stlx, 04 September 2019 - 16:02.


#1231
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru arhitectura, organizare, spatii verzi ingrijite, plaje mici,  cu pini/copaci recomand Croatia.


#1232
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Daa... am fost anul trecut in septembrie pe Coasta Dalmata. In fiecare zi am vizitat cate un oras sau o insula si seara balaceala in marea linistita si calda dintr-un golf, in singura statiune ce tine de Bosnia-Hertegovina, Neum ii spune. Parea un lac, asa de linistita era apa. O vacanta aproape perfecta. Neum ala nu era cine stie ce, dar si noi eram atat de obositi serile ca nu ne mai ardea de iesit la plimbare.

Daca as mai fi avut cu ce excursii sa umplu restul zilelor din Nei Pori, inca o insula, doua sau un sit arheologic, un oras frumos de vizitat, sigur as fi trecut cu vederea minusurile din statiune.

#1233
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 28.02.2006

View Poststlx, on 04 septembrie 2019 - 15:53, said:

m-as mira sa fie si autobuz normal.

Pe Bulevardul Olympou erau 2 statii de autobuz, cu orar, cand pleaca din Nei Pori, cand ajunge in Platamon si cand ajunge in Katerini. Erau doua autobuze, unul dimineata, unul seara, mari si albe, gen autocar, le-am vazut de mai multe ori.

View Poststlx, on 04 septembrie 2019 - 15:53, said:


dar in Grecia am fost prin agentie. Mi s-a parut mai comod asa. Cu masina nu ma atrage, e prea departe, pt. Nei Pori ar fi fost dublul timpului fata de cei ce locuiesc in Bucuresti si pt. 7 zile nu merita. Mai mult de 7 zile mi se pare plictisitor acolo, poate doar sa ajung in Peloponez, asa da, insa nu stiu daca ma voi incumeta.


Nu e mai comod, este doar o parere. Pana acum 4 ani mergeam dintr-o bucata catre Grecia, plecand de langa Bucuresti in jur de ora 4 dimineata, la 4-5 dupa amiaza eram pe plaja. De 3 ani mergem din doua bucati, din cauza celui mic, si am descoperit ca este  mult mai comod, in fiecare an am ales cate un alt oras pe traseu in Bulgaria, cu mici obiective ca sa nu ne plictisim seara (Veliko Turnovo, Stara Zagora, Sofia, Plevna, Sandanski) la un hotel OK. Din Cluj trebuie sa te opresti pe undeva aproape de granita daca vii pe la noi sau la sarbi, dar sunt sigur ca gasesti mici orase interesante. Iar faptul ca acolo ai masina la dispozitie este un avantaj, te poti misca in voie de la o plaja la alta sau pe la obiectivele din jur. Noi asa facem

View Poststlx, on 04 septembrie 2019 - 15:53, said:


Cu ce incurca statiunea Nei Pori ca e plina de sarbi, macedoneni, albanezi si nu de unguri, polonezi, romani? Ce ati depistat diferit si in sens negativ  la natiile astea? Ar avea Nei Pori tomberoanele golite mai des? Buruienile din "parcuri" smulse? Magazine cu marfa mai acatarii?


Sarbii si albanezii sunt foarte galagiosi, bulgarii la fel. Vin de regula in gasca de 5-6 masini, la fel vin si pe plaja, pun umbrele, blocheaza culoarele, isi aduc casetofoane cu muzica lor, intr-un cuvant sunt galagiosi. Mizeria din statiune, chiar daca li se datoreaza in parte (n-am vazut unul sa foloseasca o scrumiera pe plaja), nu li se poate imputa 100%, pentru in Neim Pori serviciul de salibrizare este ca si inexistent... Pacat, statiunea are potential. Acum sa nu intelegeti ca am ceva cu natiile astea, am vazut si romani facand la fel, dar noi preferam statiunile micute, cu multi greci, in care muzica e greceasca, mancarea la fel si unde este si linistea :)


View Poststlx, on 04 septembrie 2019 - 15:53, said:

Hai sa incerc marea cu degetul...  ziceati ca ati fost in Nei Pori cam pe la mijlocul lunii. Cam prin  23 august, la Psatha intr-o seara, in incinta restaurantului, nu afara sub pomi, o masa lunga din vreo 3 mese mici lipite si romani la ea, i-am auzit cand am mers sa ma spal pe maini. Erati cumva acolo?

Nope, Am fost la sfarsitul lunii si nu calatorim decat rareori in gasca, doar singuri, ne place cumva sa ne relaxam in familie :)

#1234
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Imi vine sa mor de ciuda! E posibil ca Penelopa sa nu stie ca exista autobuz  intr-un flecustet de statiune ca Nei Pori unde nu se intampla mare lucru? Uite ce inseamna sa te increzi in oameni! Am fi plecat intr-o zi la Paralia, colindam magazinele -as fi vrut sa-i iau o blana fiica-mii, dar in Platamon si la Meteora nu era numarul ei din modelele care ne placeau - faceam plaja acolo, mancam la Zografi sau cum ii zice tavernei recomandate tot aici si seara ne intorceam in Nei Pori, mai salvam o zi de plictiseala.

Cu masina proprie, e discutabil, fiecare dupa preferinte. Mie mi se pare cel mai comod de calatorit cu autocarul, dupa avion. Am fost in Grecia si cu autoturismul cu niste prieteni, e incomparabil mai relaxant cu autocarul pt. mine si fizic si mental. La fata locului, e drept ca o masina ar fi buna, dar pe de alta parte ai alte dureri de cap cu locurile de parcare. In Nei Pori e adevarat, ai de unde alege -la Psatha te astepta intotdeauna parcarea goala -cred ca si asta il atrage pe Ovidiu in locul acela.

Eu n-am stat pe plaja decat la sezlonguri, n-am vazut oameni galagiosi -decat o spaniola. In statiune nu exista cosuri de gunoi, daca uitam sa-mi las ambalajul de ciocolata sau cotoarele de struguri in cosul de la vitrina cu inghetata de la Vergina, cum ieseam de pe plaja, trebuia sa le duc pana in camera. Eu zic sa nu-i acuzam pe sarbi de toate cele -ba ca-s galagiosi , murdari, ba ca merg prea des la taverne si strica preturile, ba ca dracu', ba ca lacu'. Numai noi suntem ingeri -ingeri care au contribuit la bombardamentele impotriva lor. Eu inca ma simt vinovata fata de ei, desi nu eu ar trebui, probabil ar trebui sa se simta cei ce au fost de acord cu ele.

Au fost singurii romani pe care i-am vazut la Psatha, mi-ar fi placut sa stiu ca ne-am intalnit acolo, macar pentru o secunda. Posted Image

Edited by stlx, 05 September 2019 - 07:45.


#1235
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,327
  • Înscris: 28.04.2006

View Poststlx, on 05 septembrie 2019 - 07:44, said:

Imi vine sa mor de ciuda! E posibil ca Penelopa sa nu stie ca exista autobuz  intr-un flecustet de statiune ca Nei Pori unde nu se intampla mare lucru? Uite ce inseamna sa te increzi in oameni!

Calea ferata care trece pe langa NP este Atena-Salonic si imi e greu sa cred ca nu mai functioneaza. Ai fi putut opri in Paralia Katerini, Leptokaria, etc., calatorind confortabil. De autobuze nu stiu asa ca nu ma pronunt.

#1236
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Acum am cautat, trenul opreste in satul Katerini, de acolo iei taximetru -daca gasesti -la Paralia Katerini, vreo 10euro. Eu taximetru n-am vazut in tot Nei Pori, de ce as crede ca ar fi in satul Katerini care nici macar nu e pe tarm la mare?

Insa autobuz intre Nei Pori si Paralia Katerini nu gasesc pe net sa fie. Acum imi amintesc ca pe autocarul nostru scria Paralia Katerini -acolo am descarcat cam 3/4 din turisti si am continuat drumul la Nei Pori unde soferii s-au odihnit si insotitoarea de grup a facut o baie in mare. Dupa aceea autocarul pe care scria tot Paralia Katerini a preluat turistii care isi terminasera sejurul cand am sosit noi, a plecat spre Paralia unde i-a imbarcat pe cei de acolo si de acolo a taiat-o spre Romania, nu mai stiu ce scria pe el, poate Cluj-Napoca. Nu cumva autocar de-asta o fi vazut MirceaDWC in loc de autobuz normal local? Poate statiile alea doua de pe bulevardul Olimp exista din vremurile bune ale Nei Pori si acolo opresc doar autocarele care imbarca turistii din Nei Pori spre tarile de bastina, trecand ulterior prin Paralia Katerini pentru turistii cazati acolo.

#1237
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Din cate imi amintesc, Katerini este oras, nu sat, acum multi ani cand am stat in Paralia am fost la Katerini cu autobuz. Asa ca sigur era un mijloc de transport intre cele doua locatii sau taxiuri.
Nu imi place sa generalizez, dar si mie sarbii mi-au lasat o impresie proasta in cei doi ani in care am fost pe Sithonia, foarte galagiosi (nu ca si grupurile de cate 2-3 familii de romani nu ar fi), in plus mi s-a intamplat prima data sa fim blocati in parcarea unei plaje de o masina cu numere de Serbia (daca aveam o urgenta sau pur si simplu voiam sa plecam, unde gaseam soferul?).
Sincer, comparatia Greciei cu Venetia mi se pare ca nu-si are rostul, sunt lucruri total diferite, in Grecia, in asemenea locuri te duci in general pentru plaja si mici excursii, nu pentru arta.

Edited by kerkyra, 05 September 2019 - 11:31.


#1238
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Mda, m-am gandit eu ca daca mai continui cu nemultumirile fata de Nei Pori voi starni reactiile talibanilor mersului la plaja in Grecia. Va veti  fi ducand in general in Grecia pt. ce scrieti ca va duceti, dati-mi voie, mie, in particular, sa ma duc pentru ce vreau eu. Si n-am comparat Nei Pori cu Venetia, ar fi o blasfemie. Am comparat cum m-am simtit, cat de bine si de mult mi-am umplut timpul meu, de persoana ce nu doreste deloc sa se relaxeze, nu iubeste linistea, singuratatea, se simte bine inconjurata de turisti din orice natie si ar vrea macar un pic din toate: si arhitectura, si arheologie, si arta si gastronomie locala si multime eleganta pe strazi la plimbare macar seara, si magazine in care sa te pierzi si din care sa iesi incarcat de pungi, pungute, si un pic de mare calda si fara valuri mari. Si cred ca har Domnului, se gasesc de toate in Grecia, poate doar n-am facut alegerea potrivita.
Sper c-o sa-mi dati voie sa merg in continuare in Grecia, chiar daca plaja si marea sunt pe ultimul plan, totusi sunt si ele, ca altfel as merge acolo primavara sau toamna. Am dreptul, nu? Sa vreau sa ma scald in Grecia doar 2-3 ore pe zi, in rest sa gasesc ceva altceva interesant de facut, nu sa zac sa ma "relaxez" la plaja sau in camera.

In excursiile alea 4 in care ne inscriseseram am fost singurele care ne-am dus din grupul nostru din autocar. Ma gandeam de la plecare ca poate gasesc si o excursie la Vergina, ca nu-s decat 100km -nu se cere, nu-s amatori, mi s-a spus. Da, acolo la Nei Pori  lumea merge la plaja pe cearsaf, scaldat in mare si gatit/mancat in camera. Si aproape toti din grup mergeau la Nei Pori a doua-a n-a oara.  Deci eu am emis doar o parere mai proasta despre Nei Pori, parerile altora multi difera de a mea, de vreme ce revin acolo an de an. Am scris pentru cei ce-mi seamana mie la preferinte sa stie la ce sa se astepte.

#1239
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Si inca o mica amintire de prin scoala, de la geografie sau cine stie ce alta materie - amintire zic, ca sfaturi nu-mi permit sa va dau:  pentru cei obositi, nervosi, surmenati, nevrozati, in cautare vesnica de liniste, relaxare, climatul marin nu e recomandabil, e excitant. Ca si cel alpin. Indicat e cel deluros, colinar. Daca cineva iubeste chiar atat de mult marea si nu poate un an fara ea, atunci cu masura. O ora - doua pe zi, nu mai mult la soare, altfel sarbii o sa fie si mai galagiosi si cotropitori de plaje si taverne, deranjandu-ne pe noi, cei mai civilizati si mai pasnici dintre est-europeni.

Edited by stlx, 05 September 2019 - 17:08.


#1240
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
@stlx, fiecare isi petrece vacanta cum crede, ce vroiam eu sa subliniez era ca pentru ce va doriti, cum ati detaliat aici, Nei Pori nu a fost potrivit, poate nici alte locatii din Grecia. Atat! Ca idee, am fost o singura data in Nei Pori, a fost o vacanta last minute aparuta pe negandite, de relaxare (mai avem nevoie si de asa ceva), nu m-a impesionat astfel ca sa revin, prefer plajele mai mici, retrase, neamenajate, nu cele late si lungi, dar a fost Grecia, cu bune si rele, unde ma simt bine.

#1241
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Poststlx, on 05 septembrie 2019 - 07:44, said:

Am fi plecat intr-o zi la Paralia, colindam magazinele -as fi vrut sa-i iau o blana fiica-mii,
Daca vreti sa va luati haine de calitate mergeti in magazinele normale din orase, nu in magazinasele de pe langa plaje sau targuri cu preturi mari si calitate slaba. Katerini e un oras marisor si cu magazine super ok, recomand parcarea subterana din mijlocul orasului, se gaseste usor cu gps si ai de colindat multe magazine si restaurante. In Paralia nu am stat si nici nu voi sta vreodata. Eu m-am intepat acum doi ani, parca, cu o lenjerie luata din targul Nei Poroi, de la macedoneni, vizual era super misto , culoare albastru-azur, dar dimineata ne trezeam cu picioare de avatari, asa ca am tras cu ea la carpe de sters praful.

#1242
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
E bine de retinut, multumesc. In urma cu cateva decenii, mamele, bunicile noastre se maritau si se ingropau cu o aceeasi blana, ba o lasau si mostenire fiicelor, nepoatelor. Fetele tinere de azi sunt mai putin interesate de calitate, cat de aspect, de croi, culoare. Prefera o blana artificiala usoara, calduroasa si "traznet" decat o blana de calitate cu croiala clasica. Asa ca...daca ne va iesi in cale un magazin cu blanuri si vom gasi ceva pe placul nostru sau daca vom incerca iarasi sa salvam o zi de plictiseala la cumparaturi, poate vom targui si asa ceva, dar nu e ceva ce sa ne dorim in mod special sau sa ne trebuiasca neaparat.

Targul din Nei Pori se tine in fiecare vineri, e un targ ambulant, adica aceiasi tarani si comercianti iau la rand satele importante si oraselele din zona, in fiecare zi in altul si cu aceeasi marfa dupa ei. Noi nu l-am prins vinerea in Nei Pori ca am avut ziua de excursie la Skiathos, dar l-am prins in alta zi (nu mai retin care) in oraselul Litochoro, cand cu excursia la "Olimp". In excursia aceea am fost noi doua singurii romani din autocarul supraetajat si a venit Elena-Penelopa (ghida) special doar pentru noi doua, ocazie cu care ne-a povestit o multime de lucruri. Printre care si ca in regiune cultivandu-se mult bumbacul (ni l-a arat pe traseu, in doua excursii am ocupat locurile panoramice de sus in fata, asa ca am vazut si ni s-au explicat multe), in zona se prelucreaza si se confectioneaza articole din bumbac si chiar ne-a recomandat sa cumparam din piata macar chiloti care, zicea ea, sunt de calitate superioara celor chinezesti. Doar ca noi, luandu-ne cu alte marunte cumparaturi pe stradutele din Litochoro am ajuns cu intarziere la piata si nu am mai avut timp decat de smochine si struguri, n-am mai ajuns pe la bumbacuri, masline, ulei, nici macar sa le vedem.

Edited by stlx, 07 September 2019 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate